« 1 2 »
Autor Zpráva
Goumbik
Profil
Chci se naučit v něčem programovat,jsem ochoten do toho zasvětit větší množství času a úsilí,jaky prog. jazyk zvolit ?(Kromě PHP/Mysql) programování webových databází..Docela mne láká Python,jaký na to máte názor ?

Moderátor Chamurappi: Titulek „Jaký programovací jazyk ?“ byl moc obecný a lákal mimotématické dotazy.
Měsíček
Profil
Podle toho jakému programování se chceš věnovat ..

1.) Programování API aplikací (programy na, které jsi zvyklý).
2.) Programování konzolových aplikací.
3.) Programování her
4.) Programování skriptů pro webové stránky na serveru
5.) Programování skriptů pro webové stránky vykonávající se u klienta
6.) Nebo tak kousek od všeho (v tom případě by byla dobrá volba právě ten "Python").
Railbot
Profil
Goumbiku, Python je dobrá volba. V poslední době se mu dostává větší pozornosti a v budoucni stejně jako dnes po jeho programátorech bude slušná sháňka. Python + Django, kousek budoucnosti na webu (samozřejmě i současnosti).
armin
Profil
Mas 2 moznosti:
1) z kazdeho jazyku umet neco, a byt za neschopneho bridila, protoze nejsi schopen v nicem nic dat poradne dohromady
2) pri rozhodovani si dukladne projit co je to za jazyk a co ti nabizi. Vybraneho favorita vzit poradne do ruk a dukladne se to naucit. A kdyz budes postaven pred jakykoliv problem, abys ho byl schopen elegantne, ciste a rychle vyresit navrzenim prvotridniho algoritmu.
kletely
Profil
Goumbik
C/C++ odporučam
xHire
Profil
Goumbik
Já jsem spoustu let programoval v PHP, ale časem člověku dojde, že to není to pravé ořechové - spousta věcí nedotažených, vývoj spějící neznámo kam atd.

Taky jsem se díval po něčem jiném, ale místo pythonu jsem si vybral Ruby a RubyOnRails. Prý to je s pythonem na srovnatelné úrovni, ale to nemohu posoudit - python, ani jeho webové frameworky neznám. Pokud se nemýlím, tak u pythonu máš na výběr z více webových frameworků, kdežto u ruby máš pouze RoR. Někdo to může považovat za nevýhodu, ale já to mám naopak jako velké plus - nemusím složitě hledat a každý zkoumat - prostě je jeden skvělý fw a soustřeďuje všechny programátory. A musím říct, že je opravdu propracovaný, radost programovat (dost tomu přidává samotný jazyk ruby, který je sám o sobě také hodně intuitivní a mnohem inteligentnější než PHP). Nejlepší bude, když vyzkoušíš, mrkneš na styl práce s ním, zkoukneš nějaké screencasty, jak snadno se v tom apps tvoří apod., a uvidíš.

Poptávka po programátorech je u obou jazyků, ale u RoR bych spíš počítal s větším růstem...

Nese to ale s sebou i pár nevýhod - především budeš mít omezené možnosti, kde zahostovat výslednou app. Já jsem si tohle vyřešil sám, takže pokud by ti žádná nabídka na trhu nevyhovovala, tak mi můžeš napsat, něco bych ti určitě našel. :c)
Měsíček
Profil
ale místo pythonu jsem si vybral Ruby a RubyOnRails

Taky mě to láká, ale odrazuje mě jedna věc a to jeho maximálně do nebe volající pomalost a nároky.

C/C++ odporučam

No nevim, nevim .. Python můžeš použít jak na stránkách tak i v programech :)
armin
Profil
kletely: Ja uz som ti pisal v jednom vlakne, ze ucitelka slovenskeho jazyka musi mat z teba radost. Nic proti, ale clovek co totalne nezvlada gramatiku, tak co taky clovek moze vediet o programovacom jazyku, ktory je postaveny na striktnom dodrzovani syntaxe?

xHire: V php delam pres 6 let a nikdy jsem s nicim nemel problem. Vykriky jako ze ne u vsech fci je stejne poradi parametru a pod... holt je to tak jak to je, napoveda je k dispozici, me osobne to nedela problem. Tim padem kdyz jsem si schopen cokoliv napsat v PHP, pouzivanim vlastniho "frejmvorku" (ja tomu spis rikam "vlastni tridy a funkce") me nemuze nic presvedcit o efektivnejsi praci / vyvoji jakychkoliv aplikaci.

Měsíček: V php se daji taky delat aplikace s vlastnim GUI. Akorat musis vedet jak se to dela :) Osobne to nepouzivam, nemam duvod.
Měsíček
Profil
V php se daji taky delat aplikace s vlastnim GUI.

Já vím :)
xHire
Profil
armin
Já to beru - tohle je čistě můj osobní názor a pohled na věc. Pro sebe jsem si nasbíral dost argumentů, proč už PHP ne. :c) BTW PHP manuál jsem používal prakticky pořád - buď na jména fcí nebo na argumenty u fcí s více než jedním. :-D Ale byl jsem vcelku tím PHPčkem zaslepený - naučil jsem se RoR a hned jsem na to mohl koukat i z jiného úhlu. Faktem ale je, že mi to RoR prakticky vnutil bývalý zaměstnavatel. :-D Sám bych se zřejmě do toho nerozhoupal..
Ale beru, že všechno má své pro a proti - to nepochybně - i RoR. Ale zase se to vyváží jinde - záleží, co člověk chce. :c)

Měsíček
Osobně nad tím zatím nic velkého neprovozuji, ale obecně vzato je potřeba vzít v potaz, jakým způsobem se to RoR běhá - jsou rychlejší i pomalejší cesty... Ale říká se to o něm, to je fakt.. (ale zase ten komfot.. ;c))

To je ale věc verze 1.8.x - nové vývojové větve prý běhají 4-5x rychleji. Takže ne třeba se na to dívat tak tragicky. ;c) Víc poví google - já to moc nesleduji..
Jan Tvrdík
Profil
Měsíček
1.) Programování API aplikací (programy na, které jsi zvyklý).
Co by jsi doporučoval za jazyk na tohle?
Aleš Janda
Profil
Jan Tvrdík
Odpovím za Měsíčka: Java, C#, popř. Python nebo Ruby. Pokud se nejedná o něco velkého nebo hodně záleží na rychlosti, pak lze doporučit i C++.

Obecně k rychlosti: jeden učitel na FEL ČVUT říkal základní poučku: Počítače jsou rychlé a paměti je dost.
Fakt je, že cena procesorového času je už dávno zanedbatelná oproti práci programátora. Zákazník mnohem více (i finančně) ocení rychlost vývoje, bezchybnost a univerzálnost před o milisekundu rychlejší odezvou :-)
Programátora pak vedle rychlosti vývoje a čistoty kódu zajímá i pohodlí při psaní - obecně platí, že čím je vyšší jazyk, tím mohou být dokonalejší nástroje na ladění.
Měsíček
Profil
Co by jsi doporučoval za jazyk na tohle?

Asi rovnou WIN32 API se syntaxí C++ ;)
mir.oslav
Profil *
A co byste doporučovali na aplikace s vlastním GUI pro práci s databází (nejlépe MySQL)?
joe
Profil
Hlavně nezačínej s Javou prosím tě :-)

Já osobně, když bych se dál rozhodoval v čem programovat, tak bych volil třeba .NETu. Visual Studio od Microsoftu, které je zdarma... Microsoft tu je a nikdo ho jen tak nepředběhne. Podle mě, je určitě lepší programovat pro to, co tu je, tedy Windows a ne pro ty ... počítače, které jsou třeba na FELu (pro mě za mě, ať si to od nich někdo přečte), ale setkal jsem se tam s nima poprvé a fakt hrůza.

Pár lidí to už asi ví, ale já vyrůstal na VB5, VB6. Programovat v tomto jazyku je daleko jednodušší, například z důvodu návrhu GUI metodou drag&drop. Nechápu proč třeba v Javě bych si měl psát kód na GUI, přijde mi to jako zbytečnost, radši si stáhnu Visual Studio a udělám si program tak jak chci a hned to vidím, jak bude vypadat.

Takže, volil bych .NET, nemám rád nic od Sun a taky nemam rád Linux.
Aleš Janda
Profil
joe
Hlavně nezačínej s Javou prosím tě :-)
Proč?

Podle mě, je určitě lepší programovat pro to, co tu je, tedy Windows a ne pro ty ... počítače, které jsou třeba na FELu (pro mě za mě, ať si to od nich někdo přečte), ale setkal jsem se tam s nima poprvé a fakt hrůza.

Co máš proti počítačům na FELu? :-D
Ani se nedivím, že když jsi odkojenej z Windows a viděl jsi prvně něco jiného, že ti to připadalo jako hrůza ;-) Vysoká škola by ovšem měla naučit studenty vidět věci s odstupem, znát všechno, aby se pak dokázal rozhodnout sám na základě toho, co je v dané chvíli nejlepší, ne vybrat to jediné, na co je zvyklý a ostatní zavrhnout.
Je fakt, že ty Suny v Soláriu jsou celkem neintuitivní (zejména terminál je divočina), ovšem třeba to Gentoo v K310 je paráda.

Takže, volil bych .NET, nemám rád nic od Sun a taky nemam rád Linux.

To snad ani nepotřebuje komentář :-)

Je fakt, že C# je v současnosti asi nejvychytanější jazyk. V podstatě taková Java mající pár rysů z C++. Ovšem s multiplatformností je to horší - Microsoft ten jazyk udělal záměrně "na míru" Windows a s nějakým portem na jiné systémy se (tradičně) ani nesnaží, spíš naopak. (Ano, vznikl například projekt Mono, které dělá totéž, čili C# se i tak celkem použít dá.)

Ovšem nedoporučoval bych MS Visual Studio. Jak v něm uděláš nějaký program, je prakticky nepřeportovatelný do jiného prostředí (nebo do čehokoli jiného). Vzniká tu vendor lock-in jako blázen. Na malé projekty klidně, ale na dlouhodobější projekty (> 1 rok) raději nepoužívat.

Ještě zamyšlení - kolik % lidí bude administrovat MySQL z Windows?

Takže jako jazyk bych zvolil: Javu, C#, Python, C++ s nějakým toolkitem (QT, GTK, wxWidget).
mir.oslav
Profil *
Já bych docela rád, aby šly mé aplikace spustit nejen na Windows, ale i na Linuxu. Takže Java? Jak je to u ní s připojením k MySQL? Je to dobrá volba pro začátečníka na skutečně jednoduché aplikace?
Aleš Janda
Profil
Jak je to u ní s připojením k MySQL?

Dobře, v podstatě podobně jako u jiných jazyků.

Je to dobrá volba pro začátečníka na skutečně jednoduché aplikace?

Podle toho, jak moc jednoduchou aplikaci chceš a jaký jsi začátečník. Možná že pro tebe bude jednodušší ten Python, je to o něco vyšší jazyk a je lehčí.
joe
Profil
Nejdřív jsem myslel, že "programování webových databází" patří ještě do té závorky :-) Na tohle toho moc říct nemůžu, mám spíš zkušenosti s klasickými windowsáckými aplikacemi. Na to asi bude třeba ta Java dobrá (mj. jsem na to udělal i semestrálku, která na těch Sunech nechce fungovat :-)).

Aleš Janda
Co se týká Javy a programování klasických aplikací, je podle mě docela nepoužitelná a pokud by byl každej druhej program do Windows v Jave, lidi by hledali jiné alternativy. Důvod? Rychlost. Neskutečně pomalé zobrazování... Pravda, s Javou jsem se setkal od prvního ročníku a před tím jsem nevěděl, že existuje něco jako NetBeans, ale docela mi to stačilo a nic moc mi to nedalo. To bude tím, že jsem asi pořád odkázaný na Windowsy, ale nevidím důvod měnit systém, plně mi vyhovujou.

Je docela logické, že Microsoft si vytvoří takové věci jen pro sebe, nedivím se jim. Windows používá snad každý, kdo nemá nic společného s FELem nebo VUT v Brně :-)

Ještě zamyšlení - kolik % lidí bude administrovat MySQL z Windows?
Já si pod databází umím představit tak akorát phpMyAdmin :-) nebo nějakou administraci napsanou v PHP a to jde ovládat snad z jakéhokoli systému (teda pokud se zrovna nezasekne ten Sun a není potřeba vytáhnout kabel od sítě :-D).
joe
Profil
PS: jako další velkou nevýhodou Javy je, že byte-kod se dá jednoduše dekompilovat :-) Aspoň mě to přijde jako nevýhoda.
Aleš Janda
Profil
joe
Co se týká Javy a programování klasických aplikací, je podle mě docela nepoužitelná a pokud by byl každej druhej program do Windows v Jave, lidi by hledali jiné alternativy. Důvod? Rychlost. Neskutečně pomalé zobrazování...

S tím zobrazováním je to pravda, u GUI je v Javě rychlost mizerná (nevím, jestli za posledních několik let v tom nebyly nějaké změny).
Rychlost programu jako takového je však stejná jako u C# a téměř stejná jako u C++. On se ten kód taky za běhu překládá do nativního kódu procesoru, takže se ani nelze divit :-)

Je docela logické, že Microsoft si vytvoří takové věci jen pro sebe, nedivím se jim.
Já také ne, ale když srovnám Javu jako zcela multiplatformní a C# primárně "jenom pro Windows", tak jaký jazyk má konkurenční výhodu? ;-)
mir.oslav
Profil *
Krom nějakých základů z gymplu, co si už moc nepamatuju, jsem naprostý začátečník. A nemám ani ambice stát se programátorem. Jenom si chci víceméně pro zábavu zkusit něco vytvořit, a mám představu právě o aplikaci, co pracuje s MySQL, jedná se vlastně jen o GUI na zadávání dat a pak nějaké výstupy. Možná se podívám na ten Python. Každopádně dík za rady.
Aleš Janda
Profil
joe
jako další velkou nevýhodou Javy je, že byte-kod se dá jednoduše dekompilovat :-)
C# se nedá jednoduše dekompilovat? Já teda nevím :-) ale princip je stejný jako u Javy, takže by mělo jít.
Aleš Janda
Profil
mir.oslav
Python je jednodušší v tom, že se nemusíš starat o takové věci jako definování a alokaci pole, striktní typy proměnných.. Je to spíš skriptovací jazyk, dělá se v něm rychleji, kód se stejnou funkčností je tak 2x menší. U větších projektů nevýhoda (třeba ta benevolence typů), ovšem na malé programy ideální.
souki
Profil
armin
Taky jsem dřív tvrdil, že v PHP jde udělat vše potřebné... Ale Java je prostě Java...
Měsíček
Profil
"Python je jednodušší v tom, že se nemusíš starat o takové věci jako definování a alokaci pole, striktní typy proměnných.. Je to spíš skriptovací jazyk, dělá se v něm rychleji, kód se stejnou funkčností je tak 2x menší. U větších projektů nevýhoda (třeba ta benevolence typů), ovšem na malé programy ideální."

Zato syntaxe je na draka.

"C# se nedá jednoduše dekompilovat? Já teda nevím :-) ale princip je stejný jako u Javy, takže by mělo jít."

Dá se dokonce dekompilovat i program napsaný v C++, ale vyhodí to jen zmrvenou polovinu souboru, takže čistý zdroják už nikdo nikdy asi neuvidí.

Pokud by jsi chtěl programovat jen pro windows tak C#jinak asi C++ s wxWidgets
j1rka
Profil *
slušná sháňka po programatorech v pythonu? No jen že ja nikde nečetl nic že by někdo hledal programátory v pythonu.

Jinak s pythonem se taky učím a není špatný ale časem bych asi chtěl přejít na něco s čím bych se uplatnil.
Railbot
Profil
j1rka
Tak čteš asi málo nebo na špatných místech. Stačí se podívat na naše české portály, na jobs...
Měsíček
Profil
Myslím, že je docela slušná sháňka po programátorech co ovládají Python, jenže je problém v tom, že složitější věci se v pythonu dělají opravdu složitě a tak to co udělá programátor v Pythonu za hodinu, může jednoduše udělat v jiných za polovinu času.
Joker
Profil
j1rka
No jen že ja nikde nečetl nic že by někdo hledal programátory v pythonu.
Třeba na jobs.cz je na klíčové slovo Python aktuálně 80 nabídek.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0