« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
Wan-To
Profil *
Tohle nemá vůbec nic společného s počítači nebo internetem, ale tato diskuze byla první místo, kde jsem se mohl na řešení mého "problému" zeptat.

Dokážete graficky roztřetit úhel, graficky znamená pouze s použitím pravítka a kružítka???
kolouch
Profil
To je nemožné. Používáš li jen pravítko a kružítko. Je dokázané, že to nejde. Pokud by se ti to povedlo, můžeš si jít pro nobelovku za matematiku :-)
Hanz
Profil
Wan-To
Záleží na tom jaký. Třeba 90 stupňů je úplně v pohodě :o)
Wan-To
Profil *
Záleží na tom jaký
Libovolný.

kolouch
Nevíš, čím je to dokázané? Několika tisíci neúspěšných pokusů???
habendorf
Profil
Wan-To: Úhel jde jednoduše jen rozpůlit. A dále půlit - můžeš tedy vyrobit čtvrtiny, osminy ....
Jenže žádná mocnina dvou není dělitelná třemi - a to lze dokázat dost jednoduše. Takže nikdy z těch 1/2exp(n) neuděláš tři stejné díly. Kapišto?
kolouch
Profil
Nejde o to, kolik bylo neúspěšných pokusů. Jde o to, že prostě s použitím pravítka a kružítka není JAK to udělat. :-)
Wan-To
Profil *
Zkoušel jsem to podobně jako rozdělování úsečky, samozřejmě neúspěšně ;-)
kolouch
Profil
habendorf - jo to je důkaz.
Wan-To
Profil *
Jde přesně narýsovat sinusoida?
Hanz
Profil
Mysdlím že už vím, ale nejsem si jist! Vyzkoušej to:
Narýsuj si ten úhel, vem si do kružítka libovolnou vzdálenost a opiš kružnici se středem v tom vrcholu úhlu. Potom spoj ty dva body, kde protla kružnice ramena úhlu. Potom udělej libovolnou přímku z jednoho z těch bodů a nanes na ni tři centimetry. Spoj ten třetí centimetr s tím druhým bodem co ti vznikl už přettím a zečni dělat rovnoběžky přez jednotlivé dílky (ty tři centimetry) a to s tou přímkou co ti vznikla spojením toho třetího bodu s jedním z těch průsečíků. Tam kde ti ty rovnoběžky protnou tu první přímku tam jsou ty třetiny :o)


Hanz
Wan-To
Profil *
Musím tě zklamat, tohle nefunguje. Zkus to s úhlem 180 stupňů. Prostřední "třetina" bude celý úhel.
kolouch
Profil
a jak jsi přišel na tři cm? Proč zrovna 3? Jako tři třetiny?
Hanz
Profil
Teď jsem to i zkusil a vyšlo :o) --> jde to !!!!!!!!!!!!
Wan-To
Profil *
Můžeš to naskenovat?
Wan-To
Profil *
Nebo alespoň nakreslit třeba v Malování?
Hanz
Profil
Wan-To
Aha tak s úhlem 180 mně to nenapadlo :o) , ale uděláš tak většinu úhlů.

Jo a proč to musí být zrovna jedna metoda.
180 stupňů rozdělíš jen podle kružítka a ani pravítko nepotřebuješ (nepočítám spojení se středem :o)

kolouch
Ty 3 cm byl příklad
Wan-To
Profil *
Hanz
Když "roztřetíš" 180, tak zjistíš, jak je to nepřesné...
kolouch
Profil
Hanz
nene, já to taky zkusil a je to nepřesný. I když by se mohlo zdát, že to jde, není to přesný.

Wan-To
sinusoidu můžeš rýsovat jen přibližně podle křivítka a počítáním rovnice, ale ne přesně.
habendorf
Profil
Wan-To: Sinusovku nakreslíš v pohodě. Co myslíš tím přesně? Přesnost bude záviset na tom, kolik bodů si vyneseš. Takže na absolutní přesnost jich potřebuješ nekonečně mnoho :o)
Wan-To
Profil *
Kdyby byl WZ trochu rychlejší, tak tu už máte obrázek roztřetění 180 stupňů ;-)
habendorf
Profil
kolouch: Ne, sinusovka jde lépe a bez počítání.
kolouch
Profil
co kdybysme založili spolek moderních matematiků a překvapili svět přesně narýsovanou sinusoidou, nebo grafickým rozdělením úhlu na tři stejné části? :-)
Hanz
Profil
Wan-To
Proč myslíš :o)
Jo a naskenované je to zde:
http://flash.krmelin.net/sejmout.jpg
Dělal jsem to narychlo a tím co jsem mněl zrovna poruce takže je tam půl stupně nepřesnost --> je to rýsovaním (dělal jsem to narychlo)
habendorf
Profil
Roztřetit 180 není problém - z každý strany dáš 60 a 60 ti zbyde uprostřed :o)
Wan-To
Profil *
habendorf
Potřeboval bych tu absolutní přesnost ;-)
Hanz
Profil
Wan-To
Můžu se zeptat na co to potřebuješ ??
Wan-To
Profil *
180 není problém, ale nejlíp se na něm ukazují odchylky při pokusu roztřetit opravdu libovolný úhel.
Wan-To
Profil *
Můžu se zeptat na co to potřebuješ ??
Slyšel jsem, že úhel nejde roztřetit, tak jsem se chtěl ujistit, jestli to je pravda.
kolouch
Profil
a můžu vědět na co tam teda jsou ty tři body? Tady
habendorf
Profil
Wan-To: přesná sinusovka:

1) do pravé ruky tužku
2) postav se bos na mokrou podlahu
3) do levé ruky hřebík
4) hřebík do zásuvky
5) let the beat controll your body

Teda jestli nevadí 50Hz - to doženeš měřítkem.
« 1 2 3 4 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0