Autor Zpráva
Wan-To
Profil *
Prosím všechny, kterým vadí, že sem vkládám další téma, které nesouvisí s tvorbou webu, ať ho prosím ignorují.

Nedávno se tu diskutovalo o roztřetění úhlu. Jde to. Obrázek.
Vytvoříte si sinusoidu příslušící k danému úhlu a roztřetíte její definiční obor (jako přimku). Jednoduché. Jediný problém je, že sinusoida nebude nikdy přesná...
Wan-To
Profil *
Tady je správný odkaz ;-)
Marty
No vypadá to nadějně(nobelovka ti příjde do 14 dnů poštou :) ).
Zkoušel ses už zeptat na názor na tenhle postup nějakého matematika, třeba učitele?
Wan-To
Profil *
Funguje to, jenže pokud není přesná sinusoida a úhel je moc velký, vznikají odchylky třeba 20 stupňů. S přesnou sinusovkou to funguje vždy. Navíc je to příšerně složité.
Fred
Tak to pošli sem http://www.jimloy.com/geometry/trisect.htm . BTW to moje řešení jsem tam nakonec našel taky :-) jmenuje se LA Times odchylka je pouhých 0.03 stupňů
kolouch
NAZDAR, tak ty ses nepřestal snažit? :-)) No teď je otázka, jestli smíš použít sinusoidu. Minule jsi říkal jen pravítko a kružítko, teď potřebujem křivítko :-)
Ale nápad je to dobrej, pokud funguje.
lukysy
Wan-To Tak ty s tím nedáš pokoj? :o)) Až příjdeš s přesným řešením, bude to něco jiného... :o)
Wan-To
Profil *
Stačí dobrý odhad, nebo čas na nekonečně mnoho bodů ;-) To křivítko by se ale povolit mohlo. Kdyby existoval způsob, jak přesně narýsovat sinusovku, bylo by to v pohodě.
kolouch
jo ale ten způsob neexistuje :-)
Wan-To
Profil *
Tak si ten úhel rozosmíš nebo rozšestnácíš, a pak budeš mít sinusovku dostatečně přesnou, aby šel úhel roztřetit.
Tenhle způsob dělení má ještě jednu výhodu - je univerzální, můžeš úhel klidně rozpětit nebo rozsedmit.
Ale kdyby šla narýsovat ta sinusovka :-(
kolouch
já tomu rozumím, jenže pokud máš dodržet podmínky (hlavně přesnost), tak to není správný řešení.
Musíš to udělat tak, aby při předpokladu přesného rýsování vyšel přesně rozdělený úhel na třetiny.
A protože pokud nenaneseš nekonečně mnoho bodů pro sinusoidu, nemůžeš toho dosáhnout :-)
Wan-To
Profil *
Kdyby to nebylo tak příšerně složité, tak by se ta nepřesnost dala možná omluvit ;-)
kolouch
hele, co kdybysme někde založili fórum na tohle téma, mám totiž pocit, že tady nám to brzo přestanou tolerovat :-)
Každej by tam mohl poslat svoje návrhy
Honza Hučín
Milí kolegové, chápu, že vás trisekce úhlu zaujala. Ale je mi líto, tohle fórum není na podobné diskuse vhodné. Proto zamykám a důrazně vás žádám, abyste téma již neotevírali.

Jinak věcně: přibližných konstrukcí existuje mnoho. Samozřejmě lze přibližně řešit kubickou rovnici, na kterou jsem odkazoval u http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=17&topic=4 233&page=3 , a tím se to celé řeší.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0