« 1 2 »
Autor Zpráva
podmět
Profil *
Dobrý den. Rád bych otevřel diskuzi na toto téma. Myslíte si, že je správné tolerovat tzv. freelance tvůrce ?
Mám tím na mysli lidi, kteří zkrátka bez jakýchkoliv rozpaků tvoří webové stránky za peníze a nemají ani ŽL ani nespolupracují s žádnou firmou či studiem. Můj názor je, že je to chyba.
Mám dojem, že by opravdu měly být znatelnější bariéry mezi opravdovými profesionály a těmi co se za ně vydávají. Jediné co svým počínáním dělají je, že "kyne" spektrum tvůrců, tudíž se zvyšuje konkurence a současně, pokud se jím podaří získat zakázku, tak zeštíhlují spektrum potenciálních klientů právě firmám nebo studiím, které jsou za tímto účelem vytvořeny a jejichž vklady tvoří nemalé peníze.
Mají opravdu právo tito "bezprizorní" freelance tvůrci na plnohodnotné zasahování do spektra nabídky oblasti webdesignu ?? Už tak je konkurence korektních firem, studií či živnostníků dost veliká, natož aby si tento obor (webdesign) mohl dovolit podporovat a nijak neomezovat tvůrce, kteří by si zkrátka neměli dovolit nabízet své služby "jen tak" pro vylepšení rozpočtu například ke studiu.
Ano, samozřejmě, že si student zabývající se webdesignem může přivydělat, ale měl by nabízet své služby pověřeným firmám nebo studiím, které ho zaměstnají například formou brigády.
Mám obavy že v současné době se v poli webdesginu vyskytuje minimálně 30% tvůrců neoprávněně nabízejících své služby a to podle mého názoru není dobře.
habendorf
Profil
podmět: Jak jsi přišel na to, že ten tvůj tzv. freelance tvůrce nemá ŽL?
thingwath
Profil
Poučné, tady můžeme na vlastní sledovat, jak vznikaly cechy, za chvilku nás čeká raný kapitalismus až k monopolnímu. Zajímalo by mě, jak to dopadne potom.

Nevím co je neopravněné nabízení služeb. Vytvořit nějaké dílo může každý a žádný ŽL list nepotřebuje -- a pokud vím, na weby se uplatňuje autorský zákon.
Zahon
Profil
podmět
které ho zaměstnají například formou brigády.
- Máte takovou zkušenost? Já ne, studia nehledají brigádníky. Nechtějí si pošpinit pověst. webdesign není legrace pro dětičky...
Jinak dle mého názoru se stále bude vytvářet dost stránek. Rozdíl mezi studii a vašimi tzv. freelance tvůrci je asi většinou v kvalitě. Pokud nejste tak dobrý, abyste mohl konkurovat samostatným tvůrcům, kteří, jak vy říkáte si tím pouze přivydělávají, měl byste začít dělat něco jiného. Dle mého názoru, kvalitní týmy mají o zábavu a práci postaráno. Ale můžeme se jich zeptat.
Takže pánové (a dámy, pardon) nestudující školy a pracující pro webová studia, máte pocit, že Vám někdo krade práci?
pE eLL
Profil
Ano, samozřejmě, že si student zabývající se webdesignem může přivydělat, ale měl by nabízet své služby pověřeným firmám nebo studiím, které ho zaměstnají například formou brigády.

podle me jde o to ze abys mohl delat pro vetsi firmy ktere si muzou dovolit brat brigadniky taktoho musis uz pomerne dost umet. o tom ze chteji reference ani nemluve. naproti tomu mala firmicka ma obvykle dost prace tak akorat pro sebe.

dodam jeste neco tak napul z vlastni zkusenosti - kamarad si takto obcas prividelaval celkem sem se divil kdyz mi rikal ze zakaznici sou velice radi kdyz mu jen predaji osobne penize on jim web a konec. zadne papirovani (delal jen mensi staticke weby). takze kdyz to vezmu naopak - pokud by vsichni zakaznici ŽL vyžadovali ............
podmět
Profil *
thingwath - Vytvořit jistě, ale sám ho nabízet za účelem zisku aniž by vlastnil ŽL případně jiné opravění nemůže.
Dero
Profil
Ano, samozřejmě, že si student zabývající se webdesignem může přivydělat, ale měl by nabízet své služby pověřeným firmám nebo studiím, které ho zaměstnají například formou brigády.

To bychom to dopracovali. Ať se každý živí tak, nač mu síly stačí. Kvalitní freelancer mnohdy svými vědomostmi i výsledky strčí do kapsy většinu tzv. studií, které jen parazitují na zákazníkově nevědomosti. Je to individuální, na obou frontách. Bohužel ve webdesignu se dá lehce podvádět, šidit kvalita - a to se děje na obou frontách stejnou měrou, jak u freelancerů, tak u webstudií.

Jediná záruka kvality je renomé a jméno mezi uznávanými odborníky.
Dero
Profil
thingwath - Vytvořit jistě, ale sám ho nabízet za účelem zisku aniž by vlastnil ŽL případně jiné opravění nemůže.

Může, slouží k tomu tzv. autorská smlouva, nebo smlouva o díle. Pokud je o to vytvoření tohoto díla žádán, potom může pracovat na dohodu o provedení práce. Nevidím žádný problém, sám jsem to tak dva roky úspěšně praktikoval. A nepřipadám si nijak "nečistě".
quinux
Profil
podmět
A jak by jste jim v tom chtěl zabránit? Každého koho "chytnete" dáte zavřít nebo co? Já myslím, že ač je ve webdesignu opravdu konkurence velká, tak i trh je dostatečný na to, aby se firma dala utáhnout. A pokud je ta firma dobrá a udělá si jméno tak jí nějaký freelancer stejně jen těžko ohrozí. ;o)
Miloš
Profil
Kdykoli vidím freelancera, muším se oklepat, viz stránka http://typomil.com/typofilos/2006/07/kreativec-a-jine-zhuverilosti/ heslo Frílánceři

podmět
Připomíná mi to vztah socdem k podnikatelům; radši by viděli všechny jako státní zaměstnance. Tady je to jen otočeno, ale opět jde o to, aby někdo nevybočoval z řady. Nebo jako když komunisti nechtěli povolit klub přátel USA, protože máme ministerstvo zahraničí a tak dál a tak dál.
21 let jsem prožil v režimu, kdy se furt někdo staral o cizí věci, posuzoval, buzeroval. Nejen úřady, bylo to v lidech. Čímž bych shrnul dosavadní debatu do věty: Pokud to nekoliduje se zákonem a se slušností, ať si každý dělá co chce.
tiso
Profil
myslím že Dero to napísal najlepšie... Keby weby robili len ľudia čo to fakt vedia, tak by to vyzeralo inak...
Miloš
Profil
tiso
Keby weby robili len ľudia čo to fakt vedia, tak by to vyzeralo inak...
A kdyby prohlížeče (neřkuli celé operační systémy) dělali lidi, kteří ro opravdu umí ;-)
Kdyby byly v pr*eli ryby, tak by nemusely bejt rybníky.
Ale zase je to větší dobrodružství.
Zahon
Profil
Miloš
A kdyby prohlížeče (neřkuli celé operační systémy) dělali lidi, kteří ro opravdu umí ;-)
- kupodivu to ti lidé opravdu umí.. jinak bys ty operační systémy, či prohlížeče neznal. Předpokládám, že narážíš na Microsoft, jeho praktiky jsou občas podivné, ale není to tím, že by to ti lidé neuměli.
Miloš
Profil
Zahon
Ale jo, umí, taky to byla nadsázka; kdybych chtěl být přesný, píšu něco ve smyslu kteří to umí lépe a včas.
podmět
Profil *
Dero: Je mi líto, ale nemáš pravdu.. autorskou smlouvu nebo smlouvu o díle, případně dohodu o provedení práce nikdy nepředkládáš fyzické osobě, ale vždy jen právnickému subjektu (firmě, organizaci atd.)
quinux
Profil
podmět
To se IMHO mýlíte - dohodu o pracovní činnosti (dohodu o provedenní práce - je to v podstatě jedno jak to nazvete) můžete uzavřít i s fyzickou osobou, bez problémů. Sám jsem tak dělal, dělala tak i má partnerka.
Dero
Profil
Dero: Je mi líto, ale nemáš pravdu.. autorskou smlouvu nebo smlouvu o díle, případně dohodu o provedení práce nikdy nepředkládáš fyzické osobě, ale vždy jen právnickému subjektu (firmě, organizaci atd.)

podmět: Mně je líto, ale mýlíš se Ty. DPP uzavírá zaměstnavatel s fyzickou osobou.

Zákon zaměstnavatele definuje jako fyzickou osobu starší osmnácti let, případně jako právnickou osobu počínaje dnem, kdy tato jako právní subjekt začne existovat.
Anonymní
Profil *
podmět: x)

ach jooo... decka.. x)
pan K
Profil *
Abych přispěl se svojí troškou, tak já web dělal v době, kdy internet byl miminem a nevím, proč bych se měl najednou nechat zaměstnávat nějakým studiem... Jsem pořád ještě student a dělám to proti smlouvě o dílu a to legální je. Tím to hasne... Viděl jsem hodně prasáckých stránek od profíků i hodně kvalitní práce od studentů. Tyto vaše tlaky mi připomínají snahy Francie v EU zpoplatnit emaily. Internet = svoboda. I když jí každý den kus ubívá, ještě tu je a je to dobře!
Miloš
Profil
pan K
I když jí každý den kus ubí
snad ji neutlučou
venca163
Profil
mohu-li se i já vyjádřit, tak nevidím jediný důvod, proč by mi měli vadit ti "bezprizorní freelance tvůrci"
pokud není firma konkurence schopná, nedokáže si získat zákazníky, tak má smůlu, ale takhle to prostě chodí...pokud nedokáže konkurovat cenově, musí přesvědčit kvalitou, či nějakými nadstandartními službami...

pokud se na to kouknu z pozice zákazníka, který chce levný, fungující, hezký web - klidně budu volit fyzickou osobu, která mi splní požadavky stejně dobře a za lepší cenu

Připomíná mi to vztah socdem k podnikatelům
jak je vidět, nejsem jediný, koho to napadlo
Zahon
Profil
Miloš
myslím že to není možné... :-) na to nikdo nemá, když zpoplatněj emaily, vymyslí se něco jiného... web je na daně moc svobodný a tvárný.
Acci
Profil
OT:
Tyto vaše tlaky mi připomínají snahy Francie v EU zpoplatnit emaily.
Zpoplatnění e-mailů je blbost už z principu.
Juross
Profil
Zpoplatnění emailů je podle mě jen nápad státu jak vyděělat peníze na lidech, ale když to vezmu z jiné stránky, nevymyslela to naše vláda, a jak jsou na tom ve francii nevím.... :D
Leo
Profil
Nekde jsem cetl, ze nejvic nervozni a frustrovani jsou teenageri, kteri nemaji partnersky vztah (lidove babu). Co podmete? Leo
Juross
Profil
No tak by mě teda zajímalo:

- to si může kdokoliv udělat např. stránky na kterých bude nabízet tvorbu webů za určité peníze?

- třeba student si tak může přivydělávat aniž by porušoval zákony ?

- nebo jak se dá definovat "freelancer" ?
quinux
Profil
Juross

Ano v podstatě to tak jde.
Když jsi student tak se zákazníkem uzavřeš dohodu o pracovní činnosti (nebo nějakou dohodu, už to tu bylo diskutováno mnohokrát),
nebo si vyřídíš ŽL pokud už ti bylo 18, ale ten si může vyřídit třeba někdo z rodičů.
A nebo je tu poslední možnost a to ta, že tvůj zisk z této (ze všech tvých "bokovek") činnosti nepřesáhne 10 000 Kč ročně (nevím jestli je ta částka aktuální), tak ji nemusíš přiznávat a danit.

A freelancer je člověk na volné noze.
Juross
Profil
A potom teda mě nemůže nikdo kontrolovat a chtít po mě at je předložím ? takže si vlastně můžu vytvořit stránky na kterých bych třeba nabízel nějakou tu tvorbu jen tak? bez nějakých oficialit?
Zahon
Profil
Nekde jsem cetl, ze nejvic nervozni a frustrovani jsou teenageri, kteri nemaji partnersky vztah (lidove babu). Co podmete?
Ale Leo, nebuďte na něj zlý... :-) Chudák Podmět se asi cítí poškozen, že je horší než oni a tudíž mu berou práci.
llook
Profil
Tyhlety aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
(Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0