« 1 2
Autor Zpráva
Flip
Profil
Railbot
Kdybys věnoval minutu přečtění předchozí diskuse, než se tak blbě zeptáš, tak by ses tak blbě ptát nemusel :)
asi jsem slepý... ale nic takvého jsem nenašel....
habendorf
Profil
Flip: zkus 29.1.2007 17:10:25 :o)
Flip
Profil
nic takového nenacházím... mohl bys prosim link... dik asi sem přepracovany nebo co :(
Dero
Profil
Flip: Předchozí stránka diskuse, můj příspěvek z 29.1.2007 17:10. Je docela rozlehlý, nemůžeš ho minout - hned na začátku uvádím odkaz.
Nox_lbc
Profil
Zdravím, tenhle rok se to tak pěkně sešlo ... taktéž maturuju a obor Web a multimedia na ČVUT se mi zamlouvá, neboť po čtyřech letech na Strojní průmce v Liberci by to bylo konečně něco, co mě baví (a částečně i živí ;) ...

Prosil bych o jakékoliv vaše poznatky, zkušenosti a rady ohledně oboru Software a management (web a multimedia) ale i ČVUT obecně ;) díky ...
Flip
Profil
jj už jsem se konečně orientoval, jj taky to chci zkusit... zní to slibně... jěště přemýšlím o MUNI v Brně? Aplikovaná informatika...
Dero
Profil
Flip: Asi takhle, jsem Brňák a raději bych na ČVUT. MUNI už vůbec není žádný zázrak, to už raději poklidnější, praktičtěji zaměřené VUT v Brně.
ronnie
Profil
No mám snad čím přispět:)

Váhal jsem stejně jako ty, ale nechtěl jsem jít pracovat, ale odcestovat do zahraničí a za rok se naučit perfektně anglicky. Nakonec jsem se nechal všemi přemluvit, na VŠ šel a lituji toho.

Proč? Při studiu jsem si musel vydělávat, protože mi to rodiče hradit nemohli. Kombinovat práci a školu samozřejmě jde, ale není to tak jednoduché, jak to může vypadat. Ráno jsem vstal, tak do 2 byla škola, kolem 3 jsem začínal pracovat. Když se dařilo, do 8 jsem byl hotov, ale to jen málokdy, většinou jsem končil kolem desíti a často až po půlnoci. Pak jsem šel na kolej a do 3 jsem nemohl spát, protože se všude slavilo (4 dny v týdnu). A ráno brzo zase vstávat na přednášky a koloběh se opakoval.

Takhle to probíhalo téměř dva měsíce, než jsem se na školu vykašlal. Za ty dva měsíce jsem se nenaučil vůbec nic nového ani ve škole, ani v programování a webdesignu. Zkrátka na to nebyla chuť, kolem mne bylo 20 lidí, kteří pracovat nemuseli a většinu času trávili v hospodě. VŠ (no spíš koleje) mě tak na nějakou dobu otrávili. Požádal jsem o ukončení studia k začátku února.

Neříkám tím, že takový vývoj to má u každého, ale pokud někdo pracujete, studujete, máte čas ještě na vzděláni v oblasti webdesignu a navíc bydlíte na koleji, máte můj upřímný obdiv.

Za ty tři měsíce, co jsem přestal s VŠ, jsem se naučil mnohem více než za celou dobu, co se webdesignu & programování věnuji. Mám teď mnoho času, beru jen velmi malé zakázky a finance vracím rodičum. Větším zakázkám se začnu věnovat až od dubna, do té doby chci nastudovat maximum informací. Na konci roku bych pak chtěl jet na rok do zahraničí naučit se perfektně anglicky a od roku 2008 začít se školou znova. Tentokrát se ale vykašlu na koleje a doufám, že za ty dva roky si vypěstuju určitou značku a budu si moci zakázky vybírat a pracovat jen tehdy, když je to opravdu potřeba.

BTW kolega, který vede jednu poměrně úspěšnou webdesignerskou firmu, mi nedávno říkal, že pokud má zájemce o práci, který vystudoval nějakou VŠ, tak ho většinou nechce brát. Proč? Protože (a takovou zkušenost mám i já) vysokoškoláci se po studiu už nechtějí učit sami a spokojí se s tím, co je naučila škola (což bohužel nestačí). Samozřejmě to neplatí vždy, ale častokrát je to pravda.

Tedy odpověď na Tvou otázku: na VŠ bych určitě šel, ale dobře bych zvažoval, zda je nutné jít na VŠ hned po střední. Jak už jsem psal, já bych raději na rok odcestoval, snažil se získát v zahraničí kvaltní pracovní reference. Pak přijel a začal s VŠ. Podstatné je, že bych mohl zároveň pracovat pro zahraniční firmu (protože už mám dobré znalosti jazyka), kde si můžu vydělat 3x tolik co tady.
Michalek
Profil
ronnie
Díky za dobrý příspěvek, teď jen vytisknout a roznášet všem, co mi říkají "VŠ rulezz". Jak jsem psal na minulé stránce, já VŠ zkusím. Přinejhorším se přijímací zkoušky nepovedou, přinejlepším můžu kdykoliv skončit.

Řeším totiž zásadní věc - nejsem ani v jednom z grafiky, HTML, CSS, PHP, JS, MySQL (a kdo ví čeho ještě) vynikající. Všechno umím, dokáži naprogramovat a nakódovat "cokoliv", ale stále si myslím (alespoň podle toho co vidím třeba tady na fóru), že ostatní umí o trochu víc. Možná je to jen zdání, nevím.

A zdá se mi, že na poli webdesignu je docela přetlak (vám se nezdá?) a mám strach, abych něco "dobře placeného" našel. Právě teď přemýšlím, zda si nevybrat jednu z těch oblastí, zaměřit se na ní (dejme tomu PHP a databáze) a stále zlepšovat své schopnosti v tomhle oboru + vykašlat se na ostatní. Plus také uvažuji o jiných program. jazycích, protože čím větší má člověk alespoň jakýs takýs přehled, tím imho lepší.
Dero
Profil
A zdá se mi, že na poli webdesignu je docela přetlak (vám se nezdá?)

Je, docela velký. Na druhou stranu - každý o sobě například prohlašuje, že je kodérem, že umí HTML a CSS. Ale v České republice bych vyjmenoval nejvýš patnáct kodérů, kteří svému řemeslu opravdu rozumějí po všech stránkách. Tito lidé nemají o výborně placenou práci nejmenší nouzi. Za měsíc si dokážou vydělat neskutečné peníze - a to jsou "jenom" kodéři.

Jinými slovy, stačí být v jednom oboru nejlepší, pracovitý a jsi za vodou. Vyšší úroveň pak je být jedním z nejlepších ve většině oborů webdesignu. To není nemožné, jen obtížné, ale k tomu asi žádná škola nepřispěje.

Právě teď přemýšlím, zda si nevybrat jednu z těch oblastí, zaměřit se na ní (dejme tomu PHP a databáze) a stále zlepšovat své schopnosti v tomhle oboru + vykašlat se na ostatní.

Vykašlat se na všechno ostatní je největší hloupost, kterou bys mohl udělat. Jako freelance webdesigner, či později jako ředitel vlastní firmy budeš potřebovat široký záběr, abys byl efektivní - i když se budeš třeba věnovat jen PHP a databázím. V zaměstnaneckém poměru si taky přijdeš na lepší peníze, pokud zastaneš více rolí.
koudi
Profil
a raději bych na ČVUT
Dobrá volba ... na zápise člověk dostane blok, propisku a klíčenku s logem FEL. A to se vyplatí ;-)
Mistr
Profil
koudi
na zápise člověk dostane blok, propisku a klíčenku s logem FEL
Teda vy se máte? To my jsme před lety na Stavební fakultě ČVUT nedostali vůbec nic. :-(
Mistr
Profil
raději bych na ČVUT. MUNI už vůbec není žádný zázrak, to už raději poklidnější, praktičtěji zaměřené VUT v Brně.
Zase, na druhou stranu, je snazší udělat si titul na nějaké méně prestižní škole. Uděláš ho tam snáze a ve výsledku budeš taky inženýr či cokoliv jiného. Tím jsem se nechtěl dotknout jakékoliv školy, jen jsem upozorňoval na jiný pohled na celou věc.

BTW kolega, který vede jednu poměrně úspěšnou webdesignerskou firmu, mi nedávno říkal, že pokud má zájemce o práci, který vystudoval nějakou VŠ, tak ho většinou nechce brát.
A nejsou důvodem i obvykle vyšší platové nároky takového člověka?

je nutné jít na VŠ hned po střední
Kdesi jsem slyšel, že snad - pokud nejdeš na vysokou hned po středních škole - ztrácíš nárok na nějaké studentské výhody. Již nevím, čeho všeho se tato ztráta týkala, ale něco takového bylo. Raděj si tohle prověř - možná Tě, ač neúmyslně, mystifikuji.

Co ale vím, je skutečnost, že do dosažení 26 let máš nárok na studentské výhody a třeba i že za Tebe stát platí sociální a zdravotní pojištění. Při překonání této hranice si již musíš platit oba poplatky sám. Sice se před nedávnem objevila zpráva o připravovaných změnách, ale kdoví kdy ty nasatnou.
ronnie
Profil
že ostatní umí o trochu víc. Možná je to jen zdání, nevím

Tak tím se nemusíš stresovat. Diskusní fóra a weblogy často vytvářejí mylný dojem, že komentující nebo autor zná dokonale to, o čem mluví. Někdy je to pravda, ale takoví lidé jsou spíš výjimky.

A nejsou důvodem i obvykle vyšší platové nároky takového člověka?

Vysokoškolák chce většinou vyšší plat a k tomu i vyšší pozici, protože "má na ní nárok". Ale například na VŠE jsme měli semestrální úlohu z programování - vytvořit jednoduchou kalkulačku. Kamarádka mě požadala o pomoc, abych jí objektově orientované programování vysvětlil, což jsem také udělal. Ale asi po dvou hodinách se mě začala ptát na triviální věci a já pochopil, že bude lepší, když jí tu kalkulačku udělám sám. Udělal a dostala za ní plný počet bodů (pomáhal jsem ještě více lidem a paradoxně za tu svoji jsem dostal nejméně bodů). Podstatné je, že odevzdání úlohy bylo spojeno s její prezentací před profesory a tam měla obhájit svoje znalosti. Přestože žádné nemá, dostala plný počet bodů.

Druhý příklad. Kamarád před pár dny prošel zkouškou z programování. Díval jsem se na otázky na testu a v duchu jsem si říkal, že teď musí znát hromadu věcí. Ale když jsem se začal vyptávat, zjistil jsem, že opak je pravdou, že o většině technologií, ze kterých měl být zkoušen, nemá ani tušení. Podstatné ale je, že se může označovat jako jejich znalec, protože udělal nějakou zkoušku.

A teď otázku. Máš na výběr někoho, kdo má několikaletou praxi, nemá VŠ, ale mnoho referencí a víš, že je v tom oboru dobrý. A pak máš vysokoškoláka, který je bez referencí a právě vyšel z VŠ. A chce vyšší plat. Koho si vybereš?

Kdesi jsem slyšel, že snad - pokud nejdeš na vysokou hned po středních škole - ztrácíš nárok na nějaké studentské výhody.

To jsem taky slyšel, ale studijní referent mi to vyvracel, takže opravdu nevím. S tím pojištěním je to pravda, ale je to něco málo přes 1000 Kč měsíčně.
Railbot
Profil
A teď otázku. Máš na výběr někoho, kdo má několikaletou praxi, nemá VŠ, ale mnoho referencí a víš, že je v tom oboru dobrý. A pak máš vysokoškoláka, který je bez referencí a právě vyšel z VŠ. A chce vyšší plat. Koho si vybereš?
Radši zkušeného člověka bez VŠ, protože na škole tě nic praktického vesměs nenaučí. Navíc zrovna v IT se na tituly hraje nejméně. Důležité jsou vědomosti a zkušenosti a to se nikdy spol us titulem automaticky nezíská.

Kdesi jsem slyšel, že snad - pokud nejdeš na vysokou hned po středních škole - ztrácíš nárok na nějaké studentské výhody.
Tak to je samozřejmě blbost. Všichni se nemůžou nebo ani nechtěji hned dostat na VŠ a zkouší to třeba po roce, po dvou. Studentské výhody se ztrácí až pri kombinovaném/dálkovém studiu, vztahují se jen na prezenční. A důležité je samozřejmě věk do 26ti let.
Knopi
Profil
Díky za příspěvky i za zkušenosti. Jak tak na to koukám, jsme velmi silný ročník. Všichni se na ČVUT zřejmě nedostanem. Řekl bych, že tam bude pěknej nával. :o)
quinux
Profil
A teď otázku. Máš na výběr někoho, kdo má několikaletou praxi, nemá VŠ, ale mnoho referencí a víš, že je v tom oboru dobrý. A pak máš vysokoškoláka, který je bez referencí a právě vyšel z VŠ. A chce vyšší plat. Koho si vybereš?
Jak již psal Railbot, tak určitě toho člověka s praxí a referencemi a klidně nemusí mít ani výuční list. Ostatně od ověření kvalit je zkušební doba. VŠ po škole a bez jakékoliv praxe či referencí, je k ničemu. Myslí si, že je "nadřazená rasa" (samozřejmě jsou i vyjímky), chce vyšší plat, ale nemá ani páru o reálné praxi. To co učí ve škole to je teorie a ta mnohdy nemá s realitou nic společného.

Je však třeba brát v úvahu, že pokud přijímací pohovor bude dělat personální agentura nebo nějaký personalista, který o tom co firma dělá nemá ani páru, tak bez školy si ani neškrtneš.
thingwath
Profil
Knopi
Ale jo, na FELu se většinou nějakým způsobem berou všichni.

Jako, pokud chcete jenom patlat nějaké weby či dělat jednoduché programování, tak nepotřebujete žádnou školu. Ale to vám stačí? :-)
quinux
Profil
thingwath
Jako, pokud chcete jenom patlat nějaké weby či dělat jednoduché programování, tak nepotřebujete žádnou školu. Ale to vám stačí? :-)
Ty myslíš, že bez školy se nemůžeš vypracovat na špičkového programátora? Ano jsou obory, kde bez školy nezmůše prakticky nic (např. medicína, chemie atp.), ale jsou i obory, kde to IMHO jde i bez školy. Je však problém s chápáním lidí, a hlavně pak manažerů, kteří si myslí, že když nemáš školu tak jsi dobrý tak akorát na uklízení záchodů ;o)

V dávných časech bývalo zvykem, že člověk než se dostal na vysokou pozici musel projít prakticky celou firmou, aby jí poznal a věděl co dělá. Dnešní vysokoškoláci jdou hned na vysoké posty a pak jen dělají ve firmě bordel, protože se nedokážou přizpůsobit chodu firmy.


PS. ale tím samozřejmě nechci říct, že vzdělání je k ničemu. V dnešní době, bych každému kdo má tu možnost studovat až do třiceti doporučil, aby studoval.
habendorf
Profil
No, tak já jsem třeba inženýr ekonomie a jak jsem skončil?

Takhle (via thingwath) : jenom patlat nějaké weby či dělat jednoduché programování

Asi bych se měl nad sebou zamyslet :o)
thingwath
Profil
quinux
Ale jistě že ano. Pokud se sám naučí dvě třetiny toho co se na té škole dělá :-) A proč tedy nejít do té školy, že.

habendorf
Tak ono je to do jisté míry řemeslo, na to školy nejsou...
quinux
Profil
thingwath
Ale jistě že ano. Pokud se sám naučí dvě třetiny toho co se na té škole dělá :-) A proč tedy nejít do té školy, že.
To sice ano, ale na druhou stranu, když se bude učit jen to co opravdu potřebuje (k programování) tak se nebude muset učit ten zbytečný balast okolo co se na škole učí. Navíc se to tak může naučit rychleji a může již získávat praxi. ;o)
Knopi
Profil
Já si myslím, že když škola člověku půjde a aspoň trošku ho bude bavit, tak není problém při tom dělat to, co má každý rád. Třeba v našem případě webdesign a reference mohou také přibývat. To záleží na každém z nás. Musí se chtít. Samozřejmě, jak hlásal Ronie s každodenní brigádou, to musí být o dršku. Chce to prostě jen studovat a občas brigáda a né na plný úvazek. Také si myslím, že mít titul Ing. může být pro každého člověka jen +, to že na to kouká někdo jinak - je jeho chyba. Študent s referencemi je přeci ta nejlepší kombinace ne... :o)
Dero
Profil
Knopi: Do značné míry souhlasím. Jediný problém je, že osobně nevím, kolik prostoru mi VŠ nechá v porovnání s gymplem. Pokud více, studium je jasná volba. Pokud méně, ještě mě čeká hodně přemýšlení.

koudi, nemohl bys naznačit, jak je to s volným časem při studiu toho konkrétního oboru, o kterém jsme se bavili?
koudi
Profil
Dero
Ale jistě. Mám za sebou jen jeden semestr (víc sem prostě nestih) :), takže to budou krátkodobé zkušenosti. Ale asi takhle: První semestr jsem do školy chodil 2 dny v týdnu (+jeden další den, ale to byl jen chvíli tělocvik).
Nebylo to tím, že by bylo tak málo přednášek, ale prostě proto, že jsem některé (skoro všechny vynechával). Ne, že bych byl vysloveně flákač, ale prostě nebylo třeba. Tak například algoritmizace. Jelikož nás sloučili do jedné skupiny začátečníky i pokročilé (to původně být nemělo, došlo k tomu omylem) tak sedět ráno na přednášce a poslouchat co je proměnná a cyklus nemá dost smysl. Jiné jsem vynechával proto, že přednášející byl tzv. 'uspávač hadů' atd... ale cvičení byla dostačující.
Já jsem si prosté teď čas udělám (jak říkám - dva dny ve škole a konec). Byli samozřejmě tací, co chodili každý den na všechno.
Prostě taky záleží na přístupu studenta. Ale pokud již v daném oboru má nějaké zkušenosti, neměl by to být problém si ten čas udělat.
Na druhý semestr jsem si vytvořil takový rozvrh, že pokud se opět rozhodnu ignorovat přednášky, tak opět budu mít pouze dva dny školy.
Toť mé zkušenosti z prvního semestru.
thingwath
Profil
quinux
Pokud jde o programování, potřebnou praxi může získat na škole, naopak může vynechat hloupé a nudné krávoviny co tvoří ,skutečnou práci`.
renata
Profil
Poradíte někdo, chtěla bych na střední školu, dálkově, jenže nevím jestli by mě, vzali je mi 24 let.
Mistr
Profil
renata
Předně bych se zkusil optat té konkrétní školy. Myslím, že tam by Ti podali nejfundovanější odpovědi na Tvé otázky.
Samozřejmě je také potřeba si zjistit, zda na takové škole vůbec dálkový obor otevírají. Vím, že na mé střední škole (SPŠ zeměměřická v Praze) také dříve dálkové obory byly a teď již nejsou. Údajně o ně snad není zájem. Nevím. Ani do tohoto směru zde nechci zabíhat. Takže poptej se přímo v té škole.
Gekon
Profil
renata
Myslím, že do 26ti let s tím nebude problém, po překročení této hranice si musíš sama platit pojištění apod. Jiné komplikace s tím nevidím.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0