Autor Zpráva
jxj
Profil *
Zajímalo by mě jestli je v dnešní době možnost se uživit jako koder stránek ((x)html, css, javascript) když to člověk bude umět pořádně s ohledem na seo, semantiku, přístupnost atd.
Protože jak se tak dívám tak moc poptávek po koderech nikde není. A taky co se dívám tak dnes už umí kodovat asi každý takže není šance se asi uplatnit. A ještě k tomu když nebudu umět grafiku? Protože sice mě baví ale na to musí být talent a ten nemám. Jenže přijde mi blbost aby člověk uměl všechno (kodování, grafiku, programování). Podle mě je lepší umět část (kodování) a pořádně?
Je šance se uplatnit a to i bez grafiky a programování? Mám strach že za pár let až se to pořádně naučím tak už nebude místo se uplatnit :(
joe
Profil
Zatím ta možnost je, stačí hledat.
vertigo4
Profil
jxj
A taky co se dívám tak dnes už umí kodovat asi každý takže není šance se asi uplatnit.
To není pravda... kodérů, kteří své práci rozumí a dělají ji dobře, není mnoho... Je sice pravda, že větší poptávka je po programátorech.

K té grafice: člověk může mít talent jak Brno, umět dělat grafiku, design... pokud však nezná html, css a celkově tvorbu webu, tak jeho výtvory mohou být (ač třeba krásné) nepoužitelné... takže grafik. který by měl navrhovat stránky, tak by měl mít minimálně základní vědomosti z html a css.
souki
Profil
vertigo4
Nemylsím si, že je víc potřeba programátorů než kodérů. U mě je to třeba naopak
jxj
Profil *
No právě že nevím jestli je lepší se věnovat kodování nebo programování.
Joker
Profil
jxj
Zajímalo by mě jestli je v dnešní době možnost se uživit jako koder stránek ((x)html, css, javascript)
Noo, já bych to řekl takhle:
Samozřejmě uživit se jako kodér dá... problém je v tom, že naučit se HTML na určité základní úrovni je při troše snahy otázka jednoho víkendu, s CSS to je trochu horší, ale když jsou dobré materiály nebo školení, taky to jde rychle.

Takže vzít si (X)HTML jako hlavní technologii a pustit se na dráhu čistě kodéra není podle mě optimální řešení.
Jde o to, že když bude v týmu webový grafik a webový programátor, často bude alespoň jeden z nich schopný i nakódovat (X)HTML+CSS. No a pak si kodéra přiberou jen v případě, že se jim "nevyplatí se zabývat kódováním, protože mají důležitější práci". Jenže z toho je zřejmé, že v takovém týmu pak ten kodér bude "míň", než ten grafik a programátor.

Javascript už je zas něco trochu jiného, protože pokud se chcete víc do hloubky věnovat Javascriptu, je potřeba se naučit programovat. Výhodou toho pak je, že jazyky podobné Javascriptu se používají i v jiných aplikacích, takže člověk se znalostí Javascriptu se pak může dostat i do oblasti docela vzdálené tvorbě klasických webů (vlastní zkušenost :-) )

Podle mého názoru je dobré na začátku se naučit (X)HTML, CSS a něco o Javascriptu a po nějakém čase se rozhodnout, kterým směrem se vydat: buď se zaměřit víc na grafiku, takže tam je hlavní CSS a samozřejmě talent a znalosti z oboru grafiky, nebo se zaměřit víc na programování, kde bude hlavní Javascript v kombinaci s nějakým jazykem na straně serveru a databázemi.
Já osobně jsem to zhruba takhle taky udělal a vydal se tou "programátorskou" cestou, hlavně z toho důvodu, že moje programátorské schopnosti dalece převyšují můj grafický talent :o)))
Timy
Profil
Taky si nemyslím, že by bylo snadné se u nás uživit pouze jako HTML+CSS kodér. Tedy myslím bez toho, že bys třeba měl vlastní studio a sám si sháněl zakázky. Pak samozřejmě záleží na tvých schopnostech sehnat kšeft. Ale opravdu si nemyslím, že je u nás hodně lidí, kteří by se uživili pouze jako kodéři u nějaké jiné firmy. Určitě se šance zvýší, když budeš (dobře!) zvládat Javascript.

Každopádně si myslím, že jako programátor budeš mít život snazší.
quinux
Profil
jxj
Uživit se jako kodér dá, ale je to dost obtížné obzvlášť, když nejsi členem žádného "týmu", ať již ve firmě nebo na volné noze. Jinak jak již bylo řečeno - ne každý umí kodéřinu, tak aby se tím mohl uživit.

souki
Nemylsím si, že je víc potřeba programátorů než kodérů. U mě je to třeba naopak
To jsou mi věci ;)
jxj
Profil *
No sice trochu programuji v pythonu a baví mě to (sice kodování mě baví trochu víc no). Problém ale další pak je jaký zvolit jazyk? Co má nejlepší uplatnění? Je lepší programovat webové aplikace nebo programy?
quinux
Profil
jxj
Je lepší programovat webové aplikace nebo programy?
To je otázka za milión :) Záleží na tobě, obě platformy jsou "lukrativní" a je jen na tobě co tě víc baví a do čeho by jsi chtěl jít.
Zdeněk Košťál
Profil
jxj
Uživit se jako kodér není občas lehké, ale dá se to (spíše na volné noze než pro jednu firmu - na volné noze se dá pracovat pro velké množství firem a mít zakázky navíc, kdežto pokud člověk pracuje pro jednu firmu, musí být poměrně velká, aby stíhala zajišťovat zakázky). Programátoři mají podle mě snažší život, ale všechno to záleží na tom, kolik technologií člověk ovládá a u mnoha firem dbají také na to, jaký má člověk všeobecný rozhled také po oborech, kterými se nezabývá.

Jinak nauč se to, co tě baví (láká) nejvíce...
jxj
Profil *
Jinak nauč se to, co tě baví (láká) nejvíce...

No nejvíce mě právě láká to kodování jenže když se tim nedá moc uplatnit tak asi bude lepší se učit programovat.
Dranel
Profil
jxj
Nauč se průměrně kódovat a stylovat a pak se pusť do scriptování či programování :)
Joker
Profil
jxj
Problém ale další pak je jaký zvolit jazyk?
Nejdůležitější je naučit se programovat. Když umíte programovat (a programátorsky uvažovat), změnit jazyk už není tak těžké.

Je lepší programovat webové aplikace nebo programy?
Co Vás víc baví ;) Ani v jednom oboru myslím není s uplatněním velký problém.
jxj
Profil *
OK. Dívám se trochu po tom php. Když tak to zkusím. Je to hodně těžký jazyk? Je nutné (nebo lepší) se před ním ještě naučit nějaký jednodušší jazyk (třeba python) ?
Dranel
Profil
jxj
Není nutné se před tím nic učit. Jenom HTML a CSS. Bez toho to nejde.
souki
Profil
PHP není těžký jazyk. Je u něj ale problém, že člověk může hrozně snadno sklouznout k používání špatných řešení. Nejsou tu datové typy, kód jde podle libosti includovat apod... Díky tomu dokáží i naprostí amatéři dát rychle dohromady funkční věc. Že ji pak už nedokážou rozšířit a nikdo neí schopen ji po nich převzít, nebo je plná bezpečnostních děr či vytěžuje server už je věc druhá
jxj
Profil *
souki: nj..ale jak mužu zjistit že dělám něco špatně?
kajaman
Profil
jxj:
všechno něco stojí. když se chceš naučit programovat, bude Tě to stát hodně práce. Studuj knihy, čti konference a pročítej weby, třeba tohle
jxj
Profil *
nj...ale možná by bylo lepší něco v češtině :D
Akacko
Profil
jxj
Bez znalosti angličtiny v programování díru do světa neuděláš. Většina dobrých knih, manuálů a tutoriálů jsou v angličtině.
Martin Bárta
Profil
Sám občas hledám kvalitní kodéry a musím uznat, že jich je sakramentsky málo. Brzy ale už moc potřeba nebudou, viděl jsem několik automatizovaných nástrojů, které grafiku nakódují sami a validně, takže brzy kodéři nebudou mít na chleba.
shaggy
Profil
Martin Bárta:
které grafiku nakódují sami a validně
Validita nie je všetko. A stále by som bral "kvalitu" týchto systémov s rezervou. Napríklad taký systém nepochopí, kedy je prispievanie do 4 roky starej témy absolútne nevhodné.
Moderátor Chamurappi: Reakce je k tématu, nepřipadá mi nevhodná.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0