Autor Zpráva
halogan
Profil
Dobrý den,
dělám si několik (cca 5 a více) tříd (PHP, JS) pro všelijaké použití při tvorbě a rád bych je vydal pod nějakou rozumnou licencí. Jde mi o to, že bych chtěl, aby se mohly použít pouze k nekomerčním účelům a aby tam bylo mé jméno a ne nějaký čičmunda z Ameriky. Přemýšlím nad GNU/GPL, ale moc se v tom nevyznám a na studie tun licencí nemám čas. Neberte mě prosím jako lenocha, jen mi jde o rychlé doporučení dobré licence, díky všem.
thingwath
Profil
Slibně možná vypadá něco z Creative Commons, ale já nejsem právník, sotva vím...
halogan
Profil
thingwath: Právě jsem si na http://www.dgx.cz/trine/item/texy-zvolte-mu-licenci přečetl, že Creative Commons se vztahuje pouze na psaný text, nikoliv na software...
thingwath
Profil
Ano, je to šité na míru obsahu jako je text, hudba či grafika, ale já osobně tam nevidím nic, co by vylučovalo použití pro software. Předesílám tedy, že opravdu nejsem právník a tu licenci (v plném znění) jsem si jen velmi zběžně pročetl.
Icepoint
Profil
nejlepsi je GNU/GPL ...
Anonymní
Profil *
> rád bych je vydal pod nějakou rozumnou licencí

Každá licence je rozumná - je třeba si ale nejprve jasně stanovit své podmínky. Můžeš je sepsat a tak vytvořit vlastní licenci. Tím že něco šíříš pod obecně známou licencí, jen zjednodušuješ chápání licence ostatním. Pokud ji už znají, nemusí ji studovat.

> aby se mohly použít pouze k nekomerčním účelům

Pod pojmem "nekomerční účely" se dá schovat prakticky cokoliv. Takže opět, je třeba si přesně ("programátorsky přesně") uvědomit, jaké požaduješ podmínky.

> Přemýšlím nad GNU/GPL, ale moc se v tom nevyznám a na studie tun licencí nemám čas.

To nikdo za Tebe neudělá. Nastuduj si alespoň GNU/GPL a zvaž, jestli s tím souhlasíš, nebo ne. Pokud ne, je asi nejjednodušší vytvořit vlastní licenci. Může to třeba být GPL s určitýma výjimkama.

Související odkazy najdeš tu: http://www.dgx.cz/trine/item/texy-zvolte-mu-licenci
dgx
Profil
psal jsem ten předchozí příspěvek - omlouvám se, že jsem poslal odkaz, který tu už byl zmíněn.

ad Creative Commons - myslím, že tuto licenci bych pro software nepoužíval. Alespoň dokud to sami tvůrci nedoporučí.
llook
Profil
GPL stanovuje, že jakékoli odvozené dílo musí být opět šířeno pod GPL Takže pokud si někdo oblíbí třeba MPL, tak má smůlu, GPL komponenty použít nemůže. Je pro to hezké newspeakové slovo copyleft.
Také se v OSS licencích nějak moc nevyznám, ale GPL je ta nejrestriktivnější co znám.

Dost používané jsou vedle GPL ještě licence ve stylu BSD, které neomezují skoro v ničem. Je možné z takového SW vytvořit komerční produkt. Spousta lidí je používá pro šíření knihoven, namísto LGPL.
Například veškeré věci z PEAR jsou šířeny pod PHP License a ta je právě odvozená od BSD.
halogan
Profil
Pročtu si GPL, LGPL, BSD a PHP licence.
dgx: šlo mi o to, abych nečetl něco zbytečně. Tvůj článek jsem četl, díky za něj.

S těmi podmínkami. Jde mi o to, aby každé dílo, které bude obsahovat (původní či upravenou) mou tvorbu vystupovalo jako Open Source (takže se hodí GPL) a jinak mě moc jiných omezení nenapadá.
thingwath
Profil
Pokud ti jde o tohle, tak bych doporučil právě GNU GPL nebo možná spíš LGPL. Přinese to sice nemožnost nějak rozumně ten kód použít v rámci jinak licencovaných projektů, ale pokud se chceš bránit uzavření...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0