« 1 2 »
Autor Zpráva
Morasino
Profil
Jde se nejak branit?
Kamosovi prisel e-mail od spolupracovnika Antonina Kašky od Václava Nováka tento e-mail:

Dobrý den.
Právě jsem na stránkách http://fezy.webovastranka.cz našel nelegálně nabízené mnou vyrobené hlášky na mobil v MP3. Velmi důrazně Vás žádám o odstranění všech hlášek, které jsou níže uvedené a které jsem vytvořil spolu s panem Antonínem Kaškou. Pokud tak neučiníte do zítřejšího rána, obrátím se na právní oddělení našeho výhradního prodejce za účelem podniknutí právních kroků týkajících se náhrady škody, kterou tímto pirátstvím způsobujete. Současně budu kontaktovat Policii ČR.

Vodporný ráno, hnusnej budík….mp3 (Stáhnout soubor)
zase do práce - budík.mp3
Ignorujte hovor, volá tchýně.mp3 (Stáhnout soubor)
Hlásím spoustu písmenek.mp3 (Stáhnout soubor)

Berte toto upozornění jako první a současně poslední. Příště nebudu kontaktovat Vás, ale přímo pávníky a Policii.


Tento e-mail přisel presne 23:35 ve dne 10.2. 2007.Asi pred 13 dny.
______________________________________________________________________ ___

Pak mu prisel dalsi e-mail


Protože jste nereagoval na mou výzvu, oznamuji Vám, že zítra ráno jdu na Policii ČR podat podnět k trestnímu stíhání za porušování autorského zákona ve smyslu nelegálního šíření mých děl prostřednictvím Vašich internetových stránek. Současně Vás upozorňuji, že oznámím Vaše jednání právníkům mého výhradního prodejce, který pak podnikne další kroky k ukončení činnosti stránek a náhradě škody, kterou jste svým jednáním způsobil.
Měl jste dostatek času beztrestně ukončit své pirátství.
Vlastislav Novák


Za prve) Nemohl to zjistit protoze ma compa v opravne a za druhe)na seznam kam mu prisel email kouka jednou za cas

Reagoval tim co jsem uvedl nahore.
______________________________________________________________________ __________

Pak mu prisel e-mail dneska asi pred ctvrt hodinou:

Přístup na internet je Váš problém stejně, jako náhrada škody, kterou budeme požadovat. Vzhledem k době odkdy jste naše díla zdarma šířil a ještě si na stránkách ztřídil statistiku stažení, jsme naznali, že škoda nám způsobená bude v řádu desetitisíců a to nepočítám ztrátu z provizí prodejci. Takže si sežeňte lukrativní práci nebo brigádu, protože jen mě a společníkovi jste způsobil škodu 23500 kč. Nemám zatím přesné údaje od prodejce, ale můj podíl z ceny produktu je 30%. Takže si hravě spočítáte, kolik asi bude požadovat prodejce jako náhradu škody.
V takovém případě mi omluva nestačí. A výmluva o přístupu na net: : v době internetových kaváren?
A stránky vám byly pozastaveny, ne smazány. To udělal poskytovatel prostoru, aby Váš dluh vůči mě a prodejci stále nenarůstal.


______________________________________________________________________ __________
Poradte prosim hosting kam to umistil webovastranka.cz tak mu zablokoval ucet tak nemuze nic delat.
Kdyztak www.fezy.wsn.cz

Děkuje
Joker
Profil
Jde se nejak branit?
1. nekrást autorská díla z jiných stránek.

2. doufat, že dotyčný jenom vyhrožuje a spokojí se se smazáním těch stránek

3. pokud nevyhrožuje, najít si právníka
Morasino
Profil
Tak ta 3 moznost je asi nejlepsi :) ale taky asi draha :(
Dero
Profil
Morasino: Ano, najít si právníka.

Pokud porušujete zákon, potom je jen benevolencí žalující strany, že vám poskytla prostor pro nápravu. Je naprosto jedno, jestli je urgence přečtena nebo ne.

Pokud je škoda vyčíslitelná a dosahuje desetitisíců korun, tak se přece nemůžete divit, že dojde k žalobě. To už totiž dávno není přestupek, ale trestný čin. Jedinou záchranou je požádat o stažení žaloby a mimosoudní vyrovnání a vyhnout se tak případnému zápisu do rejstříku trestů.
roberta
Profil
Morasino
podľa mňa je najlepšia možnosť č. 1 :)
Morasino
Profil
Jo tak ja mu to reknu.I kdyz tech 23500 je docela dost za 5 hlasek
nightfish
Profil
Morasino
I kdyz tech 23500 je docela dost za 5 hlasek
záleží na tom... pokud si těch 5 hlášek stáhne 5 lidí, tak je to dost
pokud si jich stáhne lidí víc (stovky, tisíce), tak už je to víceméně přiměřená cena (a na stránkách byly podle toho mailu statistiky stažení, takže si chlapíci mohli docela dobře spočítat, kolik by mohli utržit, kdyby si všichni ti, co si tu hlášku stáhli, ji i koupili...)
Joker
Profil
Morasino
To nebyly tři varianty, to bylo seřazené podle priority ;)

Teď záleží na konkrétních okolnostech, ale řekl bych, že kámoš má problém.
Obvykle totiž hlavní "polehčující okolností" bývá okamžité vymazání chráněného obsahu po upozornění. Jenže to se tady právě nestalo a musel to "típnout" až webhosting. Dokázat, že o tom nevěděl, bude asi dost těžké.

Nejsem právník, takže bych doporučil to konzultovat s právníkem.

Ale každopádně pokud to dotyčný myslí se žalobou opravdu vážně, bylo by asi nejlepší a ve finále i nejlevnější řešení proaktivně nabídnout náhradu škody a domluvit se na mimosoudním vyrovnání.
tiso
Profil
Morasino ..a to je len 30% z celej ceny...
Morasino
Profil
Nejak se to bude muset vyresit
ronnie
Profil
Kamarád se dostal do fatálních problémů. Nebude muset totiž platit jen ušlý zisk, ale náklady budou mnohem větší. Bude muset také zaplatit právní pomoc a výlohy na soud, což je pořádná suma. Málo který právník poskytuje pomoc za hodninovou sazbu nižší než 1000 kč.

Celková škoda je kolem 70 tis. Právník si účtuje většinou kolem 30 - 50% z žádané sumy (to nedostane, pokud prohraje) a dostavá ještě peníze za to, že někoho zastupuje (hodinová sazba). Celkem tedy mohou žádat více než 100 000 kaček. A pak ještě musí zaplatit vlastního právního zástupce a k tomu ještě připočtěte náklady na soudní řízení...je to už opravdu hodně.

A jak z toho ven? Okamžitě by měl kontaktovat oba pány a domluvit si s nimi schůzku (neřešit to přes email!) a snažit se je ze všech sil doprosit. Případně se domluvit na mimosoudním vyrovnání.
Joker
Profil
Nejak se to bude muset vyresit
No *nějak* se to vyřeší každopádně. Hůř, než že kámoš dostane §152 a náhradu škody a soudních poplatků, to asi nedopadne.

Teď je jak jsem psal jedna varianta doufat, že s tím nakonec k soudu nepůjdou, protože budou předpokládat, že za tím stojí nějaký studentík, na kterém si stejně nic nevezmou a když něco vysoudí, v nejlepším případě jim to bude splácet po pětistovce měsíčně.
No a druhá varianta je začít s nimi jednat o náhradě škody.

U té první varianty to v lepším případě k soudu nepoženou a kámoš z toho vyvázne. V horším případě podají trestní oznámení a pak se to nejspíš bude vyšetřovat nezávisle na tom, jestli se s nimi potom dohodne na náhradě škody.
Morasino
Profil
Je mu 14
ronnie
Profil
Tím hůře, nebude se to týkat jeho, ale rodičů.
Joker
Profil
Je mu 14
Hm, takže nejhorší co se mu stane je, že ho rodiče přizabijou až budou muset platit náhradu škody.
Michalek
Profil
Morasino
A už si zařizuje osobní schůzku? Tipl bych, že teď není vhodné čekat.
Dero
Profil
Tak to si troufnu říct, že má synek s internetem utrum. Ale myslím, že rodiče by mohli kontaktovat protistranu a situaci vysvětlit. Potom by podle mě byla dohoda víc než schůdným řešením. Jen to chce, aby se kamarád přiznal doma.
DoubleThink
Profil *
Přidám taky pohled z druhé strany.
Aby případné soudní řízení dopadlo ve prospěch pánů Antonina Kašky a Václava Nováka, museli by dokázat:
a) výši škody - To by se neobešlo bez svědectví hostingové společnosti (uložená statistika je u soudu irelevantní)
b) totožnost pachatele - Opět svědectví hostingu a pak také spolupráce ISP (pouze na žádost Policie). U freehostingů je navíc smluvní vztah poněkud nehmatatelný. Žádný podpis, žádná platba. "A kdo uploadoval data? Nevím, asi virus v mém PC".

Takže klasické bububu - dost bych se divil, kdyby se pánové nějak moc hnali do takového finančně náročného, zdlouhavého soudního řízení s nejistým koncem.
Joker
Profil
DoubleThink
Přesně to si myslím, že když autoři uvidí, že by se soudili s nějakým čtrnáctiletým webmasterem webu na free hostingu, tak že se do toho moc nepohrnou.

Ještě taková technická věc k tématu: Zjišťování totožnosti dotyčného by se dalo obejít tím, že se podá trestní oznámení pro porušování autorských práv (zmiňovaný §152) na neznámého pachatele a nechat policajty, ať se snaží (hosting, e-mail -> ISP -> identifikace dotyčného). Pak si počkat, až bude někdo vypátrán a pak vymáhat škodu.
DoubleThink
Profil *
že se podá trestní oznámení (...) neznámého pachatele
Ano, tato cesta by byla patrně nezbytná - pro přímou žalobu jednoznačně chybí důkazy.
Railbot
Profil
Jistě. Police ČR nemá nic lepšího na práci než pátrat po nebezpečném zlořinci, který dal ke stáhnutí pár mp3 :) Zpátky do reality. Police nemá kapacity ani na nějaký menší lov pirátů na p2p sitích, kteří dohromady dělají ztráty v milionech korun, natožpak nějaké vyšetřování jednotlivce kvůli mp3 za pár korun.
koudi
Profil
Takže klasické bububu - dost bych se divil, kdyby se pánové nějak moc hnali do takového finančně náročného, zdlouhavého soudního řízení s nejistým koncem.


Police nemá kapacity ani na nějaký menší lov pirátů na p2p sitích, kteří dohromady dělají ztráty v milionech korun, natožpak nějaké vyšetřování jednotlivce kvůli mp3 za pár korun.

...

To je sice pravda, ale asi bych to takhle moc nerozhlašoval. Spousta lidí by mohla nabýt dojmu, že na ně stejně nikdo nemůže a pak by vesele dál šířili licencovaný obsah.
Jak se říká "Jen ho nechte ať se bojí"...
MartinSS
Profil
Moc bych se toho jejich trestního oznámení nebál, statistika stáhnutí vytvořena čtrnáctiletým klukem, nebo statistika z freehostingu na které se bude zakládat žaloba, to je tak trošku sranda, já bych se s nima klidně soudil, pokud by selhala domluva samozřejmě bez jakéhokoliv finančního vyrovnání, měli by se spokojit tak maximálně s omluvou. jde o to že rodiče s toho asi mít moc radost nebudou. Neříkám že je to správné, ale ten soud by měli prohrát, nemají na čem stavět.
ronnie
Profil
Ze základní listiny práv a svobod vyplývá, že se každý může domáhat svého práva u nezávislého soudu, pokud se cítí poškozen. Pokud se uvedení pánové cití být poškozeni (a pravděpodobně jsou), mají svobodné právo na prošetření, zda nedošlo k trestnému činu. A policie musí dělat vše proto, aby to vyšetřila. Je"pirátovi" 14? Nebo 25? Stáhnul si někdo 2 MP3? Nebo 1000? Je to jedno.
MartinSS
Profil
ronnie
Pokud se uvedení pánové cití být poškozeni (a pravděpodobně jsou), mají svobodné právo na prošetření, zda nedošlo k trestnému činu.
To je pravda, ale budou si to muset asi zaplatit ze svojeho, protože se nejspíš nic nedokáže.
ronnie
Profil
Podle stejné logiky můžu si můžu postahovat všechny možné grafiky a kódy a prodávat je, co na tom, že budou někoho cizího. Myslíš, že mi to projde? Ne.

A to, že se to nedá prokázat, to si nemyslím. Nakonec "pachatel" už reagoval na email omlovou, čímž uznal svojí chybu (i když to není žádný důkaz).

Být oběma pány, s klidným svědomím se obrátím na policii s žádností o prošetření. Za to nedám ani kačku a můžu tím jen získat. A pokud se něco prokáže, obrátím se na právníka a jestliže by z toho šlo něco vytřískat, tak začnu podnikat soudní kroky. Nevidím v tom jediný problém.
Joker
Profil
Railbot
Police ČR nemá nic lepšího na práci než pátrat po nebezpečném zlořinci, který dal ke stáhnutí pár mp3
Haha, no schválně, co by říkal třeba člověk kterýmu by ukradli Favorita a policajti mu řekli "Myslíte, že policie nemá nic jinýho na práci, než hledat nějakýho ukradenýho Favorita?"
Pokud dám trestní oznámení, policie je povinná se tím zabývat, i kdyby to byla naprostá hovadina. Navíc způsobená škoda nějakých 75 litrů je podle zákona "větší škoda", takže pochybuju, že by policajti řekli "ať nevotravujou".

Navíc to vyšetřování zas tak složité nebude: pošlou Seznamu a tomu webhostingu dopis, ať dají IP adresy, ze kterých jsou přihlášení k daným účtům. Po odpovědi pošlou danému ISP dopis, ať sdělí, který uživatel měl v dané době přidělenou tu IP adresu.
Fingon
Profil
Notak panove, tohleto me zajima, zrovna dneska sem mel seminar Prava informacnich technologii jaka nahodicka. ;-) (studuju prava) Sice mam ted jeste zkousku ale zkusil bych se na to mkrnout.

No *nějak* se to vyřeší každopádně. Hůř, než že kámoš dostane §152 a náhradu škody a soudních poplatků, to asi nedopadne.

Muzes mi rict jak muze kamos, kteremu je 14 let (nezletili) dostat § 152 (Porusovani autor. prava....) kdyz na nej neplati ani zakon o soudnictvi ve vecech mladeze? :-D ;-) Jinymi slovi staci se mrknout na notoricky znamy § 89 odst. 1 zakona c. 218/2003 Sb (Zakon o soudnictvi ve vecech mladeze) ktery rika, ze Dite mladsi 15 let neni trestne odpovedne. Tzn. ze kluk se mohl dopustit cinu jinak trestneho, tzn. ze mu v krajnim priprade da soud pro mladez nejake vychovne opatreni podle § 93 stejneho zakona. To znamena ze zminky o trestnim stihani jsou spise usmevne. A kdyz si pripomeneme zakladni zasadu trestniho prava, ze nikdo nemuze byt odpovedny za trestny cin nekoho jineho (s vyjimkou institutu neprimeho pachatelstvi) tak je jasne ze ani rodice nelze trestne stihat.
Takze to bychom meli trest. To, ze neni trestne odpovedny vsak jeste nevylucuje obcanskopravni
odpovednost, ktera tu zrejme vznikla. To jak budou panove dokazovat fakta, ktera tu byla recena na to bych se chtel opravdu podivat. :-D Bude zalezet na soudu, spousta digitalniho materialu je jako dukaz odmitana (viz judikatura). Skoda ze si kluk jak ten dezo tam jeste da skriptik na pocet stazeni..
Takze jedine co panove mohou zadat je podle autora zalovat luculum cesans (lat. usly zisk), ten se jim bude prokazovat tezko, kdyz by nedokazali pocet stahnuti atd.. No a pak skodu v obcanskopravnim smyslu a vydani bezduvodneho obohaceni. Viz § 40 odst. 1 pismeno d-f a § 40 odst. 2-4 zakona cislo 121/2000 Sb. po novelach.
Samozrejme by ale zalovali podle obcana. Autor by jim slouzil jako oduvdoneni poruseni pravni povinnosti. Tzn. Zalovalo by se podle § 420 odst. 1 (Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.) a podle § 422 odst. 1 by odpovidali zakonni zastupci (neboli osoba ktera vykonna dohled nad osobou nezletilou pokud ta neni schopna posoudit nasledky sveho protipravniho jednani)

§422 (1) Nezletilý nebo ten, kdo je stižen duševní poruchou, odpovídá za škodu jím způsobenou, je-li schopen ovládnout své jednání a posoudit jeho následky; společně a nerozdílně s ním odpovídá, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled. Není-li ten, kdo způsobí škodu, pro nezletilost nebo pro duševní poruchu schopen ovládnout své jednání nebo posoudit jeho následky, odpovídá za škodu ten, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled.

Tak to bychom meli. Ted bych se jen rad podival jak tito panove daji 6 kil za kolek a pujdou do tohoto vymahani castky. Pokud se to soudu nebude libit tak je posle... kvuli neuneseni dukazniho bremene. :-)

Kazdpadne se na to jeste podivam.
Sry ze je to tak dlouhy ale snazim se pomoct. :-)
Fingon
Profil
Vodporný ráno, hnusnej budík….mp3 (Stáhnout soubor)
zase do práce - budík.mp3
Ignorujte hovor, volá tchýně.mp3 (Stáhnout soubor)
Hlásím spoustu písmenek.mp3 (Stáhnout soubor)


Jak to tak vidim tak panove budou skutecne umelci!! :-DD To muselo dat obrovskou fusku natocit tyhle paskvili. Rekl bych ze sou asi nezamestnani. Ted jde o to jestli maji dost penez na to aby sli do sporu a neco si nahrabali kdyz uz jim to nikdo nekupuje a nebo jestli uz tolik penez nemaji a jen se chteli vyradit v e-mailu. ;-)
(Tim jim samozrejme neupiram pravo na ochranu autorskych del. Jen aby se z toho nestala sikana prava - neboli vykon prava, ktery nijak neslouzi opravnenemu, ale skodi povinnemu)

A stránky vám byly pozastaveny, ne smazány. To udělal poskytovatel prostoru, aby Váš dluh vůči mě a prodejci stále nenarůstal.

No kazdopadne je dost nestastne ze to dotycny nezletili nestacil smaznout ze stranek.. To ze mu hosting nesmazl stranky je podle me dilo pana "autora" :-) ktery si tak chrani dukazy v pripadnem sporu.

Good luck.
Fingon
Profil
Pokud tak neučiníte do zítřejšího rána, obrátím se na právní oddělení našeho výhradního prodejce za účelem podniknutí právních kroků týkajících se náhrady škody, kterou tímto pirátstvím způsobujete. Současně budu kontaktovat Policii ČR.

Tento e-mail přisel presne 23:35 ve dne 10.2. 2007

Protože jste nereagoval na mou výzvu, oznamuji Vám, že zítra ráno jdu na Policii ČR podat podnět k trestnímu stíhání za porušování autorského zákona ve smyslu nelegálního šíření mých děl prostřednictvím Vašich internetových stránek.

Ja se ptam kdy byl napsan druhy email, pokud to bylo v prehnane kratke dobe, dala by se dovodit, ze opravneny nemel zajem na zanechani protipravniho jednani ale naopak na jeho udrzeni a nasledne moznosti soudne vymahat nahradu skody! Viz. sikana prava.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0