Autor Zpráva
WanTo
Profil
Tak si říkám, že naučím fotit. Pořádně fotit, aby z toho byl ideálně nějaký umělecký počin. Bohužel, k dispozici mám akorát nějaký levný a nekvalitní foťák od rodičů, který ani neumí pořádně zaostřit, nedá se s tím fotit jinde než za normálních světelných podmínek, nic se na tom nedá nastavit a není to pomalu vhodné ani na rodinné album. Natož na nějaké umělecky zajímavé fotky...

Co byste mi doporučili do začátků? Zrcadlovku - ano nebo ne? Kolik mám do foťáku investovat? (Naivně věřím tomu, že hezká fotka jde vyfotit i s foťákem, který nestojí 30 tisíc) Vyznáte se tu v tom někdo?
koudi
Profil
Osobně mám Canon 400D a jsem zcela spokojen. Dneska už ho koupíš velice levně a je to výborný foťák.
Dero
Profil
Hezká fotka se dá vyfotit i s foťákem na jedno použití.

Kvalitní fotka potom už jenom s kvalitním strojem. Naprosté minimum pro "alespoň něco uměleckého" jsou dnešní EVF (nepravé zrcadlovky). Většinou nabízejí poměrně obsáhlý manuální režim a velmi solidní optický zoom (až 18x; ohnisková vzdálenost 27-486 mm ekvivalent kinofilmu).

Pokud to ale s focením myslíš vážně, potom je dobré poohlédnout se po zrcadlovce. Velmi ve zkratce řečeno, modely z nižší kategorie jsou na tom jakostně dost podobně. Mnoho začátečníků volí právě Canon 400D, protože nabízí solidní poměr cena/výkon (na foťák z nejnižší třídy neobsahuje žádné výrazné slabiny) a protože Canon je zavedená, spolehlivá značka.

Srovnatelné úrovně ale dosahují i konkurenční zrcadlovky, například investicí do Nikonu D40 nic nezkazíš. Zajímavý je třeba taky Olympus E-510 se živým náhledem snímaného obrázku na LCD (což je u zrcadlovek jev nevídaný), jeho nevýhodou ale je poměrně špatný optický hledáček - tubulární vidění světa kolem sebe žádného fotografa příliš nenadchlo (čti - je malý a tmavý).

Takže zrcadlovku ano, výběr značky je na tobě.
WanTo
Profil
Díky Dero!

A když už jsme u těch foťáků a focení, zajímala by mě další věc: budu mít kvalitní foťák, ale jak se s ním naučit fotit? Metodou pokus/omyl? Nastudovat si nějaké publikace? Kurzy a semináře? Tohle je věc, kterou jsem nikdy nezkoumal, nikoho jsem se na to neptal, takže vůbec nevím, kolik času to zabere a jaké úsilí musí člověk vynaložit, než se naučí nějak obstojně fotit.
Marek Prokop
Profil
Pár poznámek k dosavadním příspěvkům:

* Dost záleží na tom, co chcete fotit. Na krajinu a podobné žánry stačí kompakt za pár korun, případně EVF. Portréty, sport a cokoli dalšího, kde je třeba pracovat s hloubkou ostrosti, se bez zrcadlovky neobejdou.

* Zrdcadlovky jsou na učení lepší, protože mívají dobrý hledáček.

* Zrdcadlovky jsou na učení horší, protože jsou velké a těžké. Alespoň první rok-dva je přitom dobré nosit foťák všude s sebou a fotit všechno.

* Nedejte se zmást nízkou cenou zrdcadlovek. Nakonec vás donutí nakoupit objektivy za trojnásobek ceny těla. Bez nich totiž využijete zrdcadlovku jen napůl.

* Dost pomůže fotit do RAW (ne každý menší foťák to umí) -- nejvíc se to podobá klasickému postupu zahrnujícímu i vyvolávání.

* Dobrou literaturu pro začínající fotografy vydává Zoner Press.
ajajaj
Profil
Něco ke kouknutí, snad to pomůže v rozhodování...

ukázky protisvětlo:
levny kompakt rybář, voda, slunce
dražší kompakt východ slunce
zrcadlovka Nikon D70 východ slunce

boční světlo:
l kompakt rybář, lesklá ryba a tmavší okolí
d kompakt akce, voda, břeh
zrc. N70 rybář, lesklá ryba a tmavší okolí

málo světla:
dražší kompakt ryba, kamení - z blízka
N 70 skoro to samé - z dálky

člověk si musí dobře rozmyslet, co vlastně chce fotit, pokud krajinky, tak nejlepší je asi kombinace zrcadlovka a pevny objektiv kvuli kresbě, pokud všechno, tak je stejne asi nejlepší opět zrcadlovka, objektiv transfokální (asi 18-200) nektere zakladaky jsou dost dobre, je vhodne si priplatit za nejaky s lepsi kresbou (zalezi na druhu a typu, cist recenze, porovnavat fotografie a pak se rozhodnout) a každopádně fotit do RAW nebo podobných formátů (NEF - nikon raw) a zpracovávat fotografie original softverem a další dosud nezmíněnou věcí je použití filtrů, asi nejčastější je cirkulární polarizák (cena 3000- x tis)
Jan Rippl
Profil
http://foto.itek.cz/digitalni-fotoaparaty-ultrazoomy/502119-Fotoaparat -digitalni-Fuji-FinePix
Vysoká kvalita, nízká cena (cca 6000 - osobní skušenost)
ajajaj
Profil
rozdí ve fotkách dvou různých formátů dat, při špatných podmínkách
jpg x NEF/RAW

obě fotky jsou ty samé focené ve stejný okamžik, stejným náčiním, bojužel jsem měl na foťáku sice iso auto, takže tam je trochu větší zrnitost, ale na kresbě u upraveneho rawu je videt i to, co jpg dávno nemá...
WanTo
Profil
Po delší době probouzím tohle staré téma... Urovnal jsem si za ty dva měsíce své fotografické choutky v hlavě, ujasnil jsem si, jak jsem na tom po finanční stránce a mám celkem jasno - nepravá zrcadlovka. S tím kompaktem sice něco málo nafotím (galerie na deviantART), ale že by to byl nějaký zázrak... A na zrcadlovku fakt nemám.

Máte někdo nějaký tip, doporučení na nepravou zrcadlovku?
WanTo
Profil
Nikdo nic? :'-(
Davex
Profil
Na Panasonic DMC-FZ50 jsi se už díval?
WanTo
Profil
Davex
Ne. Ale hodně mě zaujal Olympus SP-550. Jak je na tom ve srovnání s tím Panasonicem, nevíš?
panhuhu
Profil
Vzhledem k tomu, že EVF nemají možnost měnit objektivy, přiklonil bych se spíše k Olympus SP-550. Ten má narozdíl od Panasonicu širokoúhlý objektiv. Rozšíří ti to kompoziční možnosti. Z vlastní zkušenosti vím, že zoom 12 a více nevyužiju, zato kratší ohniska mi schází jako sůl.
radka89
Profil *
potrebovala by som sama poradit pri vebere zrkadlovky naco si mam davat pozor kedze som rozhodnuta investovat do toho vacsiu ciasku okolo 15 000 do 20 000 ja som si vyhliadla canon eos 1000D objektivom EF 18 - 55 + EF 75 - 300 alebo EF 55 - 250

ale niesom is ešte uplne na čistom
Alphard
Profil
radka89
dívala jste se např. na http://digiarena.zive.cz/? je to tam zaměřené na fotografování
KGW
Profil
Canon 1000D je dobrá volba pro začátečníky.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na ajajaj [#6]:
boční světlo:
l kompakt rybář, lesklá ryba a tmavší okolí
...
zrc. N70 rybář, lesklá ryba a tmavší okolí

Omlouvám se, že vytahuju staré vlákno, ale je v něm drobný omyl, který myslím nebude na škodu opravit. Jde o boční světlo, které v jednom případě není boční.

Asi se shodnem, že druhý obrázek je hezčí než první, ale řekl bych, že rozdíl není způsoben ani tak foťákem, ale především denní dobou. Podle mne je druhý snímek focen pozdě odpoledne (případně brzo ráno po východu slunce), první ale více méně v pravé poledne. V poledne za bezmračné oblohy, pokud se slunce nemusí prodírat nějakým cirrusovým závojem, hezké snímky v exteriéru v podstatě nelze pořídit ani tím nejdražším foťákem (pokud se fotograf nenachází někde v polární oblasti, kde i v poledne je slunce nízko nad obzorem).

Řekl bych, že dobré fotografie jsou z 80 % schopnosti fotografa a ze 20 % výbava. Pokud jde o focení běžných motivů ("na výletě" atd.) krátkým až středním ohniskem, je vliv výbavy téměř zanedbatelný a jde především o to, jak s ní fotograf umí zacházet. To zacházení začíná u takových drobností, jako třeba hodit aspoň rukou stín na čelní sklo objektivu, aby na ně nesvítilo slunce (pokud tedy fotograf nevlastní sluneční clonu). Zvedne to kontrast barev bez ohledu na fotoaparát – bez výjimky u každého foťáku a u každého objektivu.

Ani toto opatření však neudělá v poledne hezkou krajinu – bez ohledu na foťák i objektiv. Do jisté míry pomůže (i v poledne) polarizační filtr, ale to už jsme u příslušenství, takže zase mimo foťák a objektiv, a ani polarizační filtr neodstraní z tváře člověka hluboký stín, který je podmíněn prudkým sluncem stojícím vysoko na obloze. Pokud se světlo a kontrast takového snímku upraví tak, aby tvář ve stínu vypadala přijatelně, je zas všechno na slunci přepálené.
radas
Profil *
jen tak do diskuse
mam canon eos 350 +3 objektivy EF 18 - 55 + EF 28 - 105 + EF 90 - 300
a nemam si na co stěžovat - stači mi to "naučil" jsem se s nim a fotky jsou zdařile..
když jsem si vybiral tak jsem se dival na toho Panasonic DMC-FZ50 ale nakonec jsem se rozhodl pro canon - kvůli objektivum ....

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0