Autor Zpráva
martik__
Profil
Zdravím, neporadil by mi prosím někdo jak je to se živnostenským listem pro tvorbu webů? Už sem četl články na webu a ptal se několika lidí, kteří mi řekli, že se tam prý platí nějaké pojištění, které na rok stojí přibližně 50 000,-Kč. Je to pravda? Zdá se mi že je to trochu moc, třeba na někoho kdo ani tolik za rok nevydělá. Díky za odpověď.
souki
Profil
http://dero.name/weblog/zivnostensky-list-brno/
Dero
Profil
kteří mi řekli, že se tam prý platí nějaké pojištění, které na rok stojí přibližně 50 000,-Kč. Je to pravda?

Není. Jinak ten můj článek už není příliš aktuální. Fungují takzvaná Centrální registrační místa, která většinu úkonů v článku popisovaných mohou řešit za Tebe. Ale v praxi to moc nefunguje. Možná o tom napíšu ještě jeden článek.

A pro tvorbu webu doporučuji minimálně trojkombinaci Grafické a kresličské práce, Reklama a marketing a Poradenství v oblasti HW s SW
souki
Profil
Dero
Jinak ten můj článek už není příliš aktuální.
A jéje :) Od chvíle kdy vyšel ho mám v záložkách a chystám se podle něj řídit. Pokud by si sepsal nějakou aktualizaci, určitě by to hodně lidem (včetně mě) pomohlo :)
Dero
Profil
souki: Připomeň mi to cca za dva až tři týdny, to budu mít ten "jednoduchý a krásný" proces přes CRM za sebou. Pak něco sepíšu. Ale nebude se vám to líbit. :o))
koudi
Profil
Centrální registrační místa, která většinu úkonů v článku popisovaných mohou řešit za Tebe. Ale v praxi to moc nefunguje.
Zde ti musím trochu oponovat. Dle mého to funguje výborně.
Dero
Profil
koudi: Dobře, bude to individuální. Ale v praxi to, alespoň v Brně, nefunguje ideálně.
martik__
Profil
Tak jak je to s tím pojištěním? Co se teda musí platit?
quinux
Profil
martik__
Zaplatíš jednorázově 1000 Kč za každý obor ŽL. Pojištění platíš sociální, ale to se vypočítává z tvého výdělku. Žádných 50 000 Kč ročně (jedině, že bys měl tak obrovský obrat. Pokud to máš při zaměstnání, tak nejspiše nebudeš muset platit ani daně a nemocenské připojištění (to je v tomto případě dobrovolné).
MartinSS
Profil
martik__
Nějaké pojištění se neplatí. Pokud nic nevyděláš, neplatíš nic.
Pokud jsi zaměstnaný a zaměstnavatel za tebe platí sociální pojištění a tvůj příjem v práci je minimálně okolo 85000 tis. za rok (toto číslo ale nevím z hlavy úplně přesně) tak za sociální pojištění nezapatíš navíc nic. Za zdravotní pojištění při přivýdělku na ŽL např. 100000 za rok zaplatíš navíc pár tisícovek, ne víc než pět (zdravotní je 4,5%). Největší položka je ale daň z příjmu, ta je při průměrném platu někde okolo 20%-25%. Můžeš si ji srazit výdajema, to znamená když koupíš nějaký program na tvorbu webu za 20000 tisíc, odečteš toto od těch zmińovaných 100000 a daníš třeba 20% jen 80000. Takže tvoje daň z příjmu bude 16000. Všechno toto se děje při ročním vyúčtování daně.
Joker
Profil
Největší položka je ale daň z příjmu, ta je při průměrném platu někde okolo 20%-25%.
Boha, tolik to snad není. OSVČ daní své příjmy stejně jako zaměstnanci, ne? Pak je to z řekněme 40 000 měsíčně (dvojnásobek průměrné mzdy) asi 17,3%; z průměrné mzdy asi 12,1%.

btw. a co použít výdajový paušál?
MartinSS
Profil
Joker
btw. a co použít výdajový paušál?
Výdajový paušál se myslím nesmí na některé druhy živností používat, nechci někoho navnadit a ten pak zjistí, že to nemůže používat, bohužel nejsem tak dobrý abych to všechno znal.
OSVČ daní své příjmy stejně jako zaměstnanci, ne?
Samozřejmě, že je to tak, vem si když máš 21000 hrubého za měsíc, daňový základ máš 18400 měsíčně. V tomto případě veškeré svoje příjmy z ŽL daníš 25% procenty. Pokud máš třeba 17000 hrubého, základ máš 14900 daníš zhruba 40000 v pásmu 19% ,zbytek 25% procent, proto těch 20%-25%. Mahodil jsem tabulku ať tady jenom nekecám.

Základ daně zálohy ze zdanitelné mzdy
Od 0 do 10 100 Kč 12% základu daně
Od 10 100 do 18 200 Kč 1 212 Kč + 19% základu daně nad 10 100 Kč
Od 18 200 do 27 600 Kč 2 751 Kč + 25% základu daně nad 18 200 Kč
Od 27 600 Kč a více 5 101 Kč + 32% základu daně nad 27 600 Kč
Joker
Profil
Výdajový paušál se myslím nesmí na některé druhy živností používat
Taky se v tom moc neorientuju, ale tuhle tu někdo psal, že alespoň jedna z těch živností na webdesign ten paušál má.

Samozřejmě, že je to tak, vem si když máš 21000 hrubého za měsíc, daňový základ máš 18400 měsíčně. V tomto případě veškeré svoje příjmy z ŽL daníš 25% procenty.
Tak to potom jo. Pokud má člověk příjem z ŽL "navíc" nad dalšími příjmy, daní se to samozřejmě tou příslušnou sazbou. Ovšem v tom prvním příspěvku se nepsalo, že by měl ještě nějaké další příjmy krom ŽL.


Mimochodem, když už se o tomhle bavíme: dá se ten ŽL obejít třeba tak, že prodám třeba program jako autorské dílo? Na to snad není potřeba ŽL a dokonce snad ani z toho platit daně...
nightfish
Profil
Zákon o daních z příjmů
§7, odst. 9
Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, může uplatnit výdaje s výjimkou uvedenou v § 11 nebo 12 ve výši
a) 80 % z příjmů podle odstavce 1 písm. a),
b) 60 % z příjmů ze živností řemeslných8),
c) 50 % z příjmů podle odstavce 1 písm. b) s výjimkou příjmů ze živností řemeslných8),
d) 40 % z příjmů podle odstavce 1 písm. c) nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. a) s výjimkou příjmů podle odstavce 8, a nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. b) až d).
Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

podle bodu c) tedy můžeme uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů podle odst. 1, písm b) (tedy b) příjmy ze živnosti) (s výjimkou živností řemeslných, což afaik webdesign není)
MartinSS
Profil
Joker
Ovšem v tom prvním příspěvku se nepsalo, že by měl ještě nějaké další příjmy krom ŽL.
To vlastně ani nevíme co martik__ dělá, bral jsem to nějak automaticky že pracuje a že si chce přivydělat. Takže může být klidně student a vše bude trošku jinak.
martik__
Profil
Jsem student, ve třetím ročníku střední školy :-). Tímto bych si chtěl trochu přivydělat, ale těch 50 000 co jsem se kdesi dozvěděl mě zarazilo.
martik__
Profil
Tak už v tom mám totální chaos, zase jsem se dozvěděl že se prý platí nějaké minimální sazby, takže jsem zas na začátku. :D
Nikde bohužel nemůžu najít co všechno se přesně platí, když už ten živnosťák mám :-/.
nightfish
Profil
martik__
přečti si zákon o dani z příjmů, to je dobré čtení - stačí první část - Daň z příjmů fyzických osob

jinak minimální daň neplatíš po dobu, co jsi student... (tzn. pokud vyděláš (příjmy-náklady) míň než 49400 Kč, neplatíš žádné daně)
socko i zdravko první rok neplatíš, jen se zaregistruješ na ČSSZ a ve zdravotní pojišťovně
poté, co po prvé odevzdáš daňové přiznání (březen roku následujícího poté, co jsi začal podnikat), vyplníš přehled o příjmech pro ČSSZ a pojišťovnu, vypočítáš si doplatky na pojištění a zálohy, které budeš měsíčně platit celý další rok...

pročti si http://www.jakpodnikat.cz/
tam je hodně užitečných informací
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0