Autor Zpráva
Janny
Profil *
Dobrý den,
chystám se již několik let koupit počítač a chci koupit výhodně. PC si chci nechat tak nějak sestavit z komponent v cenové relaci okolo 27 tisíc. Je vůbec výhodné kupovat PC před Vánoci? Jaké platí obecné rady a postupy při kupování PC? - Nejsem odborník na hardware, ale mám dojem, že většina hotovýách sestav je poněkud nevýhodných. Mol by mi někdo poradit jak postupovat? Děkuji.
Kcko
Profil
>> chystám se již několik let koupit počítač

Ja byt tebou bych jeste tak 5 - 10 let pockal, pak urcite nakoupis velmi vyhodne :)
Miloš
Profil
Kcko
To pak bacha, aby ho nekupoval jako starožitnost.
Zdeněk Košťál
Profil
Janny
Nejlepší je si to nechat sestavit od odborníka po Vánocích až spadnou ceny - toť můj tip ;-).
DoubleThink
Profil *
Vyplatí se kupovat počítač před Vánoci?
Vyplatí se cokoliv kupovat před Vánoci?
Pokud ho nezamýšlíš koupit jako dárek, počkal bych minimálně do ledna.

Jinak sestavy se vyznačují vyzdviženými známými parametry - co největší HDD, ale pomalý a hlučný; CPU s co největší frekvencí, ale slabou architekturou a malým reálným výkonem; GPU s obrovskou grafickou pamětí, ale vše na desce a sdíleno s CPU a RAM; co nejvíc RAM, ale nižší kvality a pomalejší odezvy... to vše na low-end základní desce s nulovými vyhlídkami na budoucí upgrade.

Takže doporučení je vybrat komponenty zvlášť a poskládat si je sám (složitost Lego Basic pro děti od 8-let) nebo nechat složit u prodejce.
Joker
Profil
Janny
Já osobně elektroniku před Vánoci nenakupuju. Jednak kvůli cenám a jednak si věci často vyzvedávám osobně (a některé věci je dobré před koupí vidět "naživo") a v prosinci jsou všude hrozné fronty :)
armin
Profil
Zdeněk Košťál + DoubleThink: Dovolim si lehce nesouhlasit. Vzhledem na marze 3-5% u vypocetni techniky bych neresil vanocni horecku a navysovani cen. Jako je mozne ze ja nevim disk nestoji 2650,- ale 2690,- rozhodne vsak necekej jako je to bezne a normalni u vsech jinych odvetvi slevy 30-50% v lednu. Treba loni jsem v tesku videl holici strojek braun v super vanocni akci za 4990,- korun, za 2 tydny stal 2990,- - takrka polovinu. Proc treba by nemoh ja nevim disk stat pred vanocemi 2690,- a po vanocich 1890? Protoze blbecci (prodejci vypocetni techniky) maji marzi 3-5%, tak ti tezko v lednu neco slevi. Spis se budou jeste predhanet a slevovat aby "vydelali". Taky bych nerekl ze tim padem u pc komponentu pred vanocema jdou ceny rapidne nahoru.

Osobne bych doporucil kdyz uz kupovat jakykoliv novy PC, urcite ne highend (t.j. nejrychlejsi, nejvykonnejsi). U techto highend komponent je totiz zcela bezne ze z jednoho dne na druhy jde cena na 60% - viz treba vyvoj cen quadcore procesoru. Toto ale NESOUVISI s prodejci pc komponentu, tato cenova politika je rizena vyrobcem dane komponenty, nikoliv nejakym usmrkancem s marzi 3-5%. Pokuc dojde k nejakym vykyvum cen, vyhradne na zaklade kurzu US$:CZK.

Takže doporučení je vybrat komponenty zvlášť a poskládat si je sám (složitost Lego Basic pro děti od 8-let) nebo nechat složit u prodejce.
Presne tak, osobne jsem si nechal taky slozit osobni pc, protoze nejcastejsim problemem je nekompatibilita / vadna ramka. A jak se spravne ukazalo, byla vadna. Tu mi po 2 dnech vymenili, nechali masinu zapect a mam 100% zaruku ze stroj mi pojede nonstop bez problemu. Tech 500,- se urcite oplati za poskladani a zahoreni, nakolik na nafte a ztrate casu clovek prodela mnohem vic nez jako si to donest domu a skladat si to sam a pak utikat 100km do shopu a reklamovat ze to nejde.
djlj
Profil
Souhlasím s DoubleThinkem, rozhodně je lepší si vybrat díly zvlášť a pak si to poskládat. Nic na tom není, všechno totiž pasuje jen na jedno místo.
Joker
Profil
armin
Ale podobný efekt existuje i u hardwaru- nové komponenty (a nemusí to být jen vyložený hi-end) jsou často uváděné za relativně vysoké ceny, které mohou klesnout třeba i o několik desítek procent ve chvíli, kdy ta novinka přestane být úplnou novinkou. No a právě před Vánoci firmy na trh uvádějí docela hodně novinek (důvod je zřejmý), u kterých pak po Vánocích nastává to období snížení ceny.
Mastodont
Profil
No, paměti by myslím bylo vhodné koupit teď, v lednu se očekává silnější nárůst jejich cen.
DoubleThink
Profil *
Souhlasím, že high-end není výhodné kupovat nikdy - je to exkluzivní zboží s nereálně vysokou cenou, kterou to velmi rychle ztratí. Ideální je vyšší střední třída.

Co se týče komponent, před Vánoci není ani tak problém s cenou jako spíš s dostupností. Ostatně u většiny i-shopů už se brzo začnou objevovat poznámky ve smyslu "není garantováno dodání do Vánoc".

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0