Autor Zpráva
Axamith
Profil
I přez to, že debata na téma Autorské právo zde již běžela ji znovu otevírám. Zajímalo by mě, jestli můžu na své nekomerční stránky umístit článek uveřejněný v časopise nebo na webu. Samozřejmě s uvedením autora. Poruším tím autorský zákon ?
lukysy
Profil
Axamith Bez písemného souhlasu autora (držitele AP) ano. Pokuď máš publikovánu jen pouze část (není v zákonu přesně definováno co je částí), tak se o porušení AP nejedná.

AP = autorská práva
thingwath
Profil
Muzes citovat, tezko rict, do jake miry. Pak je tam neco o citacich za ucelem kritiky a tak... nerozumim tomu, ale neudelal bych to tedy.
Axamith
Profil
Jak řešit situaci, když se mi nepodaří sehnat autora. Příklad : Mám časopis se zajímavým článkem. Je uvedeno jméno aura, ale časopis již nevychází. Sehnat souhlas autora je v takovém případě téměř nemožné.
lukysy
Profil
Axamith Tak nemůžeš ten článek publikovat. Myslím, že tam je lhůta 50 let.
Axamith
Profil
Díky za konzultaci a studenou sprchu. Je to trochu škoda. Nic nechci ukrást, jenom sdělit ostatním to, co už někdo zveřejnil a zůstalo v zapomění.
mat
Profil
Axamith

v případě, že je článek dostupný online, není problém na něj odkázat. Jestliže na webu nikde není a použiješ ho opravdu na nekomerční web a vysvětlíš pod ním, proč a odkud jsi ho převzal, tak ti snad nikdo hlavu neutrhne... to je můj názor, ne výklad autorského práva...
Leo
Profil
:-) Proste pokud jsi to nenapsal sam, tak musis mit svoleni, takovy je zivot, Leo
mosba
Profil *
Asi s křížkem po funusu, ale přesto.

možná by jsi se vlezl do par. 34 aut. zákona
odst. 1. Do práva autorského nezasahuje ten, kdo v odůvodněné míře dílo užije:
c) převezme do periodického tisku či jiného hromadného sdělovacího prostředku články s obsahem časového významu o věcech politických, hospodářských nebo náboženských, uveřejněné již v jiném hromadném sdělovacím prostředku, či jejich překlad; takové převzetí není přípustné, je-li výslovně zapovězeno.

já z toho vycházím při zveřejňování docela absurdních článků z časopisu z roku 1977. ještě je teda třeba uvést zdroj, autora atd.

jinak souhlasím s Matem. Také jsem už kdesi viděl takovou "kompletní citaci" s upozorněním, že se autora nepodařilo sehnat a že případě jakékoliv námitky bude text stažen. To je sice porušení zákona, ale působí to ještě docela férově a sotva s tím budou problémy (záleží ale také na citlivosti tématu atd).

lukysy: autorská práva platí dokonce 70 let po smrti autora (posledního z autorů).
Fred
Profil
Narazil jsem na něco k tomuhle starému tématu http://technet.idnes.cz/tec_byznys.asp?r=tec_byznys&c=A050719_175317_t ec_byznys_kuz
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0