Autor Zpráva
jagxkr
Profil
Muj pocitac se chova troska divne. Vim ze by se mel system (Win XP) jednou za cas preinstalovat ale ja jsem mela stesti a 4 roky jsem s nim nic delat nemusela. Nedavno jsem ho presto preinstalovala a ocekavala jsem alespon nejake zvyseni rychlosti ale nic podstatneho jsem nezbadala. Co by jste mi (krome kupi noveho PC) odporucili na rychlejsi otevirani PC, nacitavani aplikacii a pod.? Co by ho mohlo troska ozivit? Za pomoc dekuji.
Railbot
Profil
Neinstalovat kraviny, odvirovat.
Lexter
Profil
odporucili na rychlejsi otevirani PC,
Elektrický šroubovák.

Jak už řekl rail. Udržovat si PC v čistotě. Pak třeba pár ramek navíc.
Zdeněk Košťál
Profil
jagxkr
Nezaplnit si harddisk a pravidelně defragmentovat. HDD umí pěkně zpomalovat počítač...
Miloš
Profil
Zrychlit?
„Otevřete okno a proveďte hardwarovou akceleraci.“
Akacko
Profil
jagxkr
Pokud nepoužíváš programy závislé na systému Windows. Tak bych na tvém místě zkusil Linuxy. Třeba distribuci (k)ubuntu. Mám nejnovější verzi (abych byl přesnější tak betaverzi) a komplet restart PC je za 74s.

Jelikož nepotřebuji žádné antiviry ani nic podobného tak je systém velmi rychlý.

3/4 roku jsem měl starší verzi výše zmiňované distribuce a i po té době jsem měl fragmentaci disku necelých 3%

Navíc některé programy závislé na windowsech se dají více či méně naemulovat, nebo se dají nainstalovat virtuální windowsy (zatím nepodporují 3D)
TSD
Profil *
Akacko
Z toho by mohl být docela pěkný zbytečný flame win vs. lin.


jagxkr
Aby někdo mohl poradit, potřeboval by informace, co na tom PC běží. Pomohl by třeba vyfocený seznam procesů - Ctrl+Alt+Del, záložka Procesy, roztáhnout tak, aby byly vidět všechny.

Fragmentace není nic než další námět na flame.
DJ Miky
Profil
defragmentovat

To bych moc nedoporučoval na systémovém oddílu, na mém PC se Windows samy defragmentací podkopaly – poškodily boot.ini a teď se při spouštění zobrazuje otravná hláška „boot.ini je neplatný, …“. Na druhou stranu se mi i s touto hláškou spouští dva roky stará instalace Windowsů rychleji než čerstvě nainstalovaný Linux (Ubuntu).
Miloš
Profil
Akacko
Tak bych na tvém místě zkusil Linuxy
Kolik Linuxů?
Akacko
Profil
Miloš
Myšleno v jednotném čísle. Může, ale vyzkoušet více distribucí.
Miloš
Profil
<OT>
Akacko
Myšleno v jednotném čísle.
Já si to myslel, když ono to vypadá divně – stejně jako když někdo mluví o Windows v singuláru.
Opravdu jsem zažil formulaci typu „mám windows devadesát osmičku“ – přestože windows je plurál od window – je to jako říct, že „slečna Fň Bž má prsa trojku“.
A stejně nepatřičné je mluvit o Linuxu v plurále.
</OT>
j1rka
Profil *
Zkus použít HijackThis ten ti vytvoří log všeho co ti v pc běží a tím zjistíš jestli nemáš v pc nějaký vir. Log pak vlož třeba na www.viry.cz/forum tam to snad najdeš a někde je tam pak i návod.
Zdeněk Košťál
Profil
Miloš
<OT>
Windows je název operačního systému. Pokud použiješ Window, tak to nic neznamená, tudíž uvedená formulace je správná. Nechci slovíčkařit, tohle je jen pro pořádek...
</OT>
Miloš
Profil
Návod na HijackThis taky http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?t=5119
Fórum Pc-Help má logům HijackThisu věnovanou jednu celou sekci: http://www.pc-help.cz/viewforum.php?f=70
Miloš
Profil
Zdeněk Košťál
Takže jsou Windows ixpéčko, devadesát osmička nebo dvoutisícovka? Netahá tě to za uši? Nebo snad „Jakou máš windows?“
Chamurappi
Profil
Reaguji mimo téma na Miloše:
V angličtině se o OS Windows také píše v jednotném čísle. Způsob vzniku názvu nerozhoduje o tom, jak by mělo být slovo v češtině skloňované. Můžeme docela spolehlivě skloňovat cizí názvy, aniž bychom znali původní význam.

Reaguji na Milošovu otázku níže ohledně otázky výše:
Za uši mě to netahá.
Skloňování Windowsu není tématem tohoto vlákna.
Miloš
Profil
Chamurappi
Dobře, ale – zeptám se tě úplně stejně jako jsem se výše zeptal Zdeňka Košťála:
Takže jsou Windows ixpéčko, devadesát osmička nebo dvoutisícovka? Netahá tě to za uši? Nebo snad „Jakou máš windows?“
TSD
Profil *
Ať je to s windows jak chce, výraz "linuxy", použitý jako singulár, je něco, z čeho se otvírá nůž v kapse.

To, že "windows", znamená v překladu "okna", nic nemění na tom, že je to název operačního systému, a to v čísle jednotném. Dotaženo ad absurdum, je Windows ixpéčko, devadesát osmička nebo dvoutisícovka z pohledu češtiny jediná správná možnost.
Miloš
Profil
TSD
výraz "linuxy", použitý jako singulár si neumím představit
singulár = jednotné číslo
plurál = množné číslo

je Windows ixpéčko, devadesát osmička nebo dvoutisícovka z pohledu češtiny jediná správná možnost.
A jakého je ten/ta/to Windows rodu?
— Ten Windows? To Windows? (S tím Windowsem ixpéčkem)
— Ta Windows? (S tou Windowsí ixpéčkou)
TSD
Profil *
Miloš
Ano, singulár = jednotné číslo, ale Akacko doporučuje zkusit Linuxy

A ohledně Windows: praxe je taková, jak ji známe všichni. S výrazem Windows se pracuje jednou jako s číslem jednotným, jednou jako množným. Lepší řešení nikdo nevymyslel.


Shodou okolností jsem teď o víkendu zjistil, že člověk, se kterým se už nějakou dobu znám, je šéfem překladatelského týmu firmy, která zařizuje lokalizace (nejen) windows (nejen) do češtiny. Až se s ním uvidím, přeptám se ho na názor :)
Joker
Profil
jagxkr
Muj pocitac se chova troska divne.
Není nad detailní popis problému.

V první řadě by bylo dobré sem napsat přibližnou hardwarovou konfiguraci svého počítače, hlavně procesor a paměť. Když se klikne na "Tento počítač" pravým tlačítkem a potom "Vlastnosti", tam je to napsané.
Může se totiž velice snadno stát, že nejlepší řešení bude opravdu vylepšit ten počítač po hardwarové stránce... v určitých případech může třeba investice několika stokorun do rozšíření paměti přinést hodně výrazné zrychlení.

Miloš
Kolik Linuxů?
Čím víc Linuxů, tím větší urychlení, to je přece jasné :) Takže koupit 500GB disk, na to se narve alespoň 100 distribucí (...hej, kdyby to někdo náhodou realizoval, nahoďte fotku startovacího menu :o)))) )

Miloš
A jakého je ten/ta/to Windows rodu?
Já bych to nechával pořád ve stejném tvaru: "Windows iks pé"... takže s Windows XP, o Windows XP,...
Rychle PC
Profil *
Celkem se to zvrtlo v klasické české šťourání do blbostí. Pro zrychlení PC je napsaný moc hezký a čtivý návod tady: Jak radikálně zrychlit PC? Doporučuju, je to v PDF, ale stojí za stáhnutí!

— Moderátor (M): Kolego vertigo4, adresu jsem v tomto příspěvku opravil a příspěvek upozorňující na chybnou adresu smáznul. —
imploder
Profil
Miloš
A jakého je ten/ta/to Windows rodu?
mužského, vzoru "hrad" (stejně jako Linux). Tudíž "s tím Windowsem ixpéčkem" stejně jako "s tím Linuxem RedHatem". I když často se to neskloňuje ("ve Windows" místo "ve Windowsu") taky se to takhle skloňovat dá.

TSD
To, že "windows", znamená v překladu "okna", nic nemění na tom, že je to název operačního systému, a to v čísle jednotném. Dotaženo ad absurdum, je Windows ixpéčko, devadesát osmička nebo dvoutisícovka z pohledu češtiny jediná správná možnost.
Přesně tak, v češtině neexistuje žádná plurálová přípona -s a samotné window nic neznamená. Ve tvarech jako "windowsů" je množné číslo obsažené v koncovce -ů. Ta určuje číslo a zároveň pád. Zatímco v češtině jsou sloučené, některé jiné jazyky mají pro číslo a pád zvláštní přípony a ty se řadí za sebe, např. v turečtině mn.č. -ler a genitiv (2. pád) -(n)in:
sistem - systém (j.č., 1. pád)
sistemin - systému (j.č., 2. pád)
sistemler - systémy (mn.č., 1. pád)
sistemlerin - systémů (mn.č., 2. pád)

V turecké WP je např. Windows Vista'nın beta versiyonu "betaverze Windows Vista" - tzn. v jednotném čísle. I ve finštině (která však slučuje číslo a pád do jedné přípony podobně jako čeština) se používá Windows v jednotném čísle: Windowsin versiot "verze (mn.č.) Windowsu (j.č.)" tady.

No a v češtině se s Windows zachází buď jako s jednotným číslem (pak je možné je počítat podobně jako třeba Linuxy - když mám Win98, WinXP a Win2000 tak mám 3 Windowsy, stejně tak můžu mít 3 Linuxy) nebo jako s pomnožným, které se normálními čislovkami počítat nedá (ale jde to jinak - podobně jako třeba kalhoty - jedny kalhoty, jedny Windowsy; troje kalhoty, troje Windowsy).
Miloš
Profil
imploder
Windows podle hrad? Odkud to máš? To je v nějakém slovníku?
Sám je chápu jako pomnožné.„

jako s jednotným číslem … mám 3 Windowsy“ to jako „mám tři windowsy“? Divné, zní mi to velice nepřirozeně. Stejně jako ta paní, co má prsa pětku.
imploder
Profil
Miloš
Ne, nemám to ze slovníku, jen to odhaduju podle používání. Ani Linux ve slovníku není. V online pravidlech taky není, ale vyhodilo mi to tvary Linux ~ Linuxe ~ Linuxech ~ Linuxem ~ Linuxu ~ Linuxům ~ Linuxy. Pokud to odpovídá nějakému vzoru (jako že odpovídá), pak je to hrad. Je neživotný, není to pán. Je to logické vzhledem k tomu, že "Windows" končí na /s/ stejně jako "Linux". Pokud vím tak se skloňuje stejně (v případě, že se skloňuje).
Miloš
Profil
Tak mi to nedalo a pohledal jsem na stránkách Ústavu pro jazyk český a na stránce http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare/search.php?word=windows&full=0&psjc=1 &ssjc=1&ssc=1&ssc_jmena=1&sn1=1&sn2=1 jsem vyhledal zdroj – slovník, ve kterém se slovo Windows nachází. Jde o knihu Nová slova v češtině a protože zátra nejspíš budu muset do knihovny, kouknu se.
imploder
Profil
Mně to zní přirozeně asi stejně. Když člověk uvidí/uslyší neznámé slovo končící na s, tak si to automaticky spojí s mužským rodem (myslím, že pán/hrad "tvrdá" podskupina, která to odlišuje od muže/stroje) a výběr vzoru je pak už jen otázkou životnosti. Podobně třeba "flash" spadá jasně do vzoru stroj, protože končí na měkkou souhlásku (š). Kdyby byl živý, tak by se skloňoval jako muž a říkalo by se flešovi atd.. České skloňování je dost pravidelné na to, aby ve spoustě případů slovo jednoznačně zařadilo jenom podle jeho tvaru.

V oficiálních pravidlech jsou pro cizí slova i některé nesystémové výjimky typu j.č. archon -> mn.č. archonti, což nezapadá do normálního skloňování a tak jsou ve Starcraftu "nesprávně" (i když vlastně správně podle analogie s ostatními slovy) archoni, ne archonti. U Windowsu o ničem takovém nevím.
srigi
Profil
Akacko
Ubuntu nie je moc rychla volba, o com svedci kopec tutorialov na nete "Ako zrychlit Ubuntu". Pre najdenie max. rychlosti, ktoru je PC schopne dlhodobo garantovat adporucam Arch Linux.

Ak sa jedna o Win, odporucam system precistit pomocou TuneUp utilites a CCleaner, tymto postupom:
- vymazat cache vsetkych prehliadacov, zmazat cookies
- vypnut vsetky programy (aj tie co maju svoje ikonky pri hodinach)
- dat fixnut registre v TU
- dat precistit disk v TU
- precistit disk v CC
- fixnut registre v CC
- defrag registrov v TU

- reboot

- vypnut vsetky programy (aj tie co maju ikonky pri hodinach)
- defrag HDD (C:)
- reboot

Postup pouzivam par desiatok mesiacov, funguje 100%.
Miloš
Profil
Abych konečně uzavřel OT ohledně Windows z hlediska gramatiky, stavil jsem se dnes v knihovně a z výše uvedeného slovníku cituji:

Windows [vindous] neskl. s. pomn. i neskl. s.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0