« 1 2 3 »
Autor Zpráva
H13
Profil
Už dlouhou dobu si kladu otázku, zda stárnu já, nebo některé nové verze mnou používaných programů nepřináší přidanou hodnoutu.

Když jsem byl mladý (rozuměj před pár lety), zajímala mě každá nová verze, každá nová beta... Když přišel Win 95, byl to velkej skok od 3.11, když přišla XP, byl jsem nadšenej (koupil jsem si počítač a nainstaloval operační systém, k mému překvapení jsem nemusel nic doinstalovávat, po instalaci fungovala zvukovka, grafická karta, modem, prostě všechno a co víc, už se nikdy neobjevovaly kritické chyby (Win 98), po kterých jsem musel restartovat počítač... Nyní jsem byl nucen (nemyslím to negativně) určitou dobu pracovat s Vistou a novými Office ... Krásná grafika, krásné effekty, ale moje nadšení nikde, prostě nic nového, z Office jsem byl navíc rozčarován... Pár let nás MS učí jak pracovat v určitém prostředí a najednou příjde s produktem, kde už neplatí normální standardní rozdělení menu položek, ale objevují se zde rámečky, no prostě všechno je jinde a jinak. Mám se učit nové rozdělení, když stejný výsledek (nějaký dokument) vytvořím bez hledání rychleji s předchozí verzí? Co vlastně potřebuji od operačního systému? Já chci jen spustit programy, které používám a nezajímají mě bubliny, 3D menu, pomalý operační systém (byl jsem překvapenej, na 2 giga ram a tak pomalé)... Otázka je, zda stárnu já a už mě tak nezajímá prozkoumávat novinky nebo prostě kromě grafických efektů a funkcí, které nikdo nepoužívá, nepřináší tyto programy žádnou nebo výraznější přidanou hodnotu?

BTW - uváděl jsem sice příklady produktů MS, ale týká se to v podstatě všech programů, které využívám...
Railbot
Profil
Primárním úkolem společností je tahat z lidí peníze a tvořit aplikace s minimálními náklady. Trošku mi to připomína situaci u počítačových her. Žádná inovace, jen stále lepší grafické pozlátko, což bohužel většině lidí stačí, protože ti už vůbec netuší, že bývávalo lépe, když hra měla atmosféru, příběh. Vůbec nevadí, že již tři ročníky NHL od EA jsou identické, jen s lehce vylepšenou grafikou, lidé to stejně kupují. Tak proč se snažit posunout produkt vpřed. IMO u klasických aplikací je to stejné.
Mastodont
Profil
H13
Tvé pocity jsou naprosto v pořádku, Vista je protlačována jen díky OEM a nový Office je prostě humus.

Ostatně, kolik lidí si u XP vypíná ten jejich motiv a nechává si vzhled dvoutisícovek?
Joker
Profil
No to sice jo, ale kdyby neuvedli novou verzi, hoši z Redmondu by neměli co žrát ;-)

Navíc to je k obecné spokojenosti: MS vydělává, uživatelé mají hezčí ikonky a okýnka... a aby to nebylo tak pomalé, koupí se výkonnější počítače, takže jsou spokojení i výrobci a prodejci hardwaru.

Btw. Office 2007 mají výhodu, že umějí vcelku jednoduše číst i ODF dokumenty z OpenOffice, zatímco Office 2003 mi je i s pluginem otevřely jako změť symbolů.
Takže si konečně můžu doma napsat stránku ve Writeru, uložit do ODT, přenést do práce a tam normálně otevřít.
quinux
Profil
To není jen SW, ale i HW. Dnes výrobce uvede na trh novou grafiku za x tisíc a za pár měsíců ten samý kus HW uvede jako jiný (low end) model s jiným biosem. Ovšem tento "problém" není jen ve světě počítačů, ale i v jiných odvětvích. Třeba výrobci prášků, každý rok změní obal a říkají jak ten jejich prášek nyní nevypere ještě lépe a přitom má už deset let to samé složení.

Mastodont
Ostatně, kolik lidí si u XP vypíná ten jejich motiv a nechává si vzhled dvoutisícovek?
Řekl bych, že jich zas tolik nebude. ;)
djlj
Profil
Ostatně, kolik lidí si u XP vypíná ten jejich motiv a nechává si vzhled dvoutisícovek?
Řekl bych, že jich zas tolik nebude. ;)

Jedna z prvních věcí, co dělám. Kdybych chtěl omalovánky, koupím si je v trafice.
quinux
Profil
djlj
Myslím, že většina uživatelů ví tak akorát, že lze změnit tapetu na ploše příp. dát místo přesýpacích hodin dinosaura ;) Mezi "technicky znalými" uživateli to procento bude jistě vyšší, ale třeba já to neměním (krom tapety) a max. si stáhnu motiv "zune" od MS. ;)

btw. proč winům všichni říkají omalovánky? Já vždycky měl za to, že omalovánky jsou čistě bílé a člověk si je vybarvuje sám. ;)
djlj
Profil
proč winům všichni říkají omalovánky?
To je právě to nejhorší: že to jsou už vymalované omalovánky :).
Joker
Profil
Mastodont
Ostatně, kolik lidí si u XP vypíná ten jejich motiv a nechává si vzhled dvoutisícovek?
Zas tolik ne. BFU totiž vůbec neví, že se to dá vypnout. Takže jen část těch, co se v tom alespoň trochu vyznají.
Na druhou stranu se nedá říct, že by BFU na těch omalovánkách nějak trvali- když jim to přenastavím, obvykle si nestěžují :-)

Mmch ty motivy jsou někdy spíš za trest, třeba když tým lidí má dělat na dokumentaci nějakého systému, každý z nich má nastavený jiný motiv a screenshoty pak jsou každej pes jiná ves :o)
Měsíček
Profil
Není nad Linuxy :D
Miloš
Profil
Taky vypnuté omalovánky. Nedavno jsem zkusil, jestli jim přece jen nepřijdu na chuť, vytvořil jsem si pokusný účet a … zase ho smazal.

A k těm novým a novým … pokud jde o M$, vývoj 2000–XP–Vista vypadá tak, že na jednu novou užitečnou funkci sto nasíracích udělátek.
Před poslední instalací XP – nakonec jsem si je koupil, abych nebyl ten nelegál ;-) – jsem z nich pomocí nLite vyházel vškerý informační bublifuk a spoustu dalšího; takhle se to dá používat. Taky už je nějaký ten čas znám a vím, co kde povypínat.
souki
Profil
Omalovánky jsme tu myslím už jednou řešili. Přijde mi, že je to spíš o vrozeném odporu. XPčka v grafice mi přijdou výrazně přívětivější než 2k režim. U Vist je to vidět ještě lépe. Když máte např složku s obrázky, tak má ikonku, na které jsou vidět náhledy některých z nich (ne malinkaté jako v XP). Nejdřív mi to přišlo jako drobnost kvůli vzhledu, ale teď když brouzdám filesystémem, tak už chodím jen podle ikonek. Má to něco do sebe,
To samé je třeba třídění do složek podle Obrázky atd... Zatím v každém systému jsem měl svojí složku C:\Dokumenty a tma přesměrované ty systémové... Pak složky Filmy atd a na ty systémové jsem kašlal. Ve Vistách jsem zkusil používat ty jejich, když mi je tak cpou. A hle... Ono to má něco do sebe.

Ad Office 2007) mám je už nějký ten pátek a pořád tam nic nemůžu najít :) Jenže to je právě ta chyba. V nich nesmíte nic hledat. Musíte si říct "chci změnit ohraničení" a když to přestanete hledat a kouknete se jako normální člověk, tak zjistíte, že je to to největší tlačítko. To samé třeba okraje stránky - automaticky je hledám v Soubor/Vzhled stránky. Ale proč? Protože jsem si tak zvyknul, ne proto, že je to logické. Shrnutí - z pohledu dlouholetého uživatele je to chaos, ale nováčci se v tom orientují okamžitě a ostatní si rychle zvykají.
Timy
Profil
Já bych há trojce položil takovou otázku – a co konkrétně bys od nového OS očekával?

Myslím si, že člověk hlavně chce ať to funguje. To je priorita. A XP fungují. Takže když se na to dívám takhle, je jasné, že jakýkoliv nový OS už nebude mít žádnou velkou přidanou hodnotu, protože XP prostě fungují, tak proč bych si měl kupovat něco nového, že jo. Leda by tam někdo integroval setsakramenstky zásadní novinku (třeba ovládaní myšlenkami).

Odpor k omalovánkám nechápu… Je to samozřejmě každého věc, ale já osobně nemám ani nejmenší tušení, proč bych měl používat ten hnusný sedm let (nebo kdo ví kolik) starý vzhled, když můžu používat slušivý a moderní vzhled Vist (nebo alespoň použitelný vzhled XP)… Kdyby mi to zpomalovalo počítač, budiž, ale ono to nic nezpomaluje a pro oko je to příjemnější.
Joker
Profil
souki
XPčka v grafice mi přijdou výrazně přívětivější než 2k režim.
Mně teda ne. To "XP" nastavení mi přijde přeplácané a málo přehledné. Lišta nebo okraje oken zabírají víc místa a přitom nejsou přehlednější. Ikonky z plochy se přestěhovaly do nabídky Start, která je tím pádem strašně zasekaná ikonkami a těžko se v tom orientuje. A tak dále, a tak podobně-

Když máte např složku s obrázky, tak má ikonku, na které jsou vidět náhledy některých z nich (ne malinkaté jako v XP)
Tohle ale mají i XP v "klasickém" nastavení. A ad malinké, stejná metoda jakou to udělaly Visty se dá použít i v XP: větší rozlišení monitoru a zvětšit ikonky ;-)

Ve Vistách jsem zkusil používat ty jejich, když mi je tak cpou. A hle... Ono to má něco do sebe.
Jo, efekt to určitě má: vzniká v tom chaos a pokud se k těm datům potřebujete dostat pod jiným účtem, máte prostě smůlu.
Ale jinak to použitelné je, pokud těch souborů nemáte moc, máte jeden harddisk a pokud používáte nástroje integrované ve Win.
Třeba já jsem holt zvyklý na M602 -> Total Commander / Free Commander a používat více disků (a namapované síťové disky)... a pak mi přijde daleko pohodlnější třeba D:\fotky\moje\oslava123, než C:\Documents and settings\Joker\dokumenty\Obrázky\fotky\moje\oslava123 -ta "systémová" varianta bude v nejlepším případě stejně efektivní, jako ta moje.

ad Office 2007: Ale to, že jsem na něco zvyklý, se nepočítá?
Jaký je nejčastější argument proti alternativním prohlížečům, OpenOffice, atd? Že uživatelé jsou už na něco zvyklí a nechtějí se učit zas něco jiného.
Málokdo dnes začíná s kancelářským balíkem od nuly... a když jsem předtím dělal třeba s OpenOffice a Office 2003/XP/staršími, najednou se mi s OpenOffice dělá jednodušeji, než s Office 2007.
Timy
Profil
Joker
„Ikonky z plochy se přestěhovaly do nabídky Start, která je tím pádem strašně zasekaná ikonkami a těžko se v tom orientuje.“
Zase když chci vlézt do Tento počítač, stačí kliknout na start a jsem tam, nemusím hledat ikonku počítače na ploše. Já v podstatě plochu vidím ráno, když počítač zapnu, a večer, když ho vypnu :-).
djlj
Profil
Zase když chci vlézt do Tento počítač, stačí kliknout na start a jsem tam, nemusím hledat ikonku počítače na ploše.
Tenhle problém je už dávno vyřešený :). Koukni na lištu ikonek: http://megaupload.cz/images/pocitac.png
Timy
Profil
djlj
Jasně, ale já zase do Počítače nelezu tak často, abych mi to muselo zasírat místo na panelu rychlého spuštění :-)
Aleš Janda
Profil
djlj
Nebo prostě stačí použít klávesovou zkratku Win+E - to je úplně nejrychlejší, akorát si je musíš zase pamatovat ;-)
Joker
Profil
Timy
Zase když chci vlézt do Tento počítač, stačí kliknout na start a jsem tam
No, to je skvělé... místo jednoho dvojkliku si musím vyklopit nabídku Start, v té hromadě ikonek najít Tento počítač a kliknout. Navíc na té "inovované" nabídce Start mi vadí, že zabírá dva sloupce a obsahuje kupu nesmyslů, zatímco nejpotřebnější položka "Programy" je maličká a utopená mezi ostatními ikonkami.

djlj
Tak nacpat všechno do rychlého spuštění je zase jiný extrém :-)
Já mám prostě v rychlém spuštění několik programů, které potřebuju často, ve Startu relativně přehledně další programy a na ploše dokumenty a věci, které potřebuju občas.
Když už mám na (maximálně) jedno kliknutí přístupnou plochu s ikonkami, proč jí nepoužívat?

Timy
Kdyby mi to zpomalovalo počítač, budiž, ale ono to nic nezpomaluje
Tím bych si nebyl tak jistý. Už to, že ten 3D akcelerovaný vzhled u notebooku žere víc baterku napovídá, že asi bude brát více výkonu počítače.

A mně se tak jako tak "omalovánky" moc nelíbí. Například ve Wordu 2007 mě vyloženě štve to barevné pozadí pod dokumentem. Nějakou dobu jsem strávil hledáním, jak nastavit nějaké nevýrazné jednobarevné pozadí, které nebude rušit při čtení dokumentu. Nenašel, tak jsem alespoň nastavil šedivý vzhled, kde to není tak nápadné. Sice jsou pak hůř čitelné i nabídky, ale co už.
H13
Profil
Ad Office 2007) mám je už nějký ten pátek a pořád tam nic nemůžu najít :) Jenže to je právě ta chyba. V nich nesmíte nic hledat. Musíte si říct "chci změnit ohraničení" a když to přestanete hledat a kouknete se jako normální člověk, tak zjistíte, že je to to největší tlačítko.

No právě, normální člověk není zvyklej na největší tlačítko, ale na standardní nabídkové menu, jaké mají všechny ostatní programy (Soubor, Úpravy, Nástroje) a najednou bude mí Office jedno velké tlačítko na tohle, jinej probram bude mít jiné velké tlačítko zase na něco jiného a všude budou vyskakovací tlačítka, ... V jednom týdnu mám např. 5 telefonátů, jak udělat to a tamto např. ve wordu... Když byly všechny verze podobné (97,XP, 2000), stačilo nadiktovat krok za krokem - Nástroje - Makro - Záznam nového makra... Jak to budu vysvětlovat nyní - Vedle největšího tlačítka - třetí rámeček od leva - počkat až se bublina nafoukne... :-) Stejný je to se zálohou dokumentu... Každý dokáže uložit dokumenty... Jenže když dojde na zálohu dokumentů - není nad osvědčený přístup k tvorbě a ukládání dokumentů: Total Commander - D:\Dokumenty - vypálit - ahoj... Nyní jsem se dostal k Vistě, chtěl jsem si vytvořit dočasný adresář na D:\ abych tam mohl nakopírovat a poté zálohovat dokumenty od dvou uživatelů... Nepodařilo se mi ani vytvořit ten dočasný adresář, natož abych ty dokumenty vůbec našel :-)

BTW: Znovu opakuji, že nejsem zaujatej proti programům MS kromě jednoho, pro který musím vytvářet berličky, aby se obsah správně zobrazil (XP jsou podle mě úžasný operační systém) a nechci vyvolávat diskusi Linux x Windows... Programy MS používám jen jako příklad...

Když tak nad tím přemýšlím, nakonec proč si stěžovat, když se znepřehlední daňové zákony, daňový poradci mají práci... Možná někteří z nás budou brát slušné peníze za rady, jak otevřít dokument v kancelářském balíku :-)
Mastodont
Profil
Timy
proč bych měl používat ten hnusný sedm let

Třeba proto, že se ti na obrazovku vejde víc informací. Samozřejmě - proti Gustovi žádný dischputhat.
Aleš Janda
Profil
Když byly všechny verze podobné (97,XP, 2000), stačilo nadiktovat krok za krokem - Nástroje - Makro - Záznam nového makra... Jak to budu vysvětlovat nyní - Vedle největšího tlačítka - třetí rámeček od leva - počkat až se bublina nafoukne... :-)

Byl jsem na jakési prezentaci Microsoftu, kde se probíral i vzhled Office 2007. Mezi výhodami nového vzhledu byla právě zlepšená možnost pomoci přes hotline. Ty tlačítka totiž (až na výjimky) nelze přesunout ani změnit, proto když nadiktujete "třetí tlačítko zleva", budete mít jistotu, že dotyčný tam bude mít to samé tlačítko. Samozřejmě, pokud má Office 2007 :-)
H13
Profil
Byl jsem na jakési prezentaci Microsoftu, kde se probíral i vzhled Office 2007. Mezi výhodami nového vzhledu byla právě zlepšená možnost pomoci přes hotline. Ty tlačítka totiž (až na výjimky) nelze přesunout ani změnit, proto když nadiktujete "třetí tlačítko zleva", budete mít jistotu, že dotyčný tam bude mít to samé tlačítko. Samozřejmě, pokud má Office 2007 :-)

Jo to je zajímavý, to by nám asi mohl říct někdo z Help Desku, jak to nakonec v praxi dopadá. Já osobně mám nejlepší zkušenosti právě se slovy. Pořád mi připadne lepší někomu nadiktovat slova, než někomu vysvětlovat po telefonu, že to vlevo nahoře kulatý se znakem MS je klikací a ...
Timy
Profil
Joker
„No, to je skvělé... místo jednoho dvojkliku si musím vyklopit nabídku Start, v té hromadě ikonek najít Tento počítač a kliknout.“
Jo, ale předtím dvojklikem se musíš dostat na plochu… Hmm, ale tak jako tak je to hodně titěrná záležitost :-).

„Navíc na té "inovované" nabídce Start mi vadí, že zabírá dva sloupce a obsahuje kupu nesmyslů, zatímco nejpotřebnější položka "Programy" je maličká a utopená mezi ostatními ikonkami.“
Utopená? :o) Vždyť je hned první… Naopak v tom klasickém nastavení jsou programy až úplně na konci…

„Tím bych si nebyl tak jistý. Už to, že ten 3D akcelerovaný vzhled u notebooku žere víc baterku napovídá, že asi bude brát více výkonu počítače.“
No to jo, ale já jednak nemám notebook a jednak jsem mluvil o zpomalení systému. A jestli mi to nějak zpomalí systém, tipuji, že to nebude na mém současném stroji nijak pozorovatelné. Alespoň já nic nepozoruji.

„Například ve Wordu 2007 mě vyloženě štve to barevné pozadí pod dokumentem.“
Jo, to je dost suxoidní.

Každopádně většina z tohohle jsou titěrnosti, jak už jsem napsal, takže bych se o tom dál nehádal – proti gustu… :-).
Timy
Profil
Já to mám tedy vyřešené takhle: ikony na ploše mám vypnuté a mám tam hezký wallpaper, nejčastěji spouštěné programy mám v panelu rychlého spouštění, další věci mám v nabídce start a zbytek většinou hledám pomocí vestavěného hledání ve Vistě. Chci třeba spustit EasyPHP, stisknu wokýnko, napíšu „easy“, enter a jede to. (je to ale zrovna blbý příklad, protože jsem si EasyPHP nedávno dal do programů Po spuštění…)

Ale to už jsme asi OT, pardon.
Miloš
Profil
Aleš Janda
Nebo prostě stačí použít klávesovou zkratku Win+E - to je úplně nejrychlejší, akorát si je musíš zase pamatovat ;-)
Proč bych spouštěl průzkumníka? „Odmalička“ používám M602/NC/TCMD. Ani „správci souborů“ ve W3.11 jsem nepřišel na chuť, natož nějakému primitivnímu klikacímu nesmyslu zvanému Průzkumník.
Problém je, že má M$ jasnou představu o tom, jak by se měl uživatel chovat a s každým novým systémem je těžší a těžší dělat věci po svém.
Mastodont
Profil
Miloš
Průzkumník je dobrý na jednu věc - když chce člověk vidět velikost volného místa na všech discích najednou :-)
Miloš
Profil
Mastodont
Možná, ale jak často to děláš? Mmch já to, pokud se pamatuju, nikdy nepotřeboval zjišťovat.
DoubleThink
Profil *
Kolikrát si říkám, jaký smysl má taková debata... a většinou si pak řeknu že žádný.

ad Vista
Osobně mám x86 verzi, výkonově žádné zpomalení práce oproti XP (vlastně ani zrychlení). Podle testů žere Aero zhruba stejně času CPU jako Luna. Pochopitelně se spálí víc elektřiny, protože značnou část rozhraní Aero počítá navíc ještě GPU.
Jinak efekty mi připadají velmi vkusné a stále ještě nerušivé a ergonomicky velmi dobře zpracované (narozdíl od hořících a vlnících se oken, jaké nabízí třeba Beryl).

ad Desktop a Start
Od verze XP MS tlačí uživatele, aby desktop používali k tomu, na co je určen - jako pracovní plocha, ne jako panel odkazů. To, že je Start hodně široký, mi nevadí, nemám ho vyrolovaný pořád. Výhoda nového startu je nesporně v jeho on-top pozici, není třeba opouštět aktivní okno a všechny programy jsou vzdáleny dvě kliknutí. Vista navíc vyhledáváním vyřešila problém velkého množství programů, kdy už bylo úmorné procházet kilometr dlouhým stromem.

ad Office07
Takovýto razantní zásah do GUI hodně obdivuju, nevěřil bych, že se k něčemu takovému odhodlají. Myslím si, že je to krok kupředu. Počet nástrojů třeba Wordu už překročil rozumnou mez, už bylo potřeba je seskupit do kontextů a závislostí.
Samozřejmě změna zvyku je vždy bolestivá.

ad Explorer versus TCMD
Celé to lze shrnout do jedné věty: Explorer je velmi intuitivní, TotalCMD je velmi rychlý. Tečka.
Joker
Profil
DoubleThink
Od verze XP MS tlačí uživatele, aby desktop používali k tomu, na co je určen
A k čemu je tedy ta základní plocha určená? Jako místo pro nějakou tapetu? Podle mě je to dost efektivní prostor pro určitý druh odkazů a tak to taky tak používám.
Existuje i opačný trend (edit: myšleno opačný než "čištění" plochy), například v Opeře předělali základní stránku při otevření nového listu tak, že místo prázdné stránky se zobrazí několik nastavených odkazů a políčko vyhledávače. A řekl bych, že to byla pozitivní změna.

To, že je Start hodně široký, mi nevadí, nemám ho vyrolovaný pořád.
Pro mě rozměry taky nejsou problém. Problém je počet položek, špatně se v tom orientuje. Naopak plocha je pro určitý typ programů hodně efektivní. Například při hraní hry typicky nejsou žádné další programy otevřené. Mám tedy plochu a kliknu na ikonku, nemusím nic dlouze hledat. Nebo dokument, který potřebuju mít po ruce, ale zas tak často ho nepoužívám.

všechny programy jsou vzdáleny dvě kliknutí
Nejsou. A když jsou, jak dlouho ta dvě kliknutí často trvají? Příklad- spuštění WinAmpu (neberu v úvahu Rychlé spuštění a další možnosti):
Přes plochu: Win+D, najít WinAmp, dvojklik
Přes Start: Win, Programy, kliknout na šipku dolů, najít "média a přehrávače", rozbalit, najít WinAmp, rozbalit, kliknout na WinAmp.
Já tedy zvládnu rychleji to první. U nabídky Start by to bylo o krok kratší, pokud bych si programy nedělil do skupin, jenže pak je zase daleko těžší se orientovat, když se po kliknutí na Programy rozbalí 50+ položek.

ad Explorer versus TCMD
Já bych to řekl takhle: Se souborovým manažerem typu TCMD jsem schopný dělat stejné operace rychleji a efektivněji, než s Průzkumníkem. Tím jsou určené moje preference.
« 1 2 3 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0