Autor Zpráva
Polaroid
Profil
Co si myslíte o článku, který vyšel v Respektu číslo 7 (minulý týden) o Firefoxu?

Prosím o příspěvek všechny, kdo měli onen Respekt v ruce!
Polaroid
Profil
Já mam totiž dojem, že se nám to pseudo-odborné opěvování Firefoxu nějak nebezpečně rozmohlo!
Hugo
Profil
Pokud byste nekdo meli ten clanek elektronicky, tak ho pls nekam hodte. Rad bych si to precetl.

Dik moc
Polaroid
Profil
Tak sem trochu hledal, a zjistil jsem, že jinak, než přes placený archiv článku na respekt.cz se k tomu dostat nedá.

Ale můžeš se zkusit zeptat normálně v trafice, jestli nemaj to starý číslo (novej vyšel teprve dneska)!
Leo
Profil
"Ale můžeš se zkusit zeptat normálně v trafice, jestli nemaj to starý číslo (novej vyšel teprve dneska)!"

Tezko, trafiky neprodane vytisky vraci jakmile dostanou nove cislo, kdo by skladoval tuny papiru, ze. Leo
Polaroid
Profil
Asi máš pravdu, sem to jen tak plácnul, úplně bez rozmyslu!

Technické detaily chodu trafik mě fakt nezajímaj!
habendorf
Profil
Jestli po tom hodně toužíte, tak ho naskenuju a zítra ho sem hodím.
Leo
Profil
"Jestli po tom hodně toužíte, tak ho naskenuju a zítra ho sem hodím."

Ani ne, k cemu by to bylo? Kazdy ma moznost vyzkouset si FF sam, tak k cemu pindy novinaru. Leo
habendorf
Profil
Leo: Navíc mi došlo, že by to nebylo zrovna košér vzhledem k autorským právům. Beru zpět.
Hugo
Profil
habendorf

Me by ale celkem zajimalo co o tom pisou, nekdy se clovek u techto clanku pobavi. Ale s temi pravy by to asi byl problem (i kdyz na netu na to hodne lidi s***).
Yuhů
Profil
Respekt číslo 7/2005, strana 18 (civilizace), vyšlo 14. 2. 2005

Liška mává s Microsoftem
Světem se šíří alternativní internetový prohlížeč

Pavel Černý
Autor je spolupracovníkem redakce

Firma Microsoft zažívá temné chvilky. Po světě se závratnou rychlostí šířá internetový prohlížeč Firefox, který je zdarma, bezpečnější a jednodušší k ovládání než Explorer Billa Gatese. Jedno renomované médium za druhým konstatuje, že je to skvělý program, a nezakrytě je doporučují k užívání. Před několika týdny navíc vyšla na prohlížeč Firefox dvoustránková reklama v deníku The New York Times. Na tom není nic nenormálního, podobných inzerátů bývá uvnitř prestižního listu hodně. Jenže tentokrát si reklamu zaplatili samotní nadšení uživatelé. Je jich už více než sedmnáct milionů.

Existuje alternativa

Firefox je počínaje loňským 9. listopadem volně ke stažení na internetu, k velké radosti všech, kteří si stěžují na těžkopádnost a nízkou úroveň zabezpečení dnes nejrozšířenějšího Exploreru z dílny Microsoftu. Už začátkem prosince překročil počet lidí, kteří si Firefox ze sítě stáhli (na adrese www.mozilla.org ), hranici deseti milionů. Několik z nich nadchl tak, že se rozhodli dát o něm vědět co nejširšímu okruhu uživatelů internetu a složili se na dvoustránkovou reklamu v The New York Times.

Inzerát měl být původně otištěn několikd dní poté, co se prohlížeč objevil na síti. Jenže grafici měli problémy, jak na jednu z dvojice stránek vtěsnat na deset tisíc webových stránek, jejichž provozovatelé na progpagační akci přispěli. Na téže stránce je totiž navíc velkými písneny napsáno: "Máte dost svého prohlížeče? Nejste sami. Chceme vám dát vědět, že existuje alternativa." Na druhé stránce bylo otištěno obří logo spolu s citáty několika spokojených uživatelů. Mimochodem, tento inzerát se nyní úspěšně prodává jako plakát.

Podobnou akci ve prospěch nového prohlížeče zorganizovali i nadšenci v Německu, kteří mezi sebou vybrali téměř 50 000 eur. Značná část z toho šla rovněž na reklamu v tištěných médiích. "Načasování nemohlo být lepší," citoval internetový server spřízněný s Mozillou jednoho z mnoha přispěvovatelů. "Prohlížeč si stahuje čím dál víc lidí. Jestli to tak půjde dál, brzy nás bude dvacet milionů."

Sdružení Mozilla Foundation vzniklo v červenci 2003 s cílem vytvářet software k volnému stažení ze sítě. Na projektu spolupracují dobrovolníci z celého světa, stejně jako tomu před lety bylo v případě opreračního systému Linux. Sdružení, v jehož čele stojí duchovní otec populárních aplikací Lotus Mitchell Kapor, jejich práci jen zastřešuje.

V praxi to funguje tak, že spolu programátoři, mezi nimiž jsou profesionálové i amatéři, diskutují na internetu a průběžně vznikající software doplňují.

Projekt podporují firmy zvučných jmen, jako jsou IBM, Sun, Microsystems nebo Hewlett Packard. Seznam uživatelů programů s hlavičkou Mozilla Foundation zahrnuje i francouzské ministerstvo zemědělství.

V čem jsou výhody

Firefox si mohou stáhnout a instalovat uživatelé Windows, i ti s operačním systémem Linux, nebo majitelé počítačů Apple. Prohlížeč je k dispozici v padesáti světových jazycích, včetně češtiny, a jeho ovládání je velmi jednoduché. Vizuálně je podobný Exploreru a jak by také ne, když stejně jako produkt Microsoftu vychází z osvědčeného modelu, s nímž před lety přišel vůbec první komerční prohlížeč firmy Netscape. za krátkou dobu své existence už Firefox stačil posbírat celou řadu ocenění, mimo jiné i od časopisů Time, Newsweek či deníku The New Yourk Times. O internetových magazínech ani nemluvě.

Nový prohlížeč má ve srovnání s Explorerem dvě výhody - je rychlý a relativně bezpečný. Microsoft svůj produkt od začátku koncipoval jako pevnou součást operačního systému, ale zadělal si tím na problémy, a nejen u antimonopolního úřadu. Díky úzké provázanosti s Windows se totiž viry snáz rozšiřují do celého počítače. Firefox je naproti tomu od operačního systému do jisté míry izolován, takže je odolný zejména před spyware, což jsou zjednodušeně řečeno trojské koně, které se vám občas uloží do počítače při brouzdání internetem. Spyware pak začne kontrolovat, co děláte s počítačem, a začne ho nesnesitelně zpomalovat. Navíc všechny citlivé údaje odesílá svému stvořiteli, který je pak může využít například při vykrádání vašeho účtu. Firefox tomu zatím odolává. Jednoduché, ale účinné, podotýká šéf Mozilly Mitchel Baker.

Podobně jednoduše zní i vysvětlení, proč je Firefox rychlejší. Prostě proto, že když chce člověk prohlížet další stránky, aniž by musel aktuální zavřít, nemusí otevírat nové okno. Stránku otevře v aktuálním okně a na předchozí se pak vrací pouhým stisknutím tabelátoru.

Ostatně, to samé nejspíš zjistil i šéf managementu operačního systému Windows Gary Share, protože i on dal před Explorerem přednost jinému prohlížeči, který funguje na podobném principu jako Firefox. Když na to ale přijde řeč, zdůrazňuje, že Maxthon na jeho počítači vychází z větší části z Exploreru. To je sice pravda, ale není z dílny Microsoftu.

Člověka napadne, že by pro tak velkou firmu přece neměl být problém prohlížeč inovovat. Omyl. Vinou provázanosti s operačním systémem je to možné provést až s další aktualizací Windows, která je v plánu v roce 2006. Impérium Billa Gatese nabízí uživatelům vyšší úroveň zabezpečení počítače prostřednictvím balíku Service Pack 2 pro Windows XP, který předem vyřazuje ze hry uživatele se staršími verzemi operačního systému. Těm Gary Share vzkazuje, aby si raději pořídili nový počítač.

Ani ti, jejichž počítače pojmou systém XP, ale nedostávají právě uspokojivé záruky. Prohlížeč bude totiž jen upozorňovat na existenci virů, místo aby je vůbec do počítače nepouštěl, jak je tomu u Firefoxu. "Je to hrůza. Člověk, jako je má matka, se v záplavě oken s dotazem, jestli chce stáhnout to, či ono, snadno ztratí," žehral nedávno na Explorer na internetové diskusi Bruce Schneier, jinak šéf firmy, které se zabývá právě zabezpečením sítě. Proto také změnil prohlížeč.

Explorer není bezpečný

Lidí nespokojených s Explorerem přibývá, a nejde jen o experty. Zhruba před měsícem rozhodlo vedení pensylvánské univerzity, že na všech počítačích ve škole nechá nainstalovat jiný prohlížeč. Důvod? "Microsoft Explorer není bezpečný a není důvod jej užívat, pokud existuje alternativa," stojí v oficiálním prohlášení.

Pokud se bude počet těch, kteří dávají přednost Firefoxu, zvyšovat takovým tempem, jako dosud, není vyloučeno, že se brzy stane jedničkou na trhu. Ještě před koncem roku ztratil Explorer podle analýzy The New York Times téměř dvacet procent uživatelů.
Yuhů
Profil
Omlouvám se za přepisování celého článku,
chápu to ovšem jako citaci v rozsahu nutném.
Hugo
Profil
Yuhů

Dekuji ti mnohokrat.
meca
Profil
Pokud se bude počet těch, kteří dávají přednost Firefoxu, zvyšovat takovým tempem, jako dosud, není vyloučeno ..., že se také stane, tak děravím jako je teď IE...
Yuhů
Profil
meca
no to asi ne. V tom článku jsou přece problémy zcela jiného charakteru. Abych tak řekl, spíš je problém v tom, že je v prachu novinářská etika.

Upozorňuji, že to byl normální článek, nikoliv inzerntní příloha.
Yuhů
Profil
třeba si vezměte tohle:

Navíc všechny citlivé údaje odesílá svému stvořiteli, který je pak může využít například při vykrádání vašeho účtu. Firefox tomu zatím odolává. Jednoduché, ale účinné, podotýká šéf Mozilly Mitchel Baker.

Co má Mitchel Baker co komentovat údajné vykrádání účtů? Co je tam jako jednoduché?

Nebo jak popisuje důvody rychlosti Firefoxu, to je fakt perlička.

Nebo to s tím šéfem managementu OS, jak používá Maxthon. To přece s Firefoxem vůbec nesouvisí:
... Maxthon na jeho počítači vychází z větší části z Exploreru. To je sice pravda, ale není z dílny Microsoftu.

Ten novinář, co to psal, je prostě zaujatý. Co má co komentovat fakt, že Maxthon není od Microsoftu? Jakou to má souvislost s Firefoxem?

V tomto případě získává onivá panda tak zvanou medvědí službu. Měl jsem Respekt velmi rád, pravidelně ho kupuju, ale už mi občas začíná svou zaujatostí zvyšovat hladinu žluče v krvi.
halogan
Profil
Yuhů: nevím, zda jsi to přepisoval, nebo jen kopíroval, ale jesli psal, tak te sklamu: http://respekt.inway.cz/clanek_detail.php?sel_id=287&rocnik=2005&cislo =07
Yuhů
Profil
halogane, děkuju za odkaz. Přepisoval jsem to, ale to nestojí za řeč. Pětiminutové cvičení prstokladu.
Polaroid
Profil
Výborně! (jako že je hodně ohlasů na moje téma)

Naprosto s tebou Yuhů souhlasim!

Prostě každej kokot si dneska myslí, že je doví jakej drsňák, když píše vo Firefoxu!
Polaroid
Profil
OK, je načase, aby šel MSIE konečně od válu, ale existujou i jiný prohlížeče.
Třeba na Netscape se strašeně zapomnělo. Dřív měl více procent než IE a teď.....

Nesmíme totiž zapomenout, že i jinak skoro bezchybný FF má své chyby (i když ty největší jsou spíše v jádru Gecko), jako třeba občasné chyby ve vykreslování rámečků (jednou je to tady, jindy (po scrollování) o pixel vedle.

Asi založim nadaci na podporu nějakýho jinýho prohlížeče!
thingwath
Profil
Ono, moc jiné prohlížeče než Gecko (Mozilla, Firefox, Netscape), IE, Opera a KHTML/webcore (Safari, Konqueror) nejsou. O ničem skutečně použitelném a plnohodnotném nevím. Opera je komerční, ta nestojí za nadaci, IE jakbysmet a Safari s Konquerorem jsou vázány na minoritní platformy. Nevidím co podporovat. Firefox má hype dost a krom Opery mu nic z toho přímo konkurovat nemůže. IE má tři čtyři roky zpoždění, to by musel MS sakra zatočit koly.
Honza Hučín
Profil
Článek jsem četl. Je pravda, že to je spíš PR než objektivní článek. Na druhou stranu články o IE v jiných médiích před pár lety byly taky PR. Upřímně řečeno, pro mě lepší něco než nic, protože to pomáhá vyvíjet tlak na administrátory a oddělení IT ("my jsme se dočetli v Respektu, že nějaký prohlížeč Firefox je o hodně lepší než Explorer, moji známí od počítačů to taky říkají, mohli bychom to mít i u nás?").
Rdm
Profil *
Tedy ten článek není tak zaujatý jako spíše fakt, že ho psal člověk co o dané věci nemá ani páru :o)
V článku je spusta nepřesných informací..taky mě zaráží (a nejen v tomto článku, ale i ve všech ostatních co vycházejí o firefoxu), že nikdo neupozorňuje na další důležité vlastnosti: FireFox (a všechny alternativy MSIE) jdou dopředu - umí nové technologie a standardy, kdežto MSIE zamrzl v čase!
Argos
Profil *
Ja teda nevim - aby ste firefox nepřechválili - beru že je bezpečnější a rychlejší (protože vykresluje části kódu hned co je stáhne, používal jsem ho asi čtvrt roku a zrovna s tím vykreslováním vznikaly celkem chyby - například že vypsal špatný odkazy - třeba od půlky stránky až do konce ( "|" místo "/" atd.), vobčas se mě i stalo že stejná stránka vypadala po každém refreshi jinak, a mnoho dalších chyb.... Takovýhle věci by se myslím u prohlížeče tohodle "formátu" stávat něměly.... ale jinak fpoho.
Argos
Yuhů
Profil
> Tedy ten článek není tak zaujatý jako spíše fakt, že ho psal člověk co o dané věci nemá ani páru :o)

ano, tak se to jeví. Ale nevím, co je pro Respekt horší ostuda.
Polaroid
Profil
Myslím si, že Respekt neudělal chybu, když tento článek otisknul!

Není sice co se obsahu týče úplně přesný, ale svému účelu - tj. ukázat uživatelům / čtenářům, že existuje alternativa k IE - posloužil IMHO velice dobře!

Nicméně autor mohl přistoupit k tématu odpovědněji a něco málo si otom zjistit a napsat poté něco rozáshlejšího, než to co před ním publikovali všichni, od Čtyřlístku přes Blesk po odborná média!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0