Autor Zpráva
Honza H.
Profil *
Nevím, jestli tento problém patří na toto fórum, ale když už se ho účastním, tak se zeptám. Mám docela nestandartní problém. Počítač mi "vaří". Mám P4 2,66 GHz, 2 GB RAM, 2 x HDD 40GB, grafika 256 MB-aktivní chlazení. To je při plném zatížení docela slušný topení. Abych to uchladil, namontoval jse do 2 šachet 5,25" sloty s ventilátory, boční kryt je jako cedník s dalšími 4 ventilátory + 1 pod zdrojem = 11 ventilátorů přídavných + zdrojový ventilátor + standart na grafice a procesoru. Dělám na tom výpočty obecných ploch a programy pro obráběcí stroje. Při složitějších výpočtech trvajících cca 10 mim - 2 hod. mi PC začne kolabovat na teplotách. Procesor 65°C, vnitřní prostor 50°C. Celý kryt odmontovat nepřipadá v úvahu, protože PC je umístěno v dosti agresivním prostředí ( prach, mastnota ). Nemá někdo zkušenosti s opravdu spolehlivým chlazením ???
DoubleThink
Profil *
OverClocking Guru > Fórum
Hanz
Profil
Honza H.
Možná teď budu kecat blbosti, protože jsem to ještě neviděl a ani nevím na chlazení čeho to je, ale je chlazení vodou a údajně je to dost dobré takže nevím jestli ti to pomohlo no :o)
Hugo
Profil
Hanz

Chlazeni vodou je dobre, ale zatim moc drahe. Kolega podobny problem vyresil otevrenim kisny, ale to nejde vzdycky.

DoubleThink

Proc jsi mi smazal ten kapalny dusik?? Byla to sice sranda, ale tohle chlazeni se pouziva (u pocitacu si nejsem 100% jisty, ale uz jsem videl zesilovac chlazeny timto mediem).
habendorf
Profil
Kapalinové chlazení se často používá u notebooků, protože je tam málo místa pro klasickou cirkulaci vzduchu.
Jinak většinou se v BIOSu dá nastavit, aby při dosažení kritické teploty procesor podřadil (snížil takt), jakmile se ochladí, znovu zrychluje. Výhodou je, že nezkolabuje, nevýhodou samozřejmě zpomalení. Jinak nevím co doporučit, ale hodně dělá čistota chladičů - prach a mastnota výrazně zhoršují přestup tepla z chladiče do okolí.
kolouch
Profil
habendorf má pravdu, jde taky o čistotu vnitřního prostředí počítače. Ale když popisuješ jak to chlazení máš udělaný, tak je mi dost divný že to takhle vaří.
Ještě by chtělo upřesnit, jak se to "kolabování na teplotách" projevuje. Jestli ti počítač restartuje, nebo se s ním dá pracovat.
Taky by chtělo zjistit, na kolik procent (zhruba) celej ten chladící systém co tam máš pracuje.
Protože je mi divný, že by to tolik vařilo, podle popisu těch chladičů by to mělo uvnitř foukat jak na Sněžce.

Teď nevím, jestli taky nebudu kecat nesmysly, ale někde jsem slyšel, že když je poškozenej ventilátor, může paradoxně jeho motorek teplo ještě výrazně přidávat. Ale to ber s rezervou, nemám to nikde ověřený.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0