Autor Zpráva
Gaudino
Profil
Ahoj,
potreboval bych prosim vas poradit trosku s ekonomikou. A hlavne rozdil mezi platcem DPH a neplatcem DPH. Uz jsem neco cetl, ale poradne bych to potreboval vysvetlit na takovemhle jednoduchem priklade:

Pokud budu platce DPH a reknu si za projekt rekneme 10 000 (bez DPH), tak potom na fakturu vypisu ze vysledna castka je 10 000Kc + 19% .... tzn. ze mi klient zaplati castku 11 900Kc. Z tech 11 900 Kc si jakoby necham 10 000 kc a 1900 Kc zaplatim dan. A klient si potom da do svych nakladu 11 900Kc? (pokud to bude firemni web trebas) Chapu to dobre?

A druha varianta, ze bych nebyl platce DPH ... to potom presne nevim.....
Vim akorat ze klientovi pisu na fakturu vyslednou castku. Ale jak to tedy udelam abych mel take ze zakazky cisty zisk 10 000Kc jako v predeslem priklade? To jako napisu na fakturu normalne 10 000kc ... klient mi zaplati 10 000Kc a hotovo? nemusim uz potom nic danit a je to cisty zisk? Ale klient by si dal do nakladu jen 10 000Kc coz se s vyse uvedenym prikladem rozchazi....

Mozna to bude pro nekoho stupidni dotaz, ale potreboval bych si v tom udelat poradek .... dekuji moc
armin
Profil
Gaudino:
1) ano, nafakturujest 10k + 19% DPH, 1900 Kc platis jako DPH, a ano, 10.000 je docasne tvych
2) ano, nafakturujes 10k, tato castka je docasne tva
======================================
docasne tva = do konce brezna je povinen kazdy podnikatel podat priznani z prijmu za predesly rok, takze kdybys mel za cely rok prijem jen tech 10 tisic, tak budes platit dan x % z tech 10.000 a zbyde ti o x Kc min. To je u obou dvou pripadu. S tim, ze pokud jsi ty platce, odberatel rovnez, odberatel si da 1900Kc na vstup (nebo vystup? toto si porad pletu) a snizi si DPH co musi platit statu.
Gaudino
Profil
armin
aha dekuji moc za vysvetleni, tak jsem rad, ze + - vim jak to je, jen jeste male upresni:

pokud bych mel 5 zakazek za rok vsechny za 10 000, tak:

platce DPH:
vyinkasuji od klientu 5x(10000 + 19%) = 59 500Kc. Z teto castky je tedy docasne 50 000Kc mojich a tech 9500kc zaplatim statu jako DPH ( a kdy techto 9500kc jako DPH tedy budu platit ? *** ) ... no a z te docasne castky 50 000 jeste navic do konce brezna musim odvest dan.

***je to toto:
"Vždy po skončení každého čtvrtletí (do 25. dne následujícího měsíce) musíme podat na finanční úřad daňové přiznání k DPH a odvést DPH, kterou jsme vybrali od svých zákazníků."

neplatce DPH:
vyinkasuju od klientu natvrdo 50 000Kc. jelikoz jsem tedy neplatce, tak zadne DPH statu platit nebudu a pouze na konci brezna odvedu z tech docasnych 50 000 kc dan statu.

Je to tedy tak?

A pokud si treba koupim novej notebook k praci za 40 000kc, tak si nim v obou pripadech muzu vytvorit naklad na podnikani stejne jako platce i neplatce a snizit si tim zaklad dane?

dekuji
armin
Profil
Gaudino: zalezi od toho jaky jsi platce. Protoze jsou dve skupiny - kvartalni (ctvrtletni) a mesicny. Ja ti tedka nereknu presne cisla (navic ziju na sk a ridim se sk zakony - ale to je na 99% identicke), ale zhurba nejak tak - pokud mas rocni obrat (ne prijem) nad 1mio Kc, tak jsi ze zakona povinen byt platcem DPH. Pokud prekrocis jeste dalsi limit (nejak matne si pamatuji castku 750 tisic za 3 mesice, tedy za kvartal), tak musis byt mesicnim platcem dph.
Treba ja jsem ctvrtletni platce dph, takze 4x rocne podavam danove priznani a 1x rocne dan z prijmu (do konce brezna za predesly rok).

Ad 1) Jak jsi uvedl v prikladu, ano, musis si ke sve praci automaticky jako platce dph pripocist 19%, protoze to automaticky odvedes statu (1-3 mesice se max. u tebe ohrejou ty penizky). Kdyz budes mit 5 zakazek po 10k, musis fakturovat pet krat 10k + 19% DPH, takze celkove za 59500,- kdyz bys byl kvartalni platce a tech 5 faktur mas ja nevim tedka v prosinci, tak do 25.1.2008 musis podat dph priznani a do tohoto data odvest 9500,- do statni pokladny (kazdy okres alespon na sk ma zvlast ucet pro dph) za predpokladu ze jsi na firmu nic nenapsal.

Ad 2) Ano, jako neplatce zadne dph priznani nepodavas, pouze 1x rocne dan z prijmu. Zde vsak figuruje carovne sluvko "obrat" a rocne pretoci 1 mio Kc takrka kazdy, takze vetsina podnikatelu jsou platci a tudiz musi preferovat nakup zbozi taky od platcu - muzou si tak snizit dph zaklad. Pri nakupu od neplatce tomu tak neni, a obchodovani pro platce dph s neplatcem dph je nevyhodne i kdyz bude levnejsi.

Ad 3) tam je to slozitejsi, nemuzes najednou odecist dph, to se rozpocitava na x let a pak se to dal jeste vice komplikuje.

Zde ale neni diskusni forum ohledne ucetnictvi, cili ber veskere informace s rezervou a pokud ti muzu poradit, sezen si ucetni. Budes mit pak klidny zivot ;)
Mistr
Profil
Gaudino
http://www.jakpodnikat.cz/danova-evidence.php
Gaudino
Profil
armin
jeste jednou moc dekuji za vysvetleni, v podstate jsi vystihl presne to co jsem potreboval vedet:-)

diky moc
armin
Profil
Mrkni jeste treba semka:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=6&topic=63 530

v nakem mem prispevku jsem tam psal i priklad ze kdy nastane situace ze je pro platce vyhodnejsi koupit dany produkt/sluzby draz a od platce, nez jako levneji od neplatce...

//edit
Tak je to prvni prispevek na 2. strance:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=6&topic=63 530&page=1

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0