Autor Zpráva
Filip
Profil
Dobrý den,
Potřebuji odinstalovat Linux - Fedora5, Mám ji na stejném fyzickém disku s Windows XP, když přes Windows přeformátuji oddíl s Linuxem na NTFS, a restartuji PC, tak už nenaběhne, protože linuxový zavaděč Grub zaseká celé PC... Grub je totiž v MBR, takže se formatem neodstraní... Takže když chci pustit XP, tak musím znovu nainstalovat Linux, Grub se vzpamatuje a všechno jede... Jenže linux zabírá na disku 10GB a nechci ho tam mít nadosmrti...

Prosím pomozte mi... Díky...
Miloš
Profil
Z MBR to odstraníš pomocí fixmbr. Odpovídal jsem na to nedavno v jiném fóru.
Kolibáč
Profil *
Upřesním (mám s tím zkušenosti):
1. nastav BIOSu Boot from CD
2. vlož CD Windows
3. přejdi do příkazové řádky
4. napiš FIXMBR a potvrď
5. restaruj PC
Chichot
Profil *
mam stejnej problém!
ale mě to navíc nebootuje z CD ....jenom z floppy....takže jediný co jsem udělal je zformátoval celej disk na FAT32, ale zavaděť GRUB zustal....no a nehnu se z fleku, páč to nebootuje z žádnýho CD!!! ani linux ani Windows.... GRUB napíše ERROR 17 a tim končim...
Anonymní
Profil *
Chichot:

Pokud máte na té bootovací disketě fdisk, tak MBR obnovíte příkazem

fdisk /mbr
Bubák
Profil
Anonymní
Údajně to nefunguje pro disky nad 130GB, ale protože mám "jen" 80GB, tak to nemůžu potvrdit ani vyvrátit. ;-)
nightfish
Profil
pakliže má kolega WXP, doporučuju nabootovat konzolu pro zotavení a spustit "fixmbr"
co se hranice 130 GB týká, je možné, že s ním fdisk pro W2K a starší může mít problémy... i když jde jenom o vytvoření spouštěcího záznamu a ne o vytvoření partition větší než 128 GB...
Aesir
Profil
Bubák

Omlouvám se, Anonymní jsem byl já. Windowsí fdisk v nějaké starší verzi měl opravdu problém s většími disky, ale tuším, že se jednalo jen o chybu v čtení velikosti disku, kterou stejně Microsoft záplatami opravil, na jejich webu jistě budou k nalezení. Nicméně tato chyba by neměla v tomto případě vadit, popřípade se dá využít utility DISKPART, ale bez možnosti bootvat z CD zřejmě těžko.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0