Autor Zpráva
Miloš
Profil
Termín sémantická nirvána mám spojený s Chamurappim a s dojmem, že se vyjadřoval s despektem k čemusi, co už přesně nedokážu vystihnout (hledal jsem tady ve fóru, ale nenašel; pokud si Chamurappi na souvislost vzpomene, budu rád).

A nebyl jsem jist, do které sekce tenhle příspěvek zařadit (sekce věnovaná sémantice tu není).

Výraz sémantická nirvána mám také spojený se stránkou, která neobsahuje jedinou zbytečnou (nesémantickou, resp. sémanticky nevhodně použitou) značku.
Tedy sekce HTML?

Při tvorbě něčeho takového jsem se docela bavil (asi nemám co dělat) a přišel na to, že s pseudoprvky :before a :after se dají dělat docela pěkné věci. Pracoval jsem pouze s Operou (8 i 9) a FF (2); explorer 7 nemám a starší to nepodporují (což také znamená, že budete-li na to koukat explorerem, budete nejspíš postrádat nějakou pointu).
Zjistil jsem omezení FF oproti Opeře – pseudoprvky :before a :after nelze pozicovat; škoda. (Původně jsem to psal v Opeře a pozicoval je, takže jsem to pak musel zoufale překopávat).
Tak sekce CSS? Nebo Problémy s prohlížeči?

Celé veledílo najdete na adrese kesolim.sweb.cz/semanticka_nirvana/ a céesesko od toho na kesolim.sweb.cz/semanticka_nirvana/styl.css.
Tak že by názor na stránku? Ale ne, nechci hodnotit vzhled (je zcela zůmyslně zběsilý) a o kódu si myslím, že k němu není co dodat, ale máte-li něco na srdci, klidně se vyjádřete. Ale pokud už k tomu nikdo nic nenapíše, stačí mi, když vás to trochu obveselí (a třeba i inspiruje)

Ideální by byla sekce sémantika, případně sekce „Jen tak“, ale kde nic není, ani vodník nebere, tak jsem to nechal tady.
Dero
Profil
Miloš: S pseudoprvky :before a :after se vůbec dají dělat úžasné kusy. A i pro IE se to často dá oblbnout. Více v mé připravované knize, ke které vám samozřejmě nic bližšího neřeknu. Ale tento příspěvek hezky harmonizuje s takovou tou hravostí, kterou se do knihy pokouším vkládat, proto ji zmiňuji (a taky vás chci trochu napnout, už v létě totiž!).

Jinak hezká ukázka.
Timy
Profil
Miloš
Bylo to na webylonu, ale nemůžu to vygooglit. Byla to tedy reakce na Freyu, která psala něco v tom smyslu, že až jednou budou všechny prohlížeče umět všechny ty roztodivné selektory, nebudou vůbec třeba selektory a třídy.

btw: www.semantika.name - taky čisté HTML :-)
Miloš
Profil
Ještě jsem tam mohl dát nějaký ten :hover, ale to mě napadlo až po odeslání příspěvku.

Dero
Jůůůůůůůůůů! Ta to se moc těším.

Timy
Sémantika je samozřejmě vzorové HTML, ale pokud si povšimneš, já se obešel i bez class a ID.
Napadlo mě sice, že bych si mohl práci trochu usnadnit tím, kdybych někam fláknul nějaký jiný atribut, myslel jsem na title (a CSS navázané na selektory s atributy), ale to už by mi přišlo tak trochu jako nečisté řešení původního úmyslu.
Zdeněk Košťál
Profil
Dero: Už jsem ti to sice říkal, ale na knihu se velmi těším, doufám že uvedeš podobný fenomén jako Šroubky Vonásek & Vocásek :-)

Nemůžu si pomoct, ale u té grafiky mi cukly koutky, ke kódu samozřejmě není co dodat. Těším se až budou všechny prohlížeče podporovat všechny selektory a pseudotřídy, až budou naplněny všechny kodérské choutky.
Miloš
Profil
Zdeněk Košťál
Nemůžu si pomoct, ale u té grafiky mi cukly koutky
To jsem rád, vždyť jsem taky o kousek výš napsal … vzhled (je zcela zůmyslně zběsilý) a stačí mi, když vás to trochu obveselí.
habendorf
Profil
a o kódu si myslím, že k němu není co dodat

Já si třeba myslím, že ten kód je úplně na ... nic.

Smysl celé akce, pokud je nějaký?
Miloš
Profil
habendorf
Jestli ti správně rozumím, tak ten kód je podle tebe na … nic proto, že je sémanticky čistý? A jak by sis ho teda představoval?

A smysl akce? Viz nadpis sémantická nirvána.
habendorf
Profil
Dávat nadpisům list-item kvůli odrážce? O rtl nemluvě ...

p+h2+p+p+p+p+h2+p+p+p+p {left: 100px;} ti připadá normální?

To není sémantická nirvána, to je absolutní šílenost. BTW, co nesémantického spatřuješ na class/id ?
Miloš
Profil
habendorf
Aha – ty máš na mysli šílené CSS. No mně šlo o to, jak udělat co nejdivočejší proměnu kódu, který neobsahuje ani class/id.
Na třídách a ID samozřejmě nic nesémantického nevidím, ale šlo mi o to, aby bylo HTML zcela oproštěno ode všeho; to víš, že bych za normální situace (ať už bych dělal web sobě, nebo komukoli jinému) třídy a ID používal bez mrknutí oka.
p+h2+p+p+p+p+h2+p+p+p+p {left: 100px;} ti připadá normální?
Jistě že ne, že jsem tam mohl fláknout id a bylo by po ptácích, ale tenhle experiment měl sloužit mj. k demonstraci toho, že si někdy pomáháme až příliš.

A jak už jsem napsal – je to úmyslně velká zběsilost. Ne něco, co je hodno následování.
Na stranu druhou – na módních přehlídkách taky často vidíš modely, které se nikdo neodváží vzít na sebe na ulici, ale to, co je na tom kterém modelu přehnané, se potom v odlehčené podobě dá pustit do světa jako dobrý nápad.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0