« 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
Dero
Profil
Webdesign = celkový návrh webu, jeho informační architektura včetně grafického návrhu i kódu.
Grafický design webu = grafický návrh webu, konkrétní vizuální zpracování webu.

Je webdesign umění?
Pokud není, je grafický design webu umění?

Pokuste se vymezit hranice. Používejte, prosím, věcnou argumentaci. Osobní výpady sem nepatří.
Keilew
Profil
Railbot - pokračování odjinud

Krajinky, kýčovitá zákoutí za 30Euro apod. Většinou jsou to obkreslovači předloh.
Stejně jako malování obrazů může být řemeslo, tak i web design může být umění. Tečka.
Lexter
Profil
Díky Dero za topic k vylévaní našemu vzteku určený.
Lexter
Profil
Já jsem takového názoru, ale samo, že mě poslouchat nemusíte. Abych navázal na to, co jsem načal v minulém topicu.

Kdo určuje trendy? Kdo určuje umění? Umělec? Ne, ani omylem, ale lidé, kteří se na jeho práce dívají. Tedy nemůžeš lidi rozdělit na jednu skupinu a na druhou. Byť by byl jeden jediný člověk, který by web stránku považoval za umění, tak se při jisté dávce pochopení dá stránka za umění považovat. Samo, že nemyslím, když kámoška ohodnotí dupr blogísek kámošky za umění. (proto nechci mluvit o vymezování hranic, které mimoděk vymezuješ ty Raile)
Michalek
Profil
Lexter
Pokud jde o vylévání vzteku, tak bych sem raději nelezl, páč to nemůže dobře dopadnout.

A abych se přidal - webdesign je jak umění, tak řemeslo.
Pokud se někdo chce uživit, může střílet návrhy jeden za druhým, jeden stejný jako druhý a prodá je, pokud to umí.
Pokud to někdo chce dělat jako přivýdělek a chce si pohrát s každým webem, každému přidá "něco navíc", je to umění :)
Nejlepší je samozřejmě kombinace obou vlastností.
Railbot
Profil
Keilew
Dejme tomu, že máme obraz, o kterém není sporu, že je to umění. Dokázal bys ho namalovat znova? Asi ne. Já také ne. Pravděpodobně téměř nikdo až na pravé umělce. A pak dejem tomu, že máme webovou stránku, kterou bys chtěl považovat za umění. Dokázal by ji někdo udělat znova, stejnou? Jistě. Každý druhý trochu lepší tvůrce webů, protože se to dá naučit. Žádné umění.
Lexter
Profil
Railbot

Mít dostatečné znalosti techniky, tak se i obraz jakkoli dobrý dá nakreslit stejně. To známe, je toho ve světě plno.
Railbot
Profil
Lexter
Myslíš, že padělky, repliky obrazů kreslí někdo z ulice, kdo se naučil pár tahů štetcem? Imho ne, musí mít také talent a různé vlohy, jinak by to nedokázal namalovat stejně jako původní umělec. A jak jsem řekl, jakýkoli graf. návrh webu jde udělat znova téměř kýmkoli, kdo se trošku naučít v grafickém programu.
Keilew
Profil
Railbot

Tak proč existuje >12 kopií Mony Lisy a ani u jedné se neříká, kdo je jejím autorem? Proč asi? Protože to opajcoval řemeslník, ne van Gogh. Navíc už v renesanci byli "umělci" - jejich jména známe a potom "řemeslníci" - ti dodělávali pozadí, detaily, plochy apod.
Dero
Profil
Dejme tomu, že máme obraz, o kterém není sporu, že je to umění. Dokázal bys ho namalovat znova? Asi ne. Já také ne. Pravděpodobně téměř nikdo až na pravé umělce.

To právě bohužel není pravda. Kdyby to pravda byla, neměli by umělečtí historikové, restaurátoři a ředitelé muzeí noční můry z toho, že jejich opečovávané klenoty ze štětců mistrů jsou jen zdařilé kopie. Umění tkví v nápadu, ne v technice.
Lexter
Profil
Railbot

Já mluvil o někom z ulice? Přeber si fakta Raile. Ne nechci tě urazit, ale já nemluvil o padělcích. Například, točí se film o Leovi D. V. Myslíš si, že jim propůjčí opravdovou Madonu? Ne nakreslí se znovu nějakým profíkem. To samozřejmě umělec není, pokud se zabývá pouze tímto.

Tady jde jen o techniku. O umění ne. Já mluvil o něčem jiném.
Keilew
Profil
Dero

palec nahoru
Lexter
Profil
Dero

Tak tak, jen jsem to jaksi nedokázal přesněji formulovat při tom spádu myšlenek.
Keilew
Profil
Lexter

psal jsem ti mail, přišlo to?
Lexter
Profil
Keilew


OT, přišlo. Jen mě nech abych se tady se vším porval. Neodepisuju do pěti minut :D.
Keilew
Profil
Lexter

V pohodě, jen se informuju, moje maily nějak podezřele často rády navštěvují SPAM:-)
Lexter
Profil
Michalek

Mě o vylévání vzteku přeci nejde. Diskutuji. Troško ostřeji, ale to už k tomu patří.
habendorf
Profil
Je umění přesně vymodelovat tvar umělého zubu, aby nepřekážel, dobře seděl a dalo se s ním kousat? To je v podstatě taková malá sochařina.
Lexter
Profil
habendorf

Vidíš habe. Jsi ten pověstný jeden člověk, který se jedné věci zastal a dokáže ji považovat za umění. Tedy se dá říct, že to umění je, když ji za to například ty bereš. Samozřejmě to zatím beru v omezeném měřítku.

Já to třeba za umění nepovažuji, ale jak říkám, je to věc názoru.
ppooler
Profil
IMHO webdesing je řemeslo,a pokud někdo umí i kvalitní grafické návrhy tak i umění.
Na druhou stranu se ale HTML a CSS při troše snahy naučí poměrně za krátkou dobu každý člověk s IQ nad 95 .
Pokud se tomu někdo věnuje naplno -,jako třeba Lexter (všímám si jak se měsíc od měsíce zlepšuje) - může to být i dobrý způsob přivýdělku.
Je v tom velká konkurence ,velká nabídka a malá poptávka.
Každý si raději udělá web sám, když zjistí že to není tak těžké,jak to ze začátku vypadá...
řekne si, že jeho web nemusí být dynamický a prošpikovaný různými skripty a nakonec velká část těchto tvůrců po zhotovení prvního webu už přemýšlí, že budou dělat weby "na zakázku"- (přiznám se že i mě to jednu chvíli napadlo, když jse viděl některé nestoudné a graficky nezdařilé projekty tohoto zaměření), ale radši se věnuji něčemu v čem nemám konkurenci - snad mi to jednou k něčemu bude - to je taky umění.
Dero
Profil
Je umění přesně vymodelovat tvar umělého zubu, aby nepřekážel, dobře seděl a dalo se s ním kousat? To je v podstatě taková malá sochařina.

Pěkná alegorie, nýbrž nepřesná. Model zubu můžeš doslova "vypočítat" tak, aby příjemně seděl. A když se příště naskytne totožná situace (například ten zub jeho uživateli někdo vyrazí na krajském přeboru v kickboxu), můžeš vytvořit identický zub a znovu jej do dásně zasadit. Těžko budeš vymýšlet jiný tvar a vzezření, aby ses neopakoval, funkce je zde jediným měřítkem úspěchu.

To na webu neplatí. Pokud máš totožné výchozí podmínky pro dva weby, musíš vytvořit dva odlišné návrhy. Co víc, musíš vytvořit návrh odlišný od tisícovek již fungujících webů. Těžko si proměříš ideální formu pro takový web. A když se vlastník webu rozhodne, že chce nový web, tak neuděláš ten stejný, ale zase a opět vymyslíš novou formu.

Netroufnu si soudit, co z toho je řemeslo a co umění, a kde je ten rozdíl.
Dero
Profil
Na druhou stranu se ale HTML a CSS při troše snahy naučí poměrně za krátkou dobu každý člověk s IQ nad 95 .

OT reakce - syntaxi se naučí i pověstná cvičená opice, ale kodérem se proto nestane. Často svoje řemeslo bráním slovy, že kvalitní kodér se pozná tak, že napsal víc kódu, než čerstvý "kodér" vůbec přečetl.
habendorf
Profil
OT: Nejlepší kodér je ten, který prostě nemá čas na vlastní web :o) http://www.1-webdesign.cz/
Zahon
Profil
Já bych nejprve definoval slovo "umění". Slovu "řemeslo" asi všichni rozumíme. Pokud umění definujeme jako (cituji encyklopedii CoJeCo) "vysoký stupeň dovednosti, tvůrčí schopnosti v určitém oboru činnosti (umění lékařské, kuchařské, pěvecké)", pak je webdesign umění. Proč? Protože každý profesionál v oboru má vysoký stupeň dovednosti a musí tvůrčím způsobem zpracovávat návrh webových stránek, navigaci aj. I kódování není až zas taková rutina. Člověk musí nejprve vymyslet jakým způsobem to bude nejlepší udělat, zda div bude plavat, bude umístěný absolutně aj. Takže z mého pohledu je webdesign umění. Nemohu přece udělat stránky bez toho, abych tvůrčím způsobem uvažoval. Prostě to nelze.
Dero
Profil
Protože každý profesionál v oboru má vysoký stupeň dovednosti...

Potom si ještě musíš patřičně definovat pojem profesionál. Protože pokud tím myslíš osobu, která vykonává danou profesi, pak určitě neplatí, že každý profesionál má vysoký stupeň dovednosti ve webdesignu. Právě naopak, existuje velké množství amatérů s dovednostmi vyššími než mají profesionálové.

Jinak díky za ucelený názor.
Zahon
Profil
Dero
K definici profesionála, pokud bych vycházel z definice Wikipedie (http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/485079-profesional), tak IMHO je profesionál prostě někdo, kdo má velmi dobré znalosti a zkušenosti v oboru. Ať už je za to placený, nebo ne.
dredie
Profil
to je o nazrou panove... kdo tvrdi ze je to jen remeslo, boji se umeni (ma pocit ze by to nevzvladnul) a kdo tvrdi, ze je to jenom umeni, boji se pomyslne degradace sve profese na "pouhe" remeslo. Takze si radsi dejte pifko, vinko, speka nebo co kdo chcete a delejte to co umite a budte v klidku ;)

Jenom poznamka pod carou - razeni designu jako umeni ci remesla se resi uz minmalne 100 let a jednim z hlavnich produktu tohoto dilematu byla cela funkcionalisticka vetev designu, ze ktere vychazi soucasny moderni desgin. Takze bych ani nerekl, ze to tady na tehle diskuzi nekdo vyresi, to je spis otazka pro bandu VS profesoru :)

d.
mantisa
Profil
že bych to rozseknul...? :-)

webová grafika ani webdesign žádné umění není!

a proč? beru to podle sebe, když jsem začínal a zkoušel nakreslit první web, vypadal příšerně a oogiho byl proti tomu krásný, sledováním CSS galerií, zkoušením a přemýšlením jsem se (aspoň myslím) trochu zlepšil a doufám, že se ještě zlepšovat budu

webová grafika je totiž jen kopírování od ostatních, mrkněte třeba na CSS manii kolik desítek, set (možná tísíců) webů je tam na jedno brdo, liší se pouze v detailech

webová grafika se naučit dá a když někdo není magor, tak se to naučí (pokud chce a věnuje tomu nějaké úsilí; někdo potom lépe, někdo potom hůře, ale co se někomu nemusí dvakrát líbít, druhému se líbí)

a co se týká kódování? už vůbec žádné umění, pouze studium a cvik
Keilew
Profil
mantisa
že ty kopíruješ ostatní práce, to znamená, že někdo musel přijít s prvním nápadem, od nějž to všichni opajcovali. V majířství taky někoho muselo napadnout, že anfas se dá taky použít namísto obligátního profilu apod. Oni totiž taky ve webdesignu existují lidé, co to nakreslí rukou, oskenují a upraví a to může být právě tím uměním, o kterém se třeba tobě bude jen zdát.
dredie
Profil
Keilew
to nakreslí rukou, oskenují a upraví a to může být právě tím uměním, o kterém se třeba tobě bude jen zdát
Je to tak, tohle delji profici
« 1 2 3 4 5 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0