Autor Zpráva
host
Profil *
Dobrý den,
Mám jeden nový projekt a chtěl bych si ho určitým způsobem patentovat.
Co je nejjistější možnost:
a) Trademark
b) Copyright
c) Patent

a jakým způsobem to lze provést máte někdo zkušenosti?
Joker
Profil
host
Co a jak přesně patentovat? Nejsem sice právník, ale co já vím, tak:
a) Ochranná známka se vztahuje na názvy, loga a takové věci. Například že Microsoft by se se mnou mohl soudit, kdybych vydal operační systém "Joker Windows"

b) Copyright, česky nejspíš autorská práva, registrovat netřeba. Autorské právo k dílu se řídí autorským zákonem a vzniká autorovi hned, jak dílo vytvoří. Například program nebo webová stránka jsou chráněné ze zákona automaticky.

c) Patenty se vztahují jenom na hmatatelné věci, nějaké fyzikální, chemické nebo biologické děje... možná ne přesně takhle, ale nějak podobně je to definované. Takže patentovat si třeba rovnici anebo algoritmus nelze. Což bylo samozřejmě líto těm, kdo rejžují z patentů peníze a hledali možnost, jak rozšířit patenty i na software. Až nějaký fiškus vymyslel myšlenkovou konstrukci "vynálezy implementované počítačem". Podle ní program není jen nějaký myšlenkový postup, ale určitý způsob práce s čipy/tranzistory v počítači. No a protože počítač je hmatatelná věc, dal by se podle téhle konstrukce patentovat i počítačový program.
Přesto, pokud vím, "u nás v EU" softwarové patenty (zatím) neplatí. I když debata o nich byla velmi poučná. Platí například v USA, ale i tam to v poslední době začíná vypadat na nějakou úpravu legislativy, protože i velké firmy jako Microsoft už otravuje, když se vyvine nějaká technologie, kterou všichni začnou k plné spokojenosti používat, a po několika letech někdo někde vyhrabe patent na část té technologie a začne se soudit o poplatky.
Railbot
Profil
host
Je to blbbost. Panetují se unikátní a převratné vynálezy, ne webové projekty. Trademark je obchodní značka, tedy název nějakého výrobku. Copyright u nás neexistuje, "pouze" autorská práva ty vznikají automaticky.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0