Autor Zpráva
Neix
Profil *
Tak nějak mě přestává bavit PHP, myslím že už ho docela dobře ovládám a případný nedostatky si najdu v dokumentaci. Takže teď bych chtěl vykoušet něco novýho. Přemýšlel jsme o Javě, jenomže mě moc nenadchla. Dřív jsem zkoušel i Python, ten mě celkem chytl, ale pak jsem od něj upustil, protože nebyl schopný produkovat EXE v rozumné velikosti.

Chtěl bych se tedy naučit nějaký skriptovací jazyk podporující OOP, který umí vytvářet exe (nebo aspoň něco podobného) v rozumné velikosti. A pokud možno, aby k němu byly i nějaké informace v češtině. Kdo zná nějaký skript. jazyk, který toto splňuje, tak ho sem pls napište. Samozřejmě mám své tipy, ale raději si nechám poradit od (jistě) zkušenějších.

Díky moc za všechny návrhy.
Joker
Profil
Jazyk není až tak důležitý, důležité je naučit se správně programovat. Na jiný jazyk se lze přeučit během relativně chvíle.
Neix
Profil *
Joker
To je mi už celkem jasný, ale spíš jde o to, že už bych chtěl přejít k něčemu "normálnějšímu", než je PHP.
Joker
Profil
Tak co se týká webových aplikací, jsou asi dvě hlavní skupiny: "Javisti" a "Dotnetáři"
Manq
Profil
Neix
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=17&topic=3 8042
Neix
Profil *
A ještě dodám, měl by to být nějaký "malý" jazyk, ala Python (ale s možností EXE o rozumné velikost). Nic jako C,C++,... nehledám. Chci se naučit správně programovat a ne balastit cosi jako kód v PHP.

Ale jinak díky za link na celkem poučnou diskuzi.
Joker
Profil
Jen tak mimochodem, ohledně podpory OOP: snad jediný skutečně objektový programovací jazyk je prý (dle názoru našeho přednášejícího na objektové programování z VŠ) Smalltalk, takže pak je volba jednoduchá
:-)
Neix
Profil *
S tím OOP to není tak akutní. :-) Stačí standardní úroveň.
Neix
Profil *
Má někdo nějaký tip na konkrétní prog. jazyk?
ronnie
Profil
Java / C#

- v současné době největší poptávka
- množství kvalitního free kódu
- kvalitní dokumentace, množství knih, článků
- moderní vývoj OOP (rozhraní místo vícenásobné dědičnosti)
- kvalitní vývojová prostředí
bukaj
Profil
Neix
Jak psal Joker - není důležité ovládat nějaký jazyk, ale umět programovat. A z toho, co tu píšeš, s prominutím, to nevypadá na to, že bys tomu zrovna moc rozumněl.

A když už se rozhoduješ jaký jazyk, tak taky musíš uvést, co chceš dělat. Webové aplikace? Grafické programy? Systémové věci?

Webové aplikace:
PHP je velice jednoduché, ale i tak mocné. Bohužel kvůli jednoduchosti v něm může psát každý (obrázek si udělej sám :))... Ale i kvalitní kód může z PHP vzejít. Jako největší minus bych u něj počítal OOP, které je víceméně okopírované z Javy a to ještě špatně, a pak veliké rozdíly mezi verzemi.

Java je pro dost lidí prakticky Mekkou OOP. Já bych to ale neviděl tak žhavě. Na web se hodí - velká a propracovaná základní knihovna, množství frameworků (možná až příliš moc)... Mě ovšem nikdy nesedla. S hostingy nabízející Javu to vypadá bledě, podle nářku různých Javistů :)

C# + .NET je Microsoftí odpověď na rozvoj Javy na webu. Nic víc, nic míň bych v tom neviděl.

Python je hezky navržený jazyk, který je ale trošku pomalejší. Podle slov autorů to v budoucnu lepší nebude. Pár frameworků existuje, ale moc se o nich nemluví :)

Ruby se dostala do povědomí hlavně kvůli svému frameworku Ruby on Rails. Někteří tvrdí, že Ruby = Perl+Smalltalk/2 (nebo nějak tak). Ale ten framework je asi tak všechno, co je na Ruby dobré. OOP nestojí, podle mě, za moc (v kterém jiném jazyku jdou přepisovat metody tříd za běhu, a k čemu to je?). Někdy se mluví, že Ruby je velice jednoduchý jazyk a uzávěry a anonymní bloky jsou super, ale já si to nemyslím.

Grafické programy:
Tady je opět dost v povědomí Java. A to zase díky skvělým knihovnám. Ovšem trochu moc žere pamět (i když to každý Javista rychle vyvrátí) a spouštění aplikací trvá trochu déle.

Python je sice interpretovaný, ale nevadí. Má dost knihoven vázajících se na různé grafické toolkity (např. GTK, wxWidgets, Qt...).

A samozřejmě C/C++ - to je prostě klasika.

Systémové věci:
Tady je hlavní C/C++, Assembler a ostatní nižší jazyky.
koudi
Profil
Joker
Jen tak mimochodem, ohledně podpory OOP: snad jediný skutečně objektový programovací jazyk je prý (dle názoru našeho přednášejícího na objektové programování z VŠ) Smalltalk, takže pak je volba jednoduchá

Nebyl to náhodou pan Merunka? :)
Neix
Profil *
bukaj
Sice toho asi "moc nevím", ale o tom co jsi napsal, bych ještě povědomí měl.

Jak psal Joker - není důležité ovládat nějaký jazyk, ale umět programovat. 

Tak to si nemyslím, je sice jedno v jakém jazyce je aplikace napsaná, nicméně každý jazyk má jakousi svou filozofii, která ti v ovládnutí toho daného jazyka pomůže více, či méně. Tak např. nebudu se učit C++, jenom proto, že je to jazyk "profesionálů" - programování je spíše moje hobby.

Možná jsem se tu špatně vyjádřil, ale chtěl bych spíše vaše doporučení, ne popis, ten si zjistím sám. Hledám nějaký jednoduchý (=skriptovací) jazyk, který je pokud možno moderní (abych nebyl nějaká celostátní rarita :-)), zvládá OOP, a z výsledných zdrojáků můžu udělat .exe (nebo něco podobnýho), abych mohl ten program "distribuovat" svým známým, kteří s PC nejsou zrovna nejlepší přátelé.

Ale díky moc za snahu.
ANONYYYM
Profil *
Dobré začít těmito jazyky a rozvíjet :

Jazyky jsou řazeny tak jak by měli být učeny = zasebou ..

1.) Webové jazyky :

HTML -> CSS -> XHTML -> XML -> Javascript -> PHP -> VBScript -> ASP -> HTA -> JScript -> |

2.) Hlavní programové jazyky :

C -> C++ -> Python -> Perl -> Delphi -> Win32API -> Visual Basic -> Assembler -> C# -> |

je to celé jen můj názor, nikomu ho nevnucuji, ale mě se osvědčil :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0