Autor Zpráva
Sylar
Profil *
Zdravim
Má tady někdo z Vás zkušenosti s živnostenským listem při studiu ? Jsem student a chtěl bych si pořídit ŽL pro tvorbu webu, ale není mi pár věcí jasných, potřeboval bych se na pár věcí poradit.
Pokud ste student s ŽL napište mi sem na sebe prosím kontakt nebo se mi ozvěte na carnage.bergi@seznam.cz či icq 339198237 ...
Díky moc :-)
Zdeněk Košťál
Profil
Sylar
Já klidně poradím.
Marty
Profil
Nasloucháme, přidej konkrétní dotaz....
Sylar
Profil *
Mno je jich trochu víc tak je napíšu všechny najedou co budete vědět napište :-)

1) Od 1.7.2008 mají být zjednodušené živnosti tzn že na všechny volné živnosti by ti pak stačil pouze jeden ŽL, myslím že se vyplatí počkat si na novelu ne? máte nějaké bližší info ?
2) Jako studentovi by mi tedy mělo stačit zajít na živ. úřad vyplnit formuláře (potvrzení o studiu), zaplatím 1000 kč, zaregistrovat se na na fin. a soc. úřadě -> dostanu ič a dič a můžu podnikat ?
3) Do jaké výše ročních příjmů nemusím podávat danové přiznání ? Započítává se do toho všechno tzn. práce na smlouvy "dohoda o provedení práce" nebo třeba i příjmy z google adsense reklam atd ?
4) Platí studenti zdrav. a soc. pojištění ? Pokud ano -> kolik ? měsíčně nebo ročně ?
5) Mají studenti nějaké danové úlevy ?
6) Plátce DPH ? Ano/Ne ? Výhody/Nevýhody?
7) Pokud budu mít ŽL na konci roku sečtu vydělané peníze, odečtu od nich náklady a ze zbytku vypočítám podle tabulek daň, s daňovým přiznáním sběhnu na fin. úřad a zaplatím kolik mi vyšlo ... nic víc ?
-------
Pak bych chtěl ještě s kamarádem založit sdružení živnostníků. Následující otázky se tedy týkají sdružení.
1) Název sdružení musí být naše jména + může být nějaké dodatek. Např. "Martin Nový & Michal Starý - NOST.cz" ?
2) Např na razítku stačí uvádět pouze jedno ič, jedno dič a jedno "sídlo" sdružení nebo obou osob ? ALE pokud bude sdružení mít 20 členů jak se potom vejdou všechny ty údaje na jedno razítko ? :-P
3) Faktury popř. smlouvy budou napsány na sdružení, jak se to bude dělat na konci roku s danovým přiznáním ? myslím faktura bude napsána na sdružení které obdrží za práci 2000 Kč, ale já osobně dostanu jen 1000 jak to pak vyřeším na danovým přiznání ?

Omlouvám se za takový vodopád otázek, ale přiznám se, jsem líný a nechce se mi na úřad (asi všichni víte proč) proto budu moc rád když mi s těmito "problémy" pomůžete ... pokud se vám zdá některá otázka "hodně hloupá" prosím nesmějte se mi :-)))
vertigo4
Profil
Sylar
není důvod aby se někdo smál... mě by to taky samotného zajímalo...
souki
Profil
ad 2) ještě na sociálce
ad 3) imho musíš vždycky
ad 4) záleží na výdělku. A každý rok se to mění
ad 5) slevu na dani 2400Kč (rok 2007)
ad 6) plátce až obratu 1M povinně imho
ad 7) doufám že ano :D
Zdeněk Košťál
Profil
1) To bohužel nevím, slyšel jsem o tom, možná by stálo za to si o tom něco zjistit na internetu.
2) Ano.
3) Podáváš vždy, záleží na výši výdělků, co budeš odvádět. Započítává se práce na živnosťák, já mám za minulý rok nějakou práci na dohodu a uvedenou ji tam nemám. Co je mimo živnosťák tak by je nemělo zajímat.
4) Nevím teď jak to přesně je - sociální se tuším neplatí, ale zdravotní ano (byť nějaké malé). Něco platím, ale rozhodně to není taková pálka jako kdybych nebyl student.
5) No tak něco ušetříš na tom, že nemusíš každý měsíc platit tak vysoké sociální a zdravotní pojištění, pokud nejsi plátce DPH tak ty ostatní věci nejsou zase tak hrozné. Jde o to si udělat vysoké náklady (koupit nový počítač - ale bacha, od určité ceny si třeba cenu počítače budeš muset rozdělit například do dvou let, tzn. počítač za 60 000 si budeš muset dát jeden rok do nákladů 30 000 a druhý rok taktéž, existují na to tabulky, takže se pak vždy raději mrkni), pak to není tak hrozné.
6) Jak psal souki, od 1M povinně, plátce DPH nejsem (proč si krátit výdělek), výhody neznám, ale asi tam nějaké budou.
7) Doufám že ano, já to tak udělal.

Se sdružením bohužel neporadím.
Jinak ty otázky rozhodně hloupé nejsou, je dobře, že se o to zajímáš už teď. Doporučil bych ti výborný článek od Dera, tam jsem našel všechno, co jsem potřeboval.
Marty
Profil
Tak co vím:
2) ano
3) za různé dohody by měl peníze odvádět zaměstnavatel, jinak pokud si student a na žl nemáš po odečtení padesáti procent (nějaké výdaje) víc jak 90000 tak snad platíš jen zdravotní (zavisí na druhu živnosti)
4) osobně platím jen zdravotní a to cca procento
5) rozhodně, jako student můžeš podnikání ozkoušet - neplatíš prakticky nic, všechno za tebe platí škola
7) ano + ještě musíš donést přehled na sociálku a zdravotní

Jinak doporučuji najít si účetní. Za jedno přiznání to zas nejsou takové pálky a za nervy "jestli jsem to vyplnil dobře" to šetření nestojí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0