« 1 2 3 »
Autor Zpráva
MissCroft
Profil
Já osobně preferuji rozvržení stránky pomocí tabulky. Umím to i s divy, ale moc mi to nepřijde pohodné. Chci se zeptat, co vlastně proti tabulkám máte? Zdá se mi to dobré a nevidím v tom problémy ani chyby...
mila
Profil
Pokus vyvolat flame? ;)
MissCroft
Profil
Ne pokus pochopit, co já nechápu :o)
Lukin
Profil
Tabulka sa zobrazí až sa všecko v ní načte a tak když máš pomalý net, tak mosíš čekat..., když to uděláš stylama, tak nejdřív vložíš to nejpodstatnější a to už možeš prohlížet při načítání stránky...
Boldrik
Profil
Problem je ze lidi mylsi v tabulkach a tak delaji tri pruhy vedle sebe stejne vysky a pouzivaji k tomu divy, coz je nevhodne. Na tohle se tabuku pouzit nebojim. Kazdopadne drive se pouzvaly tabulky na uplne csechno. Dobra kniha i o tomhle je CSS od Erika Meiera od zonerpressu
halogan
Profil
Proti tabulkám nic nemám. Používám je celkem hojně, ale na rozvržení používám CSS, proč?
1) Použiji jen 3 divy a mám layout
2) Mohu jej jakkoliv editovat pouze pomocí CSS
3) Je to jednodušší
4) CSS se cachuje, je to rychlejší
5) Není to tak složité a nepřehledné jako tabulky
6) Používám to, k čemu je co určeno. Tabulky jsou určeny k tabulkovým datům, je toto i layout? Není!
Charlie
Profil
Upřímně jsem rád, že dělám beztabulkové layouty.

Kazdopadne drive se pouzvaly tabulky na uplne csechno

Na začátku se používaly jen na tabulková data, přesně jak říká halogan. Postupem času je ale webdesignéři začali používat i na layout, tím pádem je používali na něco, na co nebyly určené. HTML se na počátku používalo pouze ke strukturování dokumentů, barvy a styly a jiné "blbosti" byly přidány až časem. Naštěstí pro nás, od těchto tabulkových designů se ustupuje a na scénu se vrací jen strukturované dokumenty s použitím kaskádových stylů.

Strukturovaný beztabulkový layout má jednu zásadní výhodu: Zobrazí ho téměř vše - PDA, Mobilní telefony i starší prohlížeče. Právě tohle mě přesvědčilo naučit se "CSS based" design a tabulky používat třeba jen na výpis dat z databáze. Mimochodem, moje první stránka byla taky tabulková - tehdy mi to připadalo jednodušší. Ale dnes již vím, díky nejmenované osobě (halogan), že je tomu přesně naopak :o)
Fred
Profil
Mezi tabulkovým a beztabulkovým layoutem je ještě jeden podstatný rozdíl, který se dá krásně zjistit třeba zde GetContentSize. Je to poměr kódu ke skutečnému textovému obsahu. Tedy pokud ovšem někdo nenapere do kódu stovky absolutně napozicovných divů.
llook
Profil
Poměr kódu ke skutečnému textu s tabulkama nemá co dělat. Pokud udělám jednoduchou tabulku a narozměruju ji až v externím CSS, tak ten kód nebude větší.
Ale zůstává problém nepostupného načítání, což je hlavní důvod proč přejít na beztabulkový layout.
Jan Onesork
Profil
"Umím to i s divy, ale moc mi to nepřijde pohodné."

To je prostě otázka zvyku - já jsem zase zvyklý na divy a tak je používám. Je to pro mě daleko jednodušší. Jsem rád, že jsem se hned ze začátku naučil dělat layout tak, jak se má :-)
JersyWoo
Profil *
Trošku flame: proti tabulkám mám všechno, proč jezdit trabantem (a jeho technickým vybavením-tabulkami), když vedle v garáži ti stojí Mitsubishi Evo 7 (css-divy). Zkus více prozkoumat a věnovat se css. Jakmile má web více jak pět stránek(cca), je skvělé pokud používáš tuto techologii.
printf
Profil
Tabulkový design nepoužívám z principu, protože HTML chápu jako jazyk k označování prvků dokumentu (tohle je nadpis, tohle je důležité, tohle je odkaz, tohle má být v tabulce atd...). Z tohoto principu se tabulky na návrh designu absolutně nehodí, protože design je jen instancí značkování.

Pokud budeme používat tabulky jen na roztřídění tabulkových dat (výpisy čísel, příspěvků, seznamy) tak můžeme takto označkovanou stránku vhodným programem libovolně zpracovat (třeba import z HTML do textového editoru, který hned pozná jak má která data zobrazit). Další výhodou jsou různé vyhledávací programy, které díky tomu pochopí, kterej text je k čemu a jak ho mají zpracovat. No a samozřejmě nesporná výhoda při zobrazení na různých zobrazovacích jednotkách (někde se celá tabulka nevejde, tak se třeba vhodně mohou zkrátit její data, což by tabulkový design zlikvidovalo).

Chce to si uvědomit, že design by měl být přizpůsobivý formě v jaké se má zobrazit a ne být pevně daný mřížkovou strukturou.
Yuhů
Profil
Už jsem na tohle téma leccos napsal, takže zareaguji pouze odkazem:

http://www.jakpsatweb.cz/clanky/skutecne-vyhody-css-layoutu.html
ax123
Profil
Nejsem si jist, tj. nezkoumal jsem to, ale beztabulkový layout se taky načítá až po dojetí nakonec. Minimálně u více zanořených divů a pokud někdo chce udělat 3 nebo 4 sloupečky, tak se bez složitějšího layoutu neobejde navíc jsou poměrně nepříjemné problémy, pokud musí na sebe dva obsahy buněk ve sloupečcích čekat u layoutu jsem nenašel dobré řešení jen akceptovatelné viz. http://fsicd1.fsid.cvut.cz/~mayerm/panasonic/qaa/acad-195.htm u tabulek je to otázka dvou sloupců s relativní velikostí. Na druhou stranu je to ideální řešení třeba pro něco takového http://fsicd1.fsid.cvut.cz/~mayerm/1996-Greenhorns hlavou dolu.htm , kde to v tabulkách vypadalo opravdu strašidelně. Layout jak kdy a jak pro co
Yuhů
Profil
> beztabulkový layout se taky načítá až po dojetí nakonec.

ano, občas se to stane, ale je to velmi řídké. Hlavně ale většinu těchto situací způsobuje nikoli layout, ale načítané extení javascripty -- stránka na ně čeká. To spousta lidí nepozná, mě to třeba mockrát zblblo.
MissCroft
Profil
Zkus více prozkoumat a věnovat se css.

Nic jiného půl roku nedělám.... a umím s tím pracovat, umím DIVy i další divy s css.... proč musí být někdo, kdo má jinej názor než standart automaticky někdo, kdo tomu nerozumí a je začátečník? Je to věc názoru.... já se na to dívám jinak a tak automaticky se css nevěnuju, neumím to a nerozumím tomu - tomuhle já nerozumím! Souhlasím s tím, že je to otázka zvyku, já jsem zvyklá na tabulky a tak je budu používat tam, kde je to pohodlnější...

Chce to si uvědomit, že design by měl být přizpůsobivý formě v jaké se má zobrazit a ne být pevně daný mřížkovou strukturou.

Myslím si opak - design musí být vždy stejný v každé formě a proto dán pevně v mříži.


Tabulka sa zobrazí až sa všecko v ní načte

díky bohu za to!


A ná závěr malý dotaz -
když použijem divy s pozicováním jako rozvržení stránky, nevypadá to pak blbě v textových prohlížečích?

Nezkoušela jsem to, ale myslím si, že se pak vše rozhodí ne?
Jiří Bureš
Profil *
>když použijem divy s pozicováním jako rozvržení stránky, nevypadá to pak blbě v textových prohlížečích?
No blbě právě často vypadá ta tabulka použitá pro layout. Pomocí pozicování via CSS je možné mít v kódu třeba obsah na začátku a menu a spol. až na konci.
Acci
Profil
Tabulka sa zobrazí až sa všecko v ní načte
díky bohu za to!

Až budete používat pomalejší připojení, uvidíte, co je za výhodu číst text již předem

Myslím si opak - design musí být vždy stejný v každé formě a proto dán pevně v mříži.
Jenže to není možné, už třeba jen kvůli rozlišení
mila
Profil
Teď trochu mimo:
Nepřijde Vám, že se s oblibou zaměňují dvě věci - cíl a prostředek?

Tabulka má nevýhodu, že se na ní čeká. Proto je to často špatný prostředek.
Tabulka není jako nástroj designu sémanticky čistá - vždyť ale sémantická čistota je také jen nástroj. Tak kde je problém?

Dělám stránky pro pěkné (x)HTML, nebo píšu HTML pro pěkné stránky?
Hanz
Profil
mila
Dělám stránky pro pěkné (x)HTML, nebo píšu HTML pro pěkné stránky?

A co takhle dělat oboje?
printf
Profil
Pokavaď někdo dělá stránky jen pro uživatele PC s připojením 10MBit/s, monitorem 21", rozlišením 1280x1024 true color, s prohlížečem MS IE, tak ať si je dělá třeba ve Wordu nebo ať tam seká rovnou obrázky, nejlépe v BMP.

Jestli někdo ale chce udělat stránky i pro malé obrazovky tabletů či mobilů s nejrůznějšími prohlížeči, pro prohlížeče v televizích, pro textové prohlížeče, pro vyhledávací roboty, pro slabozraké uživatele, pro chudší uživatele s menšími vypálenými monitory, stránky které si lidé budou tisknout atd... tak si musí uvědomit, že jsou určité zásady, kterých je třeba se držet.

Některé stránky se třeba dělají jako manuály, z nichž lidé mohou text kopírovat a to se u tabulkového designu dělá dost obtížně.
mila
Profil
A co takhle dělat oboje?
Jasně, snažim se.

Jde o to, že všude slyším, že do tabulky patří jen tabulková data. Ale když něco jde udělat lépe tabulkou, tak.... (je otázka, který kód je hezčí)

Tabulky se dávají do <table>. Každý ví, co je tabulka a co tabulka není. Co je DIV, nikdo moc netuší a smí se tam dávat vše. Co takhle zavést něco nového, co se bude chovat jako tabulka dnes, akorát to budeme psát <vid>? :o)
printf
Profil
třeba by stačil nějaký atribut <TABLE design> který by říkal že ta tabulka není normální tabulka a že se na její buňky nemusí čekat. (určitě něco takového již není?)
habendorf
Profil
třeba by stačil nějaký atribut <TABLE design> který by říkal že ta tabulka není normální tabulka a že se na její buňky nemusí čekat

A jak by to browser měl vykreslovat, když neví co ho na konci potká?
printf
Profil
rozměry by zjistil v hlavičce tabulky, pokud by byl nějakej objekt větší, tak by se ořízl (dodatečné upravování rozměrů tabulky by bylo ošklivé)
MissCroft
Profil
Co je DIV, nikdo moc netuší a smí se tam dávat vše.

A do tabulky se nesmí? To je asi jako ID a CLASS - je rozdíl a vlastně v praxi není....
habendorf
Profil
To je asi jako ID a CLASS - je rozdíl a vlastně v praxi není....

He?
Hugo
Profil
To je asi jako ID a CLASS - je rozdíl a vlastně v praxi není....

Rozdil mezi id a class je! ID je jedinecny identifikator - smi byt pouzit na strance jen jednou, narozdil od class, ktery se da pouzit znovu a znovu.
Dalsi podstatny rozdil je, ze id pouziva napr. javascript pro adresovani prvku.
mila
Profil
třeba by stačil nějaký atribut <TABLE design> který by říkal že ta tabulka není normální tabulka a že se na její buňky nemusí čekat. (určitě něco takového již není?)
Nešlo mi vůbec o to, zda se čeká nebo ne.
Pokud použiju tabulku k rozvržení prvků po stránce a její obsah bude velmi krátký (takže s čekáním nebude problém), tak stejně spoustě lidem bude vadit, že to nejsou tabulková data a nepatří tedy do tabulky. Když místo <table> budu psát <vid>, tak jim tento argument seberu :]

A do tabulky se nesmí?
http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/cs/index.html#p8

Rozdil mezi id a class je! ID je jedinecny identifikator - smi byt pouzit na strance jen jednou, narozdil od class, ktery se da pouzit znovu a znovu.
Dalsi podstatny rozdil je, ze id pouziva napr. javascript pro adresovani prvku.

Pokud požiješ několikrát Id, tak ti to neprojde Validátorem, ale jinak dokud nepoužíváš scripty, tak je to asi opravdu jedno.
ax123
Profil
A do tabulky se nesmí?
To je hezké, ale v rámci jednoduchosti, velikosti souboru atd. často nepoužitelné
« 1 2 3 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0