Autor Zpráva
HHPZ
Profil
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli neznáte způsob, jak z rukou spekulantů dostat českou doménu a nepřijít při tom na mizinu. Existuje vůbec nějaká cesta, nebo "prostě smůla"?
Díky za reakce
koudi
Profil
HHPZ
Usmlouvat to s nima?
Prostě někdo si to doménu koupil, aby na tom vydělal. Buď se tomu podřídíš, nebo si najdeš doménu jinou.
Gekon
Profil
No jo, když jsem si chtěl od nějakého podnikavce koupit doménu komarek.cz (moje příjmení), tak řekl, že za pouhých 45k je moje:)
Mastodont
Profil
Ano, to je normální tržní prostředí. Prostě ho to napadlo dřív.
Keilew
Profil
Mastodont
Tohle ale vůbec není tržní prostředí. Můžeš si zaregistrovat 100 názvu firem a pak je prodávat? Můžeš si zaregistrovat za pakatel 100 trademarků a pak je prodávat? Je to o tom, že získat doménu je neskutečně snadné a třeba paraziti z Active24 maj zaparkovaný stovky domén, se kterými kšeftaří a kde je již x let nulový obsah. Je to rys i nemoc internetu, bohužel.
Mastodont
Profil
Keilew
Co není zakázáno, je povoleno. To je základ práva, ne?
Timy
Profil
Jojo, mně by se taky hodila a líbila doména matematika.cz, ale bohužel… Místo toho, aby tam byl nějaký užitečný obsah, jsou tam hovna. A navíc jak tak koukám, porušují pravidla wikipedie pro kopírování textů :-).

Gekon
Tobě alespoň odpověděli, já jim psal a odpovědi jsem se nedočkal.
Keilew
Profil
Gekon
Mimochodem, usiloval jsem o doménu, která je bezdůvodně zaparkovaná do roku 2014 a taky se nikdo neozval...

Mastodont
Dříve tu byla jistá pravidla, ale cz.nic v rámci liberalizace trhu poslala koncovku .cz do kytek. Bohužel, je to tak.
Jinak v oblasti internetu existovala ještě kdysi jakási nepsaná etika. Právo internet zrovna moc neřeší a když, tak s obrovským zpožděním a neflexibilně.
Mastodont
Profil
Keilew
O jaké nepsané etice je řeč - že si každý může pořídit nejvíce jednu doménu? Nebo že všechny domény musí používat? To už budou komise a kulaté štemply "má nárok"?

Věci na kšeft se kupují běžně, stačí se podívat třeba mezi sběratele. Nebo mecenáše umění.
Keilew
Profil
Mastodont
Ta etika byla jaksi obecně. A dřív platilo, že sehnat doménu nebylo jen na tři kliknutí, ale musel jsi prokázat, že na ni máš nárok (název firmy apod.)
Mastodont
Profil
Keilew
Hm, a ten případ zmíněný komarek.cz by se podle té etiky řešil jak?:-) Bude jich pár tisíc. Nebo třeba novak.cz (těch je asi 34 tisíc)
Keilew
Profil
Mastodont
Ale já mluvil o zaparkovaných doménách nebo evidentních spekulacích! Když má někdo komarek.cz a jmenuje se Franta Komárek a má tam fotky z každý dovolený rodinnýho klanu, tak s tím se nic dělat nedá, přišel dřív. Když má ale někdo slusny-nazev-cehokoli.cz, má tam 5 let napsáno "ve výstavbě" + odkazy na porno a k prodeji to nabízí za 200.000Kč, je to minimálně na ránu mezi oči.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Keilewa:
dřív platilo, že sehnat doménu nebylo jen na tři kliknutí, ale musel jsi prokázat, že na ni máš nárok
Kdy to bylo? Já si pamatuju spíš dobu, kdy sis mohl několika kliknutími zablokovat českou doménu na asi 30 dní, aniž bys cokoliv platil.
Mastodont
Profil
Keilew
A já jsem zase na začátku jen komentoval Gekonův stesk nad tím, že mu někdo obsadil jeho příjmení. Na spekulace jsi to potom převedl ty.

A pokud ty spekulace nejsou zákonem zakázány, tak odpověď na otázku Můžeš si zaregistrovat 100 názvu firem a pak je prodávat? zní "ano, můžeš". Bude-li to většina komunity vnímat jako eklhaft, ať s těmi lidmi z active24 neobchoduje.
Keilew
Profil
Chamurappi
Ještě v roce 98, co si pamatuju.

Mastodont
Já si zase povzdech nad něčím jiným, no...;-) Jinak tě chci vidět, jak zakládáš 100 eseróček:-) Jen ten počáteční kapitál by byl docela síla. A to je právě ono... Koupit doménu si může kdekdo, ačkoli jich není nekonečné množství...
HHPZ
Profil
Měl jsem za to, že tahle diskuze má jakousi vyšší úroveň, ale v tomhle topicu se rozjela debata úplně jiným směrem. Proto to zopakuji ;):
"Neznáte způsob, jak z rukou spekulantů dostat českou doménu a nepřijít při tom na mizinu. Existuje vůbec nějaká cesta, nebo "prostě smůla"?"
djlj
Profil
HHPZ
Prostě smůla.
Keilew
Profil
HHPZ
Trademark a žaloba.
Zdeněk Košťál
Profil
Keilew

Účelem ochranné známky je odlišení výrobce od ostatních, tudíž nevidím důvod, proč by doménu nemohl dále používat, když by ji měl jen zaparkovanou. Imho trademark by byl zrovna levné vybruslení ze situace... Jestli se mýlím, opravte mě někdo, ale zdá se mi postavené na hlavu, abych si udělal padesát ochranných známek na již existující domény a pak vesele žaloval jejich majitele.

EDIT:
Oprava:

Imho trademark by nebyl zrovna levné vybruslení ze situace... nějak jsem se přepsal.
Keilew
Profil
Zdeněk Košťál
Trademark ale zadarmo není...
habendorf
Profil
Tak jsem asi jediný, kdo toto vlákno nějak nechápe :o(

Chcete popírat princip osobního vlastnictví nebo legálního pronájmu? Může se vám to nelíbit, a to je asi tak vše, co s tím naděláte. Spekuluje se na měnové kurzy, ceny akcií, pozemků, komodit ... a s doménami.

Nikdo vám nebrání zaregistrovat si třeba "vochcalpadlo.cz" a doufat, že jednoho dne se pan Vochcalpádlo stane třeba premiérem a doména bude žádaná.
Timy
Profil
Já sice moc nechápu účel trademark, ale někdejší situace okolo google.cz mě ujišťuje, že vše hraje do karet doménovým spekulantům.
Zdeněk Košťál
Profil
habendorf

Nikdo vám nebrání zaregistrovat si třeba "vochcalpadlo.cz" a doufat, že jednoho dne se pan Vochcalpádlo stane třeba premiérem a doména bude žádaná.
Ty dnes perlíš... :-)).

Timy

No ochranné značky jsou tu od toho, aby nikdo jiný nemohl ty názvy používat, ne? Ale možná jsi to myslel, jakou to má spojitost s doménami, protože to nechápu já.
DoubleThink
Profil *
Existuje vůbec nějaká cesta, nebo "prostě smůla"?
Prostě smůla - kdo dřív příjde...

Naše legislativa zatím nefandí tomu, co je možné v Americe - žádat uvolnění domény na základě dříve existující obchodní značky. Těžko říct, jestli bohužel nebo bohudík - osobně si myslím, že bohudík.
Retal
Profil
Hm, spousta nedorozumění v tomto vlákně.

Domény obecně podléhají pravidlu "first come, first serve", aneb "kdo dřív přijde, ten dřív mele" - kdo doménové jméno první registruje, ten ji drží. Výjimku tvoří případy, kdy doménové jméno porušuje zákony země registrátora, registru, pravidla registru nebo ICANNu. Sem patří především případy, kdy doména parazituje na názvu firmy nebo znění ochranné známky, nebo kdy na doméně je obsah, který spolu s doménovým jménem soud posoudí jako nekalou soutěž.
Spory o domény .cz jsou řešeny Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. S arbitráží u tohoto tělesa musí souhlasit všichni registranti před registrací domény. Spory o generické domény (.com/.net/.info...) se řeší pomocí procesu zvaného UDRP (Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy).

Pokud tedy někdo cybersquattuje jméno vaší firmy nebo vaši ochrannou známku, budete procházet výše nastíněným procesem. Existují právnici, kteří se na doménové spory specializují, takže se nejlépe obraťte na ně.

Více k počtení je tu:
Konflikt domény s ochrannou známkou nebo obchodní firmou

Druhá situace nastává v případě, kdy někdo drží doménové jméno, které chcete, na které ale nemáte větší právo než současný držitel. Například Yuhů by mohl chtít doménu JakPsatWeb.com, kterou drží společnost iReit. V tom případě - protože "Jak Psát Web" není ani jméno firmy ani registrovaná obchodní známka - je soudní cesta vyloučená a nezbývá mu nic jiného, než současného držitele - jehož e-mail zjistíte ze stránek nebo z WHOIS - kontaktovat a pokusit se ji od něj koupit.

Pokud vás čeká tato cesta - a předpokládám, že zakladatel diskuse mluvil právě o ní: V poptávkovém e-mailu buďte struční, jasně řekněte, o co máte zájem, nebuďte emotivní, neurážejte současného držitele a pokud možno mu nabídněte konkrétní cenu. Buďte připraveni, že (pokud vám odpoví) bude požadovat vyšší cenu a poté budete (můžete) samozřejmě smlouvat.

Mějte připravený záložní plán pro případ, že doménu nezískáte. Můžete vytipovat více domén a poslat více poptávek. Můžete se pokusit zaregistrovat ještě nezaregistrované, vhodné doménové jméno. Můžete zadat poptávku na místa, kam chodí doméňáci. V ČR a SK třeba na Trhu domén na Webtrhu, v zahraničí třeba do Domain Names Wanted na Namepros.com. V tom případě popište, jaké jméno hledáte a jaký je váš rozpočet.

Více k počtení je tu:
Vážení doménoví spekulanti, se*ete mě ;)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0