Autor Zpráva
Darth Daron
Profil
Zajímalo by mě, jestli by mělo smysl udělat českou stránku, která by se zabírala Webem 2.0, recenzovala jednotlivé stránky, vybírala to nejlepší, upozorňovala na novinky apod...
shaggy
Profil
Ak by si dokázal vytvoriť stránku, ktorá by naozaj rozoberala problematiku Web 2.0, tak by to bolo zaujímavé. Ak by to bol iba katalóg "stránok s pekným logom s odrazom" a služieb, ktoré napodobňujú youtube, tak je to asi zbytočné.
Joker
Profil
A pro koho by to byla stránka? Pro vývojáře? Pro "normální" návštěvníky?
Darth Daron
Profil
shaggy: Tak zaprvý, web 2.0 neni jenom youtube a podobné komunitní servery, jsou to taky různý aplikace, dost často praktický. A byl by to jak katalog s recenzema, tak by tam možná byli i nějaký články o celkový problematice..

Joker: pro normální lidi, prostě pro ty, který by ty stránky využívali..
dspanhel
Profil
Už existuje. Čertoděj.cz
ah01
Profil
Darth Daron
To myslíš něco jako http://www.certodej.cz/ ?
shaggy
Profil
Darth Daron
myslím, že nečítaš čo som napísal ;-)

Ja viem veľmi dobre, čo to je web 2.0, preto som napísal, že ak to bude skutočne stránka o tom, tak by to bolo zaujímavé (či by to malo úspech, neviem). Ak to však bude tá druhá možnosť, tak to nemá zmysel.
Už si pochopil ako som to myslel? Myslím, že som to napísal dostatočne zrozumiteľne.
Darth Daron
Profil
tak o Certodej.cz sem v životě neslyšel, což je asi největší problém. Lidi většinou vůbec neví, že něco takovýho existuje..

shaggy: řekl bych, že jsem ti odpověděl docela logicky..Jenom by mě zajímalo, co si představuješ pod pojmem "problematika webu 2.0"
shaggy
Profil
Dobrá otázka :-)
No, ja práve neviem ako by to malo vyzerať, ale niečo také ako si napísal - články o tom, čo to vlastne je Web 2.0, aplikácie, vysvetliť nejaké základné črty, proste niečo... neviemčo, len nech sa to nezvrtne na ďalšiu css galériu. Povieš - majú pekné logá, to sú všetko Web2.0 stránky a tým to skončí... :-)
Darth Daron
Profil
shaggy: já to myslel spíš tak, že bych dost dělal srovnávací testy...Třeba: všichni znaj Goodle Docs, ale málokdo zná Zoho, který je přitom daleko obsáhlejší..Ale zase je pomalejší...Prostě snažil bych se pomoct lidem vybrat si to nejlepší..
Joker
Profil
Darth Daron
pro normální lidi, prostě pro ty, který by ty stránky využívali
Hmm, k tomu bych byl docela skeptický, protože:
tak o Certodej.cz sem v životě neslyšel, což je asi největší problém. Lidi většinou vůbec neví, že něco takovýho existuje..
...to myslím dopadne přesně takhle.

Potíž je, proč zrovna "Web 2.0"? Alespoň já bych řekl, že návštěvníci hledají spíš podle obsahu, obvykle budou hledat věci jako "návod na PHP", "články o VyVolených", "kde najdu Dolní Lhotu", případně "jízdní řády"a tak dále, spíš než podle technologie- "nějaký zajímavý web 2.0 projekt".
Jinak řečeno se ptám: proč bych jako návštěvník měl hledat weby kvůli jejich "webdvojkovosti"?

Ale možná si jen neumím dost dobře představit obsah toho webu. Já osobně totiž ani nechápu obsah toho "Web 2.0". Asi nejsmysluplnější definice co jsem slyšel je "Web, kde se návštěvníci podílejí na tvorbě obsahu". Fajn, ale takové weby tu byly ještě předtím, než já vůbec poprvé viděl Internet. Pak tomu někdo dal nálepku "Web 2.0" a všude se o tom začalo mluvit jako o novém směru.
Darth Daron
Profil
Joker
Frázi Web 2.0 používam jenom proto, že všichni víte, co si podtim představit...Jinak já bych web 2.0 definoval jako online aplikaci, často využávají AJAX, která nahrazuje programy nebo slouží jako komunitám..
Keilew
Profil
Web 2.0, to je jen pseudokomerční bublina, která se snaží ex post pojmenovat něco, co už existovalo a co je dáno přirozenou evolucí webu a jeho architektury, plus kulaté rohy, odlesky, rybníková loga a přístupnost degradující móda jménem AJAX.
temistokles
Profil
Keilew
a přístupnost degradující móda jménem AJAX.

Mne osobne pripadá, že ako klasický užívateľ (s pomalým pripojením), tak i webserver uvíta zníženie trafficu na záťažových častiach webaplikácie. Ajax miesto má, či sa ti to páči, alebo nie.


Inak Web 2.0 by som taktiež skôr ako revolúciu videl ako evolúciu ;)
Keilew
Profil
temistokles
On se AJAX hlavně nepáčí mýmu mobilu, což je nezanedbatelný druh cílového zařízení. Navíc v případě špatného řešení, což je většina, a havárie nebo vypnutí JS člověk kliká a kliká a ono nic...
Joker
Profil
temistokles
(...) klasický užívateľ (...) i webserver uvíta zníženie trafficu na záťažových častiach webaplikácie. Ajax miesto má, či sa ti to páči, alebo nie.
Jasně, jenže to nemůže být tak, že tam "prostě narvu AJAX" a uživatel bez JS má smolíka (například já taky občas surfuju přes mobil, kde si AJAX zapnout nemůžu ani kdybych chtěl).
Takže získám vpodstatě klasické stránky (pro uživatele bez JS) a nad nimi AJAX nadstavba, která dělé totéž efektněji.

Darth Daron
Frázi Web 2.0 používam jenom proto, že všichni víte, co si podtim představit
Toť otázka, podle mě se o Web 2.0 spíš hodně mluví a nikdo pořádně neví, co to vlastně je.
Já osobně si pod "Web 2.0" představím jakýsi štítek, který se dává na frikulínské weby aby vypadaly ještě víc frikulínsky. Připadá mi to asi jako kdyby někdo teď vzal v obchodech knihu přání a stížností, nebo různé návštěvní knihy a tak a začal tomu říkat "Kniha 2.0".

Tedy co bude vlastně Web 2.0? Je flashová hra (nové technologie, nahrazuje program, komunita) Web 2.0? Někdo říká ano, jiný ne. Je klasické diskusní fórum, jaká jsou na webu už od jeho začátků, Web 2.0? Je webový e-mail Web 2.0? Tyhle věci splňují mají všechny ty výše uvedené vlastnosti Web 2.0 a přitom je na webu máme už od samotného začátku. Když fórum nebo webmail začne u některých věcí kromě klasického režimu (viz má odpověď pro temistoklese) umět i přes AJAX, bude to Web 2.0? Kolik AJAXu tam musí být, aby to byl Web 2.0?

Z toho vyplývají i moje pochybnosti ohledně takového projektu:
Jelikož "Web 2.0" není nic jiného než evoluce plus nová nálepka pro dávno existující věci, máme tu vedle sebe weby s nálepkou "Web 2.0" a weby bez nálepky, které ovšem mají zhruba podobný účel. A podle mého názoru uživatele bude spíš zajímat členění podle toho účelu, než členění podle nálepky Web 2.0

Čili vše závisí na odpovědi na prostou otázku: Proč by návštěvníka ten web mohl zajímat a proč by ho měl navštěvovat?
temistokles
Profil
Keilew, Joker
Je fakt, že mobilné zariadenia majú s AJAXom problém. Na druhú stranu je vždy možné spraviť aj verziu bez AJAXu, že to už skoro nikto nespraví, je vec druhá...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0