« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
Hanz
Profil
kolouch
No nemusíš. Stačí když si pomocí kružítka uděláš tři stejné části, ale stejně v zadání je že může být pravítko a to má většinou stupnici na měření :o)
Wan-To
Profil *
Já změním zadání, můžu? Pravítko nemá stupnici na měření nebo se nesmí použít.
kolouch
Profil
Hanz
nojo, ale nejde o měření. Jde o použití grafické metody :-)
habendorf
Profil
Hanz: pravítkem se vždy v těchto úlohách myslí pravítko bez stupnice, půlka úloh by pak ztrácela smysl (třeba: rozpůlte úsečku :o))
kolouch
Profil
Wan-To no ano. Nesmí se použít. To je ta grafická metoda. Ale pokud se chceč vyhnout přibližným výsledkům a chceš to přesně tak to nejde.
Wan-To
Profil *
Hanz
Jestli ti to pomůže, přelep si stupnici nějakou náplastí, ať ji nevidíš ;-)
kolouch
Profil
hele už jsme druhý nejpopulárnější :-)
Wan-To
Profil *
Když tu každý řekne, kolikátý nejpopulárnější jsme, tak za chvíli překonáme Flash ;-)
Fred
Profil
Rovnostranný trojúhelník má vnitřní úhly 60 stupňů
V místě průniku kružnice ůhlem co potřebuješ změřit si uddělej kolmici
úhel mezi kolmicí a tou tečnou rozděl na 4 díly, dostaneš 45 stupňů.
Tam namaluj přímku (a).
Další kolmici udělej z vrcholu trojůhelníka (neznámého úhlu)
Kde se protne přímka a a předchozí výška trojúhelníku, z toho bodu namaluj další kolmici
Měl by jsi získat rovnoramený trojůhelník o známém úhlu 90 stupňů, uvnitř trojúhelníku co vzniknul úplně na začátku.
Těch devadesát stupňů rozděl na tři díly (poloviny z šedesáti)
Kde se protnou to spoj s bodem vrcholem trojúhelníku.
Mrkni se kdyžtak na ten obrázek, už je to fakt dlouho co jsem seděl v lavicích a nepamatuji si terminologii, vždycky jsem všechno odvozoval

Laicky tam kde se protíná ta kružnice na obrázku s neznámým úhlem je třeba nacpat rovnostraný trojúhelník s pravým úhlem dovnitř toho původního
Hanz
Profil
Kdyď jsem psal že stačí udělat pomocí kružítka tři nějaké stejné části (asi si to pořádně nepřečtete!)
Wan-To
Profil *
Celkem by se hodil obrázek nějak "úspěšně roztřetěného" úhlu.
Fred
Profil
No jasně, nemám tu nic po ruce tak jsem naznačil kam vložit ten čtverec do toho obrázku co sem někdo uploadoval http://xy.wz.cz/uhel.jpg
Wan-To
Profil *
Fred
Tvůj postup nějak nechápu.
kolouch
Profil
Hele to je nesmyslný. NEJDE to. pomocí kružítka a pravítka BEZ měření nerozdělíš nic na tři stejné části. Ani úsečku.
Wan-To
Profil *
Úsečku roztřetíš třeba na devadesát částí. Podívej se na http://wanto.czweb.org/uhel.bmp - jsou tam tři podobné trojúhelníky, kterýma jsem rozdělil úsečku.
kolouch
Profil
nojo, ale už jsem jednou psal, že v tom není přesnost. To cos tam nakreslil jsou jenom přibližný náčrtky. Zkus si to pečlivě narýsovat a potom to pořádně přeměřit a uvidíš.
Hanz
Profil
kolouch
A proč se to teda všude učí pomocí podobnosti trojúhelníků ????????? (my jsme to brali i v deskriptývě)
Wan-To
Profil *
Úsečka se dá rozdělit takhle:
1) Uděláš si úsečku ;-)
2) Z jednoho krajního bodu si uděláš polopřímku, na délce nebo úhlu nezáleží.
3) Na polopřímku si naneseš kružítkem třikrát libovolnou, ale pořád stejnou vzdálenost.
4) Z posledního bodu na polopřímce, který ti vznikl nanášením stejných částí, povedeš přímku skrz druhý krajní bod úsečky.
5) Z obou dalších bodů na polopřímce povedeš rovnoběžky s přímkou 3. bodu
6) Podívej se na to, co ti vzniklo - roztřetil jsi úsečku.
kolouch
Profil
Jenže ty pleteš podobnost trojúhelníka do roztřetění úhlu. To přece není grafická metoda když musíš někam nanášet 3 cm.
Wan-To
Profil *
kolouch
Ještě k tomu obrázku - někomu (už jsem zapoměl komu ;-) ) jsem tu dokazoval, že jeho postup není správný. To není z mojí hlavy ;-)
kolouch
Profil
nojo máš pravdu. To jde.
Wan-To
Profil *
Jenže ty pleteš podobnost trojúhelníka do roztřetění úhlu. To přece není grafická metoda když musíš někam nanášet 3 cm
Vysvětluji ti jak roztřetit úsečku, protože tvrdíš, že to nejde. Nemusíš použít 3 cm, ale stačí libovolná (ale ve všech částech stejná) vzdálenost.
kolouch
Profil
ale ty na to jdeš od konce. Tys nerozdělil na tři stejné části tu původní úsečku.
Fred
Profil
kolouch
To neumíš kružítkem udělat 60 stupňů ?
Vnitří úhly rovnostraného trojúhelníka
Ten náhled jsem upgradoval.
kolouch
Profil
Fred
Jo, umím udělat 60°. Ale nechápu, jak ti to pomůže udělat z jedoho úhlu tři třetinové.
kolouch
Profil
Wan-To
já rozumím tomu obrázku. Tys rotřetil úsečku, ale jinou. Musíš roztřetit tu vovorovnou - ta je v zadání.
Fred
Profil
Tzn. přímka, někam zabodnu kružítko, udělám libovolně velko kružnici, kde se protne s přímkou udělám další kružnici, kde se protnou udělám další kružnici, kde se protnou obě kružnice, namaluji přímku do bodu kde se protla první kružnice s přímkou. Mám úhel 60 stupňů, polovina je 30, zbytek je na obrázku!
kolouch
Profil
no tak teď jsem se zamotal. Nechte mi 5 minut musím přemýšlet .-)
Wan-To
Profil *
Já už nemám čas, takže mizím domů. Přeji vám hezké sny plné třetění úhlů!
kolouch
Profil
tak jsem si to přesně narýsoval a prostřední část mi vychází vždycky (s různými úhly) o něco menší. Nemůžu si pomoct, nefunguje to.
« 1 2 3 4 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0