Autor Zpráva
Marek Janů
Profil
Ahoj,
uvažuji o koupi nového PC a zatímco vybírám komponenty, přemýšlím o operačním systému.
Kromě toho, že bych si tam rád plnohodnotně nainstaloval Linux, přemýšlím také o Windows.

Něco málo ke konfiguraci: procesor by to mělo mít Intel Core 2 Duo nebo nějakou obdobu AMD a 2GB RAM. Nejsem odborník, ale myslím si, že daný procesor bude 64-bitový.

Otázka je, jaký zvolit systém - zdali Windows Vista či Windows XP.
Dovolte mi zde uvést několik podotázek.

1. Má vůbec na 64 bitový PC instalovat 32 bitový Windows XP (tuším že český win xp 64 bit neexistuje)? Proč?

2. Pokud bych měl uvažovat o XP, jistě bych si vybral professional. Mám pocit, že abych měl v nové Vistě, fce, kterými si Microsoft neustále chlubí, musel bych mít Ultimate edici. Která edice obsahuje alespoň všechno to, co měl win XP prof?

3. Ve win XP Prof je zajímavá fce vzdálená plocha - nevíte jaká je zpětná kompatibilita s Vistou? Zda-li se k takovému PC mohu přihlásit z libovolných win Vista a naopak (tzn. k vistě se přihlásit z XP)?

4. Je výkon PC který jsem nastínil pro win Vista dostatečný? Tím dostatečný nemyslím to, jestli Vista na tom půjde, ale třeba vzhledem k tomu, co je lepší na hry. Neuřízne si Vista z PC moc výkonu? Vzhledem k tomu, že nejsem přesvědčen o všech skvělých vymoženostech a funkcí win Vista, jeho stabilitě atp. Chci ho nainstalovat, pouze pokud v něm nebude všechno například dvakrát tak pomalejší než v XP.

5. Kolik taková Vista Ultimate při běžném provozu (otevřeno několik aplikací) zabere paměti RAM? Nechci, aby můj PC shapoval ani při spuštění mnoha programů, veřím, že XP byl při 2GB shapoval jen v extrémních situacích.

6. Jak je to s SP1 pro Vistu? Má smysl na něj čekat (dosud používat XP)? Nebo se po něm systém výrazněji nezmění?


Prosil bych, aby mi někdo (pokud možno co nejvíce lidí), bez jakýchkoli emocí řekl, co má smysl instalovat. Jak jsem již řekl - nový win vista mne láká a těším se na něj (zejména na nové grafické prostředí v Ultimate edici - nevím teď název). Nechci používat zbytečně starý systém. Na druhé straně nevím o žádné vlastnosti win vista, kterou bych potřeboval (snad možná ta šedesátičtyřbitovost) a win Xp mi to nenabízí. Co třeba takový procesor Intel Core 2 Duo E4400 ? Nedokáži si představit jaký má výkon (pracuji na celeronu 800Mhz a windows XP home). Nerad bych měl teď novej super systém, ale výkon zase o mnoho nižší (v podobné situaci jsem byl když jsem právě na ten svůj celeron nainstaloval XP místo Win 98 se).

Děkuji za reakce a už se těším :-)
DoubleThink
Profil *
Intel Core 2 Duo nebo nějakou obdobu AMD
Je to možná Hulán-like názor, ale obdobu AMD nenabízí.

1. Má vůbec na 64 bitový PC instalovat 32 bitový Windows XP (tuším že český win xp 64 bit neexistuje)? Proč?
64bit XP existuje. Smysl to má - 32bitový systém je bohužel pořád kompatibilnější vůči staršímu hardwaru a softwaru.

Mám pocit, že abych měl v nové Vistě, fce, kterými si Microsoft neustále chlubí, musel bych mít Ultimate edici
Podívej se do tabulek funkcí - Ultimate není potřeba, většina klíčových funkcí je přítomna i o tři verze níž.

Zda-li se k takovému PC mohu přihlásit z libovolných win Vista a naopak (tzn. k vistě se přihlásit z XP)?
Zpětná kompatibilita bez problémů, dopředná po (doporučené) aktualizaci také.

Je výkon PC který jsem nastínil pro win Vista dostatečný?
Ano

Neuřízne si Vista z PC moc výkonu?
Vzhledem k lepšímu systému správy paměti se ukazuje být rozdíl u současného HW mezi Vistou a XP minimální.

Kolik taková Vista Ultimate při běžném provozu (otevřeno několik aplikací) zabere paměti RAM?
Systém správy RAM je jiný než u XP. Vista alokuje většinu dostupné RAM, ne vše jsou ale privátní data, většina dat je sdílených, připravených k okamžitému použití nebo naopak uvolnění místa.

Jak je to s SP1 pro Vistu? Má smysl na něj čekat
Myslím že ne, SP1 nebude nijak přelomový.

Závěrem myslím, že pokud budeš mít slušný hardware, tak tě Vista nebude zpomalovat o nic víc než XP. Co se týče "potřebnosti" nových funkcí, to je kapitola sama pro sebe, ale některé z nich jsou docela šikovné.
Timy
Profil
„2. Pokud bych měl uvažovat o XP, jistě bych si vybral professional. Mám pocit, že abych měl v nové Vistě, fce, kterými si Microsoft neustále chlubí, musel bych mít Ultimate edici. Která edice obsahuje alespoň všechno to, co měl win XP prof?“
Všechny potřebné věci už jsou ve verzi Home Premium. A myslím, že není problém dohledat nějakou tabulku, kde bude vše upřesněno, viz třeba http://www.microsoft.com/cze/windows/products/windowsvista/editions/n/ choose.mspx

„4. Je výkon PC který jsem nastínil pro win Vista dostatečný? Tím dostatečný nemyslím to, jestli Vista na tom půjde, ale třeba vzhledem k tomu, co je lepší na hry. Neuřízne si Vista z PC moc výkonu? Vzhledem k tomu, že nejsem přesvědčen o všech skvělých vymoženostech a funkcí win Vista, jeho stabilitě atp. Chci ho nainstalovat, pouze pokud v něm nebude všechno například dvakrát tak pomalejší než v XP.“
Mám docela dost horší počítač, než jaký jsi napsal nahoře a opravdu mi nepřipadá, že bych měl všechno dvakrát pomalejší. U mě je Vista plus minus stejně rychlá jako kdysi XP. Počítám, že s tím tvým počítačem to bude mnohem lepší.

„5. Kolik taková Vista Ultimate při běžném provozu (otevřeno několik aplikací) zabere paměti RAM? Nechci, aby můj PC shapoval ani při spuštění mnoha programů, veřím, že XP byl při 2GB shapoval jen v extrémních situacích.“
Tady máš screenshot procesů, které mi běží ve verzi Home Premium, včetně toho, kolik zabírají paměti.

„6. Jak je to s SP1 pro Vistu? Má smysl na něj čekat (dosud používat XP)? Nebo se po něm systém výrazněji nezmění?“
Část věcí, které má obsahovat SP1, už byla vypuštěna ve formě aktualizací. Nemyslím si, že SP1 udělá s Vistou nějakou extra zásadní změnu, ale nechme se překvapit :-).
zaitzev
Profil
Sorry že vám zasahuju do diskuze, ale mám nový stroj, a když tam dam XPcka tak tam mam peknou radku neznamych zarizeni na ktere nenajdu ovladace, proste jsou uz jen pro Vistu. Kdyz instaluju Vistu chce to nejaky ovladac HDD jinak nemuzu v instalaci na dany oddil pokracovat. Nevite o nejakem??? Uz jsem jich par zkousel. Mam notebook HP6720s a SATA disk. Diky za jakoukoli radu.
Mix
Profil *
ýkon
jj je to pravdepodobne ovladac pro disk SATA... jukni na net vyrobce toho booku a tam sosni driver a dej ho bud na CD nebo na disketu a pak ho pri instalaci nacti.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0