Autor Zpráva
WanTo
Profil
Je možné používat URL v UTF-8 a diakritiku? Co musím dodržet, aby s tím prohlížeče neměly problémy?
rkomoras
Profil
Zkus to v PSPadu. Tam si nastavíš v kódu kódování utf-8 a v programu(formát).
WanTo
Profil
rkomoras
Děkuji za radu :-) Ale nedozvěděl jsem se nic nového.

Samozřejmě že vím, jak zařídit, aby byly soubory v UTF-8. Na Linuxu dokonce používám UTF-8 defaultně, takže tam není žádný problém. Spíš se bojím, aby si náhodou některé nechvalně proslulé prohlížeče pro Windows nevzpomněly, že se nebudou s UTF-8 kamarádit.
quinux
Profil
WanTo
Jestli nechvalně znamým prohlížečem myslíš IE, tak ten UTF-8 podporuje už od dávných dob. A jestli chceš používat v URL diakrtitiku, tak to je IMHO blbost :)
WanTo
Profil
quinux
Tak to mi spadl kámen ze srdce, že s IE nebudou problémy. Super.

A co je vlastně špatné na diakritice v URL? Já jsem nad tím přemýšlel a kromě toho, že to není moc obvyklé, v tom nevidím žádný zádrhel.
quinux
Profil
WanTo
IMHO, nikdo nebude vědět, že ji lze použít a pokud ti url bez diakritiky nezafungují tak si moc lidí tvůj web asi neprohlídne. Taky nevím jak se k tomu zachovají vyhledávače, co když budou URL převádět? To pak ve vyhledávači budeš mít nesmyslné URL :)
WanTo
Profil
Já jsem plánoval udělat něco takového:

http://databazeinformaciohudbe/Jméno-Autora/Název-Alba

Něco podobného používá česká Wikipedie a nevšiml jsem si, že by s ní měly vyhledávače problémy.
quinux
Profil
WanTo
Na wikipedii jsem si toho nevšil. Pokud tomu tak opravdu je tak asi s tím nebude problém. ;o)
Acci
Profil
Jo, sice to funguje, ale jedná se o porušení některé RFC. Diakritika by se měla v RL zobrazovat pouze v escapovaném tvaru.
Na Wikipedii to je nejspíš z důvodů lenosti programátorů.
WanTo
Profil
Tak já se zeptám jinak - bude mít diakritika v URL nějaký příznivý vliv na vyhledávače? Jestli ne, nemám důvod ji tam používat.
quinux
Profil
WanTo
IMHO ne :)
llook
Profil
Problém je pouze při ručním zadávání URL.

V Exploreru to musím zadat i s tím http://, jinak to nepobere. Taky záleží na tom, kde v URL to je - v cestě to převádí na UTF, ale v query stringu používá kódování podle národního nastavení (tedy v česku většinou windows-1250) a ani to neescapuje.

Horší je to s jiným nechvalně známým prohlížečem, s Firefoxem. Ten používá všude při ručním zadání nějaké jednobitové kódování (asi taky místní nastavení).

Dá se to ale určitě nějak řešit, protože když zkusím ručně zadat nějakou adresu na Wikipedii, tak ta mě přesměruje správným směrem.
llook
Profil
Acci Teď fakt nevím, ale která RFC říká, že by měli (SHOULD) být escapovány i jiné oktety než těch pár rezervovaných?
WanTo Já myslím, že jo, ale hodně slabý. Pro češtinu se vyplatí zabývat jenom Seznamem a Googlem a ti si oba diakritiku nějak už domýšlejí.
WanTo
Profil
Dobře. Děkuji všem za rady, na jejichž základě jsem se rozhodl, že diakritiku v URL používat nebudu. Téma nechávám otevřené; pro případnou diskuzi.
habendorf
Profil
Děkuji všem za rady, na jejichž základě jsem se rozhodl, že diakritiku v URL používat nebudu.

Řekl bych, že je to správný závěr.
__Martin
Profil *
Jak se dají znaky escapovat a zase převést zpět? Jde to nějakou funkcí v php? Dík
bukaj
Profil
__Martin
Jak se dají znaky escapovat a zase převést zpět? Jde to nějakou funkcí v php? Dík
rawurlencode() a rawurldecode().
__Martin
Profil *
Diky
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0