Autor Zpráva
Polaroid
Profil
Mám takovej problém: potřeboval bych si napsat pár složitějších aplikaček pro moje www stránky.
Konkrétně se jedná o skript, který by generoval z PHP statické HTML (odeslal na server, přijal odpověď a zapsaldo souboru. No a pak mě láká napsat si vlastního vyhledávacího robota.

Proto, jsem se rozhodl naučit se na to nějaký pěkný jazyk. Rozhodujise mezi Perlem a Pythonem.

Perl u mě vede hlavně prácí se soubory, adresáři a textovými řetězci. Python zase krásnou objektovou strukturou a rychlostí.

Co mám zvolit? Máte někdo s podobnými typy aplikací zkušenosti? Nebylo by lepší řešení přes obyčejné PHP?
Polaroid
Profil
Díky moc ;-(
thingwath
Profil
Pokud říkáš jako podmínku ,,pěkný`` jazyk, tak nevím proč do výběru taháš Perl :-) Já jsem sice zaujatý člověk, protože si myslím, že Perl je spíš nepřehledný bastl, ale přesto i tak doporučuju Python.

Perl je sice na práci s textem lepší, ale za tu cenu, že napsat v něm přehlednou a udržovatelnou aplikaci dá mnohem více práce a znamená to stejně nevyužít všechny ty věci co má Perl ,,navíc``.

PHP je tak někde v polovině. Sice je trochu přehlednější než Perl, ale Python to fakt není.
Polaroid
Profil
Beru tvůj zaujatý názor na vědomí.

Jenom se mi zdá, že jediný argument proti - nepřehlednost - je trochu málo na to, abych Perl úplně zavrhl. Nemyslíš?
thingwath
Profil
No, ne že by to v Perlu nešlo, mrkni na WebGUI. Ale třeba objekty v Perlu, to je jeden velkej nalepenec bez ladu a skladu. Samozřejmě že to jde.

Perl bude jednodušší při práci s textem, najdou se pro něj všelijaká rozšíření (ale jaké kvality...). Na druhou stranu pro Python se najde knihoven také dost a aplikace se v něm navrhne lépe. Aspoň si to myslím. Je fakt, že v Perlu jsem nikdy nic delšího než jedna obrazovka nepsal. Nevěřil jsem vlastním očím, co všechno může být program v Perlu :-)
Polaroid
Profil
OK, skoro by se dalo říct, že jsi mě přesvědčil.

Asi se naučim obojí. Bude se to hodit.
Polaroid
Profil
Jenomže pořád nevim, v čem tu aplikaci teda napíšu???
thingwath
Profil
Tak to si musis vybrat. Ja bych zvolil Python.
Yuhů
Profil
jestli umíš PHP, tak to napiš v PHP. Nemyslím si, že by ti motivace vydržela tak dlouho, že bys vedle stavby té aplikace zvládal ještě studium úplně nového jazyka. Pamatuj, že první aplikace v novém jazyce (pokud ji někdo dělá sám) je většinou dost příšernej paskvil.
habendorf
Profil
Yuhů: To je sice rozumný názor, na druhou stranu by při striktním dodržování v minulosti vedl k tomu, že bychom asi ještě skákali nahatí po stromech (což by IMHO nemuselo být zas tak špatné :o)).
llook
Profil
Samotný jazyk Python se lze naučit celkem rychle (doporučuji http://www.py.cz/Members/honza/ucebnice ), spíš jde o ty další věci jako různé knihovny, různé možnosti (jestli použít CGI, mod_python nebo Zope) atd.
Mě teď ten Python taky docela chytl. Kdysi jsem v C/C++ experimentoval s wxWidgets a SDL. Teď jsem zjistil, že obojí jde mnohem přehledněji v Pythonu (wxPython a PyGame).
Takže pokud je chuť učit se něco nového, tak Python taky doporučuji.
Polaroid
Profil
I. PHP má naprosto nevyhovující práci s adresáři a soubory. Fakt katastrofa.
II. Je zbytečně závislé na serveru. A to já nechci.
III. Chci se naučit něco novýho.
IV. Už mam PHP dost.
Polaroid
Profil
Tak jsem si ten Python úplně zamiloval.
Je tak krásně přehlednej a prostě dokonalej.
Třeba to, že u příkazů jako if a while se nepíší žádné složené závorky apod, ale pouze se následující řádky odsadí. To je fakt něco. A vůbec, Python nepoužívá žádné složité znaky na vyjádření všemožných příkazů, ale místo toho na to aplikuje slovo.

Fakt zupa!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0