« 1 2 »
Autor Zpráva
Dranel
Profil
Nechci tu rozpoutávat nějaké další žabo-myší války. Od toho tu je jiné téma. Mě jen prostě zajímá, jestli vyhovět zákazníkovi a psát ve falešném XHTML, nebo ho prostě přesvědčovat a přesvědčovat, že staré dobré HTML je vlastně nejlepší. Zamyslete se nad tím. To Xko se přecijen lépe prodává. A na závěr prosím všechny, aby mi tu nevykládali nic o tom, že HTML je o čtyři lomítka kratší. Prosím k problému, nejlépe s praktickými zkušenostmi.
Měsíček
Profil
Nepřesvědčuj ho, stejně by to nepochopil, když to nedokáží pochopit i někteří kodéři - pro zákazníky piš ve falešném XHTML.
vertigo4
Profil
Pokud chce zákazník XHTML - piš v HTML (třebaže falešném)
Pokud chce zákazník HTML - piš v HTML
Pokud zákazník nikdy neviděl zdroják a (X)HTML mu nic neříká - piš v (X)HTML (tedy si vyber)
joe
Profil
Už jsem pár tvých příspěvků ohledně HTML a XHTML viděl a neodpustím si otázku, jsi si vážně jistý, jaký rozdíl je mezi HTML a XHTML?

Osobně myslím, že ne. Píšu stránky v XHTML a nikdo si nestěžuje.
Lexter
Profil
Tak já nevím, když už jsem musel kódovat a nebylo jiného zbytí, tak jsem ještě nenarazil na zákazníka, který by se mě na to ptal nedejbože by pochopil o čem bych to mluvil.

prostě mám na disku šablonku s xhtml trans doctypem a tak píšu v něm, kdybych tam měl čisté htmlko, píšu v něm. Když si nějaký zákazník poručí htmlko, budu psat v něm, když nějaký xhtmlko, tak v něm, je mi to upřímě putna.
quinux
Profil
Dranel
Je to úplně jednoduché a nějaká diskuze k tomuto tématu je zbytečná. Chce li zákazník XHTML, tak pokud máš tu touhu vysvětlovat mu jeho "nevýhodu", tak mu to řekni, ale pokud bude dál na něm trvat, tak ho v žádném případě nepřesvědčuj. Tedy, záleží li ti na tom, abys měl zakázky a vydělával - uživil se. Pokud to děláš jen pro zábavu, máš tolik zákazníků, že si je můžeš vybírat nebo jsi skromný a dokážeš zaplatit byt, stravu, ženu, děti z jedné nebo dvou zakázek měsíčně, tak prosím, to si potom dělej co chceš. ;)

Co se týče praktických zkušeností, tak mám v tomhle směru dvě (většině zákazníků je to jedno nebo jim stačí validita - podle validator.w3.org - a je jedno jestli HTML nebo XHTML):
1) je to web státní správy a úředník se řídí "starými" pravidly, které říkají, že web má být v souladu s HTML nebo XHTML, přičemž pro úředníka je právě XHTML "trendy"
2) vývoj a provoz webu je dotován z fondů EU (nemusí to být jen fondy EU) a tam mnohdy bude přímo podmínka, aby web byl v XHTML
vertigo4
Profil
Lexter
prostě mám na disku šablonku s xhtml trans doctypem a tak píšu v něm
přesně, mně je celkem jedno v čem píšu, hlavně, že stránka je funkční...
Zdeněk Košťál
Profil
Nechápu, proč pořád máte potřebu to řešit. Snad si píšu ve specifikaci, která mi vyhovuje, a na přání píšu v něčem jiném, ne?

Dranel
Buď zadání dostaneš anebo si piš v čem chceš.
Měsíček
Profil
To ano, ale jestli některé prohlížeče dostanou při vývoji rozum tak <link/> a <br /> mohou udělat pěknou paseku ;) a to svým NET zápisem, teď je to prohlížečům Bohu dík šumafuk.
quinux
Profil
Měsíček
To ano, ale jestli některé prohlížeče dostanou při vývoji rozum tak <link/> a <br /> mohou udělat pěknou paseku ;) a to svým NET zápisem, teď je to prohlížečům Bohu dík šumafuk.
To je blbost. Žádný výrobce prohlížeče si nedovolí udělat tak vážný zásah, to by ztratil svůj podíl na trhu.
Zdeněk Košťál
Profil
Měsíček
Myslíš si, že by z ničeho nic přestaly brát XML syntaxi? Odsoudit tak miliony stránek - připravily by se o uživatele. Protože pokud mi nepojede polovina oblíbených webů, pak přesedlám na jiný prohlížeč. Osobně se toho nebojím ani trochu.
Miloš
Profil
Věřím tomu, že si to zákazník nenechá vysvětlit.
Přesto by stálo takovému zarputilci nadhodit jedno zcela krátké zamyšlení:

Trváte-li na XHTML, musím vás předem upozornit na následující skutečnosti:
Milerád vám web nakóduji jako XHTML, ale tento kód server posílá prohlížečům.
Bude-li stránka posílána tak, jak si to přejete, tedy jako XHTML, 60 % návštěvníků a mnohé vyhledávače tuto stránku nikdy neuvidí.
Mají-li stránku prohlížeče a vyhledávače používat, musí ji server posílat jako HTML. Přestože je pak stránka nakódována jako XHTML, prohlížeče a vyhledávače budou rozebírat defektní HTML. Není tedy jednodušší napsat stránku jako korektní HTML, obzvlášť když kódování v XHTML nepřináší pro provoz vašich stránek oproti HTML žádné výáhody?
Měsíček
Profil
"To je blbost. Žádný výrobce prohlížeče si nedovolí udělat tak vážný zásah, to by ztratil svůj podíl na trhu." a "Myslíš si, že by z ničeho nic přestaly brát XML syntaxi? Odsoudit tak miliony stránek - připravily by se o uživatele. Protože pokud mi nepojede polovina oblíbených webů, pak přesedlám na jiný prohlížeč. Osobně se toho nebojím ani trochu."

To by bylo na přednášku :), ale osobně tohle čekám - vývojáři udělali takových seků již více jedním z nich je i XHTML.
Zdeněk Košťál
Profil
Měsíček
To by bylo na přednášku :), ale osobně tohle čekám - vývojáři udělali takových seků již více jedním z nich je i XHTML.
Nepleť si vývojové týmy tvořící prohlížeče s konsorciem W3C. Naopak čekám, že tato vlastnost tam zůstane velmi dlouho. Mohli jsme to vidět za války prohlížečů - každý se snažil mít oproti ostatním něco navíc. <marquee>, CSS filtry,... Nemají důvod to oddělat, ničeho (kromě drastického propadu podílu na trhu) by nedosáhli.
Měsíček
Profil
"Nepleť si vývojové týmy tvořící prohlížeče s konsorciem W3C. Naopak čekám, že tato vlastnost tam zůstane velmi dlouho. Mohli jsme to vidět za války prohlížečů - každý se snažil mít oproti ostatním něco navíc. <marquee>, CSS filtry,... Nemají důvod to oddělat, ničeho (kromě drastického propadu podílu na trhu) by nedosáhli."

(Nepletu, vždyť přeci W3C konsorcium právě vymyslelo NET zápis)* a také definovalo co má prohlížeč udělat to, že to tak prohlížeče nerespektují není vina W3C, ale vývojářů, ano s těmi +- tagy, css filtry byla sice zajímavá práce, ale co z toho je dneska? Kdo to používá? Používá ještě někdo <ilayer>, <layer>, <xmp>, <ruby> a další?

EDIT: už asi vím co jsi myslel reagoval jsi na tuto větu "vývojáři udělali takových seků již více jedním z nich je i XHTML. " tedy vinu na tom nese jak W3C tak i vývojáři prohlížečů.

* nevymyslelo pouze převzalo = špatná formulace, omlouvám se.
Timy
Profil
Měsíček
„vždyť přeci W3C konsorcium právě vymyslelo NET zápis“
Opravdu?
Měsíček
Profil
No je pravda, že W3C zase se SGML nemá moc společného a prvotní nápad NET zápisu vymyslelo SGML takže upřesňuji, :"W3C převzalo a slabě upravilo ze SGML".
Zdeněk Košťál
Profil
Měsíček
...to, že to tak prohlížeče nerespektují není vina W3C, ale vývojářů...
To ano.

ano s těmi +- tagy, css filtry byla sice zajímavá práce, ale co z toho je dneska? Kdo to používá? Používá ještě někdo <ilayer>, <layer>, <xmp>, <ruby> a další?
O používání prehistorických tagů řeč nebyla. Mluvil jsem o tom, že vývojáři udělají vše pro to, aby lidé používali jejich prohlížeč a že nemají důvod nebrat XHTML stránky posílané jako HTML. Spočítej si, kolik těch stránek je. Představ si, že by to Opera přestala brát a vyplivnula by chybu - ta by vyskakovala na ohromném množství stránek. První, co by každý rozumný člověk udělal je to, že by mazal na jiný prohlížeč. Tudíž tato představa je dosti zcestná - nemají důvod to udělat.

vertigo4
Se připoj :-).
Měsíček
Profil
"O používání prehistorických tagů řeč nebyla. Mluvil jsem o tom, že vývojáři udělají vše pro to, aby lidé používali jejich prohlížeč a že nemají důvod nebrat XHTML stránky posílané jako HTML. Spočítej si, kolik těch stránek je. Představ si, že by to Opera přestala brát a vyplivnula by chybu - ta by vyskakovala na ohromném množství stránek. První, co by každý rozumný člověk udělal je to, že by mazal na jiný prohlížeč. Tudíž tato představa je dosti zcestná - nemají důvod to udělat."

To necháme na vývojářích - možná máš pravdu :)
Dranel
Profil
joe
Záleží přeci na mime typu, nebo se mýlím?

Miloš
Na tvůj příspěvek jsem čekal. Mohu si ho zkopírovat a posílat zákazníkům, prosím?

Zdeněk Košťál, Měsíček
Neřešte to, prosím, nebo si to řešte jinde. Mimochodem to s (ne)podporou XHTML je jako naučit se pít mořskou vodu, protože sladká dojde. Myslím, že nepodpora XHTML nás nemusí ještě trápit.
Měsíček
Profil
"Záleží přeci na mime typu, nebo se mýlím? "

Nemýlíš.

"Neřešte to, prosím, nebo si to řešte jinde."

Sám se divím jak jsem to rozjel do vedlejších kolejí - omlouvám se.

"Mimochodem to s (ne)podporou XHTML je jako naučit se pít mořskou vodu, protože sladká dojde. "

"Na tvůj příspěvek jsem čekal. Mohu si ho zkopírovat a posílat zákazníkům, prosím?
"
:)))
quinux
Profil
Miloš
Dranel
Milerád vám web nakóduji jako XHTML, ale tento kód server posílá prohlížečům...
Mohu si ho zkopírovat a posílat zákazníkům, prosím?
Měli byste si ale taky ujasnit pojmy pánové. Bavíte se o kódování nebo o programování? Jako kodér, se totiž k tomu, jak bude vámi nakódovaná stránka posílána, vůbec nedostanete.
Miloš
Profil
Dranel
Na tvůj příspěvek jsem čekal. Mohu si ho zkopírovat a posílat zákazníkům, prosím?
Bezesporu můžeš a budu rád. Ať žije osvěta.

naučit se pít mořskou vodu, protože sladká dojde
Tos vymyslel sám? Gratuluju a přijímám do repertoáru, díky!

quinux
Kodér taky tu a čas (záleží na zakázce) obstarává i ten server (respektive poskytovatele)
A na každý pád – i by to na kodérovi nazáviselo, s jakým mime typem to půjde ven, stejně to nic nemění na skutečnosti, že buď 60 % návštěvníků utře, nebo to všichni dostanou jako vadné HTML.
Budiž, lze před odesláním testovat prohlížeč, ale i tak to dostane 60 % uživatelů jako vadné HTML a ten zbytek bude – stejně jako u tabulkového layoutu – čekat, naž se stránka načte (nekříží-li se náhodou <body> a <html>) a pak teprve stránku vykreslí; úžesná Xvýhoda.
Railbot
Profil
Vadné HTML. Kdyby bylo vadné, tak by se to ani nějak projevilo, ale já mám dojem, že XHTML posílané jako text/html je zcela v pořádku a nikde s tím problém není. Co vůbec řešíte?

naučit se pít mořskou vodu, protože sladká dojde
Mořská voda se pít nedá, protože je plná soli, která dehydratuje. Musí se filtrovat na sladkou. A jsme zase u toho :)
quinux
Profil
Miloš
Dranel
Kodér taky tu a čas (záleží na zakázce)
Tak, když už jsi zabrousil do toho "záleží na zakázce", tak zakázka, kterou nastínil DoubleThink a o které se tady bavíte, nastane jednou za kodérův život. Myslím, že už jsem udělal dost webů na to, abych to mohl posoudit a nikdo z klientů nikdy nechtěl posílat XHTML s tím jediným správným mime-typem. Vy prostě žijete ve světě teorie a nikoliv praxe - v praxi je XHTML posíláno jako text/html - nikomu to nevadí - dokonce ani specifikaci, která nikde neříká s jakým mimetypem musí být XHTML posíláno. Jenže vy se v tom prostě budete pořád pitvat a slovíčkařit.
Manq
Profil
quinux
Vy prostě žijete ve světě teorie a nikoliv praxe - v praxi je XHTML posíláno jako text/html - nikomu to nevadí
Naprosto souhlasím. Kvalitní názor. Možná, že vystihuje celou tuto debatu.


Jinak, trochu se dívím tomu, že zde ještě nebylo zmíněno jméno Chamurappi :o). Zajímalo by mě, jestli by se zde objevila taková hromada názorů, kdyby nebylo něj.
Dranel
Profil
Miloš
Tos vymyslel sám? Gratuluju a přijímám do repertoáru, díky!
Jojo, sám. Zrovna mě to napadlo takjsem to napsal :)

Ostatním díky za dosavadné připomínky. Rozhodl jsem se to tedy zákazníkovi první vysvětlit a případně psát v defektním HTML. Pokud máte chuť psát dále, prosím.
Dranel
Profil
Skončili jsme tedy u toho, že budu XHTML posílat jako text/html. Teď mě ještě napadá - má to bejt Striktní nebo Přechodová verze? V jaký je to dovolený/zakázaný (mám na mysli posílání jako text/html)?
Měsíček
Profil
"Teď mě ještě napadá - má to bejt Striktní nebo Přechodová verze? V jaký je to dovolený/zakázaný (mám na mysli posílání jako text/html)?"

Totiž v tomto případě už může být úplně fuk, ale volil bych spíše přechodovou.
Venca V
Profil
Řídím se heslem "můj zákazník, můj pán", takže kdyby chtěl mít v hlavičce toto
<!DOCTYPE vepřová se zelím "-//W3C//DTD XHTML 1.0Knedlík//EN" "http://www.pilsner-urquell.cz">

neřeknu ani putna a bude to tam mít...
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0