Autor Zpráva
FantomX1
Profil
Na co je vlastne dobre XML? Podla doterajsich mojich poznatkov je to vraj nastroj buducnosti a sami budeme pouzivat tagy ake si sami urcime. Ale preco sme sa potom ucili naspamet vsetky tie tagy HTML a XHTML a stale pribudali nove? Okrem toho ma vyjst nova verzia XHTML 2, ktora bude obsahovat dalsie zmeny a nove tagy.

Zatial ja osobne celkom nevidim zmysle XML, neviem ani ci sa v nom da pouzivat CSS, ale podla mojho nazoru urcite ano, lebo ako by sme inak vedeli ovplyvnit vzhlad tagov na stranke?

Ale na druhej strane, pouzit sa budu dat len vseobecne vlastnosti CSS asi nebudeme moct urcit vlastnost border-collapse: collapse hocijakemu prvku. A akoze tabulky uplne vypadnu? Ja si neviem predstavit ze by som uz nemohol pouzivat tabulky. Nehovorim o designe, ale o zobrazovani dat a ich vzajomnych vztahov. Alebo sa v XML mozu pouzivat aj tagy XHTML?

Okrem toho niektore vyhladavace zobrazuju vo vyhladavani prvy tag H1 ktory najdu ako nadpis stranky? Co ak tento tag nenajdu? Potom nezobrazia popis stranky?
A ako budem pouzivat napriklad formulare? Mohli by ste mi to niekto vysvetlit? Stranky vo formate XML musia mat priponu .xml?

Vopred dakujem za akekolvek ozrejmenie a vysvetlenie.
thingwath
Profil
Neuvazuj XML jenom jako nastroj pro internetove stranky.
XML je pouze jakysi standard, ktery popisuje obecny format dokumentu. Rika, co by takovy mel obsahovat, takze rika, ze se pouzivaji tagy uzavrene do <>, rika ze musi byt jenom jeden korenovy, ze mohou mit atributy, atd.

XHTML je dalsi standard, ktery je zalozen na onom XML, takze se ridi vsema jeho pravidly. XHTML urcuje, ze je nejaky tag h1, ktery ma vyznam nadpisu, zaroven predepisuje, jak ma prohlizec takovy tag h1 interpretovat.

Vlastni format si samozrejme vymyslet muzes, muzes i pomoci CSS urcit jeho formatovani (moznosti CSS jsou bohate), ale samozrejme semanticky vyznam XHTML prvku je urcen ciste XHTML doporucenim.

XML nenahrazuje HTML nebo XHTML, uz jenom proto, ze jejich vztah neni takovy, aby se mohly vzajmne nahradit. XML dava prostredky k tvorbe formatu, XHTML je XML, SVG je XML, RSS je XML... Sdileji spolecne vlastnosti XML dokumentu, lze pro ne pouzit cetne nastroje pro XML.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0