Autor Zpráva
Keilew
Profil
Chci se optat zatvrzelých Linuxáků, co na něm pořád mají?:-) Podle mne jde dle statistik do kopru a je tak marginální, že ani nestojí za viditelnou čáru ve statistikách, tedy aspoň v naších luzích a hájích. Viz: TopList. Až mě to samotného překvapilo. Znám pár Linuxáckých fandů a už i oni od něj, jako od OS svého PC, upustili, protože ta jejich parodie na Wokna je neskutečně nestabilní. Tuhle mi chtěl známej ukázat obrázek, blbej JPG. Třikrát se to hryzlo a když už to šlo, tak to zase nechtěl zobrazit kýžený prohlížeč. A nakonec to vyřešil restart. Na servery je to asi dobrá volba, ale proč si komplikovat život na PC? Mám Win XP a maximální spokojenost. Nežuchly zatím ani jednou a to už na nich jednu třetí rok bez reinstalace. Rychlý to je dost a má to jednu podstatnou výhodu - existují na to ovladače pro speciální interface, jako třeba moje zvukovka. Na stránkách výrobce si ovladač pro Linux nestáhnete... a asi to tak bude dost často...
Tak co na nich vidíte?:-)
Aleš Janda
Profil
Napíšu svoje důvody, psal jsem je už dříve kámošovi, ale stále platí:


* hromada software typu utilit - zatímco na Windows je vše "komplexní balík pro ..." (obvykle za několik desítek $), v Linuxu je na každou věc jednoúčelová utilita (zpravidla ovládaná z příkazového řádku) dělající totéž. Laikovi je taková utilita k ničemu, ale programátor si dokáže krásně vyhrát a udělat cokoli potřebuje. Utility pro Windows buď neexistují nebo jsou nevyhledatelné

* velice jednoduchá instalace programů - prosté zaškrtávání v seznamu nebo jen `yum install názevprogramu` - neumím si představit nic jednoduššího. Když nevím název, je tam i hledání. Na druhou stranu, pokud software není v repozitáři, bývá instalace o něco málo složitější než ve Windows

* automatické aktualizace - všechny programy z repozitářů se aktualizují samy, nejen systémové součásti, takže používám třeba jen několik dní staré programy

* tři věci, co mi na Windows fakt hodně chybí: jednak možnost označení okna "vždy na vrchu" (ideální třeba na sledování "po očku" filmu v rohu). Za druhé, nelze rolovat obsah v okně, které nemá focus (např. dva dokumenty nad sebou, chci rolovat tím spodním). A za třetí, když otevřu modální okno, nelze přesouvat/minimalizovat/měnit rodičovské okno (to mě vytáčí asi nejvíc). Tohle všechno v Linuxu normálně funguje a je to značné usnadnění práce

* opravdu lahodný příkazový řádek - na Windows je příkazový řádek k ničemu, nikdo ho nepoužívá (a je to logické). Linux má hromadu utilit pro zpracování souborů a společně s rourama a přesměrováním (relativně jednoduše) lze na jeden řádek udělat i velice složitý příkaz. Obrovská hromada utilit využitelných z příkazového řádku, ve Windows jich je jen pár. Mocné jsou i dávkové soubory

* klávesové zkratky na ovládání prostředí - např. minimalizace nebo maximalizace okna klávesovou zkratkou je hodně fajn. Nebo že ve všech systémových rolovacích seznamech se lze interaktivně pohybovat psaním začátku slov (ať žije GUI převzaté z prostředí a ne trapně vytvořené vlastní :-P ). Ten interaktivní pohyb má už Vista také.

* vychytávky do prostředí - mnoho různých ukazatelů, pomůcek, nastavení lišt jak chci, kde chci a kolik, pomůcka jako zobrazení několika parametrů zátěže systémů, zobrazení rychlosti toku dat na/z internetu nebo třeba automatická změna pozadí na jiné (z nějakého adresáře). Linux má také mnohem přehlednější nabídku programů - a to i v porovnání s Vistou. Grafické prostředí lze nastartovat v jakémkoli z několika desítek jazyků (bez restartu počítače) - kromě jiného užitečné např. na chybové hlášky v angličtině pro lepší hledání

* prostředí je mnohem hezčí - poloprůhledné lišty, miniaplikace na lištách, doplňky, opravdu krásný je ale např. i terminál, když se nastaví (pozadí, tmavá průhlednost) - ve Windows je terminál prostě černý a nastavit nejde (a ani není důvod ho používat/nastavovat), u oken lze ve Windows měnit pouze barvu, v Linuxu cokoli včetně např. rozestupu mezi tlačítky nebo jejich pořadí. Fonty 3D prostředí Beryl je pak třešničkou na dortu, je o několik let dále než Aero. Linux taky lépe vykresluje fonty (i ty samé jako ve Windows, zdají se mi hezčí - subjektivní názor)

* systémová podpora rězných funkcí - např. cron, plánovač, priority, integrované vzdálené přihlašování a několikanásobné lokální přihlašování, soubory logů (logy mají už i Visty)

* filesystémy umí symbolické/pevné odkazy. Dřív jsem je nepoužíval (ani jsem nemohl), teď docela často. NTFS sice něco jako odkazy umí, ale jen omezeně a nepoužívají se. Vyhovuje mi pohled jako "jeden disk" ve FS, struktura systémových adresářů a také, že se FS nemusí defragmentovat

* nastavit lze v Linuxu úplně všechno (ne že by to někdo potřeboval), na vše je mnoho alternativ (např. GUI), je mnohem snazší ho přizpůsobit. Na Windows jsou na to softy od třetích stran (TweakXP?), ale je to spíš alchymie

* systém není černá skříňka - když se ve Windows stane, že jednoho dne nenaběhne, nedá se nic moc dělat, když člověk neví čím to je. Linux ale vždy zahlásí nějakou chybu; ta se dá do Googlu a kupodivu vždy se hned najde řešení ;-) Má "průhledně" oddělené vrstvy - jádro, shell, X server, prostředí. U Windows to tak jasné není a proto náprava chyb není jednoduchá - často musí být doporučena přeinstalace systému

* díky malé rozšířenosti a různorodosti Linuxu prakticky neexistují viry nebo spyware

* Windows se časem stává nepoužitelnějším, naopak Linux se stává použitelnějším :-)


To jsou důvody pro Linux. Existuje hromada důvodů pro Windows, to ja jasné, jako snadnost používání atd. Drtivé většině lidí bych doporučil Windows, ten kdo chce opravdu maximum, má Linux.
Jo a k tomu tvému příkladu s JPG - dotyčný pravděpodobně Linux na desktopu nikdy neměl, nebo v systému něco opravdu hodně rozvrtal. Něco jako zobrazování JPG jsem fakt nikdy neřešil, to samozřejmě prostě funguje :-)
Railbot
Profil
Je nutné zakládat podobná flame témata? Každý zkušenejěší a rozumný uživatekl ví, že oba Linux má svá pro i proti.
Lexter
Profil
Mám linux i winy. Liny mám na noťasu, stačí? Téma na pěst.
Mastodont
Profil
Railbot

Asi tak. Mně se nic nerestartuje, všechno funguje, ale odpovídat na podobné pitomé pokusy o flame je ztráta času.
Lexter
Profil
Asi tak. Mně se nic nerestartuje, všechno funguje, ale odpovídat na podobné pitomé pokusy o flame je ztráta času.

Ale i tak jsme všichni tak pitomý, že odpovídáme :D
Mastodont
Profil
Lexter

Já odpovídám Railbotovi :-)
Lexter
Profil
Mastodont

Ale do tématu jsi se zapoji. Jsem nucen tě považovat za stejného ... jako jsem já :D a Rail. To si zase od něho schytám :D
Mastodont
Profil
Nj, pro podobné pindy je dobrý třeba http://www.mageo.cz/.chatroom/72436
Keilew
Profil
Fajn, zamykám. Jen jsem chtěl vědět jako laik, co je na Linuxu tak úžasného po tom, co opajcoval Wokna...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0