Autor Zpráva
mantisa
Profil
Ahoj, napsal jsem dva články pro Lupu (za rok 2007 jen jeden), částka nepřekročila ani 1000 Kč, měl bych to všsk nějak zahrnout do daňového přiznání? Konkrétně sem: http://i.iinfo.cz/urs/Clipboard02-114140566888878.png ???

Díky

Mimochodem, věřím, že někdo i zde bude podávat daňové přiznání poprvé, tak mám ještě jednu drobnou nejasnost, nevím co zašktrnou zde: http://i.iinfo.cz/urs/Clipboard02-114140787552938.png

Normálně patlám stránky a příjmy si píši do sešitku.
souki
Profil
mantisa
imho vedeš daňovou evidenci..
Což mi připomíná, že bych se do toho měl taky pustit
mantisa
Profil
souki

Ano, taky bych řekl, že je to daňová evidence, ale pak v daňovém přiznání je nějaký sopis majetku pro ty, kteří vedou daň. evidenci, ale já žadnej majetek nemám...
nightfish
Profil
ale pak v daňovém přiznání je nějaký sopis majetku pro ty, kteří vedou daň. evidenci, ale já žadnej majetek nemám...
nemusí mít všichni ti, co vedou daňovou evidenci, nějaký majetek... pokud žádný nemáš, vyplň patřičné kolonky nulami

jinak nějaké další informace nastuduješ na http://jakpodnikat.cz/
mantisa
Profil
nightfish

to samozřejmě bedlivě studuji, každopádně Ti děkuji za odpověď...

Jen bych se ještě rád poptal, kam se zapisuje do DAP sleva na dani, že jsem student? A co ty články na Lupu? A pokud jsem živnostník na tvorbu www, stačí vyplnit jen přílohu číslo 1?

To jsou tři věci, které mě ještě trápí...

Ptal jsem se i jinde, ale zatím bez odezvy. Věřím, že je tady plno webdesignerů na volné noze, kteří buď budou také podávat, nebo podali daňové příznání.
Timy
Profil
mantisa
„Věřím, že je tady plno webdesignerů na volné noze, kteří buď budou také podávat, nebo podali daňové příznání.“
Není nad to mít vlastní účetní. Dáš jí pár stovek a máš pokoj a ještě jistotu, že to máš vyplněné správně (alespoň tedy větší jistotu, než když si to děláš sám).
souki
Profil
Timy
Máš tip na nějakou ověřenou? Zatím jsem vždycky narazil na nějakou zkostnatělou, které IT moc nesedlo.
nightfish
Profil
Jen bych se ještě rád poptal, kam se zapisuje do DAP sleva na dani, že jsem student?
strana 3, řádek 69 - vypíšeš počet měsíců a celkovou částku (= počet měsíců * 200)

A co ty články na Lupu?
nevím
EDIT: viz http://jakpodnikat.cz/autorske-honorare-zdaneni.php

A pokud jsem živnostník na tvorbu www, stačí vyplnit jen přílohu číslo 1?
předpokládám, že ano

jinak mohu doporučit, v případě, že tak ještě nečiníš, využít nějaký elektronický formulář
já používám ten z http://www.mesec.cz/texty/interaktivni-danova-priznani/ (v kombinaci s 602XML Fillerem)
mantisa
Profil
nightfish

Díky, na ty autorské honoráře se prý ohlížet nemusím.

Také používám tuto kombinaci, formulář a program.

strana 3, řádek 69 - vypíšeš počet měsíců a celkovou částku (= počet měsíců * 200)
Trochu nerozumím co přesně... Víc pro vola, prosím... :-)

Jinak to už skoro budu mít, díky moc.

Jen mě napadla ještě jedna věc, pokud jsem třeba vydělal 10.000,- a maskot stránek mě stál 5.000,- (ceny střílím), můžu do příjmů napsat pouze 5.000,- ==> tím pádem nižší daň?

Jaksi mi totiž není jasné, jak se rozeznávají výdaje. Něco si vydělám, pak si koupím hodinky a ty zapíšu do výdajů? Asi těžko, co?


Díky
nightfish
Profil
strana 3, řádek 69 - vypíšeš počet měsíců a celkovou částku (= počet měsíců * 200)
Trochu nerozumím co přesně... Víc pro vola, prosím... :-)

na řádek 69 daňového přiznání vypíšeš počet měsíců, během kterých jsi v roce 2007 studoval (což bude s největší pravděpodobností 12)
program již vypočítá výši slevy

Jen mě napadla ještě jedna věc, pokud jsem třeba vydělal 10.000,- a maskot stránek mě stál 5.000,- (ceny střílím), můžu do příjmů napsat pouze 5.000,- ==> tím pádem nižší daň?
pokud vyděláš 10000 Kč (příjmy), napíšeš je do řádku 101 (nachází se v příloze 1)
pokud máš 5000 Kč náklady vynaložené na dosažení příjmu (tzv. daňově uznatelné výdaje), tak do řádku 102 napíšeš 5000
daň se pak počítá z toho rozdílu
(výše uvedené platí pouze v případě, že k výdajům máš patřičné doklady; v opačném případě si jako výdaje můžeš uplatnit 50% z příjmů + zálohy zaplacené na sociální a zdravotní pojištění)

je to dosti komplikované, nicméně co už naděláme...
mantisa
Profil
nightfish

Děkuji za vysvětlení, paráda.

Přesto si dovolím připojit ještě dvě otázky...

Na svých stránkách mám kudlanku, kterou jsem si za určitou částku nechal nakreslit. Mám k ní samozřejmě fakturu. Dá se tento výdaj považovat za daňově uznatelný, tudíž ho mohu napsat do výdajů? Neplatil jsem to však na účtu z peněz, které jsem vydělal z podnikání, ale z peněz ze zaměstnání.

Jde mi v podstatě o to, jak se rozliší výdaje, které byly použity k dosažení zisku. Můžu třeba říct, že hodinky jsem si koupil, abych mohl sledovat, kolik je hodin a stíhal tak termíny zakázek.

Ještě jedna věc...

Byl jsem také ke studiu zaměstnán, do DAP jsem vypnil údaje ze zápočtového listu. V interaktvním formuláři se mi zisk ze zaměstnání sečetl se ziskem s podnikání a celá částka se zdanila? Je to v pořádku? Pokud tomu rozumím, zisk ze zaměstnání se mi daní dvakrát?

Děkuji
nightfish
Profil
Na svých stránkách mám kudlanku, kterou jsem si za určitou částku nechal nakreslit.
pokud to jsou firemní stránky, tak bych kudlanku do nákladů dal

Můžu třeba říct, že hodinky jsem si koupil, abych mohl sledovat, kolik je hodin a stíhal tak termíny zakázek.
zkusit to můžeš, otázkou pak bude, jak se na tvé "výdaje" budou dívat kolegové z finančního úřadu - více o výdajích na http://jakpodnikat.cz/vydaje-naklady-danove.php
nicméně existuje ještě jedna možnost, která by pro tebe mohla být za určitých podmínek výhodnější - uplatňovat výdaje paušálem (tzn. v DAP deklaruješ, že jsi jako výdaje uplatnil 50% z příjmů) - s touto možností ti však neporadím, protože se ji chystám zkusit až od příštího roku

Byl jsem také ke studiu zaměstnán, do DAP jsem vypnil údaje ze zápočtového listu. V interaktvním formuláři se mi zisk ze zaměstnání sečetl se ziskem s podnikání a celá částka se zdanila? Je to v pořádku? Pokud tomu rozumím, zisk ze zaměstnání se mi daní dvakrát?
předpokládám, že výplata již jednou zdaněná byla, a to ve formě zálohové daně, tak již zaplacenou daň (uvedena v zápočtovém listu) někam v DP uvedeš (teď tu ten formulář nemám, ale bude to něco jako - zaplacené zálohy na dani)
mantisa
Profil
nightfish

Děkuji Ti opravdo moc... Jen ještě trochu tápu s tou daní ze zaměstnání. Vypnil jsem úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů (ř. 31) a úhrn pojistného (ř. 32), ten úhrn pojistného to odečte a pak ten výsledek přičte k výdělku z živnosti a zdaní, což asi není dobře, proto bych Tě moc chtěl poprosti, jestli bys ještě někdy nekoukl, kam se napíše ta daň. Předpokládám, že to je to číslo ze zápočťáku označené jako Skutečně sražená záloha na daň z příjmů.

Ještě k té kudlance, vadí, když jsem ji neplatil z "firemních" peněz? A pokud si ji dám do výdajů, tak celou částku, kterou jsem zaplatil, včetně DPH? (Nejsem plátce DPH.)



Výdaje paušálem uplatňovat nemá pro mě valný význam, jelikož tam by byl rozdíl v řádech jednotek korun.
nightfish
Profil
Jen ještě trochu tápu s tou daní ze zaměstnání.
měl by to být řádek 84 (Úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků (po slevách na dani))

Předpokládám, že to je to číslo ze zápočťáku označené jako Skutečně sražená záloha na daň z příjmů.
myslím, že ano

Ještě k té kudlance, vadí, když jsem ji neplatil z "firemních" peněz?
imho by mělo být jedno, z jakých peněz to platíš - vždycky si můžeš "vykouzlit" výdajový pokladní doklad (např. zaplatíš převodem ze soukromého účtu, do účetnictví si dáš výdajový pokladní doklad, a peníze vybrané z pokladny dáš na svůj soukromý účet)
samozřejmě předpokládám, že na dokladu (faktuře) za kudlanku není buď uvedeno žádné jméno (zjednodušený daňový doklad), nebo je tam tvoje jméno/adresa (IČ tuším být nemusí)
mantisa
Profil
nightfish

Na faktuře je moje jméno, adresa, IČ a DIČ, a platil jsem to z pěněz, které jsem vydělal v zaměstnání, ne v podnikání. Tudíž bych si ji mohl (i s DPH) dát do výdajů?
A ještě ke slevě na dani, řádky 64 a 69, proč před tím je napsáno Údaje o starobním důchodu a údaje o manželce a manželovi.

Díky za tu 84, a jen tak ze zvědavosti, řádek 59 a 90?
Každopádně mi to na řádku 91 napsalo, že jsem zaplatil více 2002 korun, ale vypočtené daně (bez slev) se to nijak nedotklo.

Já vím, že už hodně otravuju, ale mám z toho docela vítr a na shánění daňového poradce je docela pozdě. Jinak ale doufám, že už to je vše.
nightfish
Profil
Na faktuře je moje jméno, adresa, IČ a DIČ, a platil jsem to z pěněz, které jsem vydělal v zaměstnání, ne v podnikání. Tudíž bych si ji mohl (i s DPH) dát do výdajů?
já bych to tak udělal

A ještě ke slevě na dani, řádky 64 a 69, proč před tím je napsáno Údaje o starobním důchodu a údaje o manželce a manželovi.
ten nadpis se vztahuje jen k tabulce bezprostředně pod nadpisem, řádky 64 až 71 k tomu nepatří

řádek 59 = daň pole §8 odst. 4 (příjmy ze zahraničí) a §10 odst. 8
imho se tě netýká

řádek 90 = týká se zálohy na daň v případě prohlášení nebo zrušení konkursu

jinak ten výše odkazovaný formulář DAP z měšce má ke každému políčku nějakou nápovědu, občas může být výhodné si ji přečíst
mantisa
Profil
nightfish

Jen mi však není jasné, proč mi řádek 91 hlásí přeplatek? Na řádek 84 jsem napsal ten údaj ze zápočťáku, tu zálohu na daň. Je to v pořádku, když jsem se jako student dostal na nulu za daň.
nightfish
Profil
Jen mi však není jasné, proč mi řádek 91 hlásí přeplatek? Na řádek 84 jsem napsal ten údaj ze zápočťáku, tu zálohu na daň. Je to v pořádku, když jsem se jako student dostal na nulu za daň.
ano, možné to je
když jsem byl předloni na chvíli zaměstnán, a na ŽL jsem si vydělal nějak málo (tuším kolem 30 tisíc), tak mě vrátili asi tisícovku
nicméně bez konkrétních hodnot ti správnost zaručit neumím
případně to dál můžeme řešit přes ICQ, číslo mám v profilu

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0