Autor Zpráva
Romanticka
Profil
Podle ceho poznam na webu, ze je pouzitelny a pristupny?

Je to podle: kontrast pisma s pozadim, pri zvetsovani pisma se layout roztahuje a pritom se nerozbije, pri vypnutych stylech dava web logiku, pri vypnutych obrazcich, rozeznate co je co, kod je validni, neobsahuje zbytecne javascript, flash atd. Da se to podle toho poznat?
Casero
Profil
Romanticka
jo, určitě to k poznání přispěje, ale hlavně by měl být dobře optializován pro vyh.(SEO)
Miloš
Profil
Casero
ale hlavně by měl být dobře optializován pro vyh.(SEO)
SEO je samozřejmě věc důležitá, ale to nemá nic společného s přístupností.
Web může být kdovíjak optimalizovaný, ale pokud není přístupný (špatný kontrast, malé nezvětšovatelné písmo, nepřehledná navigace, případné ohavnosti jako animace, marquee nebo zvuky), vyjde celá optimalizace vniveč.
Casero
Profil
Miloš
to cos řekl, myslím je ta použitelnost, ale k te přístupnosti bylo toco sme psla já, ne??
Miloš
Profil
Casero
Nevím, jestli použitelnost=A a přístupnost=B nebo naopak.
Já spíš polemizoval s tím, že hlavně by měl být dobře optializován pro vyh.(SEO)
Podle mě by měl být hlavně uživatelsky přívětivý.
Ale jako že je lepší být zdravý a bohatý než nemocný a chudý, stejně tak je nejlepší kombinace srozumitelný (přehledný) a optimalizovaný
Miloš
Profil
A podle mne použitelnost = přístupnost, což je to, o čem jsem psal. Nic, co by se SEO týkalo.
Viz třeba http://www.sitelab.cz/uspech-na-internetu/pouzitelnost/pristupnost.php
Casero
Profil
Miloš
OK.takže použitelný -> co nejlepší, nejpřehlednější, a celkově pro uživatele
přistupný -> SEO, katlogy...
Miloš
Profil
Casero
přistupný -> SEO, katlogy..
Nemyslím. Přirovnal bych to třeba k budově úřadu: Je-li úřad přístupný, dostanu se tam i na vozíčku. Je-li úřad použitelný, vyřídím tam vše, proč jsem tam šel.

Ale asi se jen zbytečně přeme o slovíčka
Petra
Profil
Romanticka
Všechno to, cos napsal k tomu patří a ještě mnohem víc navíc. U přístupnosti se to dá asi definovat o něco jednodušeji - má to nějaká docela jasně daná pravidla - WCAG, Section 501, u nás Best Practice - více viz knížka Davida Špinara: Tvoříme přístupné webové stránky. Přístupnost znamená, že web neklade uživateli žádné překážky, které by mu bránili jej použít, tj. že se dostane ke všem informacím v pohodě a to i když je slepý, hluchý, bezruký, špatně se soustředí nebo má příliš staré techniské vybavení nebo naopak příliš nové zařízení (třeba PDA).

Použielnost znamená, že se ten web uživateli dobře používá, že je schopen sse snadno zorientovat, snadno najít, co potřeboval a dosáhnout svého cíle. Z toho celkem jasně plyne, že přístupnost je nutnou podmínkou použitelnosti nebo jinak, že se obojí dost prolíná. Použitelnost se týká i věcí jako je navigace, rozmístění prvků stránky, informační architektura, atd. Jestli je web použitelný nebo ne už s nějakou slušnější mírou jistoty zjistíš testováním na uživatelích.
Nox_lbc
Profil
přístupnost znamená použitelnost webu pro menšiny (tím nemyslím etnické ;-) ... tj. pro uživatele PDA, mobilů apod. pro postižené osoby (zrakově apod.)
Casero
Profil
Miloš
Ok...souhlasím..z toho pohledu jako přístupnost -> možnost bezproblémového použití webu pro všechny :-D
Romanticka
Profil
Petra
a je na tu pristupnost nejaky bezplatny test? Potreboval bych zjistit o jedne strance, zda je pristupna a pouzitelna.
Romanticka
Profil
ja se v tom totiz vube nevyznam a potreboval bych se z toho dozvedet co je tam spatne a co dobre pristupnost
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0