Autor Zpráva
Ivorius
Profil
Chtěl bych se zeptat, jak je to s těma různýma licencemi. Chtěl bych použít textpattern pro svého klienta, ale nejsem si jistý, zda-li to můžu udělat. Nevyznám se moc v těch licencích a tak bych byl rád, kdybyste mě do toho trošku zasvětili. Děkuji.
thingwath
Profil
Předně, nejsem právník.

TXP je pod GNU/GPL licencí, což znamená, že samotné použití není nijak omezeno. Čeho se licence týká, je distribuce.

Pokud uděláte v programu nějaké úpravy a chcete je dále distribuovat, musíte tak udělat pod GNU/GPL licencí. Podmínkou je přiložit zdrojové kódy. Můžete se ale rozhodnout použít upravenou verzi pouze pro sebe a nijak ji dále nešířit.

Nevím, jestli chceš dělat úpravy do systému. Každopádně je tu sporné, jestli to nějak dál distribuuješ, nebo jenom poskytuješ službu a nic nedistribuuješ. Možný je asi obojí výklad.

Každopádně, použití GPL software není nijak omezeno, je úplně OK vzít TXP a použít ho k vytvoření webu klienta. Pokud neděláš úpravy (ve zdrojovém kódu aplikace, šablon a tak se to IMHO netýká). Co není možné je vzít TXP, upravit ho (nebo ne) a prodávat ho dále bez GPL licence.

Ve zkrátce je zásadní podmínkou nutnost šířit to dál pod GNU/GPL licencí. Pokud to ale bereš tak, že klientovi neprodáváš software, ale poskytuješ nějakou službu, tak ani to nepovažuju za nutné. Ale to už je sporné.
Ivorius
Profil
jj. díky. měl jsem na mysli to, že vezmu textpattern, doplním šablonou a prodám to jako redakční systém. tedy s tím, že bude uvedeno, že se jedná o redakční systém textpattern.
llook
Profil
Textpattern je šířen pod licencí GPL.
Můžete ho dál šířit opět pouze jako GPL. A platí to i o dílech odvozených. Můžete to šířit za úplatu, ale vaši zákazníci to pak klidně mohou dál šířit i bezplatně.

Nejsvobodnější jsou licence typu BSD nebo MIT, které dovolují celkem všechno, i další šíření formou closed-source. BSD se od MIT liší jenom tím, že název původního autora nesmí být využit k propagaci odvozeného díla.
thingwath
Profil
No, pokud prodáváš Textpattern (nezměněný, nebo změněný, ale furt pod GPL) a k němu (ale nikoliv jako jeho součást, nicméně to je sporné co se dá považovat za součást) ty šablony (které tedy pod GPL být nemusí), tak je to OK. Zákazník pak může, jak píše llook, prodávat či klidně poskytovat ke stažení Textpattern (ten co mu prodáte). Na šablony se to pak vztahovat nebude, když nebudou GPL, ale ty nikdo asi prodávat stejně nebude.

Tudíž, jednou větou, je zcela v pořádku prodávat (distribuovat za peníze) program pod GPL. Ovšem je nutné si přitom uvědomit, že ten kdo to koupí následně může dělat to samé.

Není to sice IMHO nejlepší čtení, ale tuhle filozofii a přístup se snaží popsat www.gnu.org (nebo gnu.cz).
Ivorius
Profil
Fajn kluci. Tohle mi úplně stačí. Jen sem potřeboval vědět, jestli ho můžu použít pro komerci. Díky všem odpovídajícím
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0