Autor Zpráva
Marty
Profil
Chtěl bych si pořídit nějaké dobré PDA. Nechci dát jenom na lákavý popis parametrů hardwarového vybavení a tak se chci zeptat, zda máte někdo za poslední dobu dobrou zkušenost s nějakým PDA. Mám jedinné dva požadavky: musí mít Bluetooth a USB.
Díky všem za případné příspěvky.
habendorf
Profil
Já mám Palm Tungsten T5 a zatím naprostá spokojenost.
http://www.palmone.com/us/products/handhelds/tungsten-t5/
Marty
Profil
habendorf hmm, vypadá to velice dobře (i ta cena), díky moc za tip.
Kráťa
Profil
Marty
už se uč psát. :-) http://www.palmserver.cz/clanek.php3?show=1406
Jinak já mám Palm Tungsten C ( http://www.svetpda.cz/svetpda/svetpda.nsf/0/A7513C3F9474F39EC1256D5D00 33DE63 ). Nemá BT, USB pors také ne, ale do USB se připojuje přes synchronizační kabel. Ono také záleží, co na tom chceš dělat. Všelijaké adresáře, budíky, schedule... má dnes každý mobil, to, co mobily ještě nemají je třeba čtení el. knih.
Já se zase rozhlížím po nějakém tom smartphone, abych nemusel tahat tolik věcí.
Boldrik
Profil
Kasli na palmy, je to hruza. Presel jsem na Pocket PC. Mam Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 410 a jsem naprosto spokojen. Zamam spoustu lidi co maji Tungsten E. Je to super mit vubec nejaky pda, ale pri srovnani techto pristroju (ohledne OS, ne schopnosti) je to radovy rozdil
Boldrik
Profil
S PDA zarizenimy mam docel zkusenoti, tak se pustim podrobneji.

Prvni prispevek mozna znel celkem jednostrane, tak to objadnim. Pred asi dvema lety jsem dostal sve prvni PDA. Tehdy to byl asi Palm m130. Krasa. Do PDAcek jsem se zamiloval. Mezitim se muj bracha dostal k Tungsten E, taky Palm. Jeste herci. Trochu multimedii, hezky rozliseni,kovova kostra a tak. Byl jsem nadseny a planoval si jej taky koupit.
Pozdeji jsem podlehl nabidce na PDA od Fujistsu-Siemens. Typ Pocket LOOX 410 byl pro me dobra volba. Jako student jsem si drazsi nemohl dovolit a tohle vypadlo ze ma vsechno. Nejdrive me zarazilo jine ovladani a trochu jiny pristup zarizeni. Trochu jsem litoval ze jsem nezustal u Palmu, ale bylo pozde. Casem jsem ale objevoval nove a nove moznosti zarizeni a nakonec jsem usoudil ze jsem vymenil chytry diar (Palm) za kapesni pocitac (Pocket PC). Dokonce jsem o tom uz par lidi presvedcil ;)
Nevim jestli doporucit primo tento typ. Mozna bych sahnul i po necem jinym. Ale jako platformu doporucuju jednoznacne Pocket PC. Jestli bude mit nejake doplnujici otazky tak napis (ales (a) eye.cz)
habendorf
Profil
chytry diar (Palm) za kapesni pocitac (Pocket PC).

Rozhodně nechci načínat flame ani hádat se s Boldrikem, je jasné že každý si koupil to, co vyhovuje jemu. Jen bych nerad, aby si Marty udělal zkreslenou představu, takže to trochu uvedu na pravou míru:

Tungsten T5 běží na Palm OS 5, nevím co bych OS mohl vytknout. Základní paměť je 64MB a dalších 162MB je k dispozici díky natvrdo zabudované interní kartě. Navíc má slot na externí kartu, mám tam SD 512MB. Navíc umí tzv. "disk mode", což znamená že lze palm používat také jako flashdisk.
Lokální synchronizace je možná pomocí kabelu, IR nebo Bluetooth. Dále je možná synchronizace se vzdáleným počítačem pomocí modemu. Lze také např. dokoupit WiFi kartu a udělat z Palmu plnohodnotného člena sítě. Podporuje také VPN, ale klient není součástí základního sw vybavení, je třeba si ho pořídit. Synchronizace s PC i s mobilem je skutečně naprosto bezproblémová.

Kromě běžného sw obvyklého pro PDA obsahuje základní výbava např. mail-klienta, IMHO velmi povedený browser Blazer (při brouzdání po netu uživatel velmi ocení možnost softwarového "otočení" displeje), file a media manager, RealPlayer (mp3 i video, standardní jack výstup na sluchátka i zabudovaný repráček), samozřejmě dialer a SMS manager. Dále zdařilá aplikace DokumentsToGo, umějící pracovat jednak s nativními formáty doc, xls a ppt a jednak s takovým jejich zvláštním derivátem vhodnějším pro PDA (s bezproblémovou vzájemnou konverzí).

Ploška pro grafiti nebo sw klávesničku je nyní softwarová (nakreslená na displeji), takže ji lze schovat a plně využít rozlišení 460x320 (píšu z hlavy, zejména tím 460 si nejsem jist).

U mě byl výběr dán také zkušeností, míval jsem stařičký Palm Vx, kolega míval Palm m515, oba jsme byli velmi spokojeni. Poté co nám vybrali kancl (chjo) jsme si oba pořídili T5 a spokojenost trvá. Jen pro zajímavost - kolega používá Palma v autě jako GPS, k tomu je třeba dokoupit anténu a SW.

Ještě jednu výhodu má podle mě platforma Palm, a to sice že pro ni existují mraky a mraky SW, z toho mnoho free.

Závěrem jen podotknu, že mě Palm za reklamu neplatí a ani ji tu nechci dělat, jen jsem chtěl trochu uvést na pravou míru info z Boldrikova příspěvku.
Kráťa
Profil
A já k tomu, co napsal habendorf ještě dodám, že opravdu záleží na trom, k čemu chce tazatel PDA používat.

Pocket - žere víc paměti, není k mání tolik software, ale kdo je zvyklý na Windows, bude mu to něco připomínat.

Palm - to, co bylo psáno, je rychlý žere méně paměti, s angličtinou si rozumí perfektně, čeština bývá někdy problém s diakritikou, zvláště při psaní.
Marty
Profil
No koukám že je toho docela hodně, díky moc.

Ještě jednou díky habendorfovi a Boldrikovi za detailní popis jednotlivejch PDA.

Co se týče toho použití, tak mi jde především o čtení e-booku a psaní menších zpráv a dokumentů.
Takže budu vybírat asi podle schopnosti pracovat s češtinou, a pohodlnosti psaní.
Boldrik
Profil
není k mání tolik software
Jestli myslis to ze nema 1500 aplikaci "hodiny" a tak, tak to nema. Je pravda ze lepsi software je holt komercni. Ale me za celou dobu chylela jedina aplikace na kterou jsem byl zvykly - kvalitni free kalkulacka. Tak jsem si ji holt koupil a je to jeste lepsi. Jinak k kamosema se nekdy snazime sehnat alternativu meho software na jejich Palm a dovolim si rict, ze maji mensi vyber. Takze tohle bych povazoval za velmi starou a skreslenou predstavu.
priklad: prehravac .wma, budik prehravajici hudbu (.mp3,.wma,...)

Pokud chces pracovat s pda jako s pocitacem (vcetne napsiklad inteligentni prace se souborovym systemem,coz mi na palmech neskutecne chybelo), tak ho ber. Jinak jestli chces inteligentni diar, tak je Palm tvoje volba

cestina je trochu probelem na obou pristrojich, ale Pocket PC je v tom lepsi.

Cteni knih - nezalezi na platforme. Snad jen ze Pocet PC umi cist i Palm formaty ale zpetne to nejde. Ale doporucuju. Obzvlaste kdyz mas zlute pismo, cerny podklad a chces treba cist v noci. Dokonale. Nikdy jsem toho neprecetl vic. Dokonce ani ucitele ve skole nic nenamitaji.
Vyhody Pocket CP shledavam: lespi software (vazne), lepsi prace s multimedii, vyborna spoluprace s PC, dobra konektivita(nebo jak to rict. jako ze jsem nikdy nemel problem treba chytnout jakykoli obrazek, dokument melodii odkudkoli(=mobily, Palmy,...). zpetne to cato neslo),prace se souborovym systemem(normalne totall commander), dale zalezi na typech
nevyhody: mene intuitivni ovladani, mensi rozliseni (u qvga)

rozliseni:
palm 320x320 - 320x640 (mel tam chybu)
ppc 320x240 - 640x480
ale nikdy jsem s nim nemel problem jako ze bych kvuli tomu touzil po palmu. a to mam 320x240 (driv jsem mel 160x160 :))
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0