« 1 2 3 4 5
Autor Zpráva
Flip
Profil
Keilew
mantisa se do toho nějak zamotal...
Lexter
Profil
Jen ho nechcme ať z toho vybruslí :D.
YoSarin
Profil
Ticho po pěšině.
Pardon že to tahám ještě ven (když už to tak hezky zapadlo), ale jen chci říct, že ze věech názorů, co tu zazněly, je mi asi nejbližší ten quinuxův, konkrétně hlavně věta:
Z čehož vyplývá, že i webdesign (a webdesigner) může být uměním, ale nestane se jím automaticky jen proto, že vytvořil několik webů.

A já bych to rozvedl ještě dál (abych si taky trošku rýpnul do mantisy) - to že ty neděláš umělecké weby opravdu neznamená že to nejde.

Mimochodem, kdo z vás někdy řekl "No, rozchodit tohle v (IE|FF|Opeře|Safari|jinde) bude teda umění."?
Petr Tichý
Profil
Jejda, já jsem toto téma málem zaspal. Nechápu jak jste mohli za takovou chvilku vyplodit 5 stran, i když je pravda, že při čtení celého vlákna postupně je každý druhý příspěvěk onen informační šum, který jsem podceňoval.

Celý příspěvek nebudu brát v potaz umění typu:"Tak toto naprogramovat je umění." Neb to umění není. O tom není pochyb. Kodeřina, programování ani nic podobného není za normálních okolností umění.

S trochu větší pravděpodobností by se dalo hovořit o umění v širším pojetí webdesignu, které uvedl Dero v prvním příspěvku. Umění vše sladit, vytvořit perfektní informační architekturu, výborný použitelný a přístupný web v dokonalý celek, za který klient dobře zaplatí a pro lidi bude radost jej navštěvovat a používat. Avšak ani toto umění není a nebudu na to v příspěvku brát ohled. Jde se to v celku pěkně naučit a profesionálové to dnes a denně opakují.

Na začátek ze široka. Všichni víme co je design a design není umění. Je k tomu jeden prostý důvod. Při tvorbě produktu, který by se dal považovat za umění, autor vychází ze svých myšlenek a pocitů. Česky řečeno se zevnitř vyprazdňuje a výsledek třeba staví nebo maluje. Musí zapojit do výsledku svoji duši.

Pozor: Předchozí odstavec se nevylučuje s faktem, že designér může být umělec.

Člověk tvořící design. Tedy designér. (grafický designér, webdesignér nebo dnes designér nových médií) Co on dělá? Dělá design. Co je design? Propojení vizuálního chápání subjektu s jeho funkčností. (Prosím, neslovíčkařme.)

Takže si to ujasníme. Klienti mu dávají za úkol vypracovat něco, jak budou chápat lidé klientovu společnost nebo firmičku. On při práci využívá svoje schopnosti, zkušenosti a často přirozený talent. Vychází ale ze zakázky. Z toho, co klient prodává nebo čím se věnuje. Nevkládá do toho svoje myšlenky jako třeba jeho skromné chápání světa. Nečiní umění.

Pozor: Talent se podle mého často spojuje ihned s uměním. Není to tak. Talent člověk využívá v reálu častěji při normální práci. V malém množství případů k umění.

A dojdeme-li konečně k druhé části, zjistíme, že když si designér jen tak dělá design. Pro zábavu. Má talent a výsledek je chvályhodný. Činí tak umění. Digitalpaint je třeba umění nijak nefalšované s reálným malováním obrazů. Avšak pozor. Co když chce někdo namalovat na zakázku? Malíř - umělec - koukné na portrétovaného, využije svých schopností, zkušeností a talentu a namaluje portrét, který není uměním. Nevyjadřuje umělcovi pocity. Umělec tedy zrovna v tuto chvíly nečinil umění.

Umělěc je tedy člověk, který již činil umění. Někdy činí umění, ale může dělat i design, který nebude uměním. I webdesingér může být umělec.

Co se čistě webových stránek týče, webová stránka nemůže být uměním. Její smysl a účel je vždy informační - ať je jakkoliv potlačen - a design je jen pozlátko. U tiskovin je to samozřejmě jiné a jasnější.

PS: Sám když vidím nějakou opravdu hodně povedenou stránku, řeknu si, že je to umění. Poslední dobou ulétávat hodně na takové hrátky s typografií. Dvě barvy a spousta písmen.

PS2: Doufám, že nikoho nenapadne mě věřit. Jen tak si žbleptám.

PS3: Určitě jsem zapoměl alespoň na jednu věc, kterou jsem chtěl napsat. No nic. Snad si vzpomenu a v dalším příspěvku to dopíši.

První update: Už vím na co jsem zapoměl. Na řešení. Vualá => Aplikované umění
Petr Tichý
Profil
Přece to tady nenecháte tak snadno zapadnout a ukončit mým příspěvkem? To mi nedělejte...
Railbot
Profil
Petr Tichý
Já s tebou minimálně v jednom bodě nesouhlasím. Na zbytek reagovat nebudu, protože při pátku je to na mě moc čtení.

Co když chce někdo namalovat na zakázku? Malíř - umělec - koukné na portrétovaného, využije svých schopností, zkušeností a talentu a namaluje portrét, který není uměním. Nevyjadřuje umělcovi pocity. Umělec tedy zrovna v tuto chvíly nečinil umění.

No nevím jestli jsi tuto úvahu domyslel, protože kdo je potom takový Leonardo da Vinci? Podíval se na Monu Lisu, nakreslil ji a šmitec. Není proto umělec? Nění jeho obraz uměním? Dokázal by ji tak nakreslit každý? IMHO při každém malování do toho člověk dává kousek sebe, používá svůj styl a své postupy.
Petr Tichý
Profil
Railbot
Nedomyslel. Řešení možná v definici toho "Aplikovaného umění": ... termín používaný pro umělecké prvky, obsažené ve věcech každodenní potřeby, průmyslových a strojních výrobcích, které je tak člověku činí mnohem příjemnější při jejich použití a rozvíjí jeho fantazii.

Takže v tom nejsou obrazy a typicky umělecké prvky jako třeba sochy.
« 1 2 3 4 5

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0