« 1 2 »
Autor Zpráva
Romanticka
Profil
Zajímají mě vaše názory na internetový obchod.

Chtěl bych založit shop, který bude prodávat různý sortiment. Nechci tím vydělávat miliony, takže stačí nějaký shop standart. Měla by mít logickou administraci a takové ty běžné věci jako zboží, faktury, seznam klientů... Samostatný shop by měl zobrazovat název, foto, cenu, dostupnost a koupit. V detailu musí být popis, cena, fotka, dostupnost, kolik kusu koupit atd... Takové ty nejprodávanější apod. tam už tak být nemusí.

Chtěl bych, kdybyste sem napsali nějaké firmy nebo odkazy na shopy. Nehledám shopy za 50.000,- Jde spíš o to zkusit něco takového provozovat, takže co nejnižší náklady na pořízení.
quinux
Profil
Romanticka
Co www.eshop-hosting.cz?
rommy
Profil *
http://www.opensourcecms.com/
sekce e-Commerce
Railbot
Profil
rommy
Myslím, že Romanticka dobře zná opensource alternativy, ale nestojí o ně.
Romanticka
Profil
Railbot
jak říká, open source nechci
H13
Profil
Romanticka
jak říká, open source nechci

Jde spíš o to zkusit něco takového provozovat, takže co nejnižší náklady na pořízení


a) mě se zdá jakoby ty citované věty byly v rozporu
b) já osobně bych dal přednost open-source projetku před nějakým levným e-shopem - myslím, že funkčnost a bezpečnost bude na vyšší úrovni (odzkoušeno open-source komunitou) u open-source
c) levný e-shop --> tipuju, že ve většině případů dostanete levný e-shop, který je stejně postavený na open-source

Já osobně bych si vyzkoušel nějaký open-source (třeba i na demo stránce) a pak bych si ho třeba nechal nainstalovat na klíč, třeba is designem...

open source nechci ... bude hodně težký ... dnes, kdy je vše zkoušeno na komunitě a pak se to hodí do komerčního projektu
souki
Profil
H13
"levný e-shop" byla poznámka k www.eshop-hosting.cz ?
Railbot
Profil
H13
Až na ten podstatný detail, že OS řešení e-shopů jsou hnusný bastl a jako aplikací stojí za houby. Nějaké "odzkoušeno komunitou" se tedy nerovná "otestováno, opraveno a vylepšeno".
H13
Profil
souki
:-) narážel jsem na 'takže co nejnižší náklady na pořízení', to tedy znamená:

c) eshop s co nejnižšími náklady na pořízení --> tipuju, že ve většině případů dostanete levný eshop s co nejnižšími náklady na pořízení, který je stejně postavený na open-source ...

žádné poznámky na kokrétní odkazy (už jen pro to, že jsem si je neprohlídl) :-)
souki
Profil
H13
co nejnižší náklady na pořízení totiž může znamenat i pronajímat (viz www.eshop-hosting.cz). Tím je splěnan podmínka na vstupní náklady i kvalitu ;)
H13
Profil
Railbot
no já pozoruji jeden OS e-shop (už celkem dlouho, dokonce pro něj vytvářím i nějký ten addon). Pro tento e-shop existuje komunita, ta tento e-shop provozuje a zároveň testuje, jsou zde standardní verze - alpha - beta - RC - stable ... existuje zde developer portal, wiki, trackers (bugs, feature requests), forum, atd...

Takže když to sumarizuji:

- testování komunitou - ano
- pravidelné opravy - ano
- pravidelné vylepšení - ano

a myslím, že na:
'Jde spíš o to zkusit něco takového provozovat, takže co nejnižší náklady na pořízení'
se celkem hodí ...

co se týče hnusného bastlu, když bych se na to podíval statisticky, řekl bych že spíše uzavřený komerční projekt (bavíme se o nízkonákladových projektech - i když i to už je diskriminace, protož i levný uzavřený projekt může být vynijakící) bude více sflikován než otevřený projekt, kterej dodržuje určitá pravidla ...
quinux
Profil
H13
já osobně bych dal přednost open-source projetku před nějakým levným e-shopem - myslím, že funkčnost a bezpečnost bude na vyšší úrovni (odzkoušeno open-source komunitou) u open-source
Nedávno tady na diskuzi bylo vlákno založené Hofym ze savany, že již nebude brát klienty se zencartem, protože tenhle opensource komunitou vyvíjený a prověřený e-shop přetěžuje systém ;)

levný e-shop --> tipuju, že ve většině případů dostanete levný e-shop, který je stejně postavený na open-source
A u většiny z té většiny je to taky napsáno > dostanete opensource a zaplatíte grafiku, instalaci a příp. úpravy :)
H13
Profil
souki
ano, souhlas ... já jsem jen chtěl vyjádřit názor, že open-source není nic špatného a že bývá součástí komerčních řešení (takže je nesmysl ho vyřadit z výběru) ... dokonce bývá většinou součástí i pronajímaných obchodů ...
souki
Profil
H13
opensource se radši vyhnout :) Není nic horšího než zencart nebo něco postaveného na jomle
H13
Profil
quinux
hahaha - to si děláš srandu nebo ne? (teď jsem se opravdu srdečně zasmál, upřímně, bez urážky)

Nedávno tady na diskuzi bylo vlákno založené Hofym ze savany, že již nebude brát klienty se zencartem, protože tenhle opensource komunitou vyvíjený a prověřený e-shop přetěžuje systém ;)

Na savaně vyřazují snad všechny náročnější projekty... nejraději by byli, kdyby uživatelé používali na prohlížení internetu příkazový řádek :-)
H13
Profil
souki
Já jsem Joomla! uživatel - ano je náročná, ale je to taky proto, že lidé si už na netu neprohlíží jen text, ale i fotky, video, mají zaregistrované uživatele, provozují e-shop, atd... nedokážu si představit, co by dělali miliony stránek bez redakčního systému ... podívejte se na drupal - opravdu dobře napsaný, ale bohužel některými aplikacemi se Joomle! nevyrovná... a to se ještě nevyužívá naplno MVC vzor pod Joomlou 1.5, až ho developeři 100% objeví ...
Railbot
Profil
H13
Máš to marné. Některé aplikace jsou tak špatně napsané, že neúměrně zatěžují servery atd., to je prostě fakt. Také jsem tomu nevěřil, ale pak jsem si to sám vyzkoušel. Savana není jediní lidé, kteří jsou tohoto názoru. Ten kód je zkrátka humáč.
H13
Profil
Railbot
Ano, máš pravdu, některé aplikace jsou špatně napsané (ale tyto aplikace mohou být jak uzavřené tak otevřené, to že jsou uzavřené, neznamená, že jsou všechny perfektně napsané)

Já nemám nic marné... já nebojují za Open Source (mě je jedno jestli si někdo zaplati za uzavřený kód nebo za otevřený kód nebo za uzavřený kód využívající otevřený kód)... ani neříkám, že všechen Open Source je dobrý... já jen říkám, že je nesmysl všechen Open Source vyřadit při výběru nějakého řešení:

open source nechci
Railbot
Profil
H13
Mně to přijde rozumné. Sám bych si raději zaplatil za něčí nějaké vlastní řešení a tím dostal kód, který má stále šanci být mnohem lepší, protože ho nebastlí parta špatných programátorů a za druhé větší bezpečnost do kódu nevidí kdokoli, takže kdokoli nemůže zneužít případných chyb. Ale nejsem expert na bezpečnost a aplikace, beru to z pohledu laika. Zkrátka za něco zaplatit, co nemá každý, mi přijde dobré, lepší než používat cosi, co se povaluje roky na netu a buhví v jakém je to stavu.
H13
Profil
buhví v jakém je to stavu
tady v tom se asi neshodnem, protože podle mě právě díky open source máš možnost si kód kdykoliv prohlédnout, aniž by jsi musel něco kupovat, ... navíc podle mě právě open source se nepovaluje ale vyvíjí se... když se nějaký projekt nevyvýjí, pak je samozřejmě lepší ho ignorovat...

I já nejsem bezpečnostní expert, ale toto se prostě asi jednoduše nevyřeší:

a) je lepší využívat uzavřený kód, který se hůře atakuje (ale je atakovatelný stejně jako open-source)
b) nebo zase otevřený, který se jedndušeji atakuje, ale ihned po ataku u nějakého uživatele to všichni uživatelé a developeři vědí, takže se bezpečnostní díra odstraní ?
Bezpečnost asi opravdu nemá cenu řešit...
souki
Profil
H13
ano je náročná, ale je to taky proto, že lidé si už na netu neprohlíží jen text, ale i fotky, video, mají zaregistrované uživatele, provozují e-shop, atd
No právě. A kolik lidí potřebuje všechny fuknce? 2%? Proto je nesmysl brát na eshop takový nesmyslný kolos jako je Jomla, který se marně snaží řešit všechny problémy.
Navíc to pořád bereš z pohledu někoho, kdo má čas hrabat se ve zdrojácích obchodu. Většina lidí chce prodávat a ne řešit nesmysly.
A že zencart není balast? Zkus si nechat vypsat, kolik spotřebuje dotazů na vypsání jedné strany.
Že do zdrojáků vidí hodně lidí a všichni mohou produkt vylepšovat také nevidím jako výhodu. Jakmile totiž produk musí umět kdejakou kravinu, tak je to zase obrovský kolos, který zkrátka nemůže být nijak optimalizovaný.
Taky schválně vedle sebe postav několim obchodů na zencartu - uvidíš, že je vždycky na první pohled jasné, že je to zencart, protože jsou hodnoě podobné. Minimálně je vždy vidět, že je to nějaký amatérský balast.
H13
Profil
souki
Já neznám Zencart, takže se o něm bavit nebudu

Že do zdrojáků vidí hodně lidí a všichni mohou produkt vylepšovat také nevidím jako výhodu - jsou programy, které to řeší přídavnými moduly, takže nejde o to, že by někdo prasil základní jádro, jde o to, že může vytvořit přídavný modul a záleží jen na uživatelovi, co si nainstaluje a co ne...

Jakmile totiž produk musí umět kdejakou kravinu, tak je to zase obrovský kolos, který zkrátka nemůže být nijak optimalizovaný - já osobně jsem za tuto variabilitu mnohokrát vděčný, ale musím souhlasit, že tato varibalita může způsobovat problémy, např. když je systém napsán tak, aby:
- fungoval pro více php verzí, více databází,
- aby bylo možné použivat psaní zleva do prava, zprava - do leva
- utf8 v PDF
- vyhledávání v UTF-8, atd. atd... pak se samozřejmě velikost a náročnost zvětšuje... prostě daň za variabilitu, ale nesouhlasím, že by to mělo něco společného s amaterstvím (nemluvím o zencartu - ten neznám)
souki
Profil
H13
Představ si, že budeš chtít auto. Budeš v něm chtít jezdit. A dostaneš obrovskou sadu, ze které budeš moct postavit i TIRák se třemi návěsy. To je sice hezké, ale ty si jen chtěl jezdit v autě.
H13
Profil
Představ si, že budeš chtít auto. Budeš v něm chtít jezdit. A dostaneš obrovskou sadu, ze které budeš moct postavit i TIRák se třemi návěsy. To je sice hezké, ale ty si jen chtěl jezdit v autě


Představi si, že budu chtít auto. Budu v něm chtít jezdit. A dostanu auto. Napadne mě, že by mi v tom autě nemuselo být zase tolik teplo. A tak si přikoupím klimatizaci...

Představ si, že budu mít e-shop. Budu v něm prodávat. A pak mě napadne, že bych mohl zobrazit kategorie ve stromové struktuře vlevo na stránce. Stáhnu si modul a zvolím si kam na stránce ho umístním... Otravovat někoho a platit takové řešení budu až v případě, že ho nenajdu... To se mi u uzavřeného projektu nestane... co takhle platba přes paypal... hmm, někdo z komunity měl podobný nápad a před půl rokem a takový modul už existuje a je vyzkoušen a propojen s paypalem (uživatel dá příkaz v paypal a hned se mu uvolní můj produkt ke stažení ... hmm), atd. atd. atd... to je síla open-source (aby nevznikl klamný dojem, že haním uzavřený kód, stále tvrdím v tomto vlákně to samé - při výběru nějaké varianty řešení by se open-source neměl apriorně zavrhovat - open source nechci)
souki
Profil
H13
BTW přitom riskuješ, že když si tam přidaš modul pro paypal, tak peníze budouc chodit tvůrci a ne tobě :)
Napadne tě, že ti chybí nějaká funkce, tak si stáhneš rozšíření - kde máš nějakou zárouku, že to dělal člověk, který tomu rozumněl? Co když to bude bastl, který přetěžuje databázi, je v něm bezpečnostní díra apod? Že by na to už někdo před tebou přišel? A co když budeš první :)

Opensource řešení jsou dobrá tak akorát pro nemajetné studenty, kteří mají čas se v tom vrtat. Romanticka psal, že je ochoten dát 20 000Kč, takže si nemyslím, že musí mít za každou cenu bastl, který bude pdoobný dalšímu tisíci e-shopů.

Napadne mě, že by mi v tom autě nemuselo být zase tolik teplo
Když zůstaneme u těch aut - zajdeš k prvnímu domu, kterýuvidíš, zabušíš a zeptáš se jestli by ti to pán nezměnil? Nebylo by lepší využít autorizovaného servisu - resp u nás poskytovatele? A třeba v případě pronájmu nic neplatit? Bylo by to provedeno profesionálně, bez rizika, čistě.
H13
Profil
BTW přitom riskuješ, že když si tam přidaš modul pro paypal, tak peníze budouc chodit tvůrci a ne tobě :)
no i s tím smajlíkem je dost ... (ani pro to nemám slova)

A co když budeš první :) - při uzavřeným kódu dělaným přímo pro tebe máš 100% jistotu, že budeš první u koho se projeví bezpečnostní díra, zatímco při opensource máš šanci např. 1:1000000

Opensource řešení jsou dobrá tak akorát pro nemajetné studenty
že musí mít za každou cenu bastl
Když nebudeme brát v potaz pouze e-shopy, myslíš si, že Linux, phpMyAdmin, OpenOffice, Firefox, a mnoho dalších jsou bastl vytvořenej pro studenty.... A když budeme brát pouze e-shopy, myslíš si, že existují tak skvělé open-source projekty, jen zrovna všechy open-source e-shopy jsou bastl ???

K autům se vracet nebudu, od začátku to byl nekorektní příklad (snažil jsem se to nějak taktně naznačit :-) )
quinux
Profil
H13
hahaha - to si děláš srandu nebo ne? (teď jsem se opravdu srdečně zasmál, upřímně, bez urážky)
Jsem rád, že jsem tě pobavil...

Na savaně vyřazují snad všechny náročnější projekty
O tom nic nevím a ani jsem nic takového neslyšel, každopádně konkrétně zencart je náročný balast a to vím i přesto, že nejsem programátor.

Nezavrhuji opensource, ale ani se ho nezastávám za každou cenu, protože nic není dokonalé. Ona komunita zvládne leccos, ale za jakých podmínek? Co když budu potřebovat nějakou specifickou funkčnost, na kterou modul není? Co třeba propojení s účetním SW? Budu stejně muset (jako neprogramátor) shánět někoho kdo mi to udělá a určitě to bude za prachy. Teď je otázka kolik? Programátor, který ten nepřehledný opensource systém nezná to bude baslit třeba měsíc a ve výsledku mě to bude stát víc, než když dnes investuji peníze do uzavřeného řešní, u kterého pak specifická úprava bude třeba jen otázkou několika dní - tedy několikanásobně levnější.
souki
Profil
H13
Při kódu od profesionálů mám záruku, že to dělal profesionál a má za to zodpovědnost (třeba i finanční)

Mluvíme tady o OS eshopech. A zatím jsem nepotkal žádný, který by byl kvalitní. A ikdyby byl,tak ho používají všichni a pak je velká šance, že můj obchod bude podobný s tisícem dalších.
H13
Profil
quinux
ano, já jsem také nemluvil o open-source jako a softwaru zadarmo... může to dobrý základ (zase opakuji nemluvím o zencartu, který neznám) pro vytvoření fungujícího eshopu ... celou dobu mluvím o tom, že je nesmysl zavrhovat open-source řešení při hledání variant a můj první vstup byl o tom, že není na škodu si např. nějaký open-source projekt vyzkoušet na demo stránce a pak říct vybranému dodavateloví: chci to a to a navíc chci to a to (alternativa k uzavřenému nízkonákladovému řešení - a samozřejmě nemá smysl řešit co je lepší, vyhodnější, levnější, protože pořád mluvíme spíše všeobecně)


souki
Kdysi někdy v druháku jsem psal esej na téma profesionalita, pak jsme o profesionalitě dlouho diskutovali, takže můj závěr: I profesionálové dělají open-source ... říct např. o lidech z českého OpenOffice týmu, že jsou to amatéři ... no to bych se raději propadl do západního Německa :-)


tak ho používají všichni a pak je velká šance, že můj obchod bude podobný s tisícem dalších
... to je přece nesmysl - já protože se pohybuji kolem Joomly! jsem už viděl na tisíce různých VirtueMartů (stejný framework, stejná administrace - úplně odlišné designy). Ať už máš otevřený nebo zavřený e-shop - všechny mají kategorie, košík, seznam zboží a pak nějaký ten postup k pokladně ... design je to, co e-shopy rozlišuje...
quinux
Profil
H13
může to dobrý základ
Nemůže, jak jednou na tom systému něco spustíš, může být velice nákladné přecházet na něco jiného.

že není na škodu si např. nějaký open-source projekt vyzkoušet na demo stránce a pak říct vybranému dodavateloví: chci to a to a navíc chci to
Dodavatelé ti sami nabídnout ukázku na jejich demu a určitě ti nabídnou vše co jejich systém zvládá

říct např. o lidech z českého OpenOffice týmu, že jsou to amatéři
A nejsou? ;)

design je to, co e-shopy rozlišuje
Není to jen design, ale to je na jinou diskuzi...
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0