« 1 2 »
Autor Zpráva
petrp.
Profil *
Ahoj, snad mě s tím nevyhodíte, ale nikde jsem nenašel odpověď.
Chci vědět jak se píše, když chci napsat třeba že stránky existují od roku 2000 do letoška: takže píše se to 2000-2007
nebo 2000 - 2007? Zkrátka jestli mají být okolo té pomlčky mezery.

Děkuju za odpověď
Měsíček
Profil
řekl bych, že druhý.
Gekon
Profil
2000—2007, nebo 2004-2007, řekl bych.
Str4wberry
Profil
Odpovídám petrp.:
2000—2007
Pomlčka se ve významu „až do“ píše bez mezer. Ale jednoznačně bych volil pomlčku (spíše mdash) místo spojovníku, který uvádíš v příkladu.
Iver
Profil *
Podle normy je to 2000 - 2007. Bez mezery se píše pouze u příkladů.
Kentaur
Profil
petrp.
Pravdu má Str4wberry.
Avšak kdybys tam použil spojovník, tak u spojovníku ty mezery vypadají lépe (nehledě na to že to je špatně).
Alphard
Profil
Iver
můžeš prosím upřesnit, podle jaké normy?

také bych volil 2000–2007
Iver
Profil *
Je to tuším norma ČSN 01 6910.
Iver
Profil *
http://nove.normy.biz/?p=24
Iver
Profil *
Takže rok: 2000 - 2007
Příklad: 8-7
Datum: 2007-12-05
atd...
djlj
Profil
Pravdu má Str4wberry. Jen teď nemůžu odkázat na stránky ÚJČ, protože jim nefungují :(.
Alphard
Profil
dle toho http://www.symbio.cz/clanky/zaklady-typografie-pro-web-dilii.html
sem patří půlčtverčíková pomlčka bez mezer

jestli má Str4wberry čtverčíkovvou nebo půlčtverčíkovou a jaká tam patří se 100% jistotou nevím
Iver
Profil *
No pravdu mám 100%ně já, protože z toho maturuju.
petrp.
Profil *
Takže abych v tom měl zcela jasno: správně to mám napsat takhle: 2000—2007 ?
djlj
Profil
Iver
No, vzhledem k nesmyslnému zápisu 100%ně tedy nevím nevím ;).

Jakmile půjdou stránky UJČ, tak sem napíšu odkaz.
Iver
Profil *
No to má být správně 100%, to vím, ale opravit to nejde. Ale hádáme se tu zbytečně, je to jenom výmysl, který stejně nikdo nedodržuje. Spíš bych se zaměřil na to, jesli jsou stránky spisovně a bez chyb.
Iver
Profil *
LOL, když tak koukám na stránky vydavatele těch norem, tak taky asi na normy nedají :-D. Mezery za tečkami jim nic neříkají :-D - http://www.nuov.cz/
Šílený korektor
Profil *
Dobrý den vespolek, jak už tu myslím bylo uvedeno, rozsah se skutečně píše s pomlčkou (ndash) bez mezer, tedy 2000–2007. Dokonce už i nová norma ČSN 01 6910 se v tomto ohledu "umoudřila" a uvádí psaní rozsahu v této podobě. (Viz např. http://www.proofreading.cz/rozsah-od%e2%80%93do.) Mimochodem, dlouhá pomlčka (mdash) se používá pouze jako pomlčka větná, a to v českých textech spíše výjimečně.
Miloš
Profil
Přidávám se se souhlasem k bezmezerovému řešení.
Kočička s Blažkem uvádějí (Praktická typografie, 2. vydání, strana 55):
Náhrada pomlčky nebo spojky
V tomto případě se pomlčka používá místo výrazů „a“, „až“, „od do“, „versus/proti“. V těchto případech se pomčka sází bez mezer a nesmí být na začátku ani na konci řádku. Jestliže tak sazba vychází, je třeba pomlčku nahradit slovním výrazem

(Potud citace)

---

Měl bych k tomuto thematu jinou otázku:
vzhledem k tomu, že u data sázíme za tečkami mezeru (např. 26. 9. 1212), jak je správně časový interval, když okolo pomlčky nebude mezera? Opravdu takhle ošklivě?:
1. 2. 2001–3. 7. 2005
případně bez roku:
5. 5.–11. 12

Ano, mohl bych tam dát slovní spojku a bylo by po ptácích, ale přeci jen se s tím nemohu spokojit.
Víte (ale opravdu víte, ne že hádáte) někdo, jak je toto správně?
Iver
Profil *
No učili nás že je to 1. 2. 2001 - 3. 7. 2007. Neptejte se mě jak se to píše, ale takhle nás to učili a takhle to musí být u Maturity. Ale normy se mění a jde i způsob bez mezer u pomlčky. Hlavně musí být mezery za tečkami. Takže ten druhý se mi nezdá. Za tečkou má být mezera a je tam rovnou pomlčka, takže to bych nepoužíval. Pro jistotu radši s těmi mezerami.
Timy
Profil
Miloš
S mezerou. Alespoň podle ÚJČ FAQ (část pomlčka a spojovník)
Timy
Profil
Iver
„Hlavně musí být mezery za tečkami.”
Ne vždy. Pokud zapisujeme datum v takové formě, že před jednociferná data píšeme nulu, mezeru po tečce nedáváme. 21.06.2007 je tedy správně.

(zdroj: ÚJČ FAQ)
Timy
Profil
Jinak originální web mi taky nejde, ale Google cache ÚJČ FAQ pořád ještě funguje ;-).
Timy
Profil
Iver
Mimochodem znak – (půlčtverčíková pomlčka) jde napsat jako alt+0150 a — (čtverčíková pomlčka) alt+0151. Nebo si můžeš ještě předefinovat klávesnici ;-).
mantisa
Profil
petrp.

Ahoj,

podlé svého nejlepšího svědomí bych napsal 2000–2007. Možné je také napsat 2000—2007. Jestli použiješ pomlčku čtverčíkovou nebo půlčtverčíkovou je jedno, ale spíše by se hodila půlčtverčíková. S čtverčíkovou pomlčkou se setkáváme spíše na letácích.
Iver tu však odkazuje na normu, která se mi také dostala do ruky.

Mám však za to, že se dnes také i podle této normy rozsahy píší s pomlčkou bez mezer. Proto se na to, Ivere, radši ještě podívej, aby maturita dopadla dobře. ;-)
Iver
Profil *
Podle mě je to zase o tom, že se několik lidí neumí dohodnout. Někteří vydají normu (norma má vytvářet přesně stanovený postup jak text napsat) a mimoto tady ústav jazyka českého vymýšlí zase nové tvary aniž by se domluvili. No nic za chvíli nám řeknou že je jedno jaké i píšeme ve slovech... Já osobně, než několika přestárlým češtinářům z ÚJČ bych věřil normám. Při porušení zákona také nemůžete říct... No jo, ale jeden právník mi řekl..., ale musíte postupovat podle zákona.
mantisa
Profil
Iver
Tady jde však o to, že i podle této normy se to píše bez mezer.
Iver
Profil *
Dobře, tohle třeba jo, normy se mění, ale ty datumy bez mezer a další, to mě fakt dostává.
djlj
Profil
Iver
UJČ nikde ale nepíše, že se mají data (datumy fakt neznám ;)) psát bez mezer.
Timy
Profil
djlj
„Vedle původního zápisu 1. 2. 2002, 21. 6. 2004 či 31. 12. 2005 (s mezerou po tečce bez ohledu na počet cifer v kalendářním dni či měsíci) lze podle ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory zvolit i tzv. dvoumístný způsob zápisu bez mezer mezi dny, měsíci a roky, např. 01.02.2006, 21.06.2004 či 31.12.2005 (v tom případě doplňujeme před jednociferné kalendářními dny a měsíci nulu, aby byly dvojmístné; nikoli tedy např. 1.2.2002, 8.10.2003, 21.6.2004).”

Zdroj: ÚJČ FAQ, kapitola „psaní kalendářních dat”
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0