Autor Zpráva
Keilew
Ahoj, rozhodl jsem se založit tento thread, jelikož bych si rád vyjasnil a slyšel vaše názory na pojem "být na volné noze". Dneska se velice často objevuje na stránkách: "jsem student a kodér na volné noze" a mě to prostě nesedí. Napíšu proč.
Být na volné noze obecně znamená být profesionál, který se danou činností živí, má jakési právní zázemí a tuto činnost vykonává PRAVIDELNĚ. Už jen z toho důvodu si myslím, že to nemůže být prezenční student. Zaprvé by měl mít minimálně DIČ, jelikož tuto práci by musel brát vážně (= profesionál - to je už v definici "volné nohy") a tedy i platit daně nebo přiznávat zisky. Nepředpokládám, že někdo, kdo se nazývá "na volné noze" má přijem pod 20tis./rok, to by byla už tzv. nepravidelná nebo příležitostná činnost.
Dále si teď představte, že jste firma, která chce nový web. Fajn. Najdu si někoho, kdo je na volné noze, přijde mi to třeba levnější, než nějaká velká firma, co si platí sekretářku apod. Prostě one-man-show, jak já říkám. Co jako firma očekávám od volnonožky? Že má pracovní dobu podobnou té mé, tzn. že se dostaví na konzultaci v dopoledních hodinách, že bude během pracovní doby reagovat flexibilně na mé doplňující návrhy, že bude makat 8 hodin denně a já tedy nebudu čekat půlrok, než se student po večerech dokope k práci a co je důležité - že bude umět svou činnost právně zastřešit (tzn. vyfakturovat nebo poskytnout na mou smlouvu o dílo svůj DIČ). Navíc takovou maličkost - budu očekávat profesionální přístup, což bez urážky, u studenta, co má hlavu plnou biologie apod. očekávat nejspíš nemůžu. Z toho a třeba mnoha dalších důvodů, které jsem zapomněl napsat si myslím, že s pojmem "být na volné noze" by se mělo zacházet přinejmenším opatrněji a nezaměňovat ho s příležitostnou činností pro pár známých bez papírů...
Tak snad jsem k tomuto módnímu pojmenování napsal vše, co jsem chtěl a doufám, že jsem nikoho neurazil:-)
quinux
Keilew
minimálně DIČ
Kdyžtak IČ, to stačí.

Že má pracovní dobu podobnou té mé, tzn. že se dostaví na konzultaci v dopoledních hodinách, že bude během pracovní doby reagovat flexibilně na mé doplňující návrhy, že bude makat 8 hodin denně a já tedy nebudu čekat půlrok, než se student po večerech dokope k práci a co je důležité
Proč? Mnohdy může být výhoda, že to ve firmě řádně probereš přes pracovní dobu, on večer vše zapracuje a ráno to máš hotový. :)

Jinak možná je v tvém příspěvku smysl, ale dnes se zneužívá kde co, takže nemá smysl to řešit ;o)
Keilew
Kdyžtak IČ, to stačí.
Já v tom teď mám docela zmatek, protože se to měnilo, ale není IČ podmíněno ŽL?

Proč? Mnohdy může být výhoda, že to ve firmě řádně probereš přes pracovní dobu, on večer vše zapracuje a ráno to máš hotový. :)
Tak tomu se říká flexibilita:-)

Jinak možná je v tvém příspěvku smysl, ale dnes se zneužívá kde co, takže nemá smysl to řešit ;o)
To máš samozřejmě pravdu, ale já předpokládám, že když jsou tu i tací detailisti (viz flame o XHTML), budou jistě i takovouto banalitu mít v pořádku:-) Mimoto by mi asi neprošlo, kdybych si na stránku dal nadpis: soukromý gynekolog:-)))
quinux
Keilew
Já v tom teď mám docela zmatek, protože se to měnilo, ale není IČ podmíněno ŽL?
Na ŽL dostaneš IČ i DIČ, který je však tvé rodné číslo (pokud nejsi plátcem DPH), takže ho většinou nezveřejňuješ a to ani nemusíš.
Jako firma pak IČ i DIČ, ale tady už (pokud se nepletu) jsi vždy plátcem DPH.

asi neprošlo, kdybych si na stránku dal nadpis: soukromý gynekolog:-)))
Na volné noze? :-D
Nepleť dohromady volně a vázané živnosti ;)
habendorf
Jako firma pak IČ i DIČ, ale tady už (pokud se nepletu) jsi vždy plátcem DPH.

Pleteš se. Jen za určitých podmínek musí být firma plátcem DPH. Pokud tyto podmínky splněny nejsou, firma může ale nemusí být dobrovolným plátcem DPH.
J
Profil *
Pro upřesnění IČ/DIČ: Při získání prvního ŽL je přiděleno živnostenským úřadem zároveň i IČ.
Z živnostenského úřadu se odkráčí na finanční úřad, kde je každému přiděleno ještě DIČ (i neplátcům DPH) - používá se při styku s finančním úřadem.
Plátce DPH musí DIČ uvádět na daňových dokladech.
Joker
Keilew
Věc názoru, řekl bych. Moje definice by byla daleko širší, řekl bych, že "kodér na volné noze" by mohl být každý, kdo je ochotný a schopný se tou činností živit, ale přitom není "trvale uvázaný" k nějaké firmě.

Už z toho, že nemá trvalou smlouvu s nějakou firmou, vyplývá, že je těžké zajistit vykonávání té činnosti pravidelně. To jako když někdo třeba tři měsíce nezavadí o zakázku, pak půl roku maká 12+ hodin denně a další tři měsíce si dá dovolenou, tak to není kodér na volné noze?
Ani podle mě není nutné se tím živit- když někdo třeba kromě psaní webů bude pronajímat byt v centru Prahy a občas si tím vydělá víc než webama, tak už není kodér na volné noze? Nebo když ho bude živit zazobaná manželka a psaní webů bude jen takové "kapesné"?
Prezenční studium taky nevidím jako problém, znal jsem člověka co zvládal při prezenčním studiu (VŠ) pracovat vpodstatě na plný úvazek :-)

Co jako firma očekávám od volnonožky? Že má pracovní dobu podobnou té mé, tzn. že se dostaví na konzultaci v dopoledních hodinách, že bude během pracovní doby reagovat flexibilně na mé doplňující návrhy, že bude makat 8 hodin denně a já tedy nebudu čekat půlrok, než se student po večerech dokope k práci
Hehehe, tak tohle leckdy nezvládají ani velké firmy :-)
I při komunikaci s relativně velkou "profi-programátorskou" firmou se mi občas stane, že v poledne pošlu jednoduchý dotaz a odpověď přijde druhý den ráno. Osobní schůzka se napřed domluví (ono i do firmy prostě přijít bez ohlášení, tak budou minimálně hodně divně koukat) a po domluvě to zvládne i ten student ;-)
A co do času, zrovna ty relativně velké firmy si leckdy na úplnou prkotinu řeknou takový termín, že se člověk nestačí divit (takové jako práce na dva dny bude "do čtyř měsíců" a podobně)
Joker
když jsou tu i tací detailisti (viz flame o XHTML), budou jistě i takovouto banalitu mít v pořádku:-)
No co se mě týká, tak se mě to netýká :-D
gyoja
OT: Já jsem na volné noze doslova. Mám urvanou čéšku a viklá se mi koleno.
Keilew
Joker
Pointou všeho je skutečnost, že volnonožka to má jako svůj zdroj příjmů. Pokud máš třeba byt v Praze a občas uděláš web, tak se tomu říká (to je pojem) příležitostný výdělek a zase jsou na něj jiné právní náhledy.
Ano, při VŠ lze pracovat i na plný úvazek. Jde to proto, že hafo věcí není povinných (přednášky). Nedovedu si to dost dobře představit při SŠ nebo ZŠ a to jsem především narážel. VŠ už je trošku jiná dimenze, ani mě nenapadlo to uvažovat. Avšak platí opět napsané. Pokud máš příjem nad 20tis./rok, musíš si zaregistrovat DIČ. Pokud máš ŽL, některé školy za tebe dokonce ani nebudou chtít platit soc. a zdrav.
IČ, DIČ
Habendorf má pravdu stejně jako J. K tomu uvádění na webu: našel jsem spoustu webdesignerů, co tam svůj DIČ maj a je to RČ. Přijde mi osobně, že to majiteli poskytuje jakousi výhodu dojmu, že to myslí tak nějak vážně;-)
Shrnutí
Narážel jsem na dva konkrétní pojmy: příležitostný výdělek a volná noha. Já mezi tím prostě ten rozdíl vidím a z právního pohledu tam neoddiskutovatelně je. Narážím na to, že je dnes módní, že si nějaký studentík ZŠ udělá web, že je na volné noze a nabízí své služby. Referencí 0. Je to prostě nepřesné, zavádějící a matoucí. Toť vše.
DoubleThink
Profil *
Pokud máš ŽL, některé školy za tebe dokonce ani nebudou chtít platit soc. a zdrav.

A hopla, to bych tedy chtěl vědět která? - u denního studia je to totiž stanoveno zákonem. Škola defacto nic neplatí - to jen stát tyto poplatky odpouští.
Zdeněk Košťál
>> je dnes módní, že si nějaký studentík ZŠ udělá web, že je na volné noze a nabízí své služby. Referencí 0. Je to prostě nepřesné, zavádějící a matoucí

Být kodér na volné noze snad nevylučuje to, že jsem student. Jsem kodér, protože dělám kód, někteří by si mohli rýpnout, takže mohu změnit: XHTML/CSS kodér, to už snad nikdo nenapadne. To, že jsem na volné noze znamená, že nejsem vázán smlouvou na žádnou firmu, tudíž své služby mohu nabízet mnohem levněji. Rozhodně tím neříkám, že si příležitostně vydělám. Je mezi tím rozdíl, jak jste říkal.

Předpokládám, že je to opět útok na mě, takže budu mluvit za sebe, ale platí to i obecně. Řekněme, že jsem již pár webů udělal, ale má cenu si do referencí dávat malé firmy z města? Bude někoho zajímat malá prezentace? Takovéto reference má maximálně cenu posílat při jednání s klientem, jestliže si o to zažádá, ale v portfoliu by měly být prezentace, se kterými se chcete pochlubit. Například větší weby, portály nebo opravdu podařené weby.

Jinak student nemusí mít hlavu plnou biologie, to zase nepřikreslujte. Proč od studenta nemůžete očekávat profesionální přístup?
QuickShare
Zadal jsem si tvůj dotaz do vyhledávače a ihned se mi dostalo výsledků na které se ptáš.

Nicméně, určitě narážíš na Zdeňka Košťála, kde tě toto označení očividně hodně vzalo a pořád tě to irituje, proč by ale nemohl být student na volné noze? Může to taky znamenat že firmy s ním díky tomu mohou navázat spolupráci (nemusí vystavit fakturu, může proběhnout spolupráce na dohodu atp.) :-) Takže student na volné noze se mi nijak zavádějící nezdá, ba naopak, je to dnes hojně používané, ač možná z právního hlediska to tak být nemusí.
Keilew
DoubleThink
OSVČ nemá nárok na odpuštění dle zákona.
habendorf
Předpokládám, že je to opět útok na mě

Nicméně, určitě narážíš na Zdeňka Košťála

Tak tomuhle říkám vrchol vztahovačnosti. V týhle zemi je X desítek tisíc lidí na volné noze, ale tento thread je zcela nepochybně útokem na ZK :o))
DoubleThink
Profil *
OSVČ nemá nárok na odpuštění dle zákona.

Nevyjádřil jsem se přesně - podle živnostenského zákona se na OSVČ (kde je živnost jako vedlejší činnost) nevztahuje minimální výše pojistného a minimální výše daňového základu. Pokud studuješ denním studiem, je tvá živnost vždy posuzována jako vedlejší činnost.
Pochopitelně je zde limit délky státem hrazeného studia (6 let na VŠ tuším).
Keilew
QuickShare, Zdeněk Košťál
Tahle skutečnost se tu objevila už několikrát, poslední výskyt mě přiměl napsat tento článek. Vyjádřil jsem svůj osobní názor, nikoho jsem nejmenoval a ani nechtěl. Navíc jsem se předem omluvil, pokud se to někoho dotklo. Už nevím, co mám ještě udělat. Mám tam připsat tučně: Toto není namířeno proti ZK, jde čistě o obecnou polemiku??

DoubleThink
Pak to sedí:-)
Zdeněk Košťál
habendorf, keilew: No pochopil jsem to tak, jeden den večer mě někdo za tohle napadá a druhý den se objeví vlákno, kde popíše 0 referencí (na webu zatím žádné uvedené nemám), nemohl jsem si pomoct, ale zdálo se mi že přesně popisuje mně. Vím, že to tak bylo napsáno a četl jsem to, ale prostě jsem to nemohl jinak pochopit. Bylo by mi to docela jedno, ale ty reference uvedené na webu na mě seděly, jestliže vás to urazilo, omlouvám se.
Keilew
Zdeněk Košťál
Tak zrovna tak poctivej čtenář tvého webu jsem nebyl, jelikož mi tato skutečnost unikla. Já si udělal výpis v googlu, podle něj jsem koncipoval toto téma. Ano, minule jsem narážel na ten DIČ ve tvém vlákně, ale to byla jen motivace pro tento článek. Zbytek obstaral google.
Zdeněk Košťál
Keilew: Tak v tom případě se hluboce omlouvám, občas ve mě něco zarezonuje a už se mi za to pár lidí smálo. ŽL bohužel nemám, kdyby stát svolil dříve, s radostí bych si ho obstaral. Jinak našel jsem výklad jak s profesionálem, tak s člověkem, který není vázán smlouvou. A právě to jsem měl namysli já. Je to ale docela zajímavé, jak často používané slovní spojení dovede udělat zmatek a nejistotu.
Keilew
Zdeněk Košťál
Já se držel toho výkladu s "profesionálem", protože jsme si to přenes ze své branže (hudební). Stejně jako význam toho slova "profesionál", ale to je asi OT. No nic, nechme to, jen bych byl rád, kdybych nenacházel na webech 12-ti letých, že jsou freelanceři, je fakt, že se dobře pobavím, ale dělá to dost zmatek pro nezaintersované z jiných branží.
MiSHAK
No myslím že diskuse se řítí někam úplně jinam, s podivem, že na to někam jinam stačilo cirka 20 příspěvků...

Já nejsem na volné noze nejsem ani freelancer ani webdesigner jsem roamer (poflakovač) občas něco udělám, nikdo mi nezaplatí a s trochou štěstí se dostanu do druháku. Obávám se, že to jestli jsem na volné noze je většině lidí putna. Pokud se chcete navážet do RGB designerů, tak prosím tak čiňte na fórech serveru živě nebo pište "designerům" vystavujícím svá díla v anketě časopisu Computer.

Fráze jsem student a kóder na volné noze je zcestná, kdo studuje většinou bývá financován rodiči a pokud studuje střední tak není o čem se bavit. Světlou vyjímkou je Dero. Pokud studuje vysokou z biologie, tak asi nebude web designer, to samé platí o studentech oboru manažerské informatiky :D

K teorii o obecnosti bytí na volné noze snad jen toto: Web design býval, hlavně v minulých 7 letech spíše činností připomínající skládání písniček v kroužku profesionálů textových editorů. Dnes spíše znamená navrhování webů v celém rámci, po jednom člověku nemůžete chtít web design, leda tak webovou prezentaci. Web designer potřebuje programátora, grafika a hlavně odstup, pokud někdo tvrdí, že je webdesigner, možná tak poznáte že je z ČR, pokud o sobě tvrdí že je web designer na 98% lže.
Railbot
MiSHAK
Ona většina "lam" nelže. Dokáží si udělat grafický návrh, nakódovat a popřípadě něco naprogramovat, jenže...ta (ne)kvalita...takže ti dávám za pravdu. Pokud si ale matně vybavuji, tak celá řada osobností ze zahraničí se zabývá "webdesignem" a jsou "webdesgnéři", takže ono i takoví lidé budou existovat...
MiSHAK
Webdesign neexistuje, web design ano. Webdesign je čenglish patvar. Teda alespoň jsem si to myslel, výsledky hledání anglických webů v Googlu mluví za vše 251 000 000 pro "web design" a 16 500 000 pro webdesign + wikipedia mluví za nás za všechny http://en.wikipedia.org/wiki/Web_design

EDIT: Opravil jsem ty čísla, web design nebyl v úvozovkách. Nic to nemění na faktu, že webdesign neexistuje a používají ho jen lidé s mizernou znalostí anglického jazyka.
Pro rýpaly: Pokud najdete na mém webu někde slovo webdesign, tak to jen dokazuje mou blbost, ale ne vaší inteligenci.
one_k
MiSHAK
k tem vysledku googlu - je to logicke a nic to neznamena.
google pouziva u mezery OR, takze pri "web design" hleda toto:
web design
web
design

IMHO webdesign existuje a je jedno kdo ty dve slova spojil dohromady.
x
Profil *
google používá u mezery "and"
one_k
x
Ano je to tak pouziva AND. Omlouvam se za mou predchozi chybu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0