Autor Zpráva
Indy
Profil
Mam dotaz a nevim kam to mam dát, tak to píšu sem.
Dělám webový stránky - souhrn referátů z biologie. Tak 2-3 strany textu a 1 strana příloh. Každej bude v html verzi a taky bych tam chtěl dát pro stažení.
A teď ten dotaz: Jakej formát mam použít? Budle lepší DOC nebo PDF?
Díky za názory.
mat
Profil
nejlepší bude .rtf - nemusíš mít naisntalované ani windows, ani adobe acrobata, rtf otevřeš v podstatě v čemkoliv...
Hanz
Profil
Indy
Když si máš vybrat mezi DOC a PDF tak PDF --> špatný není taky SWF
Indy
Profil
Rtf mě taky napadlo. Moc jsem ho sice nezkoumal, ale zdálo se mi, že nemá vlastní kompresi obrázků (ukládá je mimo), tudíš bych to musel zazipovat a veškerá krása by zmizela.
Nebo se mýlím?
mat
Profil
zkusmo jsem si zkusil uložit rtf s obrázkem (napsaný ve wordu) a nic se mi mimo neukládá a ani jsem o tom nikdy neslyšel (spíš jsem to tedy nezkoumal)... pro mě je prostě rtf jasná volba, tenhle dokument otevřeš ve všem a působí to profesionálněji než .doc a jiné typy souborů...
Indy
Profil
Aha, to možná bude tim že jsem to dělal v Open Office. Dobře, zkusim to ve Wordu a export do rtf.
Díky.
thingwath
Profil
SWF? Člověče, ty si snad děláš srandu :-)

Kdybych chtěl dokument aby to všude vypadalo jako u mě, tak to dám v PDF nebo postscriptu. Když ne, tak dám prostý text případně ve formě zdrojáků toho konkrétního v čem jsem to psal. Ale to je jenom popis jak to dělám já.
ax123
Profil
kdybych chtěl abych to otevřel všude, udělám to v html, ale jinak není špatný pdf, ale konec koncům skoro každý má Word nebo jeho napodobeninu a je schopen otevřít rft asi jsem ti neporadil jenom pozn. snaž se to ať to budeš ukládat v čemkoli aby to nebyl třeba nejnovější druh pdf, doc ne každý je může otevřít lépe je ukládat do straších verzí "nesmí se to ale přehánět"
Indy
Profil
Tak jsem si chvíli hrál s převodem do doc a rtf a zjistil jsem tohle:
Formát DOC: Ve Wordu i v OpenOffice je to v pohodě, má kolem 150kB;
Formát RTF: V OpenOffice se mi obrázky ukládaj externě, a ve Wordu to má 1,8MB!
A PDF je v pohodě, má kolem 160kB.
Honza Hučín
Profil
Formát RTF jsem svého času trochu zkoumal, viz http://suplik.petnik.cz/priklady/vytvoreni-rtf-navod.html .
Word ho implementuje dost nešikovně, přidává tam strašně moc zbytečných informací (podobně mrví ukládání do HTML). Obrázky se podle specifikace RTF ukládají do souboru a bez komprese, takže soubor nafukují. Čili pokud by měly být součástí souboru obrázky, RTF nedoporučuji, to je opravdu hlavně textový formát.

Při výběru mezi DOC a PDF rozhoduje:
1. zda se u uživatelů dá předpokládat, že DOC (Word) přečtou a
2. zda mají být části souboru snadno kopírovatelné.

Výhodou DOC je, že se z něho dá snadno kopírovat. Navíc je to formát laické veřejnosti známější.
DoubleThink
Profil *
SWF? Člověče, ty si snad děláš srandu :-)

Nedělá - Macromedia Flash Paper
habendorf
Profil
Reaguji na Honzu: Kopírovat jde pohodlně i z PDF (pokud to není autorem zakázáno).
igorko
Profil *
toto je aj moj vecny problem - ja davam vzdy 2 moznosti - doc aj pdf.... ale v poslednom case .doc vynechavam, nakolko nemam ziaden office a vzdy som lenivy si nejaky kvoli tomu zhanat =]
moj nazor - .pdf, .doc (pripadne .ps, ale to vacsina ludi nezvlada)
Honza Hučín
Profil
habendorf
Jeden problém je autorská ochrana, druhý problém zachování formátování, kopírování obrázků atd. Všechno asi jde, ale z Wordu do Wordu tak nějak jednodušeji :-)
Hugo
Profil
Honza Hučín

Ovsem word otevres na mensim poctu stroju nez pdf nebo rtf. A hlavne pokud ma nekdo pomalou masinu se starym wordem, tak muze nastat problem s kompatibilitou.
habendorf
Profil
No náhodou jsem tento problém řešil velmi nedávno, a jako zdaleka nejlepší a datově nejméně náročné mi vyšlo rtf. Podmínkou je, aby šlo o čistý text bez obrázkůl.
thingwath
Profil
DoubleThink
To se mám jako připravit na další zhovadilost v níž budu dostávat dokumenty? Ach jo, jako bych s tím neměl dost problémů teď...
Hanz
Profil
thingwath
Reaguju na:
SWF? Člověče, ty si snad děláš srandu :-)

Kdybych chtěl dokument aby to všude vypadalo jako u mě, tak to dám v PDF nebo postscriptu. Když ne, tak dám prostý text případně ve formě zdrojáků toho konkrétního v čem jsem to psal. Ale to je jenom popis jak to dělám já.



Né nazbláznil jsem se! Ten SWF má dvě velké výhody oproti PDF a to ty že se rychleji spouští. A druhá že k jeho prohlížení stačí malinký plugin o velikosti cca 1 MB, naproti PDF na jehož prohlížení potřebuješ "obrovský" a "dlouho" spouštěný Adobe Reader (nejméně 20MB --> nevím to přesně, ale rozhodně je to proti tomu pluginu několikrát větší).
thingwath
Profil
Hanz
Většinu PDF dokumentů si zobrazuju open-source nástrojem, který má asi 1,5 MB a spouští se okolo dvou sekund.
Hanz
Profil
thingwath
Tak to potom jo, ale co jiní. Kolik lidí používá něco jiného než Adobe Reader? A stejně ten tvůj má 1,5MB a ten plugin jak jsem si teď zjistil má velikost 684 K
Každopádně se stebou nechci v žádném případě hádat. Souhlasím jak s PDF tak i s RTF
Ten SWF jsem uvedl jako jednu z možností, která není zatím rozšířená, ale zdá se mi to jako dobrá volba. Flash plugin nemá podle statistik jen něco okolo 5% lidí připojených k internetu.
thingwath
Profil
Hanz
Tvých pět procent je hezký údaj, nicméně kdybych já něco publikoval, tak přibližně polovina mé cílové skupiny by byla v těch pěti procentech, možná ještě o trochu víc... Doufám, že fakt nemáte v úmyslu šířit další ujetý praštěný uzavřený formát, jako by toho už nebylo dost.
Indy
Profil
Takže tam dám i doc i pdf, ať si každej vybere.
Nejsem sice odborník přes systémy, ale přijde mi logický, kdyby linuxový softwarový balíky uměly doc, když ho zvládá i dost programů, který jsou zadarmo (doma mam 2 :)
Honza Hučín
Profil
Indy
Ano, dát DOC a PDF alternativně je ideální volba.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0