Autor Zpráva
j1rka
Profil *
Přemýšlím o pořízení nového monitoru. Uvažoval jsem nad širokouhlým monitorem který by se mi celkem dobře hodil pro grafiku ale nevím jestli to nebude vadit při tvorbě stránek (zatím začínám tak to nemužu posoudit) protože když budu dělat stránky na rozlišení pro ten širokouhly monitor tak jak to potom uvidí lidé co mají normální monitor? Nebude ten širokouhly vadit nebo je třeba klasika?
Miloš
Profil
Nikdy nedělej stránky jen pro jedno rozlišení.
To, že máš na monitoru nějaké konkrétní, přece neznamená, že si nemůžeš otestovat vzhled stránky s jiným; rozlišení můžeš třeba přepnout.

Krom toho – stránky nemusíš dělat od kraje ke kraji, a to ať už jim dáš šířku natvrdo, nebo použiješ max-width; ostatně z představy maličkého textu „od ucha k uchu“ při 1600px dostávám osypky:
 



Naopak pokud jde o výšku, málokdy to bude vypadat hůř ve vyšším rozlišení než v nižším (krom větších a dražších monitorů budou mít širokoúhlé výšku tak 800px).
j1rka
Profil *
THX takže širokouhlý monitor nebude vadit.

Konkrétně jsem se díval na tyto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B021GXS
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B23CECK
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B23CESX
shaggy
Profil
Mám Samsung 226BW (podobný ako 223BW) a som maximálne spokojný.
Širokouhlý monitor je na prácu skvelý, robím na ňom stránky a je to fajn, môžem mať otvorených viac okien, nezavadzajú si, zmestia sa na plochu.
Mám ho pár mesiacov, ale už by som nemenil, menší ako 22" ani "neširokouhlý" by som už nechcel.
j1rka
Profil *
No právě že mě se zdá 22" trochu moc zrovna mám takový starý 17" a nezdá se mi to zase takové malé. Nevím jestli 22" není zbytečně moc.
Miloš
Profil
Nikdy není moc. Zvykneš si, zmlsáš.
shaggy
Profil
Ja som mal predtým tiež "starý" Samsung 17". Bol bezchybný, ale už som chcel niečo nové. A ver mi, veľmi rýchlo si zvykneš ;-)
j1rka
Profil *
No jenže řeším problém s grafikou. Mám hodně staré pc, které jsem kupoval v době kdy jsem pc vubec nerozuměl teď už bych jej nekoupil ale kdo to mohl vědět :D.
Sice si budu pořizovat nové pc ale zatím potřebuji, aby monitor pasoval i do starého. Zde je ale jen konektor pro crt a v novém se to bude připojovat přes dvi-d což by všechny z mých napsaných monitorů měly splňovat.
Jen nevím jestli mi to utáhne grafika na tom starém pc. Co myslíte? Screen z everestu: http://i246.photobucket.com/albums/gg82/j1rka/hd.png?t=1208460862
Gekon
Profil
j1rka
Za kilo si můžeš koupit redukci z DVI na VGA, tudíž žádný problém. Počítač to utáhne, ale vrzat teda bude, ne že ne:)
martinX
Profil *
Podle mě je širokoúhlý monitor na prohlížení webu (a taky na jeho tvorbu) méně vhodný než klasický. Webová stránka je totiž na výšku, takže na širokoúhlém monitoru budete na některých stránkách s vystředěným obsahem vidět velké kusy `prázdna` po bocích, kdežto na klasickém monitoru budete vidět více na výšku a tudíž i více obsahu. Možná pletu, ale web na šířku jsem ještě neviděl - proto klasický 4:3 monitor.
Miloš
Profil
martinX
Nesouhlasím – nikdo mě přece nenutí, abych měl na širokoúhlé placce roztažený prohlížeč od západu po východ.
Naopak – kdybych měl širokoúhlý monitor, nejspíš bych si nechal po straně nějakou nudli – poštu, karkulačku, skype nebo jánevímcodalšího. Obdobně kdybych měl dva monitory, taky bych si okno (libovolného) programu neroztáhnul přes oba.
TSD
Profil *
Nehledě na to, že existují otočné monitory (procento si netroufnu odhadnout), takže pokud to někomu vyhovuje, může mít po 5sekundové operaci rozlišení 1050x1680.
j1rka
Profil *
No tak teď po příspěvku od martinaX si nejsem jistý jestli brát širokouhly nebo klasicky :-(
Gekon
Profil
j1rka
WS, v nich je budoucnost.
shaggy
Profil
Ja robím stránky na širokouhlom monitore, poznám veľa ľudí, čo programujú na širokoúhlom monitore... áno, nájde sa malé percento ľudí, čo si nikdy nezvyknú, ale príspevok od martinX by som nebral do úvahy.
Ak napríklad robíš stránky - tak práve na širokouhlom monitore môžeš odskúšať ako dobre je stránka optimalizovaná. Ak je stránka dobrá, tak ten prázdny priestor vôbec nevnímaš. Zatiaľ som nemal problém pri surfovaní, rozdiel som si všímal iba v začiatkoch (a to som hovoril "wow").
Joker
Profil
Já osobně preferuju spíš "klasické" 4:3 monitory. Ale je pravda, že se rozšiřují spíš širokoúhlé. I když mi není moc jasné proč... respektive mám podezření, že za tím stojí marketing, protože širokoúhlý monitor se stejnou úhlopříčkou jako klasický má výrazně nižší rozlišení (= levnější výroba), aniž by to bylo ve specifikaci na první pohled patrné.
j1rka
Profil *
no tak asi zkusím ten širokoúhlý. A teď jsem zjistil že v alfě když si zboží koupím přes net na dobírku tak jej pak můžu do 14 dnů vrátit bez důvodu takže když se mi to nebude líbit tak jej pošlu zpět a oni mi vráti peníze. Nemáte někdo stím zkušenost?
Joker
Profil
v alfě když si zboží koupím přes net na dobírku tak jej pak můžu do 14 dnů vrátit bez důvodu
Tohle platí všude, pokud nemáte možnost si zboží před zakoupením prohlédnout, je tahle podmínka ze zákona.
j1rka
Profil *
Aha ale mám z toho strach abych jim to třeba neposlal zpět a nedostal peníze takže bych pak neměl ani monitor a ani peníze.
Joker
Profil
j1rka
Je fakt, že pro prodejce tohle není zrovna vítané zakončení transakce, takže někteří se snaží různě zdržovat a podobně.
Nicméně myslím, že s alespoň trochu prověřeným prodejcem by neměl být problém.
shaggy
Profil
Joker
nejde o marketing, širokouhlý monitor je pre ľudské oko prirodzenejší ako klasický 4:3.
Miloš
Profil
shaggy
je pre ľudské oko prirodzenejší
To je tvůj dojem, nebo se opíráš o nějaký výzkum?
Třeba z hlediska čtení textu bych se odvážil tohle tvrzení napadnout – líp se čte užší text než širší – u příliš širokého textu je pro oko těžší hledat následující řádek (viz obrázek, který jsem vložil do druhého přispěvku tohoto vlákna).
shaggy
Profil
Opieram sa o viacero článkov čo som o tom čítal, ale neviem ti ich teraz poslať... ale nie je to iba môj dojem ;-)
Joker
Profil
shaggy
To se opírá o to, že lidi mají dvě oči vedle sebe, takže jejich zorné pole je podstatně "širší než vyšší". Takže širokoúhlý monitor lépe odpovídá tomu zornému poli (ony nakonec i klasické monitory jsou "širší než vyšší"). To ovšem platí například pro filmy, už ale ne tolik pro webové stránky, protože při moc velké šířce řádků textu se člověk při čtení jen těžko drží na daném řádku.

Proto taky stránky textu jsou obvykle "vyšší než širší" ;-)
Miloš
Profil
Joker
No vida, zase jsem o něco chytřejší. A až já budu nejchytřejší na celém světě, pak budu moct spokojeně umřít ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0