Autor Zpráva
Jay Jay
Profil
Určitě se to tady někde už řešilo, ale...
Z pohledu přístupnosti, jak mám uspořádat menu oproti obsahu ?

1, menu - obsah
2, obsah - menu
3, odkaz na obsah - menu - obsah
4, odkaz na menu - obsah - menu
5, ty to radši zabal :-)
mila
Profil
Myslím, že člověk přirozeně očekává menu na začátku. Na každém webu tam je, tak by tam mělo být i bez stylopisu.
Odkaz na přeskočení se může hodit, zvláště pokud je menu dlouhé, ale narazil jsem na nepříjemný vedlejší efekt - objevuje se ve výsledcích vyhledávání (jak by také ne, když je na začátku stránky..)
stribny
Profil
Krátké hlavní menu - obsah - větší menu nebo méně důležité odkazy.
Hlavní menu na začátku, kdyby někdo nechtěl obsah, ale jen se proklikat rychle dál (třeba web zná) a delší menu na konci, aby nečekali na obsah ti ostatní.
Jay Jay
Profil
mila : Trochu jsem hledal weby, který používají možnost přeskočení menu a nějak jsem na ten vedlejší efekt nenarazil | díky
stribny : Mno a co kdybych dal před obsah (který by byl dříve než navigace) možnost přeskočení na menu ? | díky
stribny
Profil
No jde právě o to, aby uživatel nemusel čekat na dotáhnutí obsahu, když mu jde jen o využití hlavní navigace.
Jay Jay
Profil
stribny : tak jsou nejpravděpodobnější dvě situace

1, člověk web zná, přeskočí úvodní obsah a už si výbírá to, co ho zajímá... poté by chtěl číst obsah toho co si vybral
2, člověk web nezná, čte úvodní obsah, poté si vybere z navigace něco dalšího a čte dál

v obou případech se mi zdá lepší, aby byl obsah dříve než navigace
HeWeR
Profil
Jay Jay
Nejlepší je menu vůbec nepoužívat.
Jay Jay
Profil
HeWeR : Jak by podle tebe měli vypadat správné stránky ?
HeWeR
Profil
Jay Jay
Jak by podle tebe měla vypadat správná navigace?
Když je navigace stránky dobře vyřešená, není potřeba žádné "obecné menu". Krásným příkladem je Jak Psát Web – na obsahové stránce je text a pod ním teprve menu kam se můžeš dál dostat. Ono menu tě nebude zajímat bez přečtení toho textu – je tedy logicky dole. Žádná globální navigace na stránce není. Není potřeba.

Když popřemýšlíš nad tvým webem, rozdělíš si ho a vymyslíš navigaci tak, aby si nemusel na každé stránce použít globální menu vyhneš se problému kam ono menu umisťovat.

Když už globální menu musí být, tak na konci (s kotvou, která tě odšoupne na konec/začátek stránky). Na úvodní stránce webu však na začátku.
habendorf
Profil
HeWeR:
Krásným příkladem je Jak Psát Web ... Žádná globální navigace na stránce není. Není potřeba.
Já tam teda globální menu vidím.
stribny
Profil
Já zase preferuju globální (značně zůžené na nejdůležitější položky) nahoře. Někdy mi dost vadí, když je nahoře obsah a mám čekat na menu.

Tím ovšem neříkám, že uživateli nedám hned obsah, ty čtyři řádky globálního menu v seznamu (ul,dl) přežije, ne?
quinux
Profil
HeWeR
Ono menu tě nebude zajímat bez přečtení toho textu
Co když ten text bude pořád stejný a já se na ten web budu vracet? To mě bude zajímat menu, protože přeci nebudu číst stejný text pořád dokola. :o)
HeWeR
Profil
habendorf
Já ho tam nevidím. Prosím upřesni kde.

quinux
Když bude vše vymyšleno kvalitně, tak nebude text pořád stejný a nebudeš mít důvod se vracet.
mila
Profil
Jay Jay
Trochu jsem hledal weby, který používají možnost přeskočení menu a nějak jsem na ten vedlejší efekt nenarazil | díky
http://search.seznam.cz/searchScreen?w=h%C3%A1danky&mod=f
Hned první odkaz ;)
Jay Jay
Profil
mila : tak mi řekni přesně kde, já tam nic nevidím ;)
mila
Profil
Není to nic hrozného, dostal se tam text "Skoč na: ..."
Kdybych ten odkaz ale dal ještě před nadpis, tak už to bude docela nepříjemné...
habendorf
Profil
HeWeR:
Já ho tam nevidím. Prosím upřesni kde.
No já ho teda na JPW vidím hned nahoře, dokonce dvouúrovňové. Návody, html, css ...
Jay Jay
Profil
mila : první odkaz je u mě :

Hledej "hádanky" ve Zboží
Hádanky a počítání - KASA.cz - 88 Kč
Medvídkovy hádanky - Hračky Žabáček - 442 Kč
Hádanky pro předškoláky - - Knihkupectví Kosmas.cz - 89 Kč

Další nalezené zboží


a nikde tam nevidím nic o "Skoč na:..."
mila
Profil
Ok, tak druhý odkaz, tohle není fulltext, ale hledání ve zboží, které seznam cpe na začátek...
Jay Jay
Profil
mila : tak tam už něco bude mno :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0