Autor Zpráva
khepri
Profil
no, to sem dostala za úkol... tak se ptám, jaký máte zkušenosti s učenim důchodců s počítačem... moc nemám představu, vůbec prostě čim začít, co jim ukazovat za stránky... poraďte mi prosim =)
Vladosik
Profil
khepri
A umí babička alespoň něco s počítačem? Zacházet s myší či klavesnicí?
Taps
Profil
khepri
Asi by bylo dobré začít od úplných základů co se děje po kliknutí na tlačítko start atd.
Bubák
Profil
Babičce může být třeba 40, nebo 80, a to je celkem rozdíl.
Taps
Profil
Bubák
Čím starší člověk, tím hůře se učí nové věci.
quinux
Profil
IMHO ono to není jen o věku, ale hlavně o tom, jestli se to dotyčný vůbec chce naučit. Pokud babička chce jen internet tak bych to osobně řešil vlastním uživatelským účtem na pc s omezenými právy. Naučil bych jí zapnout pc, po spuštění bych nastavil automatické spuštění prohlížeče a pak už je celkem snadné naučit babičku kam má klikat, aby se něco dozvěděla. ;o)

Hlavně je potřeba v takovýchto situacích vynechávat zbytečnosti. Pokud chce umět brouzdat po internetu, tak není potřeba jí vůbec vysvětlovat k čemu je tlačítko start a že v něm najde spousty aplikací, které stejně nikdy nepoužije. Maximálně jí dát ty opravdu potřebné jako zástupce na plochu.
habendorf
Profil
No hlavně jestli se babička nejmenuje Věra Pohlová :o)
Vladosik
Profil
Přidám postřeh.
Můj děda je 84 let starý, s počítačem vůbec neumí. Minulý týden řekl, že chce vidět mé stránky o obci, kde žiji. Zapnul jsem prohlížeč a otevřel stránky. Dědovi jsem řekl, že stránkou posunuje "těmahle šipkama dolů a nahoru". Poté jsem mu ukazál, že "najetím sem doleva a kliknutím na tohle tlačítko na myši se otevře jakoby další část stránky". Stoupl jsem si vedle něj a koukal. Asi za 10s mi děda řekl, co tam otravuju a ať si jdu dělat co chci. Asi za půl hodiny děda přišel sám, ať to vypnu, že to neumí, že už si to pročetl a pochválil mi to...
Když jsem to říkal ostatním příbuzným a babičce, tak nevěřili vlastním uším... Holt nepodceňujte babičky a dědy;-)
Keilew
Profil
Vladosik
...a vše bylo dobré, dokud děda neobjevil xchat:-)))
Railbot
Profil
Já jen doufám, že ten ypsilon v názvu tématu je jen nešťastný překlep, protože učit s internetem od někoho, kdo ani neví jak se správně píše... :)
Visitor
Profil *
Jeste tusim minuly rok byl tzv program NPPG - Narodni Program Pocitacove Gramotnosti. Velmi dobra vec. Za 3 kurzy clovek zaplatil 3*100Kc (zbytek dotoval stat) a clovek jakehokoliv veku se naucil zakladum PC, WORDu, INTERNETu + EMAILu.

Jenze nase sqela nova vlada to oznacila za vyhazovani penez a tak budiz cesi negramotni.

Tento program slouzil prave pro duchodce, nebo lidi kteri chteji vejit do tech zakladu a pritom nechteji utracet za velmi drahe kurzy a nechavat si od deti nadavat do ****** pri vysvetlovani funkci praveho a leveho tlacitka.

bylo na to hodne pozitivnich reakci.

Pokud nemas trpelivost a zkusenost v pristupu k lidem kteri neumi to "s cim ty ses narodil" tak to nedelej :)
Mike8748
Profil
>> co jim ukazovat za stránky... poraďte mi prosim =)

pokud jde o internet, tak zacni nejakym portalem, at si prectou zpravy, kouknou se na TV program, predpoved pocasi, mapy,... a tak.

pak treba stranky obce/mesta kde zijou, pokud jsou to cestovatele (co jinyho maji duchodci delat? :) ) tak jizdni rady autobusu/vlaku

taky je naucit mailovat (to zaujme vpodstate okamzite kdyz reknes ze je to rychlejsi nez posta a je to zadara :) )

veci jako je chat vynechat, to tahle vekova skupina prevazne nepochopi
Mike8748
Profil
ad NPPG - nejstarsi ucastnik kurzu byl 89lety deda :) takze PC je pro vsechny vekovy skupiny

sranda s nppg byla ze nektery lidi volali jestli muzou prijit se psem, obcas sem myslel ze to ho taky chteji naucit mailovat nebo na co potrebujou u PC psa?

hlavne to chce velkou trpelivost, jednou se mi stalo, ze sem stravil skoro hodinu vysvetlovanim registrace mailu, 2 minuty po zaregistrovani/vysvetleni jak mailovat, se babka chtela nekde zaregistrovat, ji rikam "sem do toho pole napisete svoji emailovou adresu", na to vona: "email? co to je? jak to mam udelat kdyz zadnej nemam?" (to sem mel fakt chut ji strelit)

a jeste k internetu: hlavne probrat jakym zpusobem se nechat pripojit, pokud jeste nemaj. ADSL/wifi/kabel, prumerny ceny, vyhody/nevyhody
FiryCz
Profil
Možná by ti mohla pomoci kniha počítač pro seniory
Visitor
Profil *
Mike8748
ja jednou rekl jedne pani at chytne mys a ona ji chytla za kabel a zvedla. podivala se na me a zeptala se " a co dal" :) ja myslsl ze me omyjou.

Dalsim pravidlem bylo ze ac jsem na to upozornoval vzdy a cim dal vice. pokazde se nasel nekdo kdo si nezapamatoval jmeno nebo heslo k emailu :D
koudi
Profil
Visitor
Jenze nase sqela nova vlada to oznacila za vyhazovani penez a tak budiz cesi negramotni.

Problém je v tom, že tyto kurzy, které jsem buď viděl na vlastní oči, či slyšel od známých co je navštěvovali opravdu byly vyhazování peněz.
jrm
Profil
Tož aby vám to tu dědek trochu odlehčil:
Jó - šachi a ynternet :-D
Naučil jsem vlastní děti karty, šachy, ... Syn je šachový velmistr, vnouče je nejlepší na škole - šachy už nehraju, bo su proti nim trotl :-D
Zkoušel jsem html, php, mysql - zábava. Ta pakáž zase - ať je to naučím - no a jak zase vypadám? :-D
Jen mi vadí, že jim to leze do hlavy prostě líp a za pár měsíců mne maj na háku. A než se já od nich něco dozvím, přiučím, .... :-D
Prostě jsem se smířil, že jsem věčný amatér :-) a kdybych všem léta netvrdil, že zvířata včetně komárů a much patří do ZOO, tak jdu a koupím si psa a zapíšu se na kurzy PC za 100,- :lol
Visitor
Profil *
koudi

Nevim kdo konkretne ucil ty kurzy s kterymi mas zkusenosti ty. ale lidi co jsem ucil ja byli vetsinou nadseni. O zpusobu financovani se tu nebavim ale kurz jako takovy myslim dost prinesl. Mnoho skupin se hlasilo dalsi roky opetovne (slo jedenkrat za rok na jedno RC).

Taky dokazu stejnou vec oducit dvema zpusoby tak aby jednu skupinu to nadchlo a druha byla znechucena a zaroven obe tvrdili ze se je nekdo neco pokusil naucit.
Jde o pristup, vhodnou volbu podani, rozsah.
Mike8748
Profil
Problém je v tom, že tyto kurzy, které jsem buď viděl na vlastní oči, či slyšel od známých co je navštěvovali opravdu byly vyhazování peněz.

Koudi: jsou kurzy a kurzy. NPPG byla dobra vec, pokud prisel clovek ktery mel zajem se neco naucit. vzdy zalezi na lidech a jejich vuli se ucit.
Mastodont
Profil
Visitor
NPGG jsem taky učil a IMHO je ta poskytnutá doba nedostatečná. Ten rozsah látky dle knížečky prostě nemůžeš pořádně vysvětlit.
koudi
Profil
Visitor
Mike8748
Netvrdím, že všechny.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0