« 1 2 »
Autor Zpráva
Jan Tuplák
Profil *
Dobrý den,
zakoupil jsem WinXP verzi OEM v papírové krabici, k této verzi jsem tedy nemusel zakoupit žádný hardware. V licenčních podmínkách jsem si, ale přečetl, že tato verze se váže na hardware, na který tento OS nainstaluji... pochopil jsem, že se to určítě váže na skříň počítače, na kterou musím nalepit certifikační štítek. Dotaz tedy zní - Poruším tím licenci, když mi např. vypoví službu pevný disk, nebo základní deska? Popřípadě, jak může Microsoft, či BSA poznat, že je některý z komponentů jiný, než při původní instalaci OS. Děkuji za vysvětlení... ;)
RPG
Profil
Tohle bych vůbec neřešil. IMHO pokud bude štítek na skříni, licence se vztahuje k tomuto stroji, a je jedno, jaké vnitřnosti obsahuje a kolikrát jsou měněny.
Pletu se?
quinux
Profil
Jan Tuplák
Pokud vím tak se OEM windows vážou na základní desku resp. nesmíš obměnit více jak X% HW. (bohužel si nevzpomínám kolik % to má být). Co se týče "štítku", tak ten údajně lepit nikam nemusíš, jelikož tato podmínka nemá u nás právní oporu.

Popřípadě, jak může Microsoft, či BSA poznat, že je některý z komponentů jiný, než při původní instalaci OS.
BSA nijak MS tak, že při aktivaci s nový HW vygeneruješ jiný klíč.
Jan Tuplák
Profil *
to si IMHO myslím také, ale pokud se to vztahuje pouze na skříň počítače, tak je to super... pochybuji, ale, že by to Microsoft nedomyslel a neudělal tam nějaký krok... prosím, pokud máte také nějakou zkušenost atp. podělte se o ni... díky
Jan Tuplák
Profil *
quinux
bylo by fajn vzpomenout si na těch X% a s tím štítkem jsi si jistý?

a jak jako Microsoft pozná, že jsem vyměnil nějaký hardware?
Jan Tuplák
Profil *
quinux
že při aktivaci s nový HW vygeneruješ jiný klíč.

vždyť licenční klíč mám pouze jeden, je napsán na tom certifikačním lístku...
quinux
Profil
Jan Tuplák
Podle tohoto článku štítek lepit nemusíš, ale musíš jej uschovat a měnit nesmíš, více jak 50% HW.

a jak jako Microsoft pozná, že jsem vyměnil nějaký hardware?
Protože, když žádáš o aktivaci posíláš klíč, který se generuje "z HW", když něco vyměníš tak se samozřejmě tento klíč změní také a nebude shodný s ím co jsi poslal prvně.
Mastodont
Profil
Jan Tuplák
To poznaj Windows, že jsi něco vyměnil, a když se jim to nebude líbit, tak tě donutí znovu aktivovat.
quinux
Profil
Jan Tuplák
vždyť licenční klíč mám pouze jeden, je napsán na tom certifikačním lístku...
Ano ten zadáváš při instalaci, ale pak je nutné ještě windows aktivovat buď přes internet nebo telefonicky.
Jan Tuplák
Profil *
no když to zadám telefonicky - již jednou jsem tak u známeho bez internetu aktivoval OS Win... tak tam akorát vyťukám svůj S-key, a nějaký automatický hlas mi tam nahlasí aktivační kód, takže se IMHO vůbec není jak dostat se k typu mého HW. nevím, jak je to u Internetové aktivace, tam bych tomu i věřil...
quinux
Profil
Jan Tuplák
takže se IMHO vůbec není jak dostat se k typu mého HW.
Ale ten "HW" je zakódován v tom klíči, který ti windows vygenerují pro aktivaci. ;o)
Jan Tuplák
Profil *
quinux
OK, ale jak se Windows dostane k mému HW, když to budu aktivovat telefonicky... tam zadám pouze S-key který je unikátní a je napsán na tom certifikačním štítku... oni mi dají ten aktivační klíč... ale v něm přece nemlže být zakódován můj hardware, ke kterému se neměli vůbec jak dostat... no ne?
quinux
Profil
Jan Tuplák
tam zadám pouze S-key který je unikátní a je napsán na tom certifikačním štítku..
A určitě jsi aktivoval WinXP? U těch musíš hlásit klíč, který se vygeneruje po instalaci. Tedy pokud se to u "nových" verzí XPček nezměnilo ;o)
Jan Tuplák
Profil *
quinux

A určitě jsi aktivoval WinXP? U těch musíš hlásit klíč, který se vygeneruje po instalaci. Tedy pokud se to u "nových" verzí XPček nezměnilo ;o)

no už je to asi rok co jsem aktivoval Windows Xp Home... je možné, že tam nezadávám S-Key, ale vygenerovaný klíč... v tom případě, je to jasné ...

a neexistuje nějaká tabulka za kolik procent je který hardware? pokud mi třeba zhoří základní deska... jestli je to za 30% když ji vyměním atp... jelikož si nainstaluji windowsy, odejde mi za dva týdny základka a harddisk a můžu kupovat novou licenci jo? :(
quinux
Profil
Jan Tuplák
za kolik procent je který hardware
Ne určitě to není jako, že deska je za 30% :) Deska je základ, na ten se to v podstatě váže a právě při její výměně je nová aktivace jistá. Pokud vyměňuješ desku z důvodu reklamace, tak je to nějak ošetřěno. V tomhle by ti měli poradit na telefonní lince. V podstatě, kdyby přišla kontrola tak musíš doložit, že jsi desku reklamoval.
Flip
Profil
quinux
Já se dočetl, že do roku 2004 se to počítalo těmi procenty, nyní se to váže pouze na základní desku. Ostatní HW můžeš libovolně měnit, pouze při výměně pevného disku, jej musíš zformátovat, abys odstranil starý systém. S tím, že nemusíš lepit ten autorizační štítek si nejsem tak jistý, píše se, že firmy, které tyto počitačové systémy sestavují jsou povinni jej tam vylepit. O tom, když si koupíš OEM verzi k legalizaci bez HW se tam nepíše...
Já ho raději nalepil a jsem smířen s tím, že nesmím vyměnit case...
quinux
Profil
Flip
Ostatní HW můžeš libovolně měnit ... že nesmím vyměnit case
Tak v tom případě si protiřečíš ;o)
Já nevím jak to je, pokud si pc koupíš i s OS tak ten štítek tam určitě bude, pokud ale OS kupuješ dodatečně tak ho imho vylepovat nemusíš. Důležité je ho však uschovat.
AlešD
Profil
Mám legální WIN XP OEM a prožil jsem havárii HD. Průběh následné znovulegalizace Windowsů byl následující:
- nová instalace OS
- zadání klíče OM licence
- pokus o aktivaci skončil hláškou s telefoním číslem kam mám zavolat (nebo odkazem na stránky českého MS, už si to moc nepatuji)
- po zavolání poměrně ochotný pán na druhém konci, vyslechl můj problém, chvíli se vyptával, potom chtěl liceční číslo windows a posléze mě nadiktoval 40ti místný !! klíč pro aktivaci
- na můj dotaz, zda je nutné při každé změně HW takto postupovat, mi sdělil, že se to týká především MB, HD a procesoru, u pamětí si nebyl jistý. Zcela jistě se to prý netýká grafiky, vypalovaček, čteček karet, zdroje, bedny atd.

Co se týká štítku, mám ho nalepený na krabici, ale domnívám se, že podstatné pro případnou kontrolu legálnosti sw je faktura (paragon) jako doklad o zakoupení. Krabici od OEM jsem již dávno vyhodil.
Jan Tuplák
Profil *
AlešD
jistě paragon je to hlavní, štítek tedy lepit nebudu, ale samozřejmě jej dobře uschvovám, díky že jsi se podělil o tvé osobní zkušenosti :)
Jan Tuplák
Profil *
AlešD
ještě mě napadlo se tě zeptat, kdy se ti ta nehoda s pevným diskem stala?
jak říkal Flip tak od roku 2004 to je jinak a váže se to na základní desku...
kimono
Profil *
zavolej na zákaznickou linku tam kde to mas aktivovat a normálně jim všechno o kompu řekneš a je to.
AlešD
Profil
2005?
Flip
Profil
AlešD
v tom případě si myslím, že kromě zakl. desky můžeš měnit všechno... s tím štítkem ale fakt nevím, raději bych jej nalepil...
armin
Profil
ehm... a co takhle zavolat na infolinku microsoft - zelene cislo 0800 (zdarma) a zeptat se vse potrebne? Ja udelal to same. Dokonce stitek nemusis mit ani na konkretnim pc, akorat musi byt jednoznacne, ktera licence k jakemu pc je. Jinak pokud si spravne pamatuji, OEMka je vazana na zakladovku, kolik veci muzes menit, je na tobe, presneji nevim system hlidani hw, ale vim, ze muzes max. 3x aktivovat OEM verzi. A nova aktivace je pouze pri zmene hw. Urcite vsak to nebude ve stylu ze pripojis dvd mechaniku a budes muset aktivovat. Rekl bych ze grafika, cpu, mb... ale poptej se jak uz jsem rikal na hotline ms, maji cislo zdarma.
Timy
Profil
armin
"...ale vim, ze muzes max. 3x aktivovat OEM verzi."
Jako že třikrát reinstaluju windows a můžu to CD vyhodit..?
armin
Profil
Timy: Precti si jeste jednou co jsem psal. Aktivujes produkt POUZE PRI ZMENE HW. To jest, kdyz bych ja tedka hodil moji instalaci na dalsi disk, tak aktivovat nemusim. Bo mam jiz na muj hw aktivaci udelanou. Ovsem kdybych zmenil cpu nebo grafiku (nejsem si ale 100% jist na ktere hw casti se vztahuje znovuaktivace), tak bych byl nucen udelat novou aktivace.
Zavolej si pls na tu hotline ms, tam ti vse potrebne sdeli jako i me...

// edit
jinak ano, po 3 precerpanych aktivacich jiz system nejde zaktivovat, nevim zda se daji dokoupit aktivace nebo co... ale myslim ze pokud te to co 20 minut nebude prudit s aktivaci, tak pak bez zaktivovani ti pojede system cca. mesic nebo kolik. Ale nevim, 3x zmena hw dle me bohate postacuje. Ja uz mam pres 2 roky stejnej hw a nejsem nucen delat upgrade. Na hry penize nemam, nemam ani cas na to, a na me ucely je ma konfigurace plne postacujici.
Mike8748
Profil
>> To jest, kdyz bych ja tedka hodil moji instalaci na dalsi disk, tak aktivovat nemusim

musis. po instalaci novy disk se VZDY windows musi (resp. pozaduji to) aktivovat
Railbot
Profil
armin
Ovsem kdybych zmenil cpu nebo grafiku (nejsem si ale 100% jist na ktere hw casti se vztahuje znovuaktivace), tak bych byl nucen udelat novou aktivace.
Na základní desku (chyté, protože k ní se váže vše ostatní).

Jinak aktivace by se měla provést po každé nové instalaci. Jde to 3x, poté je potřeba zavolat na podporu a dlouze vysvětlovat, proč co a jak.
Timy
Profil
Já mám právě taky pocit, že aktivace se provádí po každé reinstalaci systému. Tudíž by mě varianta "tři reinstalace a dost" docela štvala.
nightfish
Profil
aktivace se provádí po každé reinstalaci systému. Tudíž by mě varianta "tři reinstalace a dost" docela štvala.
konečně pořádný důvod si po instalaci systému a základních aplikací a aktivaci udělat zálohu partition se systémem...
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0