Autor Zpráva
mantisa
Profil
Dobrý den,

dovolím si zde upozornit na stránku http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Typografické_rady#.C4.8C.C3.ADs la.
Konkrétně pak na pasáž:

U čísel složených z pěti a více cifer se číslo rozděluje na skupiny po třech číslicích...

Špatně
Bylo tam 2 345 lidí

Správně
Bylo tam 2345 lidí


Odporuje si to s typografickými pravidly, uvedenými v knize autorů Blažka a Kočičky. Přeci jenom, kniha se tak lehce aktualizovat nedá, tudíž jsem pátral. Moc jsem toho nevypátral, avšak po kratší korespondenci s Ústavem pro jazyk český jsem se odpovědi dočkal. Cituji z e-mailu:

„V textech administrativní povahy (ne nutně v textech publicistických či beletristických) píšeme s mezerou i čísla čtyřciferná – vyjma letopočtů (1953, 2008). Před desetinnou čárkou ani za ní se mezera nevynechává (2,18 km), mezeru však klademe mezi číslovku a značku.
Text na Wikipedii bohužel nelze mít za bernou minci, mohou se tam vyskytovat chyby a nepřesnosti. Doporučujeme Vám řídit se zmíněnou typografickou příručkou nebo ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory .“

Dále ještě malé objasnění jak to je s mezerami kolem pomlčky u výrazů „od do“, „až“.
Mezi jednoslovnými výrazy mezeru nepíšeme: 2020–2060.
U víceslovných výrazů je lepší mezeru psát.

Opět cituji z e-mailu:

„Pokud se však pomlčka objeví mezi výrazy víceslovnými, doporučujeme (na rozdíl od typografů) mezery vkládat, aby nedocházelo k nežádoucímu vizuálnímu spojení výrazů přiléhajících těsně k pomlčce, tedy např.: 1. ledna – 31. prosince, 16. 6. – 17. 6., 14. 5. – 17. 8. 2006, 1. 1. 1998 – 31. 12. 2018.“

Pokud to ale dobe chápu, ani bez mezery to není chyba, vypadá to však divně.


Zdraví

Petr Stohwasser
DJ Miky
Profil
Připadá ti Wikipedie jako sbírka textů administrativní povahy? Mně právě moc ne, spíš bych to viděl na ten publicistický.

V textech administrativní povahy (ne nutně v textech publicistických či beletristických) píšeme s mezerou i čísla čtyřciferná
habendorf
Profil
Wiki je jenom wiki.

OT:
výrazi
výrazy

Je hezky vidět, kde cituješ, a kde píšeš sám ;o)
Railbot
Profil
habendorf
On přeci píše hlavně poutavě... :)
mantisa
Profil
habendorf

Je to ostuda, ale díky za upozornění. Stane se i v lepších rodinách. :-)


DJ Miky

Pročti si tu stránku na Wikipedii ještě jednou, prosím. Nikdo neříká (nepíše), zda je Wikipedie administrativní, či publicistická. O tom řeč není; to je přeci v tomto případě jedno.
Dalibor Behún
Profil *
Mohu-li stručné postřehy šíleného korektora:

Poznámka na Wikipedii je skutečně chybná. I v beletristických textech lze u čtyřciferných čísel psát mezeru (samozřejmě s výjimkou letopočtů).

Co se týče rozsahů, je to trochu složitější. V typografických příručkách, s nimiž jsem měl tu čest, se vždy ve funkci rozsahu uvádí výhradně pomlčka bez mezer. ÚJČ je trochu liberálnější, ale každopádně platí, že pokud budete psát rozsahů důsledně jako pomlčku bez mezer, neměli byste udělat chybu.

OT: Mám pocit, že by to chtělo klasickou typografickou normu, která by vycházela ze zažitých a respektovaných typografických pravidel. Citovaná norma ČSN 01 6910, ač v její aktuální verzi je vidět jistý pokrok, se s typografickými pravidly často rozchází a jsou z toho jenom zmatky.
mantisa
Profil
Co se týká rozsahů u víceslovných výrazů, jsem za jedno s ÚJČ. Přestože to vlastně odporuje logice, výraz vypadá přehledněji.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0