« 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
mantisa
Profil
Keilew
Jágra mám tam, kde končej záda
Keilew
Profil
mantisa

Má to malovat válečkem:-)
A ten Jágr byl na Dera, on jistě ví...:-))
Zdeněk Košťál
Profil
Navrhuju důkaz matematickou indukcí:-)
Dost flejmování, tohle je neřešitelný.


Taky si myslím. Matematickou indukcí to určitě vyřešíme ;-).

Jágra mám tam, kde končej záda

Na hlavě? :-D (To bylo jen porýpnutí, nereagujte)
Dero
Profil
mantisa: Zaměř se prosím na téma tohoto vlákna. Své pocity a názory mimo téma hovoru můžeš publikovat u sebe na webu.
Keilew
Profil
Zdeněk Košťál
Já teda indukcí vždy došel k TRUE. Nevím čím to, asi tu bude tím, že jsem ji nikdy nijak extra neovládal:-))

Tak abych to shrnul. Dle většiny, nebo alespoň té váženější části osazenstva - rozuměj fousatější nebo též závislejší, může být grafický návrh webu jak řemeslem, tak uměním. Pokud se budeme bavit o kodéřině, tak tam není pochyb, že je to řemeslo, samozřejmě poctivé;-) A pokud jsem něco napsal z cesty, tak se na mě nezlobte, flejmuju na třech frontách najednou:-)
dredie
Profil
Lepsi by bylo mene tlachat a vice premyslet.

1. definujte umeni
co je vlastne umeni? Je vubec mozne objektvine postihnout a definovat umeni? Podle me je to spis otazka nazoru - ten muj je takovy, ze umeni je predevsim snaha tvurce nejakym zpusobem "zautocit" na smysly "konzumenta", tzn. zpusobem jemu snad i originalnim probudit emoce u konzumenta a snazit se vyjadrit nejakou (nekdy snad i hlubsi) myslenku poku mozno rafinovanym zpusobem. Tento pokus o definici by mohl postihnout teoreticky veskere umeni. Je jasne, ze pokud clovek neni na jiste vyjadrovaci urovni a nema zvladnute techniky potrebne k vyjadreni sve myslenky tim ci onim zpusobem, tezko se bude jednat o umeni, ale spis o pokus-amaterinu-brak.

2. definujte design
jak je na tom design? O co se snazi design? Je to opravdu ta snaha dat formu funkci tak, jak je to vzite od doby slavne Sullivanovy vety "Form follows function"? Tot otazka a opet se muzeme dostat do nazorove roviny. Opet muzu predvest svuj vlastni nazor - ukol designera je dat nejakemu produktu pokud mozno originalni, pusobivou a neotrenou formu, ktera nijak nekoliduje s jeho funkci. Z tohot uhlu pohledu bych tedy design definoval jako umeni v pevne stanovenem ramci (tedy ramci ktery vylucuje kolizi s funkci produktu). Tim padem tedy podle me neexistuje objektivni duvod pro to, aby design nemohl byt umeni. Stejne jako klasicke umeni, i design je dobry a spatny. Dobry design je ten, ktery v ramci stanovenem funkci dokaze myslenku produktu vyjadrit i visualne a tim padem mu dodat neco navic, neco co ho vyvysuje nad ostatni produkty ve sve tride. A vzhledem k tomu, ze dnes se kvalitativni rozdily mezi produkty do jiste miry snizuji, je tato uloha cim dal vic dulezita. V tomto by se tedy snad dalo nalezt umeni (uznavam ze tato definice spise selhava pro prumyslovy design, ale webdesign ma precejen blize ke grafickemu nez prumyslovemu designu)

3. jak je na tom webdesign?
Webdesign je pouze dalsi odnoz designu. A tak jak graficky design vychazi z klasickeho malisrstvi (ktere ostatne nebylo vzdy povazovano za umeni, to jen tak mimochodem), tak webdesign vychazi z grafickeho a interaktivniho designu. Odobne tedy nevidim jediny dovod pro to, proc by i webdesign nemohl byt umeni. Problematika webdesignu dle meho nazoru prameni prave jiz z pokusu o definici umeni. Na webu se totiz setkavame se strankami, ktere:

a] maji ciste informativni charakter, tvurci nezalezi na snaze navodit emoce, vyjadrit myslenku, ale pouze o sdeleni urcitych faktu (k tomu ostatne slouzilo v prapocatku i html). Takoveto stranky se za zadnych okolnosti nedaji nazyvat umenim a to ani okrajove. Jejich ucel proste a zkratka takovy neni (coz je nijak nedegraduje).

b] jsou to pokusy o vyjadreni emoce, navozeni nalady u konzumenta se zamerem privodit urcite pocity. Tyto stranky bych osobne radil spise k designu a z tohoto uhlu pohledu jsou tyto stranky produkty umeleckych snah. Tedy bych rekl, ze se jedna o umeni.

Co nam z toho plyne?

1. je to vec nazoru
2. v ramci sveho nazoru tvrdim, ze webdesign muze byt umeni, pokud se o to tvurce pokousi.
3. stejne to nikdo nevyresi, takze cela tahle debata je tak trochu zbytecna :)

tak a ted do me :D

d.
mantisa
Profil
Dero
že dostanu vynadáno vždycky jenom ja :-/

ale abych ještě něco napsal k tématu..
vy, co si myslíte, že webdesign je umění, to je tedy velká náhoda, kdo všechno je umělec
já měl zato, že umělců není mnoho, ale stačí se podívat do některé z již několikrát zmíněných CSS galerií kolik umělců tu máme
Lexter
Profil
mantisa

By mě zajímalo, proč to pořád překrucuješ.
dredie
Profil
mantisa
myslet si ze webdesign je umeni a delat webdesign jako umeni je zasadni rozdil, neplet si to ;). Ja osobne si myslim, ze webdesign je umeni, ale sve produkty bych umenim nikdy nenazval - k tomu mam jeste hooooden dlouhou cestu (ani nevim, jestli ji dojdu). To mi ale nebrani k tomu udelat si na to nazor ;)
mantisa
Profil
dredie

v ramci sveho nazoru tvrdim, ze webdesign muze byt umeni, pokud se o to tvurce pokousi
alibistický, nic neříkající názor se snahou se všem zalíbit

stejne to nikdo nevyresi, takze cela tahle debata je tak trochu zbytecna :)
někdy je docela dobré si trochu "zazbytečnit" v rámci relaxu
Dero
Profil
Dero
že dostanu vynadáno vždycky jenom ja :-/


Vždycky to na někoho padne. Stačí být ten první, u koho už moderátorovi dojde trpělivost.

ale abych ještě něco napsal k tématu..

Díky. Jen tak dál.
mantisa
Profil
Lexter
nic nepřekrucuju, říkám pořád to samé
dredie
Profil
mantisa
tak mi teda vysvetli alibismus v mem tvrzeni, na to jsem opravdu zvedavy :-D Neni problem spise v tom, ze se snazis objektivne definovat neco, co objektivne definovat nelze?
Keilew
Profil
mantisa

ale stačí se podívat do některé z již několikrát zmíněných CSS galerií kolik umělců tu máme

Opravdových 0-2. Není to o počtu, je to o pointě. Zkus vyvrátit toto: "na světě existuje alespoň jeden grafický designér webů, který je umělcem." A odpověz si sám.
Lexter
Profil
Takže já bych se pokusil shrnout svůj názor v co nejpřesnější podobě.

1) K Mantisovi: Být v CSS Galerii je z hlediska ukojení asi tak důležité, jako vědět, co jsi měl před měsícem k snídani. Jsou stovky stránek, které úrovní daleko předčí obsah těch galerií.

2) Ano, webdesign je umění, ano, webdesign je řemeslo. Záleží na každém jak si to přebere. Nikdo nemá právo říkat někomu, co je umění a co není. Proč? Na to si odpovězte samy. IMHO je i pěkná pitomost to někomu vtloukat do hlavy. Každý máme tu hlavu jinou a taky samozřejmě srdce jiné.

3) Opět k mantisovi. To nemusí být snaha se všem zalíbit. Někdo prostě dělá webdesign tak, že na ostatní kašle. Buď vytvoří něco obludného nebo něco, nad čím poklesávají čelisti.


Abych to shrnul. Osobně je mi naprosto sumafuk, co se považuje ve webdesignu za umění a co za čisté řemeslo. To samozřejmě platí pro toho, kdo na webdesign v některých případech takto nahlíží.

Pro ty druhé, pro které je webdesign v každém případě řemeslo: Fajn, pro vás to umění není, takže je jasné, že za umění to nepovažujete. To je taky názor a je správný. Správný je ale i ten druhý názor.

Kdybych řekl, že si stránku zobrazím bez obrázků a nic nevidím a dodal bych, že je to v pořádku, protože by tam nikdo nelezl bez obrázků, tak mi řeknete, že je to špatný názor a je to fakt.

Ale zde se špatné názory a dobré nedají rozlišit, protože to prostě nejde.
Dero
Profil
Lepsi by bylo mene tlachat a vice premyslet.

Nejlepší by bylo mít trochu shovívavosti s těmi, kteří se zapojují do diskuse v rámci relaxace, tedy poměrně plytce. Jinak se mi Tvůj názor velmi zamlouval, děkuji za něj. Budu na vybrané body reagovat.

1. definujte umeni

Tvá definice se mi líbí. Já mám trochu jinou, výrazně abstraktnější: Umění je projekce umělcovy osobitosti do formy.

2. definujte design

Opet muzu predvest svuj vlastni nazor - ukol designera je dat nejakemu produktu pokud mozno originalni, pusobivou a neotrenou formu, ktera nijak nekoliduje s jeho funkci.

Dobrý, promyšlený názor. Ze svého vlastního pohledu bych ho poupravil následovně: Design je originalní, působivou a neotřelou formou produktu, která maximálně usnadňuje provádění jeho funkce.

Co nam z toho plyne?
3. stejne to nikdo nevyresi, takze cela tahle debata je tak trochu zbytecna :)

Dělat si iluze, že tato otázka je obecně řešitelná, je naivní. Pro mě osobně je však například zajímavé pozorovat zdejší členy, kterak argumentují, jaké mají názory i přehled. Pokud mě něčí názor obohatí nebo otevře novou cestu k přemýšlení, pak si myslím, že toto vlákno účel má.
mantisa
Profil
Keilew
Lexter

grafické práce za účelem tvorby webu nejsou umění a psát názory typu, že je to umění, když to někdo za umění považuje a snaží se o to je holý nesmysl

to bych se pak mohl přít o to, jestli paní, co stírá ve škole chodbu je uklízečka a nebo kosmetička podlahových krytin..
a nebo obojí, podle toho jak to kdo bere?
mantisa
Profil
Dero

ale abych ještě něco napsal k tématu..

Díky. Jen tak dál.


to byla ironie?
Lexter
Profil
mantisa

Podle toho, jak to kdo bere. To taky celou dobu říkám, ač se mi do hlavy snažíš vtlouct svůj názor :).

Na Dera nemusíš být tak pichlavý :).
Keilew
Profil
mantisa

Fajn Beethoven nebyl umělec, protože já taky píšu písničky:-)
mantisa
Profil
Lexter
nejsem, myslel jsem to uplně v poho
podle toho jak to kdo bere, tos me asi nepochopil, jelikoz podle toho jak to kdo bere je blbost prave

Keilew
to je nesmyslný argument, bavime se o webech, ne o pisnickach, zase o koze misto o voze
Keilew
Profil
mantisa

čtu mezi řádky a takhle mi to připadá, že to myslíš.
Lexter
Profil
mantisa

Myslíš? V tom právě dost omezuješ názory druhých ač v tomto ohledu jsou správné stejně jako tvůj názor. Je to nedefinovatelné.

mantisa ke Keilewovi

To je zajímavé, ty mu vyčítáš přirovnání k hudbě, což má společné aspekty a sám tu věci přirovnáváš k uklizečce.
klokyn
Profil
Grafický design je jednoznačne umenie,

prečo by inak vznikali CSS galérie? Rovnako ako v galérii obrazov, aj v galériách webov obdivujeme techniku, štýl, či originalitu. Grafik je umelec vtedy, ak dokáže farby zladiť sám, bez toho aby odskočil pozrieť na iný web, alebo by nebodaj využil nejaký generátor farieb.

Vytvoriť krásny design, pri ktorom sa človek pozastaví a povie si "waw", je podľa mňa umenie. Ale človek sa pri ňom pozastaví len vtedy, ak to považuje za originálne. Človek, ktorý len prechádza galérie a berie nápady v žiadnom prípade umelec nie je.

Prečo web štúdia požadujú grafikov s vysokou dávkou kreativity? Ak je grafik len remeselník, na čo by mu bola kreativita? A ako podľa mňa vyzerá stránka, ktorú robil umelec? Uvediem zopár príkladov: 1, 2, 3, atď.
Railbot
Profil
klokyn
Vidíš, mně ty tvé příklady zrovna přijdou jako čmáranice bez hlavy a paty. To po grafické stránce. Po stránce provedení je to také děs a hrůza. Tohle mi někdo představit jako umění, tak řeknu "dekadence hadr".
Dero
Profil
mantisa: to byla ironie?

Ne. Jsem opravdu vděčný za každý názor k tématu, od toho tu diskuse je. Věčné odbočky, případně útoky na méně zkušené uživatele ji jen degradují. To nemyslím konkrétně na Tebe, mluvím obecně.
klokyn
Profil
Railbot
A Picassa obdivovali za toto. To tiež nie je umenie?
Keilew
Profil
klokyn
3. příklad je fakt dobrej. To se mi moc líbí.
Mustafa Ibrahim
Profil *
Je webdesign řemeslo nebo umění?

Webdesign je práce jako každá jiná.
Lexter
Profil
Mustafa Ibrahim

To se dá říct i o spisovateli, ač Jules Vern byl umělec. Snad vám to přijde jako hloupý příklad, ale jistý příměr v tom vidím.
« 1 2 3 4 5 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0