Autor Zpráva
kaktus
Profil *
V čom je lepšie pásať stránku čo je univerzálnejšie a lepšie. aké su výhody a nevýhody?
djlj
Profil
čo je univerzálnejšie
utf-8

A celkově bych doporučil utf.

http://www.jakpsatweb.cz/cestina.html#proutf
kaktus
Profil *
a co ked je internetovy prehliadac prednastavený na windows-1250, potom si ten prehliadac sam zmení kodvanie. respektíve si ho urcí a bude ho vedieť čítať?
Iver
Profil *
Použij utf-8, jsou tam obsažený všechny znaky. V meta tagu nastavíš kódování utf-8 a Opera a FF na 100% kódování změní. IE bě měl také.
Manq
Profil
kaktus
Hlavně si dej pozor na to, když budeš pracovat s databází, aby jsi měl stejné kódování na webu i v té databázi.
Iver
Profil *
Já už používám utf-8 všude delší dobu a nejsou s tím problémy.
kaktus
Profil *
vlastne aj ked je predvolene v prehliadaci windows-1250 tak funkcia charset mi mala zmenit aj na UTF-8 aj ked v prehliadaci nieje zapnutá autodetekcia.Nie?
Miloš
Profil
kaktus
a co ked je internetovy prehliadac prednastavený na windows-1250
A co když nemám internetový prohlížeč? A co když… Zkrátka nesmysl.
Všechny současné prohlížeče rozpoznají kóodování buďd podle HTTP hlavičky, nebo podle META CHARSET v <head> stránky.

Výhodou UTF-8 je (pro mě hlavní), že nemusím řadu znaků vypisovat entitami; například &ndash;, &mdash;, &hellip;, &bdquo; a &ldquo;, &times; a podobně. Píšu je klávesovými zkratkami přímo jako znaky: –—…„“×
Nevýhodou může být nemožnost editace v notepadu, pokud nechci BOM.

Windows-1250 je vhodné pro ty uživatele windows, kteří často dělají úpravy kódu v notepadu.
Stejně tak můžu použít iso-8859-2 (výhoda pod linuxem, ale tam už je imho jedno, jestli ISO nebo UTF)

Resume – je úplně jedno, jaké kódování používáš, ale držel bych se jen jednoho, ať v tom nemáš hockey.
kaktus
Profil *
dozvedel som sa nieco nové, díky.
thingwath
Profil
Proboha. Výhody. Žádný nejsou. Prostě volíme nějaké Unicode (pro web nejlépe UTF-8) a nepřemýšlíme o tom, prostě to děláme! Cokoliv jiného zvolíme jenom tehdy pokud si to jsme schopni odůvodnit (a to proklatě dobře).
Miloš
Profil
thingwath
Properuna. Když nejsou výhody, pak nevím proč bych musel volit Unicode, respektive proč bych si musel proklatě dobře zdůvodňovat jiné kódování. Je úplně lhostejno, pro jaké kódování (nezávisle na tom zda ano či ne Unicode) se rozhodneme; jestli to bude UTF-8, windows-1250 nebo ISO-8859-2. A nemusíme si vůbec nic zdůvodňovat.
Joker
Profil
kaktus
a co ked je internetovy prehliadac prednastavený na windows-1250
A co když je prohlížeč přednastavený na UTF-8? Holt si uživatel bude muset nastavit "automatická detekce" jako všichni ostatní.

thingwath
Proboha. Výhody. Žádný nejsou.
Ale jsou. Pokud potřebuju někde použít třeba jeden speciální symbol, nemusím se trápit s tím, že ten symbol prostě není v tom kódování, které chci použít.
Příklad: Jedním z autorů specifikace CSS je Håkon Wium Lie (a s kroužkem)
nebo: 10 výrobků à 200Kč (a s obrácenou čárkou)
thingwath
Profil
Výhody nejsou v tom smyslu, že porovnání nedává smysl. Používání starého národního kódování je něco co udělam pokud opravdu nemohu použít Unicode, protože to nezvládá nějaký důležitý software nebo pokud si prostě nenajdu nějaký jiný zásadní důvod. U webové stránky jako takové to nevypadá tak zásadně, tam je to celkem problém autora, ale jak je to právě nějaká věc kam cpou svoje data i další lidé (to jest nějaký ten zmíněný software), tak by se za nepoužití Unicode (není-li proklatě dobrý jiný důvod) mělo opravdu trestat. A je chyba lidem tvrdit, že mají hledat nějaké výhody starých národních kódování. Nemají. Mají použít nějaké Unicode a nepřemýšlet o tom. Světu by to prospělo.
fisch
Profil *
Ahoj, používám kódování Utf-8, nenarazil jsem na žádný problém až do teď:

1) pokud do databáze vložím české horní a dolní „“zobrazí se ? ?
2) pokud vložím &bdquo; &ldquo; zobrazí se správně horní a dolní
3) pokud ale do <input> u načtu data z db, tak se v něm zobrazí „“
4) a jestli že to nepřepíšu na &bdquo; &ldquo; tak se do db zas uloží „“ a pak vypíše do stránky ?? a takle pořááád dokolaaaa !!

poraďte mi prosím..
lagin
Profil
fisch: Musis mit spravne nastaveny codepage u DB a tabulek. A pak samozrejme kodovani stranky.
nightfish
Profil
fisch
předpokládám použití databáze mySQL - pak si přečti http://molhanec.net/mysql_cestina_minifaq.html
fisch
Profil *
taky že mám všechno nastaveno správně...
To by pak ale nefungovala normální čeština nebo jo? proč je problém jen s těma uvozovkama ? ještě to vyzkoušim... Pak asi jedině vymyslet náhradní řešení, aby se do toho inputu vypsalo &bdquo; &ldquo; ale to je asi nemožný :-)
fisch
Profil *
Problém bude možná v tom, že všechny stránky mám v utf-8, ale obsluhující skript mam ve windows 1250
fisch
Profil *
tak ani to nepomohlo :-(
jxj
Profil *
ja používám utf-8 podle mě je to celkem jedno až na pár věci které stejně se moc nepoužijí. Hlavně to chce nastavit meta tagem a taky v editoru přepnout kodování na to samé jinak je to jedno.
fisch
Profil *
tak už mi to funguje.. jasně že to bylo tim codepage, jsem totiš idiot, zapoměl sem na jednu tabulku.. Tak díky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0