Autor Zpráva
KEčup
Profil *
Zdravim,

Chtěl bych se jen zeptat jaký máte názor na tyto stránky: http://mp3s.nadruhou.net/ http://free-mp3.cz/

Mé otázky:
Jsou tyto stránky legální??
Kdy by podle vás legální byly, když by legální nebyly??

:_)) všem díky za odpověd
Paulí
Profil
jsou legální - nelegální by byly, kdyby se ta hudba vyskytovala přímo na jejich stránkách,ale tam jsou jenom odkazy,takže je to legální :-)
Railbot
Profil
Pokud se mp3 chráněné autorskými právy nachází na jejich serveru, tak potom ilegální. Pokud jen odkazují, tak je to legální. Respektive dalo by se o tom polemizovat, ale ze zkušenosti vím, že se to nijak neřeší / nepostihuje. Protože asi není ani moc co postihovat. Maximálně někdo může podat stížnost a potom je na místě dané odkazy odstranit.

Je to stejné jako když pomocí jakéhokoli vyhledávače můžeš vyhledat mp3, chráněná pdf apod. Také za to vyhledávač nenese zodpovědnost, jen zprostředkuje odkazy. Problém má ten, kdo věci sdílí a dává k dispozici.
Joker
Profil
Také za to vyhledávač nenese zodpovědnost, jen zprostředkuje odkazy
Už byly i snahy nějak se v tomhle dostat vyhledávačům "na kobylku".
Podobně jako tvůrci sdílecích programů, vpodstatě taky nemohou za to, co uživatel s jejich programy dělá, přesto jsou na mušce mafiánských organizací typu RIAA.
klik
Profil *
De fakto můžete být spoluviník, neboť nehlásíte porušování zákonů.
Railbot
Profil
klik
Jak já mám vědět, že například nějaká mp3 od Kabátů je na netu nelegálně? Co když Kabát vůbec neznám? Jak mám vědět, že to není free? IMHO kravina na Ntou ;)
wimstr
Profil
nejsem si tím uplně jist, dyštak mi to někdo vyvraťte, ale není ilegální i odkazování na nelegální software, mp3 atd..?
Beduin
Profil *
wimstr: Je to naprosto legální, když to sám nesdílíš.
Dero
Profil
nejsem si tím uplně jist, dyštak mi to někdo vyvraťte, ale není ilegální i odkazování na nelegální software, mp3 atd..?

wimstr: Je to naprosto legální, když to sám nesdílíš.

Beduin: Opravdu? Tak o tom by se dalo dlouze diskutovat, ale naprosto legální to zcela jistě není. Dokud existují vágní pojmy jako "navádění k trestné činnosti" a "šíření autorsky chráněného obsahu", tak si ničím jistý být nemůžete.

Záleží na kontextu. Pokud někdo z ilustrativních důvodů odkáže na autorsky chráněný obsah například v článku o počítačovém pirátství, zcela jistě to postižitelné není. Ale netvrďte mi, že web, který přímo odkazuje na software nebo hudbu za miliony korun, se nemůže dostat do problémů.

Jistěže může.
Joker
Profil
wimstr, Dero
Za určitých okolností ano, ale obecně já přeci nemám povinnost a snad ani možnost kontrolovat, jestli někdo nabízí MP3 legálně či nelegálně. Já prostě odkazuju na nějakou stránku a zbytek je jejich problém.
Podle mě by problém nastal akorát v případě, kdybych o nelegálnosti té odkazované stránky zjevně věděl.

klik
De fakto můžete být spoluviník, neboť nehlásíte porušování zákonů.
Na porušování autorských práv myslím není ohlašovací povinnost. Ani si nemusím zjišťovat, že ten zdroj to má legální.

Vpodstatě je to stejné, jako kdybych třeba do diplomky dal řádně označenou citaci z nějaké knihy a pak se přišlo na to, že ta kniha je jen okopírovaná jiná kniha a je tedy v rozporu s autorským právem. Je i ta diplomka v rozporu s autorským právem?
wimstr
Profil
Joker
ale tvou povinností je si zjistit, zdali je onen software legelní či nikoli..... Toho, kdo tě pak může obvinit a zažalovat to je jedno...
"neznalost neomlouvá"...
Dero
Profil
Joker: wimstr mluvil i o software. Je jasné, že v případě audiovizuálních děl je situace v ČR složitější.
KEčup
Profil *
díky všem za názory, pomohli jste mi, bude se mi líp spát, pořád mi to vrtalo hlavou :_)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0